عمومیکسب و کار جدید

گرفتگی پکینگ کولینگ تاور

خرید برج خنک کننده باید مطابق محاسبات انجام شود. این محاسبات با داشتن چهار پارامتر دبی آب در گردش، دمای ورود به برج خنک کننده، دمای خروج از برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب محیط به دست می آید. قبلاً در مقاله ، به صورت کامل اشاره شد که انتخاب برج خنک کننده به دو روش استفاده از نرم افزار و استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده به دست می آید که البته در این زمینه بهتر است قبل از خرید برج خنک کننده از یک کارشناس کمک گرفته شود.پس از ، باید امکانات مورد نیاز و محل نصب برج خنک کننده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته شود. در این مقاله از نیز قصد داریم تا درباره خرید برج خنک کننده و نحوه انجام آن، مطالبی را بیان کنیم.

نحوه خرید برج خنک کننده

اولین قدم جهت خرید برج خنک کننده مشخص کردن نیاز خنک کاری در سیستم می باشد. نیاز به خنک کاری در یک مجموعه در نهایت با تعیین دمای گرم و دمای سرد و حجم آب مورد نیاز صورت می‌پذیرد. در حالتی که دمای سرد طراحی شده بالاتر از حداکثر دمای مرطوب محیط باشد، می توان نسبت به انتخاب اقدام نمود. زیرا برج های خنک کن فقط می توانند تا 3 درجه بالای دمای مرطوب محیط، آب را خنک کنند.

در ادامه کار، نیاز است تا چهار پارامتر زیر را مشخص کنید:

 1. دمای ورود به برج خنک کننده
 2. دمای خروج از برج خنک کننده
 3. حداکثر دمای مرطوب محیط
 4. دبی آب در گردش

با داشتن این چهار پارامتر با استفاده از یا نرم افزار انتخاب برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کن اقدام می کنیم. حال که تناژ برج خنک کننده را بدست آورده ایم به انتخاب و خرید برج خنک کننده می پردازیم.

جنس سازه برج خنک کننده

پیش از خرید برج خنک کننده جنس سازه و اسکلت برج خنک کننده راباید مشخص کرد. از متریال‌ های زیر در ساخت برج خنک‌ کننده استفاده می‌ شود:

 1. فایبرگلاس
 2. گالوانیزه
 3. فولاد ضد زنگ
 4. بتن
 5. چوب

لازم به ذکر است که ترتیب عمر سازه‌ های برج خنک کننده به ترتیب زیر می باشد:

> > برج خنک کننده فولاد ضد زنگ > >

البته ساخت برج خنک‌ کننده چوبی منسوخ شده است و تنها برای جایی کاربرد دارد که نیاز به ساخت برج خنک کن ارزان و موقت می‌ باشد. برج خنک کننده بتنی معمولاً در ساخت تناژهای بالا مانند برج خنک‌ کننده نیروگاه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.بنابراین در این بین دو برج خنک کننده فایبرگلاس و برج خنک کننده فلزی بخش عمده بازار را در اختیار دارند. برج خنک‌کننده فایبرگلاس عمر بالاتری از برج خنک‌کننده فلزی دارد و در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم‌ تر است.

نوع برج خنک کننده

از موارد مهم در زمان سفارش، باید نوع برج خنک کننده مورد نیاز را مدنظر قرار دهید. بر این اساس برج‌ های خنک‌ کننده به انواع زیر تقسیم بندی می‌ شوند:

 1. برج خنک کننده مدار بسته
 2. برج خنک کننده مدار باز
 3. برج خنک کنند هیبریدی
 4. برج خنک کننده خشک
 5. برج خنک کننده هلر

باید در سیستم‌ هایی استفاده شود که نسبت به رسوب حساس هستند و تجهیزات گران قیمت دارند. همان طور که در مطلب برج خنک کننده مدار بسته به آن اشاره گردید تنها تفاوت برج خنک‌ کننده مدار بسته با برج خنک‌ کننده مدار باز، جلوگیری از رسوب در در مدار داخلی می‌ باشد.برج خنک کننده مدار بسته قیمت بالایی دارد و تقریبا سه برابر برج خنک کننده مدار باز می‌ باشد. ترکیبی از هر دو برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز در یک یونیت می‌ باشد. هم برج خنک کننده‌ ای است که آب از درون کوئل‌ ها عبور می‌ کند و از روی آن فقط هوا عبور می‌ کند. نیز معمولاً در نیروگاه کاربرد دارد.

Clogging of cooling tower packing

نوع جریان در برج خنک کننده

از موارد دیگری که باید در زمان خرید برج خنک کننده مشخص شود، نوع جریان آب و هوا در برج خنک کن می‌ باشد. در نظر داشته باشید که 2 نوع برج خنک‌ کننده بر اساس نوع جریان وجود دارد:

 1. برج خنک کننده جریان متقاطع
 2. برج خنک کننده جریان مخالف

در ، آب و هوا در مسیر متقاطع با یکدیگر تماس پیدا می‌ کنند و در برج خنک‌کننده جریان مخالف آب و هوا در مسیر مخالف با هم تماس پیدا می‌ کنند. معمولاً ساخت برج خنک‌ کننده جریان متقاطع پر هزینه‌ تر از ساخت است. البته هر کدام مکانیزم و کاربرد متفاوتی دارند، ولی می‌ توان گفت در مجموع برج خنک‌ کننده جریان متقاطع از نظر ساختار و طراحی بهتر از برج خنک‌ کننده جریان مخالف است.

فن برج خنک کننده

خرید کولینگ تاور (نوع فن برج خنک کننده)

ضرورت دارد تا پیش از خریداری برج خنک کننده، سبت به نوع فن مورد استفاده در برج آگاهی داشته باشید. بر این اساس انواع فن به شرح ذیل می‌ باشند:

 1. فن اجباری و محوری
 2. فن اجباری و سانتریفیوژ
 3. فن القایی و محوری

فن اجباری یعنی فن در ناحیه ورود هوا به برج خنک کننده قرار داشته باشد و فن القایی یعنی فن در ناحیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار داشته باشد. فن سانتریفیوژ دارای فشار استاتیکی بالاتری از فن محوری است، ولی به سرعت دچار سر و صدا می شود و نگهداری و تعمیرات آن پر هزینه تر می باشد. فن محوری القایی بیشترین نوع فن مورد استفاده در ساخت برج خنک کننده می باشد و مزایای بیشتری دارد و در خرید برج خنک کننده به آن توجه کنید.

روش های مونتاژ برج خنک کننده

قبل از خرید برج خنک کننده تعیین کنید که نحوه مونتاژ برج خنک کننده به چه صورت باشد. دو روش مونتاژ برای برج خنک‌ کننده وجود دارد:

 1. مونتاژ برج خنک کننده در کارخانه
 2. مونتاژ برج خنک کننده در محل پروژه

در صورتی که محل نصب پروژه در ارتفاع است و یا شرایط مشکلی دارد، بهتر است برج خنک کننده در محل پروژه مونتاژ شود و در صورتی که امکان استفاده از جرثقیل وجود دارد، بهتر است برج خنک کننده در محل کارخانه مونتاژ شود.معمولاً برج‌ های خنک کننده سبک و کم ظرفیت در محل کارخانه مونتاژ می‌ گردند و برج‌ های خنک‌ کننده سنگین و با تناژ بالا در محل پروژه مونتاژ می‌ شوند که باید در هنگام خرید برج خنک‌ کننده به آن توجه کنید.

انواع سیستم توزیع آب در برج خنک‌ کننده

زمان خرید برج خنک کننده، حتماً باید قبلاً از نوع سیستم توزیع آب مطلع شوید. سه نوع سیستم توزیع آب برای برج خنک‌ کننده تعریف شده است:

 1. سیستم توزیع آب ثقلی
 2. سیستم توزیع آب نازل
 3. سیستم توزیع آب دورانی

سیستم توزیع آب ثقلی با استفاده از نیروی جاذبه از روی تشت که زیر آن پر از روزنه است، شروع به قطره قطره ریزش کردن می‌ کند. این بهترین نوع سیستم توزیع آب می باشد که در برج خنک کننده سری ام ایکس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.بعد از آن سیستم توزیع آب با نازل است که به دلیل ثابت بودن عمر و دوام بالایی که دارد برای واحدهای صنعتی بسیار مناسب است و در صورت گرفتگی می توان نسبت به تمیز کردن یا تعویض نازل اقدام نمود. آخرین سیستم توزیع آب، سیستم توزیع آب دورانی می باشد که در برج خنک‌ کننده گرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سیستم به دلیل دوران و متحرک بودن زود فرسوده می‌ شود و مشکلات نگهداری آن زیاد است.

هزینه‌ های تعمیرات و نگهداری برج خنک‌ کننده

برخی برج‌ های خنک کننده به دلیل عدم کیفیت ساخت قطعات آن به سرعت فرسوده می‌ شوند و به صورت مداوم هزینه‌ های تعمیر را تحمیل می‌ کنند. در هنگام خرید برج خنک کننده به هزینه‌ های نگهداری و تعمیرات آن توجه کنید.

مزایای برج خنک کننده

برج خنک کننده نقش بسزایی در کارایی سایر تجهیزات تبرید مانند چیلرهای جذبی و تراکمی، فن کویل ها و تهویه مطبوع دارد. بنابراین، هنگام انتخاب برج خنک کننده برای یک ساختمان یا یک کارخانه صنعتی گسترده، باید چندین نکته را در نظر گرفت. خرید تجهیزات صنعتی و تبرید باید اصول طراحی استاندارد را رعایت کند. هنگام تهیه یک دستگاه تبرید بزرگ که عملکرد مهمی را انجام می دهد، معیارهای خاصی باید رعایت شود.

تدوین یک استراتژی موثر برای خرید برج خنک کننده

در این قسمت به الگوریتمی موثر برای شناسایی قابلیت های یک شرکت سازنده برج خنک کننده می پردازیم. به عنوان مثال، اگر به دنبال خرید برج خنک کننده برای ذوب فلز هستید، توصیه می شود یک سازنده با تجربه در این صنعت خاص را انتخاب کنید. با اتخاذ این استراتژی می توانید از شرکت هایی که به آنها اعتماد دارید و تجربه کافی در این زمینه دارند درخواست رزومه بدهید. همچنین می توانید از نمایندگی های معتبر فروش مانند دماجت مشورت کنید تا مناسب ترین برج خنک کننده را با معیار های شما، با کمترین هزینه برای شما تامین کنند.

گام بعدی در دستیابی به اهداف استراتژی خرید برج خنک کننده صدا

ایجاد دستورالعمل در فرآیند انتخاب و خرید برج خنک کننده یکی از اصول اساسی این استراتژی است. امروزه شرکت های متعددی به خرید و فروش دستگاه های خنک کننده می پردازند. برای ارزیابی عملکرد یک شرکت، کیفیت ظاهر محصول، رزومه شرکت و رضایت مشتری مهم ترین شاخص ها هستند.

پس از انتخاب چند برند معتبر، مرحله تصمیم گیری نهایی باید آغاز شود. در این مرحله از تمامی منابع فنی و کیفی موجود برای تصمیم گیری آگاهانه شرکت استفاده کنید. عجله در تصمیم گیری در زمینه های مشابه می تواند عواقب شدیدی در آینده داشته باشد. البته این نکته حائز اهمیت است که با خواندن چند مقاله، دانش و تخصص لازم برای انتخاب بهترین برج خنک کننده را پیدا نمی کنید. می توانید رایگان خود را در دماجت ثبت کنید تا کارشناسان ما، تخصصی ترین راهنمایی های لازم را برای خرید برج خنک کننده به شما بدهند.

نکته:جهت مشاهده پکینگ برج خنک کننده قیمت مناسب میتوانید به صفحه ما مراجعه کنید.