عمومیکسب و کار جدید

غیر فعال شدن تاچ سرفیس

آموزش غیرفعال کردن تاچ اسکرین در ویندوز

بعضی از لپ‌تاپ‌های امروزی صفحه نمایش لمسی دارند و حتی با چرخش نمایشگر، به تبلت تبدیل می‌شوند. مایکروسافت ویندوز ۸ و نسخه‌های بعدی را برای استفاده به صورت لمسی بهینه‌سازی کرده و این روند ادامه دارد. به علاوه می‌توانید اپلیکیشن‌های اندروید را به روش‌های مختلف روی کامپیوتر اجرا کنید.

اما در نهایت بعضی از کاربران، استفاده از نمایشگر لمسی را نمی‌پسندند و ترجیح می‌دهند که با موس و کیبورد از سیستم استفاده کنند. در این صورت می‌توانید صفحه نمایش لمسی را در ویندوز غیرفعال کنید. در این مقاله از تیم تعمیرات سرفیس پرو سان سرویس به نحوه‌ی غیرفعال کردن تاچ اسکرین یا صفحه نمایش لمسی در ویندوز می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

مزایا و معایب صفحه نمایش لمسی

قبل از هر چیز بهتر است به برخی معایب صفحه نمایش لمسی اشاره کنیم:

صفحه نمایش لمسی برای سیستم‌هایی که کاربر برای امور اداری استفاده می‌کند، چندان مفید نیست چرا که دقت موقعیت موس بیشتر است و استفاده از کیبورد برای تایپ کردن، سریع و راحت است.

علاوه بر این اگر بخواهید دست خودتان را بالا بیاورید و مرتباً صفحه نمایش AIO (کامپیوتر رومیزی) یا لپ‌تاپی که روی میز قرار گرفته را لمس کنید، شاید پس از مدت کوتاهی، دست خسته شود در حالی که قرار دادن دست روی میز و کار با موس و کیبورد، به سرعت دست را خسته نمی‌کند.

در عین حال توجه کنید که استفاده از صفحه نمایش لمسی برای حالتی که لپ‌تاپ تبدیل‌شدنی یا دارای صفحه نمایش جداشدنی را به تبلت تبدیل کرده‌اید، ساده و راحت است. خوشبختانه ویندوز ۱۰ و همین‌طور ویندوز ۱۱، حالتی به اسم Tablet Mode دارند که رابط کاربری را برای این نوع استفاده، بهینه می‌کند.

برندهای لپ‌تاپ‌های ویندوزی متنوع است و شاید در برخی از برندها، نرم‌افزار کمکی برای غیرفعال کردن صفحه نمایش لمسی وجود داشته باشد اما برای این کار، نیازی به نرم‌افزار کمکی نیست چرا که می‌توانید از طریق دیوایس منیجر، رجیستری ادیتور و همین‌طور واسط خط دستور، کاری کنید که تاچ اسکرین غیرفعال شود.

نحوه غیرفعال کردن تاچ اسکرین از طریق Device Manager

در ویندوز ابزاری به اسم Device Manager برای مدیریت کردن درایورها و برخی نرم‌افزارها وجود دارد. می‌توانید به کمک آن، تاچ اسکرین را غیرفعال کنید. کارشناسان تیم تعمیرات مراحل زیر را دنبال کنید:

برای دسترسی به دیوایس منیجر در ویندوز ۱۰، ابتدا کلید میانبر Win + X را فشار دهید یا روی آیکون منوی استارت راست‌کلیک کنید.

در منوی باز شده روی Device Manager کلیک کنید.

دسته‌ی Human Interface Devices را با دبل‌کلیک کردن باز کنید.

روی HID-compliant touch screen راست‌کلیک کنید.

گزینه‌ی Disable device‌ برای غیرفعال کردن این بخش سخت‌افزار انتخاب کنید.

می‌توانید پس از انتخاب کردن HID-compliant touch screen برای غیرفعال کردن آن روی آیکون فلش رو به پایین در بالای پنجره نیز کلیک کنید که کارکرد گزینه‌ی Disable device را دارد.

در پیام ظاهر شده روی Yes کلیک کنید تا غیرفعال کردن دیوایس تأیید شود.

دقت کنید که اگر در شاخه‌ی Human Interface Devices چند گزینه حاوی کلمه‌ی تاچ اسکرین دیده می‌شود، می‌بایست همه‌ی موارد را غیرفعال کنید.

اما نحوه‌ی فعال کردن مجدد:

کافی است دیوایس منیجر را اجرا کنید و روی مواردی که غیرفعال کرده‌اید، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Enable device را انتخاب کنید.

برای فعال کردن می‌توانید از آیکون فلش رو به بالا در بالای صفحه نیز استفاده کنید.

دقت کنید که تاچ اسکرین را در حالتی که موس یا کیبورد به سیستم متصل نیست، غیرفعال نکنید چرا که برای فعال کردن مجدد و کار با ویندوز، به آن احتیاج دارید.

غیرفعال کردن صفحه نمایش لمسی از طریق رجیستری ویندوز

می‌توانید با تغییری کوچک در رجیستری ویندوز، کاری کنید که صفحه نمایش لمسی سیستم شما غیرفعال شود. البته اگر با رجیستری ادیتور آشنایی ندارید، بهتر است قبل از هر تغییری، از وضعیت فعلی رجیستری بکاپ تهیه کنید. راهکار دیگر برای بکاپ‌گیری، استفاده از System Restore ویندوز و در واقع ایجاد نقطه‌ی بازگردانی است.

اما مراحل کار:

برای اجرا کردن رجیستری ادیتور چند روش ساده وجود دارد. از جمله جستجو کردن registry editor ابزار یا عبارت regedit در منوی استارت.

روش دیگر استفاده از پنجره‌ی Run است. برای باز کردن این پنجره از کلید میانبر Win + R استفاده کنید یا روی منوی استارت راست‌کلیک کرده و Run را انتخاب کنید.

دستور regedit را وارد کنید و روی OK کلیک کنید.

اگر پیام User Account Control ظاهر شد روی Yes کلیک کنید و ادامه دهید.

آدرس زیر را کپی کنید:

Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Wisp\Touch

و در نوار آدرس بالای پنجره‌ی رجیستری ادیتور پیست کنید و کلید Enter را فشار دهید.

در سمت راست روی فضای خالی راست‌کلیک کنید و گزینه New و سپس DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید تا یک مقدار جدید ایجاد شود.

نام مقدار جدید را TouchGate وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید. اگر نام را اشتباه وارد کرده‌اید، کافی است روی مقدار ساخته شده کلیک کنید و F2 را فشار دهید تا حالت تغییر نام فعال شود. نام صحیح را وارد کنید و Enter را فشار دهید.

اکنون روی TouchGate دبل‌کلیک کنید.

در پنجره‌ی باز شده عدد 0 را در کادر Value data وارد کنید و روی OK کلیک کنید.

و در نهایت برای عملیاتی شده تغییر، سیستم را ری‌استارت کنید.

چطور باید تاچ اسکرین را مجدداً فعال کرد؟

برای فعالسازی مجدد، به همان آدرس مراجعه کنید و روی مقدار TouchGate دبل‌کلیک کنید.

سپس در کادر Value data عدد 1 را وارد کنید.

روی OK کلیک کنید و سیستم را Restart نمایید.

فعال و غیرفعال کردن تاچ ویندوز با دستورات PowerShell

با اجرا کردن یک دستور ساده در محیط واسط خط دستور جدید ویندوز که Windows PowerShell نام دارد، می‌توان قابلیت صفحه نمایش لمسی را غیرفعال و همین‌طور فعال کرد. روش کار به این صورت است:

برای اجرا کردن پاورشل با دسترسی ادمین، روی آیکون منوی استارت راست‌کلیک کنید یا کلید میانبر Win + X را فشار دهید.

در منوی باز شده روی Windows PowerShell (Admin) کلیک کنید.

اگر روش قبلی پاسخ‌گو نیست و گزینه‌ی موردبحث را نمی‌بینید، از ابزار جستجو استفاده کنید و powershell را سرچ کنید. سپس روی اولین نتیجه راست‌کلیک کرده و Run ad administrator را انتخاب کنید. البته این گزینه در سمت راست منوی استارت نسخه‌های جدیدتر ویندوز ۱۰ نیز موجود است.

گام بعدی تایپ کردن یا پیست کردن فرمان زیر در واسط خط دستور است:

Get-PnpDevice | Where-Object {$_.FriendlyName -like ‘*touch screen*’} | Disable-PnpDevice -Confirm:$false

و سپس کلید Enter را برای اجرا فشار دهید.

ممکن است اروری با رنگ قرمز نمایان شود. آن را نادیده بگیرید چرا که در تستی که در لپ‌تاپ‌های HP و Lenovo انجام شده، علی‌رغم نمایش ارور، تاچ اسکرین از کار می‌افتد.

اما نحوه‌ی فعالسازی مجدد:

کافی است مراحل را تکرار کنید و دستور زیر را اجرا کنید:

Get-PnpDevice | Where-Object {$_.FriendlyName -like ‘*touch screen*’} | Enable-PnpDevice -Confirm:$false

در این حالت هم ممکن است اروری در PowerShell ظاهر شود. آن را نادیده بگیرید. اگر تاچ اسکرین فعال نشد، یک بار دیگر این فرمان را اجرا کنید و پس از آن سیستم را ری‌استارت کنید.

مشکل تاچ پد لپ تاپ سرفیس و روش های رفع آن

مشکل تاچ پد لپ تاپ سرفیس را قصد داریم در این مقاله بررسی کنیم، پس به راحتی میتوانید مشکل دستگاه خود را حل کنید

لمس در تمام یا بخشی از صفحه نمایش پاسخ نمی دهد

 • هنگامی که شما بر روی هر نقطه یا قسمت های خاصی روی صفحه ضربه می زنید ولی هیچ اتفاقی نمی افتد.
 • چند ضربه ی لمسی (به عنوان مثال برای زوم کردن) و حرکات لمسی عمل نمی کنند.
 • قلم کار نمی کند
 • نشانگر موس حرکت می کند، کلیک می کند و تایپ کردن ممکن است.

راه حل توصیه شده:  (عیب یابی صفحه نمایش لمسی)

حرکات لمسی چند تایی عمل نمی کند و یا لمس درست انجام نمی شود .

 • حرکات لمسی چند تایی مثل حرکت دادن برای زوم و کشیدن کار نمی کند.
 • حرکات لمسی تک مانند چرخاندن و کلیک برای باز کردن برنامه ها کار می کنند.
 • قلم کار نمی کند
 • نشنگر موس حرکت می کند، کلیک می کند و تایپ کردن ممکن است.
 • هنگامی که صفحه را لمس می کنید، بخش دیگری از صفحه پاسخ می دهد. به عنوان مثال، اگر روی سمت راست صفحه ضربه بزنید، قسمتی در سمت چپ صفحه نمایش پاسخ می دهد.

راه حل توصیه شده:  (عیب یابی صفحه نمایش لمسی)

لمس در پاسخ دهی کند است.

 • هنگامی که برای باز کردن یک برنامه یا فایل روی آن ضربه می زنید،باز شدن برنامه یا فایل زمان بر است.
 • لمس برای ورود تا پاسخ دهی زمان بر است.

راه حل توصیه شده: (بهبود عملکرد لپ تاپ سرفیس)

توجه

عملکرد لمسی به توانایی دستگاه شما برای پردازش دستورات بستگی دارد، نه به صفحه نمایش لمسی آن.

لپ تاپ سرفیس شما لمس کاذبرا تجربه می کند

 • لپ تاپ سرفیس شما به گونه ای رفتار می کند که گویی کسی آن را لمس می کند در حالی که چنین نیست.
 • نقاط سفید بر روی قسمتی یا تمام صفحه ،نمایش داده می شود.
 • لمس کاذب با حرکت موس، کلیک کردن یا تایپ کردن مداخله می کند.

راه حل توصیه شده به دستگاه شما بستگی دارد:

اگر لپ تاپ سرفیس شما تنها به سفت ابزار و درایور نیاز دارد،به   ( دانلود درایور و سفت افزار برای Surface ) مراجعه کنید

اخطار

شما در نهایت به راه حل های زیر خواهید رسید، خطر از دست دادن اطلاعات و یا نیاز به تعویض دستگاه وجود دارد. اگر می خواهید به آخرین راه حل بروید، ممکن است از یک راه حل ساده بگذرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پشتیبان گیری از اطلاعات ،  را بخوانید.

عیب یابی صفحه نمایش لمسی استاندارد

آیا به  صفحه کلید یا ماوس متصل نیستید؟ بسته به مشکل شما ممکن است قادر به انجام این مراحل نباشید. ما توصیه می کنیم با توجه به نوع لپ تاپ سرفیس، صفحه کلید یا ماوس USB یا صفحه کلید یا ماوس بلوتوثی استفاده کنید.

اگر برای لپ تاپ سرفیس خود دنبال یک تعمیرکار حرفه ای هستید و هنوز تعمیرکار لپ تاپ سرفیس خود را پیدا نکرده اید، میتوانید به مراجعه فرمایید و از متخصصین ما راهنمایی لازم را بگیرید و تفاوت را احساس کنید.

راه حل ۱: بررسی ویندوز و به روز رسانی لپ تاپ سرفیس.

۱- دکمه Start را انتخاب کرده و سپس Settings> Update & Security> Windows Update را انتخاب کنید.

۲- در سمت راست پایین Windows Update، Check for Updates را انتخاب کنید.

۳ – پس از نصب نسخه ی به روز رسانی ، در سمت راست پایین Windows Update ، Restart now را انتخاب کنید. لپ تاپ سرفیس ممکن است چند بار بسته به به روز رسانی نصب شده راه اندازی مجدد شود.

برای بررسی اینکه آیا این راه مشکل را حل خواهد کرد، از قابلیت لمس برای باز کردن یک برنامه مانند Edge یا مرورگر وب استفاده کنید و سعی کنید انگشت خود را بر روی صفحه حرکت دهید، زوم کنید، از سمت راست بکشید، و برای آزمایش قابلیت لمس فشار طولانی دهید. اگر صفحه لمسی شما پس از انجام این کار همچنان کار نمی کند، به راه حل ۲ بروید.

نکته

آیا با به روزرسانی مشکل دارید ؟ آیا می خواهید لپ تاپ سرفیس خود را از طریق تشخیص اجرا کنید؟ برای رفع مشکلات با به روز رسانی ویندوز و دسترسی به مجموعه ای ازتست ها برای لپ تاپ سرفیس، به Toolkit Diagnostic Surface مراجعه کنید.

تنها به درایور لپ تاپ سرفیس یا سیستم عامل نیاز دارید؟ به   (دانلود درایورها و سیستم عامل برای لپ تاپ سرفیس) مراجعه کنید.

راه حل ۲: بوت شدن به UEFI و تست کردن قابلیت لمس .

Unified Extension Firmware Interface (UEFI) نوعی نرم افزاری است که به ویندوز کمک می کند تا با سخت افزار لپ تاپ سرفیس شما ارتباط برقرار کند. UEFI به طور مستقل از ویندوز عمل می کند، بنابراین تست سخت افزار در UEFI نشان می دهد که آیا مشکل مربوط به سخت افزار است یا خیر. برای مثال، اگر قابلیت لمس در UEFI کار نمی کند، احتمالا دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد و نیاز به دریافت خدمات دارد. اگر قابلیت لمسی در UEFI کار می کند، احتمالا مشکل از ویندوز و یا درایور لمسی است. مراحل زیر را دنبال کنید تا UEFI را بوت کنید و عملکرد لمسی را امتحان کنید.

۱- دکمه Start را انتخاب کنید و سپس Power> Shut down را انتخاب کنید.

۲ – زمانی که لپ تاپ سرفیس خاموش است، دکمه افزایش صدا را فشار داده و نگه دارید و دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا لوگوی مایکروسافت یا Surface روی صفحه ظاهر شود.

۳ – هنگامی که شما در UEFI هستید، صفحه لپ تاپ سرفیس خود را لمس کنید و ببینید که آیا به طور معمول پاسخ می دهد یا خیر. با استفاده از آیتم های مختلف در منو، سعی کنید به بخش های مختلف در UEFI بروید. سپس، بسته به اینکه چگونه Surface  به قابلیت لمس پاسخ می دهد، یکی از این مراحل را دنبال کنید:

 • اگر لمس روی لپ تاپ سرفیس کار نمی کند، صفحه نمایش لمسی به احتمال زیاد دچار یک مشکل سخت افزاری شده است. برای درخواست خدمات برای لپ تاپ سرفیس خود به  مراجعه فرمایید.
 • اگر لمس روی لپ تاپ سرفیس کار می کند، EXIT را انتخاب کنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید و ویندوز را مجددا راه اندازی کنید. سپس راه حل ۳ را ادامه دهید.

راه حل ۳: درایور صفحه نمایش لمسی را دوباره نصب کنید

۱- در کادر جستجو در نوار وظیفه، Device Manager را تایپ کنید و سپس در قسمت نتایج، Device Manager را انتخاب کنید.

۲ – در طبقه بندی ها بر روی   Human Interface Devices (دستگاه های رابط انسانی) ضربه زده و آن را باز کنید.

۳ – بر روی   HID-compliant touch screen (صفحه لمسی سازگار با HID) راست کلیک کنید، Device Uninstall را انتخاب کنید، سپس در کادر Device Uninstall، Uninstall را انتخاب کنید. اگر شما دو درایور لمسی HID سازگار مشاهده می کنید، ابتدا با کلیک راست بر روی یکی از آن ها، دکمه Uninstall را انتخاب کنید، و سپس فرایند را برای درایور دوم تکرار کنید.

۴-  لپ تاپ سرفیس خود را دوباره راه اندازی کنید .در هنگام اتصال به اینترنت به طور خودکار درایور لمسی دانلود و نصب می شود.

۵ – از لمس کردن برای باز کردن یک برنامه مانند Edge یا مرورگر وب استفاده کنید و سعی کنید انگشت خودر را بر روی صفحه حرکت دهید، زوم کنید، از سمت راست بکشید، و برای آزمایش قابلیت لمس فشار طولانی دهید.

مشکل همچنان ادامه دارد؟به راه حل ۴ بروید.

راه حل ۴: درجه بندی لمسی را به تنظیمات پیش فرض بازگردانید

هشدار!

تنظیمات لمسی خود را به صورت دستی تنظیم مجدد نکنید. دستگاه های لپ تاپ سرفیس در تنظیمات از پیش طراحی شده از دو حالت  استفاده از قلم و لمسی استفاده می کنند تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. اگر کسی Surface خود را به صورت دستی مجددا تنظیم کرده یا درجه بندی پیش فرض آن را به هر دلیلی تغییر داده باشد، ممکن است در دستگاه Surface شما مشکل ایجاد شود.

۱ – در کادر جستجو در نوار وظیفه،  calibrate(درجه بندی) را تایپ کنید و سپس Calibrate the screen for pen or touch   را از لیست نتایج انتخاب کنید. (با ماوس، دکمه Start را انتخاب کنید، سپس Calibrate the screen for pen or touch   را انتخاب کنید.)

۲- Tab را فشار دهید و Reset را انتخاب کنید و سپس Enter را فشار دهید. (با استفاده از ماوس، Reset را انتخاب کنید.) اگر Reset کم نور و تیره شده باشد، درجه بندی لمسی لپ تاپ سرفیس شما در تنظیمات کارخانه قرار دارد. به راه حل ۵ بروید.

۳ – Tab را فشار دهید YES را که انتخاب کردید، دکمه Enter را فشار داده و دستورالعمل های روی صفحه را برای درجه بندی لپ تاپ سرفیس خود دنبال کنید. (با موس، YES را انتخاب کنید و سپس دستورالعمل های روی صفحه را برای درجه بندی Surface خود دنبال کنید.)

۴ – لپ تاپ سرفیس خود را دوباره راه اندازی کنید و صفحه لمسی را امتحان کنید تا ببینید که آیا پاسخ می دهد یا خیر.

برای بررسی اینکه آیا این راه حل مشکل را حل کرده است یا خیر، از لمس کردن برای باز کردن یک برنامه مانند Edge یا یک مرورگر وب استفاده کنید وانگشت خود را بر روس صفحه حرکت دهید، زوم کنید، به سمت راست بکشید، و برای آزمایش توانایی لمس فشار دهید.

مشکل همچنان ادامه دارد؟ به راه حل ۵ بروید.

راه حل ۵: لپ تاپ سرفیس را تنظیم مجدد کنید و یا به حالت اول بازگردانید و یا یک درایو بازیابیUSB. ایجاد کرده و از آن استفاده کنید.

در این مرحله، باید تأیید کنید که مشکل از دستگاه لپ تاپ سرفیس نیست.

اگر نمی خواهید این مراحل را دنبال کنید یا در طی انجام آن با مشکلاتی مواجه شدید، همیشه راه دیگری وجود دارد. برای حل این مشکلات و مسائل مشابه دیگر متخصصان ما بهترین و مناسب ترین راهکارهای را برای شما دارند.

منبع: سان سرویس