اجتماعیکسب و کار جدید

قیمت قالیشویی: نرخ شستشوی فرش چقدر است؟

قیمت قالیشویی در سال 1402

اتحادیه قالیشویان تهران هر ساله قبل از شروع سال جدید با در نظر گرفتن نرخ تورم، هزینه مواد اولیه و خدماتی که در قالیشویی های سراسر شهر انجام می شود، یک نرخ کلی و پایه برای خدمات در نظر می گیرد. بعد از اعلام قیمت ها توسط اتحادیه، کلیه قالیشویی های سراسر شهر باید از قیمت های جدید اعلام شده پیروی کنند. چنان چه یک قالیشویی هزینه پایه بیشتری از مشتریان دریافت کند، متخلف شناخته می شود و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

اتحادیه یا همان اصناف قالیشویی برای شستشوی انواع فرش به صورت متر مربع نرخ پایه ای را مشخص می کند. برای مثال نرخ شستشوی فرش دستباف در هر متر مربع 7000 تومان و برای شستشوی فرش ماشینی متری 5000 تومان در نظر گرفته می شود. سپس هزینه های دیگر مثل ترمیم و رفوی فرش، لکه بری، میزان ابریشم فرش، نوع شستشو که می تواند خشک شویی یا اعلاشویی باشد، هزینه ایاب ذهاب و سایر خدمات نیز به قیمت قالیشویی اضافه می شود و هزینه نهایی مشخص می گردد.

بهترین قالیشویی تهران | بهترین قالیشویی فرش دستباف در تهران | سفارش انلاین قالیشویی

در واقع هزینه شستن فرش ابریشم با هزینه شستن یک فرش دستباف معمولی بدون ابریشم متفاوت است و از همین رو همه جزئیات مربوط به جنس و نوع فرش در کنار نوع شستشو و موادی که مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند بر نرخ قالیشویی تاثیر بگذارد در این مقاله از وبلاگ فنباز قصد داریم شما را با قیمت قالیشویی و عوامل موثر بر آن آشنا کنیم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید:

https://fanbaz.com/tehran/services/cleaning/house-cleaning

بهترین و قابل اعتماد ترین روش برای دریافت فوری و حرفه ای خدمات قالیشویی در تهران را به راحتی و به سادگی یک کلیک از فن باز بخواهید تا با تجربه ای رضایت بخش و به یاد ماندنی به رضایت کامل از خدمات فن باز برسید.

عوامل موثر در قیمت شستشوی فرش

برای برآورد قیمت شستن فرش معمولاً عوامل مختلفی در نظر گرفته می شوند. در ادامه می توانید با مهم ترین عوامل موثر بر قیمت قالیشویی آشنا شوید.

جنس فرش

اولین و مهم ترین موضوع که روی قیمت قالیشویی تاثیر می گذارد، جنس فرشی است که قصد دارید آن را بشویید. هر چقدر شستشوی فرش تخصصی تر و سخت تر باشد و به توجه بیشتری نیاز داشته باشد، هزینه شستشوی آن نیز طبعاً بیشتر خواهد شد. معمولاً شستشوی فرش های دستباف و قیمتی که نیاز به تخصص و دقت زیادی دارد، نسبت به فرش های ماشینی بیشتر است.

توجه داشته باشید که برای هر نوع بافت و جنسی از فرش معمولاً شوینده متناسب با آن استفاده می شود. به علاوه هر چقدر بافت فرش ریزتر باشد و تراکم بیشتری داشته باشد، شستشوی آن نیز سخت تر است. معمولاً شستشوی فرش های ابریشم گران قیمت نسبت به سایر فرش ها هزینه بیشتری دارد. از آن جایی که شستن فرش های گران قیمت و ابریشمی به توجه زیادی نیاز دارد، هزینه آن نیز بیشتر است. امکان پخش شدن رنگ فرش های ابریشمی و ترکیب رنگ های فرش وجود دارد. از همین رو لازم است تا افرادی متخصص با بررسی جنس فرش از روش مناسبی برای شستن آن استفاده کنند.

اندازه فرش

از طرف دیگر ابعاد فرش عامل مهم دیگری است که روی قیمت قالیشویی موثر است. قیمت شستن فرش بر اساس هر متر مربع تعیین می شود و هر چقدر فرش شما بزرگ تر باشد، هزینه شستشوی آن نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی برای شستشوی فرش ها باید متراژ آن را بر قیمت تعیین شده بر اساس جنس فرش ضرب کنید تا قیمت نهایی حاصل شود. برای مثال برای احتساب قیمت شستن فرش 12 متری باید 12 را در عدد مشخص شده ضرب نمایید.

روش شستشوی فرش

عامل بعدی روش شستشوی فرش است. همان طور که می دانید برای شستن فرش از روش ها و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. بنابراین انتخاب روش شستشو نیز می تواند عامل مهم دیگری بر قیمت قالیشویی باشد. از همین رو این موضوع نیز می توانید بر قیمت قالیشویی تاثیر بگذارد. از طرف دیگر وجود لکه و آلودگی روی فرش های کثیف موجب می شود تا شستشوی فرش کمی سخت تر شود. به علاوه در این مواقع قالیشویی باید برای از بین بردن لکه های فرش از شوینده های مخصوصی استفاده کنید و مراحل لکه برداری و رنگ برداری نیز به هزینه شستشوی فرش اضافه می شود.

تعمیرات فرش

یکی دیگر از هزینه هایی که به هزینه شستشوی فرش اضافه می شود، تعمیرات فرش است. این خدمات فرش که توسط اکثر قالیشویی های معتبر انجام می شود، خدماتی جداگانه نسبت به شستشو است که شامل پرز گیری، ریشه بافی ریشه زنی، شیرازه دوری، چرم دوری، دارکشی، ترمیم جای سوختگی، ترمیم پارگی و رفوگری می باشد. معمولاً در زمان تحویل فرش مشکل آن مشخص و هزینه رفع آن نیز تعیین می شود. از همین رو مشتری می تواند با خیال راحت فرش خود را به قالیشویی بسپارد.

مواد شوینده

بسیاری از قالیشویی ها با به کار بردن شوینده های ارزان قیمت و نامناسب هزینه پایین تری از مشتری دریافت می کنند. اما این موضوع موجب آسیب به بافت فرش می شود و می توان خسارت های جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

تفاوت نرخ شستن فرش و شستن موکت

این روزها به دلیل رواج موکت و استفاده وسیع از آن در قسمت های مختلف خانه، تقاضا برای خدمات شستشوی موکت هم بالاتر رفته است. به همین دلیل در سال 1402، در لیست قیمت قالیشویی، نرخ موکت شویی هم ذکر شده. عواملی که بر نرخ موکت شویی تاثیر دارند تا حد زیادی شبیه عواملی هستند که قیمت شستن فرش را تعیین می کنند.

یکی از این عوامل متراژ موکت است. نرخ شستشوی موکت بر اساس اندازه موکت مقداری متفاوت است. متراژهای بیشتر از پنجاه متر و متراژهای کمتر از پنجاه متر دارای دو نرخ متفاوت هستند. در مورد اول هزینه ده تا بیست هزار تومان است و در مورد دوم هزینه بیشتر می شود.

مسئله دومی که بر قیمت شستن موکت تاثیر می گذارد، وضعیت آن است. اینکه موکت چسبیده به زمین است یا جدا از آن. معمولا موکت ها به زمین چسبیده اند و نیازمند شستشو در محل می باشند. اما در صورتی که موکت از زمین جدا باشد هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهد.

میان انواع فرش گاهی فرش های گران قیمت، ارزشمند، ظریف و دستباف وجود دارد و این موارد بر قیمت شستشوی انها تاثیر می گذارد، موکت ها اما شامل این قضیه نمی شوند. شستن آنها ساده تر و معمولی تر است و نیاز به اعلاشویی یا ترمیم و شستشوهای خاص ندارند. از این رو میزان قیمت شستشوی موکت معمولا شامل تبصره ها یا عوامل دخیل زیادی نمی شود.

هزینه بسته بندی و ایاب ذهاب

در کنار هزینه شستشوی فرش ها، هزینه بسته بندی و کاور هر متر مربع فرش به اضافه هزینه ایاب ذهاب نیز به آن اضافه می شود. معمولاً باید تمامی این هزینه ها از ابتدای کار و در زمان تحویل فرش مشخص شود. تا مشتری به راحتی بتواند در مورد واگذاری فرش به یک قالیشویی تصمیم بگیرد.

اگر فردی قصد داشته باشد تا به جای شستشوی فرش از خدمات قالیشویی مانند خشکشویی استفاده کند نیز باید هزینه متفاوتی را نسبت به شستشو پرداخت کند. بهترین قالیشویی، کلیه هزینه ها و تعرفه های شستشو را از ابتدا برای مشتری مشخص می کند تا مشتری نیز با خیالی آسوده فرش های خود را به قالیشویی بسپارد و نگرانی از بابت هزینه های نداشته باشد.

نرخ و هزینه قالیشویی

مجموعه های متعددی در تهران خدمات شستشوی قالی و موکت را ارائه می دهند. همانطور که اشاره کردیم انتخاب از بین این مراکز، نیازمند آگاهی از اعتبارو کیفیت کار و مشتری مداری آنهاست. این آگاهی در زمینه قیمت هم مورد نیاز است. مراکزی که هزینه ای بیش از آنچه در اتحادیه قالیشویان تعریف شده دریافت کنند مرتکب عملی غیرقانونی شده اند.

هر سال، بر اساس عواملی مثل قیمت مواد شوینده، قیمت دستگاه ها، هزینه نیروی کار و نرخ تورم، این قیمت ها تعیین می شوند. گاهی عواملی مانند مواردی که بالاتر ذکر شد و همچنین ترافیک تقاضای شستشو در روزهای آخر سال، بر نرخ شستن فرش تاثیر می گذارند و باعث افزایش آن می شوند.

به طور معمول کلیه هزینه های موثر بر قیمت نهایی شستشوی فرش هر ساله از سوی اتحادیه تعیین می شود. بسیاری از عوامل مثل حمل و نقل، رفو گری و ترمیم به صورت توافقی انجام می شود. اما به طول کل قیمت شستن فرش ماشینی، دستی، اعلا شویی، شستشوی فرش گل ابریشم، شستشوی موکت، خشک شویی فرش و موکت و شستن موکت های پله ای توسط اتحادیه مشخص می شود و کلیه قالیشویی های شهر مستلزم به پیروی از آن هستند.

یکی از مواردی که بالاخص در تهران بر هزینه قالیشویی موثر است ترافیک شهری است. چرا که این عامل می تواند بر هزینه ایاب و ذهاب تاثیرگذار باشد. به ویژه در مورد مناطقی که در محدوده طرح ترافیک قرار دارند. رفت وآمد به این مناطق و همچنین مناطقی که در حومه شهر قرار دارند، برای مراکز قالیشویی تا حدی دشوارتر از باقی مناطق است. بنابراین انجام کار برای اهالی این مناطق به ناچار با هزینه بیشتری در بخش ایاب و ذهاب همراه است.

قالیشویی نوین، زیر نظر اتحادیه قالیشویان همواره با رعایت نرخ مصوب قالیشویی و ارائه تخفیف در قیمت شستن فرش تلاش کرده بهترین خدمات را به متقاضیان ارائه داده و مانع از مراجعه این عزیزان به مراکز غیرقانونی شود. امید است که رضایت حاصل شده از مشتریان قدیم و مشتریان پیش رو، همیشگی و روزافزون باشد.

آیا تعرفه قالیشویی بر کیفیت شستشو تاثیر دارد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، هر ساله نرخ مشخصی توسط اصناف قالیشویی تهران مشخص می شود و کلیه قالیشویی ها موظف هستند تا طبق این تعرفه از مشتریان هزینه دریافت کنند. از آن جایی که هزینه های اعلام شده توسط اتحادیه کلی هستند، بنابراین عوامل دیگری نیز بر قیمت شستشوی قالی و فرش های شما تاثیر می گذارند اما با این حال ممکن است که برخی قالیشویی ها برای مشتریان خود تسهیلات و تخفیفاتی را در نظر می گیرند که این موضوع نشانه بی کیفیت بودن خدمات نیست.

اگر فرش و یا قالی شما نیاز به خدمات رفو، لکه بری و اعلاشویی نداشته باشد، طبعاً هزینه شستشوی فرش و قالی نیز کمتر خواهد بود. از طرف دیگر ممکن است برخی قالیشویی های نامعتبر برای کاهش هزینه شستشوی فرش و قالی های مشتریان از شوینده های بی کیفیت و درجه 2 و 3 استفاده کنند. توجه داشته باشید که این موضوع به طور مستقیم روی کیفیت شستشوی فرش تاثیر می گذارد و حتی می تواند به ظاهر فرش شما آسیب وارد کند.

بنابراین سعی کنید در کنار این که به قیمت قالی شویی ارزان توجه می کنید، حتماً به خدماتی که قالیشویی ارائه می دهد و همچنین نوع و کیفیت مواد شوینده ای که استفاده می کند، نیز توجه ویژه داشته باشید. استفاده از شوینده های بی کیفیت نه تنها به ظاهر فرش شما خسارت های جبران ناپذیری وارد می کند، بلکه می تواند موجب ایجاد حساسیت و زبر شدن بافت فرش شود و عمر فرش را نیز کوتاه کند.