اقتصادیعمومیکسب و کار جدید

عنکبوت رادیواکتیوی واقعی کجاست

 

دانشمندان به دنبال شبيه سازي نیروهای اسپایدرمن در محیط های آزمایشگاهی هستند!

خرید لباس آنا: سایت مقاله جالبی نوشته كه بر طبق آن احتمالا خیلی زود میتوان به نیروهای  مرد عنكبوتی دست یافت! به عبارتی دیگر، حتما لازم نیست توسط یك عنكبوت آغشته به رادیواكیتو گزیده شوید تا به نیروهای عنكبوتی دست یابید چون ارتش آمریكا تحقیقاتی را آغاز كرده كه شاید در آینده نزدیك منتهی به خلق اسپایدرمن های واقعی شود!

در واقع “پنتاگون” سالهاست دارد سعی میكند تا سربازان ارتش آمریكا را قادر سازد بدون استفاده از طناب یا كابل به در و دیوار بچسبند یا از آن بالا بروند. در سال 2012 نیروی هوایی این كشور رسما از دانشگاه یوتا درخواست كرد تا راه بهتری برای بالا رفتن از دیوار درست پيدا كند. بدین ترتیب دانشجویان دوره كارشناسی دانشگاه مذكور دست به كار شدند و به نتیج خوبی هم دست یافتند. سیستمی كه آنها خلق كردند شامل یك جارو برقی كوچك ولی قوی میشود كه به صفحات های فلزي مكشی وصل میشود.

خرید لباس دختر کفشدوزکی با یویو و گوشواره: این سیستم در نگاه اول شاید كمی احمقانه به نظر برسد و صدای زیاید هم تولید میكند ولی واقعا موثر است. بنابراین نیروی هوایی آمریكا چكی به ارزش 100 هزار دلار به در وجه دانشجویان این دانشگاه نوشت تا برایش نمونه كوچك تری از آن بسازند.

الان كار به جایی رسیده كه سازندگان دیگری هم دست به كار شده اند تا نمونه های ظریف و زیباتری بسازند.

خرید لباس مرد عنکبوتی: حتی دانشمندان آمریكایی دارند از نیروی موسوم به “وان در والز” (Van Der Waals force) برای ساخت لباس هایی كه به انسان اجازه میدهد از سطوح عمودی بالا بروند، استفاده میكنند. پرفسور «كلار اتمان» از كالج Lewis & Clark شهر “ارگان” آمریكا دو سال پیش یك ماده تركیبی مارمولك-مانند ساخت. او ایده خودش را در حالی كه داشت روی ساخت روبات های بالارونده از دیوار به سفارش پنتاگون كار میكرد، به دست آورد.

البته او تنها كسی نیست كه روی چنین چیزهایی كار میكند. به طور مثال فیزیكداین به نام «نیكولا پوگنو» از دانشگاه تورین ایتالیا سال 2007 مقاله ای چاپ كرد كه در آن به شرح دست كش هایی ساخته شده از نانو تیوب های كربونی (carbon nanotubes) پرداخت. این دستكش ها به انسان امكان میدهند تا به سطوح عمودی و افقی بچسبند. او در مقاله اش نوشت:” به عقیده من ما راه زیاد طولانی تا ساخت لباس واقعی مرد عنكبوتی در پیش نداریم”

آیا مرد عنکبوتی واقعا وجود دارد | دیده شدن مرد عنکبوتی | عنکبوت رادیواکتیوی چیست

در دانشگاه های ماساچوست هم مهندسین دارند با بودجه ای كه از ارتش آمریكا دریافت كرده اند روی سیستم های مشابه كار میكنند. آنها نیز دارند از موادی كه از مارمولك الهام گرفته شده است بهره میگیرند.

ولی جالب تر این است كه تحقیقاتی كه در بالا ذكر شد فقط به راه رفتن روی در و دیوار محدود نمیشود. چون موسسه تحقیقاتی “رنسلار پلی تكنیك” در نیویورك یك “مایع تارافكنی” درست كرده اند به نام “چسب نانو” (nanoglue) كه وقتی داغ میشود محكم تر میشود. آقای Ganapathiraman Ramana كه مسئول این تحقیقات است گفته كه بدین ترتیب خیلی راحت میتوان در اینده نزدیك دستگاه های تارانداز (web-shooters) مرد عنكبوتی را تولید كرد.

حتی دانشگاه شیكاگو دارد روی لباسی كار میكند كه میتواند “حس عنكبوتی” (spider-sense) را همانندسازی كند!!! (حس عنكبوتی همان قابلیتی است كه به اسپایدرمن درباره خطرات قریب الوقوع اخطار میدهد)  این لباس میكروفن های بسیار ریزی دارد كه سیگنال های فراصوتی میفرستند و دریافت میكنند. بنابراین اگر شی یا چیزی خییل نزدیك شود، بخش روباتیك داخل لباس فشار روی عضلات فردی كه لباس را بر تن كرده را افزایش میدهند و باعث میشوند تا او حركت كند. اقای «ویكتور ماتیویستی» به عنوان سازنده ارشد این لباس آن را به این شكل تست كرد: او چشمان كسانی كه لباس را بر تن كردند را بست و به آنها ستاره هایی فلزی داد تا مثل نینجاها با حریفان خود بجنگند.  جالب اینجاست كه این افراد با وجود آنكه چشمشان بسته بود ولی حریفان خود را با دقتی بالغ بر 95% هدف قرار دادند!!!

راستی یادتان هست كه در فیلم “مرد عنكبوتی شگفت انگیز” چطور شركت آزكورپ عنكبوت ها را به صورت ژنتیكی دست كاری كرده بود تا نوعی ابریشم عنكبوتی را به تولید انبوه برساند؟ حالا طبق این مقاله برخی از شركت ها دارند روی DNA عنكبوت ها كار میكنند تا آنها را با DNA كرم ابریشم و بز تركيب كنند.  حالا چرا بز؟ برای اینكه بزها در شیر خود پروتئین اضافی دارند و متخصصین دارند سعی میكنند پروتئین را فراوری كنند و ابریشم بدست آورن. الان مزرعه ای وجود دارد كه از 20 بز عنكبوتی ابریشم میگیرد.

محققین دانشگاه كالیفرنیا هم سعی كرده اند DNA عنكبوت های بیوه سیاه را با گوجه فرنگی تركیب كنند. آنها میخواهند از دانه های گوجه ابریشم بگیرند. آنها به Discovery News گفتند كه مطمئن هستند این متد میتواند ابریشم های فوق محكم تولید كند.

حالا كه صحبت از ازكورپ شد آیا یادتان می آید كه در فیلم “” هری ازبورن وقتی آن ماده را به خودش تزریق كرد رفت سراغ لباس زرهي گابلینی؟

ظاهرا این لباس هم در حال تولید است چون واحدی در ارتش آمریكا تشكیل شده كه روی ساخت زره های اینچنینی كار میكند! این واحد به اختصار TALOS نام دارد. «بیل مك ریون» فرمانده عملیات های ویژه ارتش امریكا یك سال پیش سفارش این لباس زرهی را داد. این لباس نه تنها نیروی كسی كه آن را بر تن میكند افزایش میدهد بلكه میتوانند جراحت ها و بریدگی های سطحی را نیز ترمیم كند (درست مثل لباس هري ازبورن)