علمی و پزشکیکسب و کار جدید

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 7

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

نمی‌توان نقش سینمای خانگی را در لذت‌بخش بودن تماشای فیلم‌ها و سریال‌های مختلف انکار کرد اما سینما خانگی در ایجاد این احساس لذت‌بخش تنها نیست. خیلی وقت است که دستگاه‌های ویدئو پروژکتور نیز پا به عرصه رقابت گذاشته‌ و خودشان را نشان داده‌اند. درواقع دستگاه ویدئو پروژکتور با اتصال به لپ تاپ یا کامپیوتر و دریافت تصاویر دیجیتالی آن‌ها را در ابعاد بسیار بزرگ و باکیفیت بالا بر روی پرده یا دیوار نمایش می‌دهد.

بنابراین می‌توان چندین برابر از حس لذت تماشای فیلم با سینما خانگی را با خرید ویدئو پروژکتور خانگی با کیفیت تجربه کرد. البته کاربرد ویدئو پروژکتور تنها به تماشای فیلم و سریال در منزل محدود نمی‌شود، بلکه از این دستگاه در تمامی سالن‌های همایش‌، کنفرانس، سمینار، کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. اگر شما هم قصد دارید با اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور، محتوای لپ تاپ خود را در ویدئو پروژکتور مشاهده کنید اما نمی‌دانید دقیقا چطور باید این کار را انجام دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اتصال لپ تاپ به پروژکتور با کابل hdmi | اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 10 | تنظیمات اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

مزیت‌های اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

همانطور که می‌دانید یکی از ویژگی‌هایی که موجب شده استفاد از ویدئو پروژکتور اینچنین مورد استقبال قرار بگیرد، نمایش محتوا در ابعاد خیلی بزرگ است. علاوه‌بر این ویدئو پروژکتور تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی به نمایش می‌گذارد. بنابراین می‌توانید با اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با یک تیر دو نشان بزنید؛ به گونه‌ای که تصاویر باکیفیتی را در ابعاد بزرگی تماشا کنید.

آموزش نحوه اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با سیم

 1. 1. جهت اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور از طریق کابل، ابتدا باید پورت‌های یکسان در هر دو دستگاه را پیدا کرد و متناسب با آن‌ از کابل مشخصی استفاده کرد. درواقع با استفاده از سه نوع کابل شامل: کابل HDMI، کابل VGA و کابل DVI می‌توان لپ تاپ را به ویدئو پروژکتور متصل کرد. معمولا اکثر لپ تاپ‌ها و پروژکتورها دارای پورت VGA هستند؛ از این‌رو رایج‌ترین روش برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور استفاده از کابل VGA است.

البته تمامی لپ تاپ‌ها و پروژکتورها از کابل HDMI نیز پشتیبانی می‌کنند؛ از این‌رو می‌توان از کابل HDMI نیز برای اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ استفاده کرد. منتهی هر لپ تاپی از پورت DVI برخوردار نیست؛ بنابراین نمی‌توان همیشه از این کابل استفاده کرد. در کل بهتر است برای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور از کابل HDMI استفاده کنید؛ چراکه هم صوت و هم تصویر را با کیفیت بالایی انتقال می‌دهد. اولویت دوم را برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور، استفاده از کابل DVI قرار دهید؛ چراکه کابل DVI نسبت به کابل VGA تصویر واضح‌تری ارائه می‌دهد.

 1. 2. پس از پیدا کردن پورت‌های یکسان در هر دو دستگاه و انتخاب نوع کابلی که قرار است از آن استفاده کنید، هر دو دستگاه را خاموش کنید. سپس کابل مورد نظر را به لپ تاپ و ویدئو پروژکتور متصل کرده و هر دو دستگاه را روشن کنید.
 2. 3. اکنون نوبت به همگام‌سازی لپ تاپ و پروژکتور است. پروسه همگام‌سازی در سیستم‌عامل‌های مختلف، متفاوت است. به گونه‌ای که باید برای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 7 و 8 کلید Fn را با یکی از کلیدهای F3، F4، F5، F8 یا F9 متناسب با مدل لپ تاپتان نگه دارید. برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 10 می‌توانید کلیدهای ترکیبی Windows Key و P را نگه دارید.
 3. 4. با نگه داشتن کلیدهای ترکیبی که به آن‌ها اشاره کردیم، پنجره‌ای با چندین گزینه به شما نمایش داده می‌شود که باید گزینه Duplicate را از میان آن‌ها انتخاب کنید. در واقع گزینه Duplicate امکان تماشای تصویر بر روی صفحه نمایش لپ تاپ و ویدئو پروژکتور را به شما می‌دهد.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور بدون سیم

جهت اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور بدون سیم می‌توان از روش‌های متعددی استفاده کرد اما رایج‌ترین آن‌ها روش miracast است. به همین دلیل در ادامه آموزش اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور به بررسی این روش می‌پردازیم.

روش miracast، روشی است که مبتنی بر Wi-Fi Direct می‌باشد. برخی از دستگاه‌های هوشمند اندرویدی از این روش برای اتصال به ویدئو پروژکتور پشتیبانی می‌کنند. البته لازم است اشاره کنیم که دستگاه‌هایی که مبتنی بر سیستم عامل iOS هستند از این‌ روش برای وصل شدن به ویدئو پروژکتور پشتیبانی نمی‌کنند. علاوه‌بر این تنها لپ تاپ‌هایی از این روش پشتیبانی می‌کنند که سیستم عامل آن‌ها ویندوز 8.1 و 10 باشد. بنابراین اگر سیستم عامل لپ تاپ شما ویندوز 8.1 یا 10 است، ادامه این آموزش را دنبال کنید.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با miracast در ویندوز 10

 1. 1. ابتدا ویدئو پروژکتور را روشن کنید و ورودی را بر روی گزینه اتصال بی‌سیم قرار دهید.
 2. 2. وارد بخش تنظیمات یا Settings لپ تاپ خود شوید.
 3. 3. از بخش Devices، گزینه Add Devices را انتخاب کنید.
 4. 4. سپس از منویی که برای شما باز می‌شود، دستگاه ویدئو پروژکتور را انتخاب کنید.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با miracast در ویندوز 8.1

 1. 1. مانند قبل ویدئو پروژکتور را روشن کرده و ورودی را بر روی گزینه اتصال بی‌سیم قرار دهید.
 2. 2. وارد بخش تنظیمات یا Settings لپ تاپ خود شوید.
 3. 3. از بخش Project، گزینه Add Wireless Display را انتخاب کنید.
 4. سپس از منویی که برای شما باز می‌شود، دستگاه ویدئو پروژکتور را انتخاب کنید.

نحوه اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ + عکس

به لطف پروژکتورهای مدرن، راه‌های زیادی برای تماشای محتواهای مختلف وجود دارد. شما می‌توانید دستگاه‌های بی‌شماری را به پروژکتور خود متصل کنید تا مخاطبان زیادی آن را تماشا کنند. وجود چندین گزینه‌ی اتصال روی پروژکتور، تطبیق‌پذیری آن را افزایش می‌دهد و استفاده از آن را آسان‌تر می‌سازد. نحوه اتصال پروژکتور به لپ‌تاپ با توجه به پورت‌های موجود روی لپ‌تاپ، فرآیند بسیار ساده‌ای است.

اگر لپ‌تاپ شما دارای پورت HDMI است، احتمالا نیازی به آداپتور نخواهید داشت زیرا اکثر پروژکتورها دارای پورت HDMI هستند. همچنین اگر لپ تاپ و پروژکتور شما هر دو دارای پورت VGA هستند، نیازی به آداپتور نخواهید داشت. بعلاوه اتصال پروژکتور به لپ تاپ را می‌توانید از طریق یک اتصال بی‌سیم توسط بلوتوث، اشتراک صفحه و حالت جفت‌شدن پروژکتور انجام دهید. در ادامه در مورد روش‌ها و نحوه اتصال پروژکتور به لپ تاپ توضیح خواهیم داد.

نحوه اتصال بی‌سیم پروژکتور به لپ تاپ

از آنجایی که پروژکتورها یا لپ‌تاپ‌ها ممکن است از نظر پورت‌های اتصال تنوع کافی نداشته باشند، اتصال سیمی همیشه یک گزینه‌ی عملی نیست. این مساله همچنین بدین خاطر است که پروژکتور ممکن است برای همیشه روی سقف نصب باشد. اما روش بی‌سیم برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور به چه طریقی است؟ برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور مراحل زیر را دنبال کنید.

·         حالت جفت شدن پروژکتور

اولین کاری که باید انجام دهید این است که ویدئو پروژکتور و لپ‌تاپ خود را روشن کنید و سپس پروژکتور را روی حالت جفت شدن (pairing mode) قرار دهید. پروژکتور شما دکمه‌ای برای روشن کردن بلوتوث دارد همچنین می‌توانید از ریموت کنترل نیز برای روشن کردن بلوتوث ویدئو پروژکتور و قابل شناسایی کردن آن استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید به دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور خود رجوع کنید.

·         اتصال بلوتوث را روشن کنید

وقتی که پروژکتور شما قابل شناسایی شد، به سراغ لپ تاپ خود رفته و بلوتوث آن را روشن کنید. اگر لپ‌تاپ شما از بلوتوث پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید از آداپتور بلوتوث USB استفاده کنید. آن را به لپ تاپ خود وصل کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را برای تنظیم آن دنبال کنید. روی اتصال کلیک کنید که باید درست زیر نماد بلوتوث باشد. لپ تاپ شروع به اسکن دستگاه‌های بلوتوث موجود می‌کند. از بین دستگاه‌ها پروژکتور خود را پیدا کنید و روی جفت کردن کلیک کنید.

·         گزینه‌های اشتراک‌گذاری صفحه نمایش

هنگامی که کلیدهای ویندوز و حرف P را با هم فشار دهید، لیستی از گزینه‌های اشتراک‌گذاری صفحه نمایش را در لپ تاپ خود دریافت خواهید کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

گزینه‌ی PC Screen Only: این گزینه صفحه نمایش را خاموش می‌کند تا صفحه نمایش لپ‌تاپ شما به اشتراک گذاشته نشود.

گزینه‌ی Duplicate: می‌توانید همه چیز در صفحه نمایش را روی پروژکتور به اشتراک بگذارید و همان تصویری که روی پروژکتور می‌بینید را روی لپ‌تاپ نیز خواهید دید.

گزینه‌ی Extend: این گزینه با پروژکتور به عنوان اکستنشن صفحه نمایش لپ تاپ شما رفتار می‌کند و فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای نمایش دادن هر فایل لازم است آن را از صفحه نمایش لپ‌تاپ به بخش نمایش روی پروژکتور منتقل کنید.

گزینه‌ی Second screen only: با این گزینه می‌توانید همه چیز را از صفحه نمایش لپ تاپ روی پروژکتور به اشتراک بگذارید اما هیچ چیزی روی صفحه نمایش لپ‌تاپ خود نخواهید دید.