اقتصادیکسب و کار جدید

علائم تمام شدن گاز کولر گازی

شارژ کردن و نگهداری از گاز کولر گازی اسپیلت

شارژ کردن گاز  کولر گازی 24000 گری  به سادگی انجام می‌شود، اما نکاتی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است که مشکلاتی برای کولر شما پیش بیاید. در ادامه به معرفی نکات شارژ کردن گاز کولر اسپیلت می‌پردازیم.

گاز مخصوص

بع نقل از amazon.com اولین نکته‌ای که باید در شارژ کردن کولر گازی رعایت کنید، استفاده از گاز مخصوص آن کولر است. هر کولر یک گاز مخصوص به خود را دارد و باید با همان گاز شارژ شود. در صورتی که این نکته را رعایت نکنید، ممکن است که عملکرد کولر اسپیلت شما بسیار کاهش یابد و هزینه‌ی جانبی نیز برای شما ایجاد شود.

اندازه شارژ محفظه

توجه کنید که تمام محفظه کولر را از گاز پر نکنید و حداقل ۱۵ درصد آن را خالی بگذارید تا گاز در این محفظه چرخش داشته باشد و محفظه فشاری زیادی را محتمل نشود.

رسیدگی به کولر

این موضوع بسیار مهم است و نقش بسیار زیادی در مصرف گاز کولر دارد. اگر به درستی از کولر اسپیلت خود نگهداری نکنید، ممکن است فشار زیادی بر روی اجزای کولر وارد شده و در نتیجه کولر نیز برای خنک کردن از گاز بیشتری استفاده می‌کند. یکی از مواردی که در رسیدگی به کولر می‌توان اشاره کرد، زمان استفاده از آن است که می‌توان آن را کاهش داد و یا مدیریت کرد.

نشتی محفظه

اگر یک یا چند بار گاز کولر خود را شارژ کردید و باز هم علائم کمبود گاز اسپیلت را مشاهده کردید، باید بدانید که محفظه شما سوراخ شده و یا از مکان خاصی دچار نشتی شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سریعا به یک تعمیرکار متخصص از مراجعه کنید تا این مشکل را برطرف کند.

 

زمان شارژ گاز کولر گازی | علائم کم شدن گاز کولر ماشین | علائم کمبود گاز کولر گازی پنجره ای

 

علائم کمبود گاز اسپیلت چیست؟

کمبود گاز در کولر اسپیلت نیز مانند هر خرابی دیگر علائمی دارد که می‌توان با برطرف کردن زود هنگام آن از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرد.

خنک نکردن محیط

خنک نکردن محیط توسط کولر یکی از رایج‌ترین علائمی است که در اکثر اسپیلت‌ها قابل مشاهده است. این مشکل با شارژ کردن گاز کولر اسپیلت رفع می‌شود.

از کار افتادن سنسورها

همانطور که می‌دانید برخی از کولرهای اسپیلت، هوای خنک را مستقیما به سمت شخص می‌فرستند. در برخی مواقع دیده شده که کمبود گاز کولر باعث شده تا این سنسورها از کار افتاده و در برخی موارد نیز دیگر کار نمی‌کنند و مشکلی شبیه کمبود گاز کولر ایجاد می‌شود.

از کار افتادن قطعات و اتصالات

یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت این است که قطعات و اتصالات به خوبی کار نکرده و یا از کار میافتند که از دست دادن برخی از ویژگی‌های کولر را در بر دارد. به طور مثال شما می‌خواهید که کولر اسپیلت شما با آب کار کند، در این زمان مشاهده می‌کنید که این قابلیت فعال نمی‌شود. اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا اقدام به شارژ گاز کولر خود کنید.

یخ زدگی لولههای ورودی

یخ زدگی لوله‌ها از دیگر علائم کمبود گاز اسپیلت است که اگر این مشکل را جدی نگیرید، ممکن است که این لوله مسدود شده و هیچ هوایی وارد کولر اسپیلت نشود. شما با شارژ کردن گاز کولر می‌توانید این مشکل را حل کنید.

افزایش مصرف برق

در صورت خالی بودن محفظه گاز کولر اسپیلت، تنها چیزی که به سمت شما می‌آید، باد معمولی با دمای محیط است که این مورد تفاوتی را به یک پنکه معمولی ایجاد نمی‌کند. بنابراین شما برای خنک شدن مجبور به افزایش قدرت کولر اسپیلت می‌شوید که مصرف برق را نیز زیاد می‌کند. زمانی که مبلغ قبض برق شما بیشتر از مقدار همیشگی شد، به محفظه گاز کولر اسپیلت خود نگاهی بیاندازید.

صدایهای عجیب

اگر از داخل کولر اسپیلت خود صداهای عجیب شنیدید، باید بدانید که احتمالا با یکی از علائم کمبود گاز اسپیلت روبه رو شده‌اید. در برخی مواقع دیده شده که از داخل کولرهای اسپیلت صدای جریان آب و یا حباب شنیده می‌شود که در زمان سالم بودن آن‌ها شنید نمی‌شد.

افزایش صدا

افزایش صدای عملکرد عادی کولر نیز یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت است. این مشکل در برخی از کولرها ایجاد می‌شود که در صورت مواجه شدن با این مشکل باید خیلی سریع به تعمیرکار مراجعه کرده و آن را برطرف کنید.

 

عواقب خالی ماندن محفظه گاز کولر گازی اسپیلت

حال که با علائم کمبود گاز اسپیلت آشنا شدید بهتر است که با عواقب خالی‌ماندن محفظه گاز کولر اسپیلت نیز آشنا شوید تا این موضوع را جدی بگیرید. در این اواضاع اقتصادی بی‌کیفیت‌ترین کولر اسپیلت هم قیمت بالایی دارد و تعمیرات آن نیز نیاز به قطعه دارد که معمولا به آسانی یافت نمی‌شود. گاز کولر در صورتی که در کوتاه مدت یعنی در ۷ روز یا کمتر کم باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما خالی ماندن محفظه گاز کولر در بیشتر از ۷ روز ممکن است که باعث بروز مشکلاتی شود که رفع آن‌ها بسیار سخت و هزینه‌بر باشد.

به طور مثال از رایج‌ترین مشکلی که برای کولرها در صورت خالی بودن محفظه گاز پیش می‌آید، می‌توان به کاهش خنک کنندگی، از کار افتادن برخی از ویژگی‌ها، کار نکردن سنسورها، ایجاد اختلال در عملکرد، مشکلات الکتریکی و در نهایت از بین رفتن کویل یا فشار زیادی به موتور و نیم‌سوزشدن آن اشاره کرد.

تشخیص نشتی گاز کولر

تشخیص نشتی گاز کولر بسیار راحت است و می‌توانید با استفاده از برخی روش‌ها از سالم و یا خراب بودن محفظه گاز کولر اسپیلت خود مطمئن شوید. به طور گلی سه روش برای تشخیص نشتی وجود دارد.

روش اول: دیدن

در این روش شما باید دست به آچار شوید و محفظه را از کولر اسپیلت جدا کنید. اگر نشتی بزرگ باشد، شما به سادگی می‌توانید آن را مشاهده کنید. توجه کنید که اگر زیاد فنی نیستید یا کولر اسپیلت را به خوبی نمی‌شناسید، بهتر است اقدام به باز کردن آن نکنید، زیرا ممکن است که به دیگر اجزای کولر آسیب برسانید.

روش دوم: استفاده از دستگاه نشتیاب

در برخی مراکز و تعمیرگاه‌های لوازم برقی، دستگاه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان نشتی محفظه را به سادگی تشخیص داد. توجه کنید که این دستگاه فقط نشتی را تشخیص می‌دهد و آن را تعمیر نمی‌کند. برای تعمیر محفظه باید آن را به تعمیرکار بسپارید.

روش سوم: استفاده از صابون

استفاده از ترکیب آب و صابون یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تشخیص نشتی است که در یافتن سوراخ و نقاط نشتی کاربرد زیادی دارد. شما به سادگی می‌توانید با آغشته کردن محفظه به این ترکیب از وجود نشتی و محل آن اطلاع پیدا کنید

منبع : homedepot.com