عمومیکسب و کار جدید

نهال گردو مقاوم به سرما

مقاوم‌ترین نژادهای نهال گردو در برابر سرما را بشناسید

میزان مقاومت نهال گردو در برابر سرما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های باغدارانی است که قصد احداث نهالستان گردو را دارند یا می‌خواهند باغ‌شان را توسعه دهند. بهترین اقلیم برای کاشت گردو مناطق کوهپایه‌ای و سردسیر است. چرا که یک نهال گردو برای باردهی نیازهایی سرمایی زیادی دارد، اما همین مسئله می‌تواند به یک چالش بزرگ هم برای باغداران تبدیل شود چرا که وضعیت سرمای هوا در سال‌های مختلف قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است سرمای زیاد در یک سال یا سرمای زودرس موجب از بین رفتن محصول یک درخت شود.

برای همین با توجه به میزان تغییرات دمایی اقلیمی که قرار است باغ گردو در آن احداث شود باید نهال گردو با مقاومت مناسب در برابر سرما انتخاب شود. در این مقاله سعی داریم مقاوم‌ترین گونه‌های نهال گردو در برابر سرما را به شما معرفی کنیم.

بهترین گردوی جهان | بهترین گردوی جهان مال کجاست | بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

نیاز سرمایی نهال گردو چیست؟

درخت گردو برای باردهی به زیست در سرما دارد. اینکه یک نهال گردو چند وقت از یک سال به چه دمایی نیاز دارد کاملا به گونه آن بستگی دارد. اما به طور متوسط می‌توان گفت که یک نهال گردو باید بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت در یک سال را در دمای زیر هفت درجه زندگی کند تا به باردهی مطلوب برسد. کمترین دمایی که یک درخت می‌تواند تحمل کند هم حدود منفی ۳۰ درجه است.

در حال حاضر بیشتر گونه‌های تجاری که در مراکز فروش نهال گردو عرضه می‌شوند می‌توانند این دما را تحمل کنند اما دمای پایین‌تر از این برای بسیاری از گونه‌های تجاری آسیب زننده است. در مجموع اگر نیازهای سرمایی یک نهال گردو برآورده نشود شکل‌گیری شکوفه‌های آن به تاخیر می‌افتد و در نتیجه باردهی درخت هم مطابق انتظار نخواهد بود.

انواع نهال گردو مقاوم در برابر سرما

در حال حاضر اگر برای خرید نهال گردوبه یکی از مراکز فروش فیزیکی یا آنلاین مراجعه کنید با انواع نهال گردو مواجه می‌شوید. گونه‌های بومی در کنار گونه‌های اصلاح نژادی شده و همچنین تعداد زیادی از گونه‌های وارداتی موجب شده تا انتخاب کار چندان سختی نباشد. گونه‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت می‌توانند نیازهای هر اقلیمی را هم برآورده کنند. همچنین ممکن است برای بسیاری قیمت نهال گردو هم فاکتور تعیین کننده‌ای باشد که در آن صورت همین تنوع انواع نهال گردو می‌تواند این دغدغه را هم برطرف کند.

در میان انواع نهال گردو موجود در بازار اما چند گونه به نهال‌های مقاوم در برابر سرما مشهورند. نهال‌هایی که بیشتر مناسب مناطق خیلی سردسیر با تنش‌های دمایی بالا هستند. با یک بررسی کوتاه در مراکز فروش نهال گردو و صحبت با کارشناسان می‌توان پی‌برد که بهترین پیشنهاد برای نهال‌های با مقاومت بالا در برابر سرما عبارتند از:

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز
 • نهال اصلاح شده کانادایی
 • نهال گردو فرنور
 • نهال گردو لارا
 • نهال گردو چندلر

تعریفی از نهال گردو مقاوم به سرما:

فرآهم آوردن شرایط محیطی مناسب با رشد گیاه، همواره یکی از مهم‌ ترین موضوعاتی است که باید زمان کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر در نظر بگیریم. در واقع می‌ توان گفت دست یابی به یک محصول با کیفیت و سودآور با مهیا کردن مراقبت فراوان از گیاه در مراحل کاشت تا برداشت محصول مهیا می شود. دمای هوا، نور، خاک و آبیاری از جمله مهم‌ترین شرایطی هستند که حتماً باید متناسب با نیاز نهال های گردو به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود.

برخی از مناطق که در کشور ما نیز به وفور یافت‌ می‌شوند، مناطقی کوهستانی و با ارتفاعاتی بلند هستند. برای مثال ارتفاعی بیش از 1200 متر به عنوان یک منطقه سردسیر در نظر گرفته می‌شود. برای کاشت در این مناطق، حتماً باید ارقامی از محصول گردو در نظر گرفته بشوند که بتوانند در سرمای بالا استقامت داشته و همچنان پر محصول و سودآور باشند.

نهال گردو مقاوم به سرما؛ می‌ تواند سرماهای پیش بینی نشده در فصل پاییز و سرماهای ممتد و طولانی تا ابتدای فصل بهار را تحمل کند و همچنان محصولاتی با کیفیت را ارائه دهد. پس قدم اول در کاشت درخت گردو، شناسایی محل کاشت و در نظر گرفتن ارتفاع آن و دمای هوا در آن منطقه است. پس از آن اگر محل کاشت شما، منطقه‌ای سرسیر محسوب می‌گردد، می بایست به دنبال بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

نهال گردوی فرنور؛ بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

به طور کل بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر، نهال گردو فرنور پیوندی است. در رده ی بعدی نهال گردو اسرائیلی و گردو کانادایی را می توان به عنوان بهترین نژاد نهال درخت گردو سردسیری یا مناطق کوهستانی معرفی کرد.

گردو فرنور به عنوان نهال گردو مقاوم به سرما؛ یکی از پر مخاطب‌ ترین ارقام نهال گردو است. علاوه بر طعم بسیار لذیذ با چربی قابل توجه، رنگ روشن مغز آن، نازک بودن پوست آن که اصطلاحاً به آن پوست کاغذی نیز گفته می‌شود، دلیل دیگری بر این همه محبوبیت است. خوب است خاطر نشان کنیم که این گردو سرما دوست و دارای اصالتی فرانسوی می باشد.

در ارتفاعات بسیار بالا یعنی از 1200 تا 2300 متر، می‌ توان این نهال گردو مقاوم به سرما را پرورش داد، بدون این که کوچک‌ ترین آسیبی به آن وارد شود، سرما را تحمل کرده و در پایان دوره مغز گردویی با کیفیت را به شما تحویل می‌دهد. از آن جایی که جز بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر محسوب می گردد، در دسته ارقام دیر گل ده نیز قرار‌ می‌گیرد. به همین سبب سرماهای طولانی از زمستان تا فصل بهار، باز هم آسیبی به آن وارد نکرده و از باردهی آن جلوگیری نخواهند کرد.

هر گل از گردو فرنور حدود 5 تا 6 عدد میوه گردو را تولید می‌کند؛ گردوهایی که بسیار خوش طعم بوده و از کیفیت قابل توجه ای برخوردار می باشند. به همین دلیل است که این نوع از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، بین مصرف کننده‌ها بسیار محبوب بوده و حتی درصد بالایی از محصول آن به صادرات نیز‌ می‌رسد. مقاومت به بسیاری از بیماری‌ های ممکن برای درخت گردو، علاوه بر مقاومت نسبت به سرما، از دیگر خواص بارز نهال فرنور است.

ویژگی‌های گردوی فرنور؛ از کاشت تا برداشت:

برای این که از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر؛ بتوان محصولی با کیفیت برداشت کرد، باید شرایط محیطی کاشت آن فرآهم باشد. از نظر آبیاری می‌ توان اذعان داشت که این نهال های گردو فرنور تحمل کم آبی را به صورت نیمه دارد؛ اما در هر صورت اصول اولیه مربوط به آبیاری باید به شدت در آن رعایت شود.

 • قبل از کاشت، زمین به خوبی شخم زده شده و گودال‌هایی با فاصله حدود 7 متری حفر کنید و نهال را با دقت در آن قرار دهید تا به ریشه‌ هایش آسیبی وارد نشود.
 • خاک این نهال گردو مقاوم به سرما، توصیه می شود که شنی با زه کشی مناسب باشد.
 • زمان برداشت محصول، به دلیل داشتن پوست کاغذی، با مراقبت‌های ویژه‌ای برداشت شده و سریعاً نیز باید نسبت به پوست گیری آن اقدام کرد.نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر؛ دومین نهال گردو مقاوم به سرما:

حال نوبت به معرفی یکی دیگر از نژاد های نهال گردو مقاوم به سرما؛‌ می‌رسد. گردوی چندلری که اصالتاً آمریکایی بوده و البته باید اعتراف کرد در تمام دنیا، محبوبیت بسیار زیادی دارد. در ایالت کالیفرنیا این محصول به شدت کاشته شده و به دیگر کشورها صادر می‌شود. در کشور ما، ایران نیز کاشت گردو آمریکایی چندلر به شدت رواج دارد.

نهال گردو چندلر از ارتفاع 900 تا ارتفاع 1500 متر می‌ تواند به راحتی تاب سرما و دمای پایین هوا را بیاورد و در انتها محصولی بسیار با کیفیت را به شما تحویل دهد. از دیگر نکات بارز مربوط به این نوع از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، زود بازده بودن آن است. به طوری که از سال اول، شروع به بازدهی می‌کند. دیر گل ده بودن نیز از دیگر خصوصیات مربوط به چندلر است که اصولاً در ارقام مقاوم به سرما، یکسان است.

در هنگام باردهی، می‌ توان از هر درخت بالغ فرنور، در حدود 60 الی 70 کیلوگرم محصول را انتظار داشت. محصولاتی که همگی با کیفیت بالا بوده و طعمی بی نظیر را دارا هستند. پوست این گردو نیز مانند گردو فرنور کاغذی بوده و مغزی که در داخل آن قرار گرفته بزرگ و خوش طعم است. این نهال گردو مقاوم به سرما، تا سالیان دراز و حتی تا 50 سالگی می‌ تواند همچنان سوددهی بالایی داشته و محصولاتی با کیفیت را ارائه دهد.

نکته ی مهم دیگر در مورد گردوی چندلر این است که تمامی انواع نهالی که عمل پیوند زده به روی آنان انجام شده است، با تغییرات نژادی که روی آن انجام شده است، به نژادی پر محصول تبدیل شده و امروزه یکی از انواع بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، چندلر به حساب‌ می‌آید. لازم به ذکر است که از چوب درخت چندلر نیز می‌ توان در انواع صنایع مختلف استفاده کرده و آن را یکی از با کیفیت‌ترین انواع چوب‌ها برای استفاده در اهداف مختلف، در نظر گرفت.

ویژگی‌های گردوی چندلر؛ از کاشت تا برداشت:

خاک مناسب برای کاشت این نهال گردو مقاوم به سرما؛ خاکی سبک است و بهتر آن که آهکی باشد. در آبیاری این نهال باید اصول مربوطه رعایت شده و حدود هفته‌ای یک بار به خصوص در سال‌های اولیه کاشت، آبیاری انجام شود. در هنگام کاشت برای رقم چندلر، ارتفاع مناسب در گودال‌ها و همچنین فواصل طولی را رعایت کنید؛ زیرا که این موضوع می‌ تواند به شدت در بالا بردن کیفیت محصول تأثیرگذار باشد.

مزایای مربوط به بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر:

گاهاً برای افراد این سوال پیش‌ می‌آید که آیا می‌ توان برای گردوهای مقاوم به دمای پایین و انواع نهال گردو مقاوم به سرما؛ نیز خواصی را در نظر گرفت. پاسخ به این سؤال قطعاً «بله» است. این حقیقت که گردوی چندلر و فرنور که در بالا به معرفی آن‌ها پرداختیم، نسبت به ارتفاع‌های بالا و دماهای پایین مقاوم هستند، باعث نمی‌شود خواصی که آن‌ها برای بدن دارند، از دست برود. به طور کلی برای ارقام مقاوم به سرما همچون گردوی چندلر و گردوی فرنور می‌ توان خواصی از جمله:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت حافظه
 • کمک به رفع بیماری روماتیسم
 • جلوگیری از افزایش وزن
 • تأمین ویتامین E

و البته هزاران خاصیت دیگر را در نظر گرفت. کیفیت بسیار بالای محصول این دو نژاد  نهال گردو مقاوم به سرما، و پوست نازک و البته مغز درشتی که دارند، در کنار خواص بی نظیرشان، محبوبیت آن‌ها را به شدت بالا برده است.