عمومیکسب و کار جدید

مزایا و معایب مینی چیلر

هوا خنک ترکیبی از یک سیستم چیلر کامل و واحد فن کویل است. بازه‌ی ظرفیت آن معمولا بین 30000 تا 150000 BTU/hr است که آن را برای استفاده در مواردی مثل اتاق‌های اداری، آپارتمان‌های مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌های، کافه‌ها و … مناسب می‌سازد. انواع پکینگ برج خنک کننده از نظر مکانیزم به دو نوع کلی اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می‌ شوند.

بررسی معایب و مزایای مینی چیلر| مینی چیلر| مینی چیلر چیست| معایب و مزایای مینی چیلر

مزایای مینی چیلر:

  1. مینی چیلرها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند فضای کمی اشغال می کنند و به دلیل انعطاف پذیری که دارند در کاربردهای گوناگون قابل استفاده می باشندو در هر قابلیت نصب در هر مکانی را دارند.
  2. میزان ماده مبردی که در مینی چیلرها وجود دارداز اسپلیت ها کمتر است به هین دلیل علاوه بر کاهش قیمت، آسیب کمتری به محیط وارد خواهد شد.

3.کندانسور ها از نوع هوا خنک بوده به همین دلیل نیازی به برج خنک کننده ندارند. به همین دلیل این دستگاه مصرف آب ندارد.

  1. مینی چیلرها قابلیت لوله کشی برای فاصله های طولانی را دارند. از مزیت های این امر می توان به زیبایی نمای ساختمان اشاره نمود.
  2. قابلیت استفاده از یک مینی چیلر به جای چند کولرگازی برای خنک سازی فضاهای بزرگ
  3. قابلیت کنترل دما به صورت دقیق که در هر فن کویل متصل به مینی چیلر به شکل مستقل انجام می شود.
  4. بهره گیری از کمپرسور اسکرال که نسب به سایرکمپرسورها از صدا، قیمت و اصطکاک کمتری برخورد دار است.
  5. بی نیازی از نصب در محیط موتورخانه

9.دارای قابلیت سرمایش و گرمایش

  1. مجهز به تجهیزات جانبی مثل پمپ ارسال کننده آب سرد، منبع انبساط و…

معایب مینی چیلر :

  1. عدم پاسخگویی به نیازهای سرمایشی اماکن بسیار بزرگ که در چنین مواردی از چیلر استفاده می شود.

2.بازدهی کمتر مینی چیلر نسبت به چیلرها

3.عدم توانایی در رطوبت زنی در مناطق خشک در صورتی که در چیلرهای بزرگ، آب سرد شده به دستگاهی به نام هواساز فرستاده و می‌توان قابلیت رطوبت زنی به هوایی که از اطراف لوله‌های آب سرد عبور می‌کند و خنک می‌شود را افزود.

مزایای مینی چیلر نسبت به اسپلیت:

مینی چیلرها نسبت به اسپلیت دارای ظرفیت سرمایشی بالاتری هستند و قابلیت اتصال مینی چیلر به چند فن کویل را دارا می باشند. همچنین از دیگر مزیت های آن ها  تنظیم دمای هر فن کویل به صورت مجزا، قابلیت لوله کشی طولانی تر بین مینی چیلر و فن کویل ها می باشد.

مزایای مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت:

مینی چیلرها نسبت به داکت اسپلیت ها مجهز به قابلیت استقلال در تهویه هر اتاق، صدای کم می باشند در حالی که در داکت اسپلیت همه اتاق ها با یکدیگر با یک دما تنظیم می شوند. و صدای آن از مینی چیلرها بیشتر است.  به طور کلی، عمر مفید پکینگ فیلمی برج خنک کننده بین 5 تا 10 سال است.

انواع مینی چیلر

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر، چیلر کوچکی است که برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری که فضایی برای موتورخانه ندارند، نصب می‌شود. به این وسایل دو نوع لوله وصل می‌شود. یک لوله، آب گرم را به آن‌ها وارد می‌کند و سیستم آن‌ها آب خنک را برای خنک کردن هوا به فن کویل‌ها می‌فرستد. به طور کلی یک مینی چیلر دارای 5 وسیله و امکانات است.

کمپرسور که معمولا از نوع روتاری است، کندانسور، فن کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور که هر کدام وظیفه و عملکردی بر عهده دارند و مجموع عملکرد و کارکرد مناسب آن‌ها می‌تواند باعث خنک سازی مناسب فضا و محیط مورد نظر شود. آن‌ها برای کار نیازی به برج خنک کننده ندارند و از هوا به جای آب استفاده می‌کنند.

مزیت استفاده از مینی چیلر نسبت به اسپلیت و داکت این است که با روشن کردن هر فن کویل در هر اتاق می‌توان دمای هوا را به صورت جداگانه و مجزا کاهش داد. برای فصل زمستان هم برای گرم کردن هوا آن‌ها آب گرم و داغ را به فن کویل‌ها پمپاژ می‌کنند.

مینی چیلرها که در فضای باز و خارج از ساختمان نصب می‌شوند را می‌توان با لوله کشی‌های بلند و طویل برای خنک سازی فن کویل‌ها و فضای داخل استفاده کرد. می‌توان از یک مینی چیلر مرکزی برای خنک سازی اتاق‌ها و فضاهای مختلف به جای چندین اسپلیت و داکت استفاده کرد. این مسئله می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌ها شود. در ادامه مقاله معایب و مزایای مینی چیلر بررسی خواهد شد.

مزایای استفاده مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر کارکردی مشابه چیلر دارد و در انواع مختلف مانند چیلرها ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مقاله مزایای استفاده از این وسایل و تجهیزات مورد بررسی قرار می‌گیرند.

1-سایز و ابعاد کوچک: یکی از مهمترین مزایای استفاده از این وسایل و تجهیزات، سایز و اندازه کوچک آن‌ها است. از مینی چیلرها به دلیل سایز و ابعاد کوچک می‌توان در هر جای ساختمان استفاده کرد و به راحتی به هر مکانی منتقل کرد. برای استفاده از مینی چیلر نیازی به موتورخانه نیست. مینی چیلرها انعطاف پذیر هستند و در فضای بیرون از ساختمان نصب می‌شوند.

2-دوستدار محیط زیست: مینی چیلرها اثرات تخریبی کمتری برای محیط زیست دارند. این به دلیل است که از گاز مبرد کمتری برای سرد کردن آب و ایجاد هوای سرد و مطبوع برای فن کویل‌های داخل ساختمان استفاده می‌کنند.

مینی چیلرها نسبت به اسپیلت‌ها و داکت‌ها آلودگی زیست محیطی کمتری دارند چرا که گاز مبرد تنها در دستگاه مینی چیلر تزریق می‌شود و مبدل حرارتی اواپراتور در همان مکان عمل کاهش دما و سرد کردن آب را انجام می‌دهند اما در اسپیلت‌ها و داکت‌ها گاز مبرد پیوسته در لوله‌های مسی یونیت داخلی و خارجی در جریان است.

3-قیمت کمتر: از آنجایی که مینی چیلرها هوا خنک هستند نسبت به چیلرهای آب خنک قیمت کمتری دارند. چرا که آن‌ها به برج خنک کننده و پمپ آب کندانسور نیازی ندارند و تنها با فن کندانسور خنک می‌شوند. البته قیمت مینی چیلرها بستگی به برند سازنده و نوع آن‌ها دارد اما به طور کلی خرید آن‌ها بسیار مقرون به صرفه است. در صورتی که این وسایل و تجهیزات به صورت اینترنتی از فروشگاه‌های اینترنتی تخصصی خریداری شوند، قیمت به مراتب ارزان‌تری پیدا می‌کنند.

4-مصرف انرژی کمتر: هوا خنک بودن مینی چیلر و عدم نیاز به برج خنک کننده و پمپ آب کندانسور باعث می‌شود تا آن‌ها برق و آب کمتری مصرف کنند و استفاده از آن‌ها باعث شود تا در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی شود.

5-نصب و نگهداری راحت تر: به دلیل اینکه در ساخت مینی چیلرها از تجهیزات و وسایل کمتری استفاده شده است، نصب و نگهداری آن‌ها راحت‌تر است. هزینه‌های نصب و نگهداری در صورت استفاده از این چیلرها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین وقتی تجهیزات و وسایل کمتری داشته باشند، هزینه‌ی تعمیر آن‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. همچنین هزینه‌های نصب این چیلرها به دلیل تجهیزات کمتر و استفاده از فناوری ساده‌تر در ساخت‌شان بسیار کمتر از چیلرهای آب خنک است.

6-کمپرسور اسکرال: معمولا در مینی چیلر از کمپرسور اسکرال استفاده می‌شود. کمپرسور اسکرال نسبت به دیگر انواع کمپرسور صدا، لرزش و قیمت بسیار کمتری دارد. از این کمپرسور برای مکان‌های دارای حجم تراکم گاز زیاد استفاده می‌شود.

در این کمپرسورها اتلاف انرژی کمتری اتفاق می‌افتد و به دلیل ساختار ساده‌تر و استفاده از قطعات کمتر دارای قابلیت اطمینان بالاتری هستند. گاز در این نوع کمپرسور به صورت دائمی و یکنواخت تخلیه می‌شود، به همین دلیل در هنگام استفاده لرزش و صدای کمتری تولید می‌کنند. تعمیر و نگهداری برج خنک کننده شامل سرویس کردن کولینگ تاور، اورهال و بازسازی برج است.

7-عملکرد مناسب بهتر در آب و هوای مرطوب:  مینی چیلر به دلیل اینکه از سیستم هوا خنک استفاده می‌کند در هوای مرطوب عملکرد بهتری دارد. چرا که آب وقتی گرم شود، رطوبت بیشتری ایجاد می‌کند اما در مینی چیلر از آب برای خنک سازی هوا استفاده نمی‌شود.