عمومیکسب و کار جدید

مزایای دوره تکنسین داروخانه برای مسئول داروخانه

در این مقاله قصد داریم در مورد ، و یا به اصطلاح حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی و مزایای این کار بپردازیم. حقوق و مزایای تکنسین داروخانه به فاکتور های چون تعداد داروخانه ها و نوع مهارت ها وابسته است. بنابراین باید قبل از هر چیز به عواملی که در میزان درآمد تکنسین داروخانه نقش دارند توجه کنید.

از دهه شصت به بعد تاسیس داروخانه ها به دلیل افزایش بیماری ها رواج پیدا کرد و با گسترش علم پزشکی، کارشناسان مربوطه دوره ای برای نسخه خوانی یا تکنسین داروخانه ایجاد کردند تا علاقه مندان با دانش تخصصی و مدارج علمی خود بتوانند خدمات مناسب به مشتریان ارائه دهند. همه این موارد باعث بهتر شدن بازار کار تکنسین داروخانه شد. به دلیل تمایل بسیاری از افراد برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص درآمد و حقوق تکنسین داروخانه، در ادامه به بررسی میزان درآمد افراد شاغل در این موقعیت شغلی خواهیم پرداخت.

تکنسین داروخانه کیست؟

فردی که به عنوان تکنسین در داروخانه کار می کند، تحت نظارت کارشناس های مربوط به داروساز کمک می کند تا داروهای نسخه ای را برای مشتریان تهیه نماید. تکنسین داروخانه همچنین به داروساز در امور روزانه داروخانه به صورت تخصصی کمک می کند. تکنسین های داروخانه بیشتر در داروخانه ها حضور دارند و در بیمارستان ها نیز در پیشخوان های داروخانه نیز فعالیت می نمایند.

بسیاری از افرادی که به عنوان تکنسین داروخانه فعالیت می کنند، می توانند در ارگان های دیگر همچون بیمارستان ها یا حتی به عنوان پرستار خانگی مشغول فعالیت شوند.

از سوی دیگر برخی از تکنسین ها در داروخانه های شبانه روزی کار می کنند. اما باید گفت حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی با سایر داروخانه ها که در روزهای تعطیل فعالیتی ندارند، متفاوت است. حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی طبیعتا به دلیل افزایش ساعات کار و فشار کاری بیشتر، بالاتر از سایر تکنسین ها خواهد بود.

برای اطلاع از بر روی لینک کلیک کنید.

وظایف تکنسین داروخانه

فردی که در موقعیت شغلی تکنسین داروخانه مشغول فعالیت است، وظایف و مسئولیت های متعددی بر عهده دارد که برخی از آن ها به شرح زیر می باشد.

 • بازیابی و پردازش نسخه هایی به صورت الکترونیکی یا تلفنی یا به صورت نسخه تحویلی ارسال شده اند.
 • پر کردن بطری های نسخه و برچسب زدن آن ها
 • مخلوط کردن داروها (در برخی از داروخانه ها)
 • ارائه داروها به بیماران در زمان نیاز
 • بررسی دستورالعمل ها و اطلاعات مورد نیاز
 • کمک به بیماران در پرداخت دارو
 • نگهداری و سازماندهی سوابق پزشکی بیمار
 • پیگیری داروهای داخلی و اطمینان از به روز بودن موجودی آن
 • کمک فعال و حل مسائل با شرکت های بیمه بیماران
 • رسیدگی به مشکلات و شکایات بیماران

بعضی از تکنسین هایی که در داروخانه مشغول فعالیت هستند، به صورت پاره وقت و برخی دیگر به صورت تمام وقت کار می کنند. تعدادی از داروخانه های شبانه روزی بر خلاف انبوهی دیگر از این مراکز در روزهای تعطیل فعالیت ندارند. حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی به مراتب بیشتر از سایر داروخانه ها است.

در مجموع مزایا و حقوق تکنسین داروخانه براساس سابقه کار، موقعیت داروخانه و پاره وقت یا تمام وقت بودن آن متغیر خواهد بود. حقوق تکنسین داروخانه بر اساس تعداد شیفت ها و مدت زمان حساب می شود، اما رقم پرداختی به یک تکنسین تمام وقت معمولاً براساس پایه حقوق اداره کار خواهد بود.

اگر به عنوان تکنسین شروع به فعالیت می کنید، در ماه های ابتدایی درآمد شما رقمی بر اساس پایه وزارت کار خواهد بود و با کسب تجربه درآمد شما به و کیفیت کاری شما ممکن است این رقم تا 15 ملیون تومان هم بالا برود.

به طور کلی فردی که به عنوان تکنسین داروخانه مشغول فعالیت است، به دلیل فشار کاری و تعطیلی های کوتاه مدت و ساعات طولانی کار دارای سختی کار است.

نسبت مزایای تکنسین داروخانه نسبت به دکتر داروساز در کشور ما بسیار کم است، در واقع ایران از کشورهایی است که بیشترین اختلاف درآمدی بین داروساز و تکنسین را دارد، اما در سال های اخیر با آموزش تکنسین ها و افزایش دوره های آموزشی تلاش شده که نابرابری ها تا حدودی کمتر شود و حقوق تکنسین های داروخانه نیز به دستمزد استاندارد نزدیک تر شود.

افرادی که به صورت پاره وقت یا شیفتی در داروخانه ها مشغول به کار می شوند، درآمد کمتری خواهند داشت، اما آزادی زمان بیشتری دارند و می توانند به عنوان شغل دوم به عنوان تکنسین داروخانه مشغول شوند.

اطلاعیه

هر چقدر که سابقه کاری و مسئولیت های تکنسین و میزان فروش داروخانه بیشتر شود، طبیعتاً دستمزد افرادی که به صورت تمام وقت کار می کنند نیز بیشتر خواهد شد.

پایه حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۰ | پایه حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۲ | حقوق پرسنل داروخانه 1402

مزایای کار در داروخانه

افرادی که به عنوان تکنسین در داروخانه مشغول هستند، با اهداف مختلفی در این سمت فعالیت می نمایند. اما شغل تکنسین داروخانه مزیت ها و ارزش های متعددی دارد که در ادامه به ان ها اشاره می کنیم.

مزایای کار در داروخانه:

رشد تقاضا

شغل نسخه خوان یا تکنسین داروخانه مانند بسیاری از مشاغل حوزه بهداشت و سلامت رو به پیشرفت است و این طور پیش بینی شده که تا سال 2026 با توجه به پیشرفت علم داروسازی، فرصت های شغلی تکنسین داروخانه می تواند تا 12 درصد رشد داشته باشد و این چیزی بالاتر از میانگین جهانی است.

کسب مهارت در بازه زمانی کوتاه

افرادی که در یک دوره کوتاه و فشرده به عنوان کار آموز تکنسین داروخانه مهارت کسب می کنند، می توانند زودتر گواهی نامه خود را بگیرند و نیازی به تحصیل و تجربه نیست.

کمک به افراد

کسانی که به عنوان تکنسین داروخانه فعالیت می کنند، چون با مردم سر و کار دارند می توانند به بیماران کمک کرده و نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد داشته باشند.

تنوع کار

افراد تکنسین فقط در داروخانه های معمولی مشغول به کار نیستند، می توانند در بیمارستان ها، داروخانه های خاص، خانه های سالمندان و آسایشگاه ها، شرکت های داروسازی و حتی به عنوان پرستار خانگی فعالیت کنند. همین امر باعث به وجود آمدن فرصت های شغلی زیادی برای این افراد خواهد شد.

نقش های متفاوت

از آنجا که محل کار تکنسین داروخانه متفاوت استف وظایف وی نیز تغییر خواهد کرد. مثلاً مسئولیت های تکنسین داروخانه در بیمارستان با داروخانه متفاوت خواهد بود. همچنین اگر به عنوان پرستار مشغول به فعالیت شود، نقش و وظایف متفاوتی خواهد داشت. بنابراین می بینیم که با توسعه علم پزشکی، نگاه به حقوق و مزایای تکنسین داروخانه تغییر کرده و این افراد می توانند در موقعیت های شغلی مناسب فعالیت کنند.

یرای این که بدانید بر روی لینک کلیک کنید.

عوامل موثر بر حقوق تکنسین داروخانه

تکنسین های داروخانه درآمد متفاوتی دارند. درآمد تکنسین های داروخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما مهم ترین آن ها تجربه، میزان مهارت و محل کار می باشد.

تجربه کاری

اگر به عنوان یک تکنسین داروخانه سال ها تجربه کاری دارید و در کسب و کار خود پیشرفت داشته باشید، می توانید فرصت های بیشتری را بدست آورید. از سوی دیگر کارفرما ممکن است اخلاق کاری و تمایل به یادگیری شما را در نظر بگیرد و همین امر می تواند باعث افزایش حقوق شما شود.

محل کار

بر اساس برخی برآوردها تکنسین های داروخانه می توانند تا 20 درصد بیشتر از بیمارستان ها درآمد کسب کنند. بسیاری از بیمارستان ها فقط افرادی را استخدام می کنند که سابقه کار و یا گواهینامه ملی داشته باشند. بنابراین قبل از هر چیز در نظر بگیرید که می خواهید در داروخانه مشغول فعالیت شوید یا بیمارستان یا سایر ارگان  ها. همه این عوامل می تواند در استخدام شما به عنوان تکنسین تاثیرگذار باشد.

مجموعه مهارت ها

هر اندازه که سطح مهارت و توانایی شما بالاتر باشد، می تواند در آینده کاری شما به عنوان تکنسین داروخانه تاثیر گذار تر باشد. در صورت داشتن تجربه قبلی در هر کدام از مهارت ها می توانید درآمد بیشتری داشته باشید. مجموع مهارت های مورد نیاز که می تواند باعث ارتقای شغلی شما شود به شرح زیر می باشد:

 •  صدور صورت حساب
 • پردازش صحیح
 • سفارش موجودی
 •  ثبت داده ها
 •  دفتر مایکروسافت
 •  تجربه بیمارستانی

برای آشنایی با بر روی لینک کلیک کنید.

نکات مهم شغل تکنسین داروخانه

باید در نظر گرفت که افراد بین 20 تا 35 سال می توانند وارد این حرفه شوند.

برای ارتقاء فعالیت و خدمات تکنسین داروخانه، گذراندن دوره های تخصصی تکنسین داروخانه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

اگر به دنبال کسب درآمد مناسب به عنوان تکنسین داروخانه هستید، باید وظایف خود را به درستی انجام دهید و سطح شکایت احتمالی نسبت به موقعیت خود را به حداقل برسانید.

آداب برخورد با مشتری باعث جذب بیشتر مشتری خواهد شد.

تکنسین های داروخانه دارای درجات شغلی متفاوتی می باشند، برخی از آن ها به بخش آرایشی بهداشتی منتقل می شوند و برخی دیگر با افزایش تجربه و سابقه، به عنوان مدیر داروخانه نیز می توانند مشغول به فعالیت شوند.

اطلاعیه

با بالا رفتن تجربه کاری می توان مزایا و حقوق بیشتری دریافت کرد و از نظر اقتصادی و اجتماعی به پیشرفت مورد نظر رسید.

آینده شغلی و بازار کار تکنسین داروخانه چگونه است؟

بیشتر افرادی که تصمیم می گیرند در یک شغل مشغول شوند، ابتدا به آینده شغلی و بازار کار آن فکر می کنند و در نظر می گیرند که این موقعیت شغلی آینده روشنی دارند یا خیر. تکنسین داروخانه از آن دسته از مشاغلی است که به دلیل فشار کاری و حجم فعالیت زیاد می تواند درآمد مناسبی داشته باشد، اما افرادی که به صورت پاره وقت در این حرفه مشغول فعالیت هستند، باید فاکتورهای دیگری را در مد نظر قرار دهند.

نگرانی در مورد آینده کاری شغل تکنسین داروخانه وجود دارد نداشتن نبود سطح درآمد پایین نسبت به دکترهای داروساز می باشد. اما می توان در مجموع گفت کسانی که در موسسات معتبر دوره های نسخه خوانی را پشت سر می گذارند و مدرک معتبری را دریافت می کنند، می توانند نسبت به کاریابی در داروخانه های فعال امیدوارتر باشند

به طور کلی باید گفت هر شخصی که با حوزه دارو سر و کار دارد، می تواند آینده روشنی از لحاظ شغلی برای خود متصور باشد. افرادی که به عنوان یک تکنسین دارویی ماهر فعالیت می کنند، اگر بر طبق اصول و قواعد مطرح شده در داروخانه فعالیت کنند، می توانند مزایای قابل توجهی را در دراز مدت داشته باشند. البته هر چقدر سطح درآمد بالاتر می رود، میزان مسئولیت ها و توانایی مورد انتظار از شما به عنوان تکنسین داروخانه بیشتر خواهد شد.

جدیدترین اخبار پیرامون تکنسین داروخانه

آغاز فرایند جذب نیرو در داروخانه جمعیت هلال احمر استان های کشور

جمعیت هلال احمر در بعضی از استان های کشور مانند فارس، گلستان، مرکزی، خراسان رضوی، لرستان، تهران، قم، کردستان و… از میان افراد واجد شرایط در داروخانه های خود دعوت به همکاری می کند.

دوره های تکنسین داروخانه بدون کنکور

دوره تکنسین داروخانه در مراکز متعددی برگزار می شود. این دوره ها ممکن است به صورت دوره عمومی و یا دوره تکمیلی برگزار گردند که مباحث هر کدام متفاوت است.

برای شرکت در دوره های تکنسین داروخانه بدون کنکور، می توانید در یکی از مراکز زیر ثبت نام نمایید و دوره مربوطه را بگذرانید:

 • جهاد دانشگاهی دانشگاه شهیدبهشتی
 • جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
 • جهاد دانشگاهی تهران
 • سازمان نظام پرستاری
 • مجتمع فنی

برای آگاهی از بر روی لینک کلیک نمایید.

خلاصه مطالب

در این مطلب سعی کردیم به بررسی درآمد تکنسین داروخانه و حقوق و مزایای کار در داروخانه اشاره کنیم. باید توجه داشته باشید که اگر قصد ادامه فعالیت به عنوان تکنسین داروخانه را دارید، قبل از هر اقدامی در مورد میزان درآمد، سختی کار و همچنین مهارت های مورد نیاز تحقیق و بررسی کنید. همچنین مد نظر داشته باشید حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی با دیگر داروخانه ها متفاوت است. طبیعتا با توجه به ساعات کاری بیشتر، حقوق تکنسین داروخانه شبانه روزی با افزایش رو برو خواهد بود.

در ارتباط با درآمد تکنسین داروخانه این گونه در نظر بگیرید که هر چقدر سطح توانایی شما بالاتر باشد، میزان حقوق شما نیز بیشتر خواهد شد و علاوه بر این سابقه کاری می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش مزایای شما به عنوان تکنسین داروخانه داشته باشد. با وجود مطالب بالا چنانچه هنوز هم در خصوص حقوق و مزایای تکنسین داروخانه و میزان دریافتی هر فرد در این سمت نیاز به راهنمایی داشته باشید، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

برای دانلود پی دی اف مقاله کنید.

میزان درآمد تکنسین داروخانه چقدر است؟

میزان درآمد تکنسین های داروخانه به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مطلب به آن اشاره شد.

آیا تکنسین داروخانه مهارت خاصی لازم دارد؟

بله، تکنسین داروخانه باید مهارت های متفاوتی در زمینه های مختلف داشته باشد که بهتکنسین داروخانه چیست ؟

تکنسین داروخانه به داروساز کمک می نماید تا داروهایی را که بیمار سفارش می دهد آماده کند. تکنسین داروخانه وظیفه دارد تا داروها را با هم مخلوط نماید و نسخه ها را از بیمار دریافت نماید.

متخصصان داروسازی و تکنسین داروسازی داروخانه هر دو کمک می نمایند تا داروها را تحت نظارت داروسازی تهیه نمایند.
تکنسین داروسازی به عنوان قسمتی از تیم های  بهداشتی در مراکز و بیمارستان ها یا داروخانه ها عمومی کار می کنند . تعدادی از تکنسین های داروخانه به عنوان دستیار در داروخانه کمک می کنند.

مهارت های تکنسین داروخانه :

مدیریت عرضه ، سازمان، یکپارچگی ، مهارت های گزارشگری ، توجه به جزئیات، قابلیت اطمینان، ایجاد یک محیط امن و موثر، تمرکز بر کیفیت، تجزیه و تحلیل اطلاعات، اطلاع رسانی به دیگران.

مسئولیت شغلی داروسازی و تکنسین داروخانه :

مونتاژ و توزیع داروها، پشتیبانی از خدمات دارویی با انبارداری
داروخانه نیازمند نسخه پیچی می باشد  و نسخه پیچی داروخانه یکی از کارهایی است که لازمه آن آموزش می باشد . آموزش آن به صورت تئوری و عملی داده می شود که اساسی ترین راه در یادگیری مهارت نسخه خوانی در داروخانه می باشد.
اما چگونه است تا به مهارت نسخه خوانی دست پیدا کنیم.
با دریافت پکیچ های آموزشی از مراکز معتبر بهترین روش برای یادگیری این روش است.
با توجه به روش های زیر هم می توانیم به نسخه خوانی و تشخیص دارو بپردازیم.

تسلط کامل برای شناخت دارو

برای شناخت کامل از دارو الزامی نیست که حتما فقط نام آن را بدانید باید با تمام شکل ها و شکل های گوناگون دارو تسلط کاملی داشته باشید. هنگامی که به منابع دارو شناسی مراجعه شود باید به نکات نوشتن دارو، ، شکل دارو دقت کرد زیرا یکی از موارد بسیار مهم برای آگاهی و شناخت از دارو است.
برای این روش کافی است بعد از گذراندن دوره در داروخانه به عنوان تکنسین داروخانه مشغول به کار شوید تا به مرور زمان با تمام داروها آشنا گردید.

شناخت نام های تجاری داروها :

اکثر داروها ، دارای نام های تجاری هستند و زمانی که یک پزشک اسم تجاری یک دارو را در نسخه می نویسد  باید بتوانیم با این گونه نام های تجاری آشنایی داشته باشیم.
وظیفه نسخه پیچ شامل دریافت نسخه، بررسی نسخه، بررسی اعتبار و ارزش قانونی نسخه، جمع آوری اقلام دارویی که در صورت بودن داروها در داروخانه و تحویل آن به مسئول تحویل داروها می باشد.
مسئول فنی بعد از گرفتن نسخه پیچ، مطابق با دستور پزشک وظیفه تحویل داروها به بیمار را دارد و اگر بیمار درخواست توضیح در مورد دارو را بخواهد موظف به توضیحاتی در رابطه با نحوه مصرف دارو نیز ارایه دهد.
اولین گام برای تبدیل شدن به تکنسین داروخانه باید به یادگیری نسخه خوانی پرداخت.
نسخه خوانی برای افرادی که دوره های یا پیراپزشکی را که گذرانده اند و  تمایل به نسخه خوانی دارند مفید می باشد.

دوره آموزش تکنسین داروخانه

برای موفق شدن و دست یابی به یک تکنسین نیازمند دوره آموزش تکنسین داروخانه در اصفهان و دریافت گواهینامه می باشید که مرکز آموزش مجازی پارس کار شما را آسان نموده است و این دوره آموزش را ارایه نموده که در پایان آموزش پارس، مدرک معتبر تکنسین داروخانه اعطا می نماید تا به راحتی در بازار کار تکنسین داروخانه وارد شوید.
با توجه به محیط داروخانه ، وظیفه تکنسین داروخانه نیز متفاوت است. البته به نظر می رسد وظایف تکنسین داروخانه در تمام کشورها تعریف نشده است.
تکنسین معمولا نسخه ها را از مشتری دریافت می نماید و در مورد چگونگی درستی آن تجزیه و تحلیل می کند، و بعد شروع به جمع آوری داروها از نسخه می کند. داروها را از نظر کمیت اندازه گیری می نماید و روی آن ها برچسب می زند.
پیش از تحویل دارو به مشتری باید داروساز آن ها را بررسی نماید.
تکنسین همیشه توجه به این دارد که قفسه داروها همیشه پر باشد.
حقوق تکنسین داروخانه نیز متفاوت است و وابسته به ساعت کاری و سابقه کاری او نیز می باشد.
به نقل از دکتر زولت که چنین می گویند که هنگامی که داروساز از شغل و تاریخچه بهداشت، بیماری که از آن رنج می برید و …. آگاه شوند داروهای مناسب تری به شما نیز می دهد.

– بسته بندی و برچسب نسخه ها
– گردآوری اطلاعات مورد نیاز بیماران یا متخصصین بهداشت برای نسخه پیچیدن
– اطلاعات مشتری اعم از بیمار را دریافت و وارد سیستم می نماید.
با گذراندن آموزش های زیاد و سعی و تلاش یک تکنسین داروخانه، می تواند خیلی زود پیشرفت نماید و با دیدن دوره های آموزشی بیشتر به یک داروساز تبدیل گردد.
بعض از تکنسین ها می توانند، مهارت های بیشتری و تخصصی تری نسبت به محصولات استریل مواد افزونی، اتوماسیون داروخانه، و سیستم اطلاعات سلامت را بدست آورند.

مسئول داروخانه چه مزایایی را داراست ؟

-کم شدن احتمالات خطاها در جمع آوری داروهای نسخه
– پایین آمدن احتمال شکایات
– افزایش مشتریان هر داروخانه و رضایت مندی مشتریان
دوره آموزش تکنسین داروخانه چه هدف هایی دارد :
– رضایت مندی مراجعین به داروخانه ها
– کم شدن خطاها
– توسعه پیدا کردن وضعیت پخش و مصرف دارو
– بالا رفتن سلامت جامعه
مکان نسخه پیچی باید با توجه به داروهای داخلی که تاریخ مشخصی دارند با اصول را رعایت نمود تا دور از آلودگی باشند و به بهترین نحو به دست بیمار برسد .
تکنسین داروخانه هر محصولی از هر شرکتی را خریداری می نماید و به فروش می رساند و با توجه به راهنمای کاتالوگ از شرکت، مشاوره به افراد می دهد.
دارا بودن مدرک تکنسین داروخانه یکی از امتیازات ویژه جهت افرادی که تمایلی به مهاجرت خارج از کشور دارند محسوب می شود بدین ترتیب که سفارت کانادا امتیاز ویژه ای برای مدرک تکنسین داروخانه در نظر گرفته است.
سفارت های اروپا نیز این مدرک معتبر را جز امتیازات مهاجرت به شمار می آورند.

برای تمامی علاقمندان این فرصت را فراهم می سازد تا به عنوان یک کار تمام وقت یا نیمه وقت برای خود باشید.
کسانی که به صورت تجربی اطلاعاتی داشته اند و با به صورت تخصصی تجربه علمی و عملی دارند فرصتی را برای خود ایجاد می نمایند تا به عنوان دستیار داروخانه کار نمایند.
امروز با توجه به اینکه بیماری ها از قبل بیشتر شده است افراد جامعه نیازمند داروخانه ، داروساز  و تکنسین داروخانه بیشتری هستند.
با آموزش های زیادی که یک فرد علاقمند می بیند می تواند به سرعت در زمینه کمک دستیار داروخانه پیشرفت نماید و با داشتن دانش های بیشتر به یک داروساز تبدیل گردد. بعضی از تکنسین ها حتی می توانند مهارت زیاد خود را در اتوماسیون داروخانه و سیستم های اطلاعات سلامت کسب نمایند.
نظارت گران یا مسئولان فنی داروخانه باید همیشه در داروخانه حضور داشته باشند و کنترل بر کار نسخه پیچ ها داشته باشند. در این صورت است که حضور همیشه مسئول داروخانه بر ارایه درست یا صحیح دارو به بیماران و کاهش خطاهای دارویی بسیار پر اثر گذار است.
تجربه نشان داده شده است که میزان خطا در نسخه پیچ ها در ارایه دارو بسیار بالا بوده است.

باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی دارای اهمیت و حساسیت بسیار زیاد می باشد زیرا با سلامت افراد جامعه مربوط بوده و کوچک ترین خطا در این ارتباط خطرساز خواهد بود و از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه مشغول به این کار هستند در اکثر موارد بدون گذراندن دوره ای مشخص و اکثرا به صورت تجربی مشغول به این کار هستند.

شغل تکنسین داروخانه برای تمامی علاقمندان این فرصت را فراهم می سازد تا به عنوان یک کار تمام وقت یا نیمه وقت برای خود باشید. کسانی که به صورت تجربی اطلاعاتی داشته اند و با به صورت تخصصی تجربه علمی و عملی دارند فرصتی را برای خود ایجاد می نمایند تا به عنوان دستیار داروخانه کار نمایند. امروز با توجه به اینکه بیماری ها از قبل بیشتر شده است افراد جامعه نیازمند داروخانه ، داروساز و تکنسین داروخانه بیشتری هستند. با آموزش های زیادی که یک فرد علاقمند می بیند می تواند به سرعت در زمینه کمک دستیار داروخانه پیشرفت نماید و با داشتن دانش های بیشتر به یک داروساز تبدیل گردد. بعضی از تکنسین ها حتی می توانند مهارت زیاد خود را در اتوماسیون داروخانه و سیستم های اطلاعات سلامت کسب نمایند. نظارت گران یا مسئولان فنی داروخانه باید همیشه در داروخانه حضور داشته باشند و کنترل بر کار نسخه پیچ ها داشته باشند. در این صورت است که حضور همیشه مسئول داروخانه بر ارایه درست یا صحیح دارو به بیماران و کاهش خطاهای دارویی بسیار پر اثر گذار است. تجربه نشان داده شده است که میزان خطا در نسخه پیچ ها در ارایه دارو بسیار بالا بوده است.

مزایا و معایب تکنسین داروخانه

این حرفه، یکی از مشاغلی است که به دلیل ایستادن های طولانی مدت، ممکن است شاغلین در این شغل را دچار آسیب های ناشی از ایستادن در زمان های طولانی کند.

حقوق تکنسین داروخانه میزان مشخصی ندارد و هر کارفرما به دلخواه خود ماهیانه مبلغی را به تکنسین داروخانه پرداخت می کند! حتی ممکن است بعضی از افراد با حقوق بسیار پایین و کمتر از میزان معین شده در قانون کار، به عنوان نسخه خوان داروخانه مشغول به کار شوند.

دستیاران داروخانه صنف مشخصی ندارند و به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات مواردی نظیر مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی، سنوات، اضافه کار، شب کاری و دیگر حقوق مطرح شده در قانون کار برای آن ها نادیده گرفته شده و نقض می شود.

با همه این موارد، کسانی که تحصیلات مرتبط ندارند و یا حتی وارد دانشگاه نشده اند هم می توانند با شرکت در دوره آموزش تکنسین داروخانه در اصفهان ، اطلاعاتی در مورد داروها کسب کرده و در صورتی که به این حرفه علاقه دادر این پست یک مطلب با عنوان مزایای کار در داروخانه را مطالعه خواهید کرد.

شغل نسخه پیچی داروخانه

شغل نسخه پیچی داروخانه

تکنسینی دارو یا نسخه پیچ(شغل،رشته،بازار کار،مزایا و معایب)

شاید برایتان پیش آمده باشد که به داروخانه بروید و با خود نسخه ای همراه داشته باشید معمولا در این گونه مواقع می توانید به دو دسته از کارمندان داروخانه مراجعه کنید مسئول فنی و اصطلاحا نسخه پیچ داروخانه…مسئول فنی داروخانه باید تحصیلات مرتبط با داروسازی را داشته باشد ولی نسخه پیچ داروخانه با مدرک دیپلم و یک سری دوره های وزارت بهداشت می تواند وارد این شغل شود

پس اگر به دنبال وارد شدن به شغل تکنسینی دارو و یا نسخه پیچی هستید حتما با میوه زندگی همراه باشید…

تکنسین دارویی دارو خانه چه کسی است؟

تکنسین های داروخانه کسانی هستند که توانایی خواندن نسخه ها را دارند و می توانند داروهای نوشته شده داخل نسخه را همراه با موارد مصرف به شما نشان دهند.

تکنسین های داروخانه چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

با دقت هستند: مهم ترین ویژگی تکنسین دارویی دقت بالایی اوست ؛ چون کوچک ترین اشتباه در تحویل دارو به بیمار می تواند جان او را به خطر بیندازد.

سرعت عمل بالایی دارد : گاهی به دلیل وضعت خاص یک بیمار ، دارو باید به سرعت در اختیار او قرار بگیرد

بر رفتار خود مسلط است : او باید طرز رفتار صحیح با بیمار و همراهان او را بداند ؛به دلیل سرو کار داشتن با سلامت مردم ، اگر به پاکیزگی اهمیت می دهید ، می توانید به این شغل فکر کنید .

حقوق شغل نسخه پیچی داروخانه چقدر است:

حقوق و مزایای شغل نسخه پیچی به صورت مشخصی نیست و متغیر می باشد به عنوان مثال ممکن است نسخه پیچ با چند سال برای هر 12 ساعت کار توی روز،ماهی 500 تومان بگیرد

کسی هم وجود دارد که برای 6  ساعت در روز 2 میلیون می گیرد. پس نرخ ها بسیار متفاوت می باشد.

چطور نسخه پیچ داروخانه شویم؟

برای این شغل تحصیلات مرتبطی وجود ندارد ، ولی به دلیل اینکه نسخه پیچ ها باید کاملا از ویژگی های دارو ها شناخت داشته باشند ، داشتن مرک دیپلم برای آن ها ضروری است .

برای ورود به این شغل باید در دوره «دارویاری داروخانه » که مرکز آموزش وزارت بهداشت و درمان برگزار می کند یا کلاس های آموزشی «تکنیسین داروخانه » که در بعضی از دانشگاه ها برگزار می شود ، شرکت کنید . علاوه بر این ، یک دوره عملی کوتاه مدت نیز باید در داروخانه بگذارنید . بعد از گذراندن دوره نظری و عملی ، مدرک تکنیسین دارویی تحت نظر وزارت بهداشت به شما داده می شود .این دوره ها در دو سطح مبتدی و پیشرفته برگزار می شوند ولی شما با داشتن مدرک مبتدی هم می توانید مشغول به کار شوید .

چگونه با داروشناسی آشنا شویم؟ داروشناسی پایه و اساس نسخه پیچی است. نیازی نیست برای شروع کار بیایید و هزار دارو را حفظ کنید.این کار بخصوص برای افرادی که حافظه ضعیفتری دارند بسیار سخته و شاید محاله. داروها پرکاربرد برای شروع کافیست.

سعی کنید داروهایی که موفق به یادگیری آنها نمی شوید یادداشت کرده و در اوقات فراغت و یا زمانهای دیگر مرور کنید. یا میتوانید تبدیل به فلش کارت کنید و یا سایر روشها.

مهارت های کلی که در دوره تکنسینی دارو می بینید کدام است؟

موارد معمول مصرف داره ها ، روش صحیح مصرف ، شایع ترین عوارض جانبی دارو ، مهم ترین تداخلات دارو با سایر داروها و غذا ها ، و نگهداری آن ها .

چطور در شغل نسخه پیچی داروخانه پیشرفت کنیم؟

بعد از اینکه تجربه لازم  را در این شغل به دست آوردید ، می توانید برای گرفتن مدرک مدیریت داروخانه اقدام کنید . پس از آن هم میتوانید مدرک موسس داروخانه را بگیرید . علاوه بر کسب تجربه ، گذراندن دوره های پیشرفته تکنیسین داروخانه می تواند در ارتقای سریع تر شما موثر باشد

فضای کاری شغل نسخه پیچی داروخانه:

فضای کاری نسخه پیچ ها داروخانه است که باید نور و رطوبت کافی برای نگه داری انواع دارو ها را داشته و از هرگونه گرد و غبار دور بشد . شاغلان این شغل حتما باید نظافت محیط کار خود را رعایت کنند و به بهداشت فردی خویش اهمیت بدهند . آن ها بایستی در فضای داروخانه ، رو پوش سفید به تن کنند و هر گونه آلودگی آن خیلی زود مشخص می شود . لازم است بلافاصله برطرف گردد.

تکنیسین دارویی با مسئول فنی داروخانه ، یا همان دکتر دارو ساز و عموم مردم ، بیشترین ارتباط را دارد و اگر در داروخانه بیمارستان کار کند ، با پزشکان و پرستاران هم تعامل خواهد داشت .

وظایف و مسئولیت های تکنسین دارو یا نسخه پیچ:

 • دریافت نسخه ؛ در این مرحله مشخصات کلی شامل سر نسخه ، متن نسخه و مهر و امضای پایان نسخه نیز کنترل می شود .
 • خواندن و تفسیر نسخه ؛ نسخه پیچ باید بتواند خط پزشک را بخواند و هر نوع مختصر نویسی او را تفسیر کند . او باید توانایی تشخیص مقدار (دوز) صحیح دارو ، متناسب با سن و جنس بیمار ، را داشته باشد و علاوه بر این بتواند درباره تداخل احتمالی داروه ها با هم ، به بیمار مشاوره دهد.
 • آماده سازی دارو های تجویز شده ؛ این مرحله مهم ترین بخش در روند نسخه پیچی است . نسخه پیچ های خوب ، داروه را حداقل سه بار با مشخصات نسخه تطبیق می دهند ؛ یک بار زمان برادشتن دارو از قفسه ، یک بار زمان نسخه پیچی است ، یک بار زمان برجسب زدن و یک بار زمانی که دارو را به بیمار تحویل داده می شود . به این ترتیب ، احتمال اشتباه به حداقل می رسد.
 • ثبت دارو های تحویل داده شده در رایانه داروخانه ؛ با این کار، هم میزان مصرف دارو های مختلف مشخص می شود و هم در صورتی که مشکلی در قبال تحویل دارو به بیمار پیش آید ، می توان به آن رجوع کرد.
 • چسباندن بر چسب روی دارو های تحویلی ( نوشتن دستورات لازم ) ؛ در بر چسب باید نام دارو ، مقدار مصرف و فواصل مصرف ذکر شود .
 • تحویل دارو به بیمار و ارائه دستورالعمل های خاص در رابطه با مصرف دارو و کسب اطمینان از اینکه بیمار این اطلاعات را به طور صحیح دریافت کرده است . علاوه بر این موارد – مراحل اصلی نسخه پیچی هستند – نسخه پیچ در چیدن دارو ها نیز وظایفی بر عهد دارد که عبارت اند از :
 • چنیدن دارو ها در قفسه بر اساس خواص دارویی آن ها به صورت الفبایی یا محل تاثیر گذاری آن ها (مثلا دارو های قلب ، دارو های اعصاب و…)
 • قرار دادن هر دارو در محل مخصوص خودش ؛ مثلا دارو های سمی در قفسه ای با در قفل دار و علامت مخصوص ، یا دارو هایی که باید دور از نور یا در یخچال نگهداری شوند .
 • قرار دادن دارو ها در قفسه ها با توجه به تاریخ انقضا و زمان ورود آن ها به داروخانه .

محاسن شغل نسخه پیچی داروخانه:

تمیز و مرتب بودن فضای این شغل برای بسیاری خوشایند است .

نسخه پیچ می تواند اطلاعات دارویی بسیار زیادی حتی در حد یک پزشک به دست آورد.

معایب و محدودیت های شغل نسخه پیچی داروخانه:

کار نسخه پیچ ها مستقیما با سلامت انسان ها در ارتباط است و کمترین خطایی در تحویل دارو به بیماران می تواند خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد . بنابراین ، از سختی های این شغل ، مسئولیت سنگینی است که نسخه پیچ ها به دلیل حساسیت بالای کارشان دارند . علاوه بر این ، شاغلان این شغل اغلب با مریض ها سرو کار دارند که ممکن است ناقل بیماری باشند . از طرفی ، وجهه اجتماعی این شغل با میزان تخصص و دانشی که یک تکنیسین دارویی کسب می کند ، متناسب نیست .

شاید یکی از مهم ترین معایب این شغل الکترونیکی شدن نسخه ها در داروخانه باشد که کار نسخه پیچ ها را کاهش داده و در نتیجه احتیاج به این شغل را در داروخانه ها بشدت کاهش داده است

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل نسخه پیچی داروخانه با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.