عمومیکسب و کار جدید

کیش بریم یا چابهار؟ مقایسه کامل

سفر به چابهار می‌ تواند به یکی از بهترین سفرهای شما تبدیل شود. بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران است به یک مرکز توجه برای گردشگران و مسافران تبدیل شده است. ساحل زیبای چابهار، ساحل درک، تالاب لیپار، کوه‌های مریخی چابهار، مراکز خرید عالی با قیمت مناسب، طبیعت بکر و خاص این منطقه از جنوب کشور، راه داشتن به دریای زیبای عمان و بسیاری جاذبه دیگر از جمله دلایلی است که چابهار را از صرف یک منطقه آزاد تجاری و اقتصادی به یکی از شهرهای بندری توریستی ایران تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی چابهار

بندر چابهار در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. چابهار گردی یکی از مورد علاقه‌ های تورهای گردشگری و مقاصد طبیعت گردان است. کافی است که شما نیز عکس های این منطقه خاص و متفاوت از ایران زمین را ببینید تا تحریک شوید هرچه زودتر برنامه سفری لذت بخش به این منطقه را پیاده سازی کنید.

کیش بهتره یا چابهار از این نظر اهمیت دارد که این سه منطقه مهم ترین مقاصد جنوبی کشور برای سفرهای ساحلی محسوب می شود. کیش و قشم و چابهار به دلیل برخوردار بودن از ساحل و انواع تفریحات آبی و بازارهای متفاوت اهمیت یافته اند. هر سه جزو مناطق آزاد تجاری اند و سفر به مقصد آن ها گردشگران را با دنیایی متفاوت روبرو می کند.

چرا سفر به چابهار مهم است؟

 •  سواحل چابهار دید شما نسبت به شهرهای کویری و جنوبی ایران را به کلی تغییر خواهند داد. هر کدام از سواحل این بندر زیبایی خاص خود را دارد
  •    خرید در چابهار نیز می‌ تواند برای شما بسیار ارزان و به صرفه تمام شود. چرا که اینجا منطقه آزاد تجاری است.
  •    شکم گردی در چابهار یکی از تجربه های خاص شما در این بندر خواهد بود. انواع غذاهای خوشمزه قلیه ماهی، کراهی میگو، تنورچه و … را باید حتما در این شهر که پخت و دستور خاص خود را دارد امتحان کنید.
  •    دسترسی استراتژیک ایران با دیگر کشورهای آسیای میانه از طریق بندر چابهار ممکن شده است و در حال حاضر چابهار یکی از مهم‌ترین بنادر آزاد تجاری ایران محسوب می‌شود.
  با هتل سازی دریا همراه باشید تا سفر به چابهار کنیم، از جاذبه‎‌های گردشگری آن دیدن کنیم و هرچه در مورد اقامت در چابهار و خرید در این بندر نیاز است بدانید را به طور کامل به شما بگوییم.

چگونه به چابهار برویم؟

به روش‌ های مختلف جاده ای، ریلی و هوایی می توانید خود را به بندر چابهار برسانید. تور چابهار از تهران، اصفهان، بندرعباس، شیراز و دیگر شهرها نیز مخاطبان خاص خود را دارد. شرکت کردن در تور ارزان سفر به چابهار این امکان را به شما می‌ دهد که در قالب برنامه کوتاه و با صرف هزینه کم به چابهار سفر کنید. سفر به چابهار با خودروی شخصی نیز دیگر گزینه پرطرفدار پیش روی شما است. در سفر با خودروی شخصی از تهران به چابهار، چند شهر و ایستگاه سر راه خواهید داشت.

یعنی به ترتیب از شهرهای قم، کاشان، اردستان، اصفهان، یزد، کرمان خواهید گذشت و وارد استان سیستان و بلوچستان خواهید شد. به شهر ایرانشهر که رسیدید، وارد جاده بم-نیک شهر-چابهار شوید و مسیر جاده ای را ادامه دهید. حدود 142 کیلومتر یعنی 110 دقیقه از پلیس راه نیکشهر تا بندر چابهار فاصله وجود دارد.

چابهار روی نقشه

در کنار این، مسیرهای دیگری نیز برای سفر با ماشین به چابهار وجود دارد. مانند مسیری که از سمنان و خراسان می‌گذرد و در نهایت به سیستان و بلوچستان می‌ رسد. انتخاب نهایی نوع سفر و رسیدن به چابهار با خود شما است.

بهترین زمان سفر به چابهار

در چه فصلی به چابهار برویم؟ یا به عبارتی بهترین زمان سفر به بندر چابهار چه زمانی است؟ از موقعیت جغرافیایی چابهار تا حد زیادی می‌ توان وضعیت آب و هوایی آن را فهمید. این شهر بندری، در جنوب شرقی ایران واقع شده است. در کل آب و هوای چابهار خوب و قابل تحمل است. این شهر بندری در حاشیه دریای عمان واقع شده است. موقعیت آن سبب شده هوای مرطوبی داشته باشد. روزهای سرد در چابهار معنایی ندارند. حتی در زمستان، چابهار را گرم ترین بندر جنوب کشور می دانند.

میانگین دما در تابستان 31 درجه و در زمستان 19 درجه سانتی گراد است. برای همین بهترین زمان برای سفر به چابهار و بازدید از جاذبه های گردشگری بندر چابهار، پاییز و زمستان است. عموما نیز ماههای آبان تا اسفند، جمعیت بیشتری به اینجا جذب می‌ شوند.

بهترین راه سفر به چابهار

انتخاب بهترین راه سفر به چابهار تا حد زیادی به خود شما برمی‌ گردد. در حال حاضر به صورت جاده ای، ریلی و هوایی امکان سفر به بندر آزاد چابهار وجود دارد. هر کدام از این موارد مزیت ها و معایب خاص خود را دارند.

 •  سفر به چابهار با هواپیما:

سریع ترین راه برای رساندن خود به بندر چابهار، رزرو بلیط هواپیما چابهار است. سفر هوایی از تهران تا چابهار حدود یک ساعت و نیم زمان طول می‌کشد. برای پایین آمدن هزینه ها و داشتن یک سفر ارزان داخلی، می‌ توانید از بلیط ها لحظه آخری و تخفیف های خاص استفاده کنید.

 • سفر به چابهار با اتوبوس:

همه روزه از تهران به چابهار اتوبوس در حال حرکت است. ارزان ترین راه سفر به چابهار استفاده از خدمات اتوبوسرانی کشور است. سفر با اتوبوس از تهران به چابهار نیز حدود 19 ساعت طول خواهد کشید.

 •  سفر به چابهار با خودروی شخصی:

از جمله مزیت های این راه سفر به چابهار می‌ توان به این اشاره کرد که شما می توانید از دیگر شهرهای میان راهی نیز دیدن کنید و نهایت لذت را ببرید.

 • سفر به چابهار با قطار:

سفر ریلی به چابهار پیش تر به این صورت بود که باید خود را با قطار به کرمان یا بندرعباس می رساندید سپس با اتوبوس به چابهار می رفتید. اما خبرهای جدید از ساخت ایستگاه قطار در چابهار و طرح ریزی خطوط ریلی استان سیستان و بلوچستان می گویند. که یعنی شما در ایستگاه قطار چابهار پیاده شده و توسط تاکسی به مرکز این شهر بندری می‌ روید.

مناطق دیدنی و تفریحات در چابهار

در چابهار انواع جاذبه های گردشگری را تجربه خواهید کرد. در پایان سفر حتی باورتان نمی شود که زیبایی های چابهار تا به این اندازه زیاد باشد. از سواحل زیبای آن گرفته تا مناطق باستانی، روستا، جنگل و جاذبه های تفریحی که امروزه در بندر آزاد چابهار وجود دارند. در ادامه به برخی از مشهورترین آنها اشاره کرده ایم.

 • سواحل مکران

یکی از سواحل زیبای چابهار که در امتداد دریای عمان قرار دارد. خروش آب ها و برخورد آنها با صخره های ساحل یک فرصت زیبا برای طرفداران طبیعت گردی و عکاسی است. آن را با نام مکران نیز می شناسند. در اینجا، انواع سواحل شنی، ماسه ای، مرجانی و صخره ای وجود دارد که هر کدام از آنها زیبایی خاص خود را دارند. جالب است بدانید که این ساحل ارتباط مستقیم با دریا دارد و کشتی های بزرگ اقیانوس پیما می توانند به آن راه داشته باشند.

 • قبرستان جن ها

یا گورستان جن تیس که در قبل تر ها به نیز گفته می شد. قدمت این بخش از چابهار به 2500 سال پیش برمی گردد. اینجا یک گورستان عادی نیست. سنگ قبرهای بزرگ، با شکل های نامنظم و عجیب سبب شده است که داستان های جالب و حکایات عجیبی نیز در مورد آن وجود داشته باشد. در سفرهای خود به چابهار می توانید از این جاذبه گردشگری در حاشیه روستای تیس دیدن کنید. در زبان بلوچی به این قبرستان، جن سنط گفته می شود.

 • غار چابهار

در چابهار سه غار مرموز به نام غارهای بان مسیتی وجود دارد. حتی اینجا را به عنوان یکی از عجایب منطقه نیز نام گذاری کرده اند. یکی از غارها طبیعی و دوتای دیگر به صورت دست ساز ساخته شده اند. گویی در گذشته اینجا مکانی برای پرستش بوده است. چرا که جلوی تمام آنها سکویی بزرگ وجود دارد. سکویی که همواره نقش انجام مناسک دینی یا اعمال مذهبی را داشته است. در سفرهای خود به بندر چابهار حتما از این جا نیز دیدن کنید.

 • جنگل های حرا

باید نام ساحل خلیجی گواتر به عنوان انتهاترین بخش جنوبی ایران به گوشتان خورده باشد. در ناحیه ساحلی گواتر، جنگل زیبایی به نام حرا وجود دارد. حرا، یک گونه درختچه بومی است که در مرداب های مناطق گرمسیر رشد می کند. بلندای رشد این نوع درختچه گاها به 5 تا 10 متر نیز می رسد. یکی از جاهایی که می توانید این درخت را به همراه طبیعت زیبا مشاهده کنید، بندر چابهار در سیستان و بلوچستان است.

 •  روستای درک

روستای درک چابهار جایی است که ترکیب رنگی بسیار زیبایی از کرمی بیابان و آبی دریا را خواهید دید. یکی از زیباترین ویوهای دریا و ساحل در مناطق جنوبی کشورمان در روستای درک است. تقریبا تمام مسافران چابهار، بازدید از روستای زیبای درک در چابهار را در برنامه سفر خود قرار می دهند. این روستا در جوزه شهرستان کنارک میان چابهار و بندرعباس قرار دارد. ساحل درک نیز در همین روستا واقع شده است.

 • پیست چابهار

اگر به ورزش و بازی پیست علاقه دارید، می توانید به پیست چابهار بروید. اینجا یک فضای تفریحی است و امکان پیست رالی و پیست موتورسواری در چابهار در آن وجود دارد.

 • روستای تیس

روستای تیس به تنهایی تعدادی از زیباترین جاذبه های توریستی چابهار را در خود جای داده است. روستای طیس یا تیز به دوران های بسیار دور برمی گردد و امروزه یک روستای ساحلی زیبا است.

 • قلعه پرتغالی ها چابهار

اگر به تاریخچه روستای تیس در چابهار نگاه کنیم، حضور پرتغالی ها در خلیج فارس و دریای عمان را خواهیم دید. در آن زمان ها، بناها و ساختمان هایی ساخته می شد که اکنون می توان باقیمانده آنها را مشاهده کرد. یکی از آنها، قلعه پرتغالی ها در چابهار است.

 •  غواصی

اگر به دنبال تفریحات آبی در چابهار هستید، به شما کلبه غواصی را پیشنهاد می‌ کنیم. اینجا تنها مرکز تفریح آبی در این بندر است. و شما فرصت این را خواهید داشت که در آب های آزاد اقیانوس هند غواصی کنید و تجربه بودن در آب های بین‌ المللی را داشته باشید. کلبه غواصی چابهار در پشت هتل لیپار قرار دارد. از دیگر تفریحات آبی این مرکز می‌ توان به اسکی، موج سواری، شاتل و قایق سواری اشاره کرد.

بهترین سواحل چابهار

یک بخش را به معرفی بهترین سواحل چابهار اختصاص داده ایم چرا که بازدید و دیدن ساحل های چابهار را باید حتما در سفر خود جای دهید. اشتباه نکنید! سواحل ایران تنها محدود به و سواحل قشم و کیش و … نمی شوند. در چابهار چند مورد از بکر ترین و زیباترین سواحل ایران را خواهید دید که در نوع خود بی نظیر هستند. باید نام ساحل قرمز چابهار، ساحل شب تاب چابهار، ساحل لاک پشت ها، ساحل صخره ای چابهار، ساحل مکران و … را شنیده باشید.

 • ساحل بریس:

ساحل بریس را در اولویت های سفر به چابهار قرار دهید. موج های زیبا، ترکیب رنگی فوق العاده و ویوهای زیبا و متفاوت از جمله ویژگی های این ساحل چابهار است. این ساحل را محل پدیده موج فشان یا فواره طبیعی چابهار نیز می شاسند. دور بایستید و به نگاه کردن موج هایی مشغول شوید که  گاها ارتفاع آنها تا چند متر نیز می رسد. دلیل این اتفاق نیز به وزش بادهای موسمی در ساحل بریس چابهار برمی گردد.

 • ساحل نورانی:

ساحل نورانی یا ساحل شب تاب چابهار یکی از دیگر از سواحل زیبای بلوچستان در این منطقه است. از آنجایی که در دریای نزدیک به این ساحل، باکتری های نورافشان دریایی وجود دارند، در شب ها، نور خاص و نورانی را از ساحل خواهید دید که تمام نگاه ها را مسحور خود ساخته است. طعمه، جفت گیری و دیگر واکنش های شیمیایی و طبیعی سبب شده است که این پدیده در ساحل نورانی چابهار اتفاق بیفتد. البته این پدیده در سواحل دیگر کشورها از جمله سوئد، جزایر مالدیو، برمودا و … نیز وجود دارد.

 •  ساحل درک:

ساحل درک شامل سه ساحل در یک راستا است که در نزدیک تنگه هرمز قرار دارند. اینجا نهایت سفر شما به چابهار خواهد بود. سواحل درک رو به دریای عمان دارند. در این جا سه نوع ساحل صخره ای، شنی و مرجانی را خواهی دید. از آنجایی که بازدید از این ساحل برای عموم رایگان و آزاد است، حتما آن را در برنامه سفری خود قرار دهید. برای اقامت نیز می توانید به روستای درک بروید. راه دسترسی به این ساحل نیز از طریق خودرو است، چرا که 170 کیلومتر با چابهار فاصله دارد.