عمومیکسب و کار جدید

میز پذیرایی مراسم ختم

 

از جمله اقداماتی که خانواده‌های داغدار برای تسکین درد و اندوه از دست دادن عزیز خود انجام می‌دهند،  برگزاری مراسم ختم است.‌ عده‌ای برای مجلس ترحیم مسجد یا تالاری را در نزدیکی محل زندگی خود برمی‌گزینند و برخی دیگر نیز تمایل دارند که مراسم عزاداری در خانه برگزار شود.

پذیرایی مراسم ختم در خانه آداب خاص خود را دارد. بنابراین ضروری است که برنامه‌ریزی مناسبی وجود داشته باشد تا در کنار احترام به متوفی، اصول مهمان‌نوازی و تکریم افراد نیز به خوبی انجام شود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که در مقاله پیش‌رو چند نکته مهم را برای گرفتن مجلس ترحیم بیان کنیم تا بتوانید یک مراسم آبرومند و درخور خانواده خود داشته باشید.

ایده پذیرایی مراسم ختم در خانه

این روزها اصول تشریفات و برگزاری مجلس ختم نسبت به سال‌های گذشته تغییرات زیادی داشته که عمده این تغییرات معمولا در نحوه پذیرایی از مهمانان به چشم می‌خورد. برای خانواده عزادار بسیار مهم است که همه آیین و آداب مراسم ترحیم به نحوی آبرومندانه صورت پذیرد تا ضمن احترام به فرد فوت شده، شأن خانواده نیز حفظ شود. اگر شما نیز به تازگی عزیزی را از دست داده‌اید با بکارگیری ایده‌های زیر می‌توانید پذیرایی مراسم ختم در خانه را به بهترین تشریفات  شکل انجام دهید.

تزیین میز و شمع‌آرایی

شمع یکی از ابزارهای تزئینی است که در مراسمات مختلف از جمله عزا و یادبود متوفی به کار می‌رود. ایده‌های جذابی برای شمع‌آرایی وجود دارد، برای مثال می‌توانید با استفاده از روبان سیاه و گیپورهای تزئینی یک دیزاین خاص و در عین حال زیبا را ایجاد کنید.‌

برای میز ترحیم نیز بهتر است به سراغ تکنیک‌های کلاسیک و ساده بروید. مثلا انتخاب یک میز گرد که روی آن عکس مرحوم به همراه گل‌های سفید و شمع‌های تزئین شده قرار گرفته باشد، گزینه مناسبی است.

تهیه ظروف مورد نیاز

بعضی از خانواده‌های داغدار برای پذیرایی مراسم ختم در خانه میوه، خرما و سایر اقلام پذیرایی را در بشقاب‌های چینی قرار می‌دهند و برخی نیز ترجیح می‌دهند که از ظروف یک‌بار مصرف شفاف استفاده کنند.

با توجه به این‌که تعداد شرکت کنندگان در مراسم ترحیم بسیار زیاد است، این کار رنج و زحمت بسیاری را برای خانواده عزادار به دنبال دارد. به همین دلیل گزینه راحت‌تر استفاده از پک‌های پذیرایی است‌ که هم بهداشتی‌تر هستند و هم به سرعت بین مهمانان توزیع می‌شوند. بعضی از مدل‌های بسته‌های پذیرایی حتی دارای دسته هستند که مهمانان می‌توانند آن‌ها را با خود به خارج از مجلس ترحیم ببرند.

بگ دسته دار

بسته بندی اصیل ترحیم

زیپ کیپ ترحیم

ساک دسته دار

تهیه موارد پذیرایی

برای پذیرایی مراسم ختم در خانه لازم است که همه اقلام مورد نیاز را تهیه کنید. از جمله اقلامی که برای برگزاری مجلس ترحیم استفاده می‌شوند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

میوه

برای فصول سرد سال انتخاب سیب و پرتقال توصیه می‌شود، موز و خیار هم در همه فصول می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. البته دقت کنید که میوه‌ها بدون لک بوده و ظاهر خوبی داشته باشند.

خرما

خرما عضور ثابت مراسم ختم است که می‌توانید روی آن را پودر نارگیل تزئین‌ نمایید و در داخل آن مغز گردو بگذارید.

حلوا

حلوا یکی دیگر از اقلام پذیرایی است که بهتر است روی آن با پودر نارگیل یا پودر پسته تزئین شود. زیرا مجلس ترحیم فضایی اندوه‌بار دارد و تزئین کمک می‌کند تا افراد تمایل به خوردن حلوا پیدا کنند.

میکادو

میکادو که از شکر، پودر پسته، نان مخصوص و… تشکیل می‌شود، جزء شیرینی‌هایی است که برای پذیرایی مراسم ختم در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیرینی‌های مخصوص

امروزه شیرینی‌های جدیدی مانند حلوای قیفی، حلوا مجلسی، خرما مارسپانی و… در قنادی‌ها دیده می‌شود که برای برگزاری مراسم ختم مناسب هستند.

مداح و سخنران مراسم ختم

یکی دیگر از ایده‌های جالب برای برگزاری مراسم ختم دعوت مداح و سخنران است. مداح در مورد عزیز از دست رفته سخن می‌گوید و بازماندگان را به صبوری و آرامش دعوت می‌کند.‌ گاهی نیز گریزی به حادثه کربلا می‌زند تا مجلس شور و حال خاصی داشته باشد.

نحوه استقبال از مهمانان مجلس ختم

بخش مهمی از پذیرایی مراسم ختم در خانه به نحوه استقبال از مهمانان مربوط می‌شود؛ زیرا از نظر ما ایرانی‌ها احترام گذاشتن به مهمان جایگاه خاصی دارد. در این‌گونه مجالس تعدادی از اعضای خانواده داغدار جلوی درب ورودی ساختمان می‌ایستند تا به افرادی که وارد مراسم می‌شوند، خوش‌آمد بگویند. همچنین از سخنران درخواست می‌کنند که از مهمانان به خاطر حضورشان در مجلس تشکر و قدردانی نماید.

تهیه پک پذیرایی برای مراسم ختم و ترحیم در منزل

آماده کردن مقدمات پذیرایی از مدعوین در مراسم شادی راحت است، چون افراد شوق و انگیزه لازم برای این کار را دارند. اما در مجلس ترحیم خانواده متوفی از نظر روحی تحت فشار زیادی هستند، به همین دلیل قدرت برنامه‌ریزی برای تهیه تدارکات را از دست می‌دهند. در این حالت به منظور پذیرایی مراسم ختم در خانه استفاده از پک‌های آماده بهترین راه‌کار است.

سایت سبزینه انواع پک پذیرایی مراسم ترحیم را در طرح‌ها و ابعاد مختلف عرضه می‌کند که به دلیل نوع بسته‌بندی، محتوای درون جعبه‌ها کاملا سالم می‌مانند. در این مجموعه پک پذیرایی مجلس ختم به صورت کاملا بهداشتی تهیه می‌شود و تمام اقلام مورد نیاز این مراسم مانند حلوا، خرما، آب‌میوه و… را دارا است. البته می‌توانید محتویات جعبه را به دلخواه خود و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، برگزینید. برای مشاهده انواع پک آماده مخصوص مراسم ختم و یا سالگرد، به صفحه مراجعه کنید.

 

تزیین میز مراسم ختم ممکن است که برای خانواده عزادار کار سختی باشد، اما انجام آن به منظور هرچه بهتر برگزار کردن مجلس ترحیم ضروری است. فرقی نمی‌کند که مراسم در تالار، منزل یا مسجد برگزار شود، در هر صورت تزئین میز برای همه این مکان‌ها لازم است؛ چون مهمانان در بدو ورود خود به میز ترحیم توجه می‌کنند.

نحوه چیدمان میز ختم باید طوری باشد که شان مجلس حفظ شود و هیچ گونه کم و کسری در آن دیده نشود. معمولا برای تزئین میز یادبود از المان‌هایی مانند شمع‌آرایی، گل‌آرایی، قاب عکس متوفی و… استفاده می‌شود که در ادامه بحث مفصلا به هریک از این موارد خواهیم پرداخت.

پارچه رومیزی مراسم ختم

انتخاب پارچه مناسب برای تزیین میز مراسم ختم اهمیت بسیار زیادی دارد. در این موارد استفاده از پارچه جیر، ترمه، تور و مخمل مشکی رنگ یا سیاه با طرح‌های سفید پیشنهاد می‌شوند؛ زیرا ظاهری لاکچری به میز می‌بخشند. بهتر است که حتی‌المقدور پارچه موردنظر رنگ تیره داشته باشد، البته از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری نیز می‌توانید استفاده نمایید.

استفاده از رنگ های سنگین در تزیین میز مراسم ترحیم

بهتر است برای تزئین میز یادبود به سراغ تکنیک‌‌های ساده‌ طراحی و استفاده از رنگ‌های سنگین بروید و تا آنجا که می‌توانید دور رنگ‌های پررنگ را خط بکشید. به کار بردن رنگ‌های مات و تیره همچون سفید، سیاه، خاکستری و حتی بنفش تیره موجب می‌شود که حال و هوای اندوه بر میز ترحیم حاکم باشد. در صورتی‌که استفاده از رنگ‌های شاد و پررنگ این حس غم را نقض می‌کند و احساسات متفاوتی را به وجود می‌آورد.

استفاده از نور مناسب برای فضا

تنظیم نورپردازی برای تزیین میز مراسم ختم و زیباتر به نظر رسیدن آن اهمیت زیادی دارد. برای این‌که حس اندوه و حزن فضا به مهمانان القا شود، بهتر است از نورهای نرم و مات استفاده کنید. تکنیک‌های ساده‌ نورپردازی نظیر استفاده از شمع‌های سفید هم توصیه می‌شود.

مدل های مختلف گل آرایی میز ترحیم

برای تزیین میز مراسم ختم از مدل‌های مختلف گل‌آرایی استفاده می‌شود که عبارتند از:

مدل ساده یک طبقه

این مدل گل اغلب برای سرمزار کاربرد دارد که روی میزی با سایز مشخص قرار داده می‌شود.

مدل یک طبقه با پایه فلزی

مدل‌های یک طبقه با پایه فلزی دارای پایه‌های زیبایی هستند که بر جذابیت میز ترحیم می‌افزاید. در مراسم های ختم لاکچری معمولا از این پایه ها استفاده می شود. شما میتوانید جذاب ترین و باکیفیت ترین بسته های پذیرایی مخصوص مجالس ختم خود را در سایت سبزینه پک، در صفحه مشاهده و خریداری کنید.

مدل چند طبقه

مدل‌های چند طبقه معمولا برای فضاهای بسته به کار می‌روند و قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف مانند مسجد، تالار یا منزل را دارند.

شمع آرایی میز مراسم ختم

یکی از نکات بسیار مهم در نحوه چیدمان میز ختم، استفاده از شمع‌های مخصوص است که حالتی عرفانی به فضا می‌بخشد. برای شمع‌آرایی باید از شمعدان مناسب استفاده کرد، البته بعضی از مدل‌های موجود در بازار به خاطر ساختار خاص خود نیاز به شمعدان ندارند. می‌توانید شمع‌های الکترونیک، ضخیم یا قلمی را برای تزیین میز به کار ببرید. قرار دادن شمع وارمر در کنار گل‌ها نیز باعث می‌شود که میز مراسم ختم زیباتر به نظر برسد.

برای آراستن شمع‌های روی میز هم استفاده از روبان مشکی، گیپور، مروارید و… گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. معمولا عرف بر این است که برای تزئین میز یادبود شمع‌های سیاه مورد استفاده قرار گیرد تا تاثیر بیشتری بر حزن‌انگیز نشان دادن فضا داشته باشد. اما قرار دادن شمع‌های سفید با گیپور مشکی نیز ایده جالبی است که جذابیت بصری بیشتر میز ترحیم را به دنبال دارد.

عکس متوفی روی میز ترحیم

بازماندگان برای زنده نگه داشتن یاد متوفی می‌کوشند که عکسی از وی را روی میز ترحیم قرار دهند. جهت تزئین میز یادبود باید از عکس‌های باکیفیت و شفاف که قاب مناسبی نیز داشته باشند، استفاده کنید. اگر عکس دارای پس زمینه سفید باشد، جلوه بیشتری به میز می‌بخشد.

خوراکی های پذیرایی از مهمانان

یکی از رسومات مردم ایران این است که با خرما و حلوا از مهمانان مجلس ترحیم پذیرایی می‌کنند. درواقع حلوا و خرما جزء لاینفک مراسم عزاداری هستند؛ زیرا سرو آن‌ها در این‌گونه مجالس، علاو‌بر این‌که به باورها و اعتقادات ایرانی‌ها  برمی‌گردد، از نظر پزشکی نیز فایده دارد. از این‌رو جهت تزیین میز ترحیم استفاده از ظروف حاوی خرما و حلوای تزئین‌شده به همراه دیس‌های میوه ضروری است.

تزیین میز ترحیم در بهشت زهرا | تزیین میز ترحیم در تالار | تزیین میز ترحیم در خانه

ظروف خرما و حلوای تزئین شده

در گذشته برای پذیرایی از مهمانان مجلس ترحیم حلوا را در یک سینی پهن می‌کردند، اما امروزه ایده‌های دیگری به این منظور وجود دارد. به گونه‌ای که می‌توانید حلوا قالبی، حلوا با نان بستنی و حلوا رولی را خریداری نمایید. به منظور تزئین خرما هم تهیه خرمای شکلاتی، خرمای مغزدار، توپک‌های خرمایی و… گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

برای ظرف حلوا و خرما نیز از دیس‌های چینی یا ظروف کریستالی زیبا استفاده کنید. ظروف سیلور هم انتخاب خوبی هستند؛ زیرا تزئینات بسیار زیبایی دارند و می‌توانند جلوه‌ای لاکچری به میز ترحیم بدهند.

دیس‌های میوه

امروزه مدل‌های مختلفی از دیس میوه‌خوری وجود دارد، اما بهتر است که برای دیزاین و تزیین میز مراسم ختم ظروف ساده و کلاسیک را انتخاب کنید. می‌توانید دیس‌های پایه‌دار یا بدون پایه ساده را از جنس‌های مختلف برگزینید.

سفارش تزیین میز مراسم ختم

نحوه چیدمان میز ختم تاثیر زیادی در اندوه‌بار نشان دادن فضا دارد. عنصر اصلی که زیبایی هرچه بیشتر میز ترحیم را به دنبال دارد، گل‌آرایی و شمع‌آرایی آن است. تزیین میز مراسم ختم بیشتر برای بخش بانوان مسجد انجام می‌شود، اما در منزل و تالار نیز کاربرد دارد.

با توجه به شرایط روحی صاحب عزا تزئین میز یادبود کاری پرزحمت است، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که این کار را برون‌سپاری نمایید. مجموعه سبزینه با برخورداری از کادری مجرب تزئین میز عزای شما را طوری انجام می‌دهد که توجه مهمانان را جلب کرده و شان مجلس حفظ شود.

چنین برای خرید کارد، دستمال، حلوا، خرما و… به دردسر نمی‌افتید و برای رسیدگی به مهمانان دچار کمبود وقت نمی‌شوید. مجموعه سبزینه تمام این اقلام را به صورت حرفه‌ای بسته‌بندی کرده و در قالب پک‌های تمیز و زیبا به آدرس منزل شما ارسال می‌کند. با تهیه پک پذیرایی دیگر دغدغه خرید پک ترحیم  میوه مجلسی و بدون لک و شستن آن‌ها را نخواهید داشت.