علمی و پزشکیکسب و کار جدید

آیا تمیز کردن کفش های ایمنی باعث افزایش طول عمر آنها می‌شود؟

ویژگیها و مزایای کفش‌های ایمنی

پرکاربردترین کفش ایمنی کار، یک زهی فولادی در جلو کفش دارد. این قابلیت از آسیب دیدن پاها و خطر قطع احتمالی انگشتان هنگام کار جلوگیری میکند. کفه کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان میسازند. با توجه به نوع شغل، قسمت پنجه کفش را از جنس چرم (عایق برق) و یا از PVC که (عایق شیمیایی) است می‌سازند. این کفش‌ها از مقاومت بالایی برخوردارند و در برخی از نقاط کفش چندین لایه وجود دارد که حفاظت پا را تضمین میکند.

اگر به جای استفاده از کفش ایمنی سبک خارجی مناسب، از کفش نامناسب هنگام کار استفاده کنید، با گذر زمان خطرات جدی گریبان گیر شما خواهد بود. استفاده از کفش نامناسب عوارض جسمی دارد و روی اعصاب هم تاثیر منفی میگذارد و اینگونه راندمان کار پایین می اید. مهره‌های گردن و کمر به دلیل ارتباط مستقیمی که با پا دارد، دچار آسیب های جدی میشوند. استفاده از کفش مناسب را اولویت قرار دهید.

بهترین کفش ایمنی خارجی | بهترین کفش ایمنی طبی | خرید کفش ایمنی استوک

چگونه می توان فهمید که کفش ایمنی منقضی شده است؟

پوشیدن چکمه کار هنگام راه رفتن در اطراف مهم است. آنها می توانند از پاهای شما در برابر آسیب یا عفونت محافظت کنند. اما چگونه می توان فهمید که کفش ایمنی منقضی شده است؟ این سوال خوبی است.

دلیل انقضای کفش های ایمنی به این دلیل است که زیره های لاستیکی به مرور زمان آسیب دیده یا فرسوده می شوند. مطمئنا همینطوره! در واقع، کف کفش ایمنی بسته به نوع کفشی که می‌خرید و چند بار آن را می‌پوشید، می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ سال دوام بیاورد. اگر به طور مرتب کفش های ایمنی خود را نمی پوشید، احتمالاً خیلی قبل از آن خراب می شوند. با این حال، اگر کفش‌های ایمنی خود را به درستی می‌پوشید، باید سال‌های آینده خوب باشند!

آیا کفش های ایمنی تاریخ انقضا دارند؟

خیر، کفش ایمنی مشمول تاریخ انقضا نمی باشد. می توانید بدون نگرانی از کیفیت آنها را خارج کرده و برای مدت طولانی از آنها استفاده کنید.

چگونه بفهمم که کفش های ایمنی من هنوز در وضعیت خوبی هستند؟

باید توجه داشته باشید که حداقل یک سال از کفش های ایمنی شما استفاده شده است تا بتوانید بگویید که هنوز در شرایط خوبی هستند و برای استفاده ایمن هستند. اولین علامت خرابی زمانی است که کف پاها از روی کفش جدا می شوند. این بدان معنی است که کفی های شما قبلاً خراب شده است و باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید زیرا ممکن است منجر به آسیب یا حتی مرگ شود. با استفاده منظم، همچنین به این معنی است که پاهای شما به پینه‌هایی تبدیل می‌شوند که می‌توانند هنگام کار در یک سایت ساختمانی باعث بروز حوادث شوند، زیرا ممکن است به راحتی از بین بروند و باعث آسیب جدی شوند.

کفش ایمنی شما چند ساله است؟ + تاریخ انقضا کفش ایمنی

کفش‌های ایمنی که دارای کفی با حداقل ضخامت 1.2 میلی‌متر هستند، برای استفاده در اکثر شرایط مناسب هستند، اما مهم است که به طور مرتب آن‌ها را برای نشانه‌های ساییدگی چک کنید. برای اطمینان از عملکرد بهینه کفش های ایمنی نیز باید در صورت فرسودگی یا شکافته شدن بیش از حد کفی، تعویض شوند.

کفش های ایمنی برای مردان و زنان می توانند سال ها دوام بیاورند، اما برای همیشه دوام نخواهند داشت. اگر به «سن» چکمه نگاه می‌کنید، می‌توان گفت که یک جفت چکمه ایمنی جدید احتمالاً دوام بیشتری از یک جفت قدیمی خواهد داشت. با این اوصاف، علائمی وجود دارد که ممکن است نشان دهد که زمان ارتقای کفش شما نزدیک است.

کفش های ایمنی برای محافظت از شما در برابر محیط های خشن طراحی شده اند. اگر در شغلی هستید که باید ساعت های طولانی را روی پاهای خود بگذرانید، بهتر است از چکمه های ایمنی برای مردان و زنان استفاده کنید. علاوه بر این، اگر در شغلی کار می کنید که شامل بلند کردن وسایل سنگین یا دویدن در اطراف است، چکمه های ایمنی مفید خواهند بود.

به عنوان مثال، اگر کار شما شامل کار با ماشین آلات یا تجهیزات سنگین مانند جرثقیل و بولدوزر است، پوشیدن کفش ایمنی ضروری است زیرا تصادفات به راحتی ممکن است رخ دهند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که بسیاری از محل‌های کار، کارکنان را ملزم به پوشیدن کفش‌های محافظ در حین ساعت کاری می‌کنند. بنابراین حتی اگر محل کار شما نیازی به پوشیدن چکمه های ایمنی در بیشتر مواقع نداشته باشد، پوشیدن آنها در محل کار همچنان به عنوان بخشی از یک برنامه ایمنی کلی توصیه می شود

نگهداری کفش برای طولانی مدت با رعایت این نکات حین خرید آن

همان طور که بیان کردیم ترفندهای موثری در افزایش طوا عمر کفش شما وجود دارند که می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم:

خرید کفش با کیفیت

همه شما عزیزان می‌دانید که کفش‌هایی که در تولید آن ها از جنس‌های نا مرغوب استفاده می‌شوند به راحتی از بین می‌روند. دوخت نامناسب این کفش‌های بی‌کیفیت سبب جدا شدن زود هنگام رویه کفش از زیره آن می‌شود پس یکی از فاکتورهای مهمی که شما باید حین برای خودتان رعایت کنید، دقت به کیفیت کفش است که شامل دوخت عالی و جنس رویه و زیره کفش می‌باشد. خرید کفش با کیفیت باعث می‌شود شما ناخواسته یک معیار برای زیاد شدن طول عمر کفش خود را رعایت کنید.

اندازه مناسب کفش

سایز کفش نیز بر افزایش عمر و ماندگاری آن تأثیر دارد. دلیل اصلی خرید کفش متناسب برای سایز پای خودتان این است که اگر کفش از پای شما کوچک‌تر با فشار آوردن پای شما به کفش احتمال به وجود آمدن پارگی در آن بسیار بالا می‌رود و این امر سبب کاهش طول عمر کفش شما می‌شود. مورد بعدی که باید برای شما مطرح کنیم دلیل دقت حین خرید برای داشتن کفشی است که از پای شما برزگ‌تر نباشد زیرا با خرید کفشی با سایز بزرگ‌تر از سایز پای شما در حین استفاده از آن باعث ایجاد استایل نامناسب، در آمدن کفش از پای شما حین راه رفتن و دل‌زدگی شما از کفش می‌شود که این کار باعث کنار گذاشتن این کفش توسط شما می‌شود و در اصل سبب کاهش عمر کفش شما می‌شود چون دیگر قادر به استفاده ازآن نیستید.

راه‌های افزایش طول عمر کفش پس از خرید

چند نکته درباره افزایش طول عمر کفش و نگه داری آن برای طولانی مدت هنگام خرید آن گفتیم. حال نکاتی را می‌گوییم که باید بعد از خرید کفش رعایت کنید تا کفش برای مدت طولانی‌تری باقی بماند.

تعویض پاشنه کفش

به مرور زمان راه رفتن زیاد شما باعث آسیب و در نهایت از بین رفتن پاشنه کفش شما می‌شود پس برای افزایش طول عمر کفش خود، شما می‌توانید در مدتی مقرر یعنی هر شش ماه یک بار پاشنه کفش خود را تعویض کنید و در نهایت باعث زیاد شدن طول عمر کفشتان شوید.

افزایش عمر کفش با درست راه رفتن

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به زیاد شدن طول عمر کفش شما کمک بسیاری کند یادگیری نوع راه رفتن صحیح توسط شما است. قطعا شما افراد زیادی را در جامعه می‌بینید که به روش‌های متفاوتی راه می‌روند برای مثال یکی حین راه رفتن پای خودش را به زمین می‌کشد یکی حین راه رفتن با کنار کفش راه می‌رود جالب است بدانید تمامی این نوع راه رفتن‌ها سبب آسیب به زیره و رویه کفش شما می‌شود. بهترین نوع راه رفتن به این شکل است که شما حین راه رفتن قدم بردارید و پای خود را زمین نکشید به این روش دیگر  زیره کفش شما آسیبی نمی‌بیند و طول عمر آن افزایش می‌یابد که در نتیجه باعث زیاد شدن عمر کفش‌های شما می‌شود.

شست و شوی کفش

برای شما پیش آمده که کفشتان بو بگیر بهتر است بدانید این امر به مرور زمان باعث آسیب به کفشتان می‌شود و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از بو گرفتن کفشتان روش‌های زیادی اسست اما بهترین و راحت‌ترین آن شستشوی منظم کفشتان می‌باشد به طوری که با شست و شوی آن علاوه بر از بین رفتن بوی کفش خود می‌توانید سبب افزایش طول عمر آن شوید و در عین حال کفش خود را نو کنید.

استفاده از واکس

همان طور که می‌دانید کفش‌های چرم میانه خوبی با آب و شست و شو ندارند و اگر در معرض آب قرار بگیرند به سرعت پوسته پوسته می‌شوند پس برای افزایش طول عمر آن‌ها چه باید انجام دهیم؟ جالب است بدانید که برای کفش‌های چرم می‌توانید جایگزین خوبی برای شست  شو پیدا کنید که این جایگزین استفاده از واکس مناسب برای کفش‌های چرم می‌باشد.

واکس به غذا مناسب بریا کفش چرم معروف است به طوری که با استفاده از واکس علاوه بر تمیز کردن کفشتان باعث زیاد شدن عمر کفش خود نیز می‌شوید. شما می‌توانید این واکس‌ها را از فروشگاه‌های معتبر که کفش‌های چرم می‌فروشند تهیه کنید. از این بابت ما به شما برند مغروف و معتبذ دیوید جونز را معرفی می‌کنیم که شما با خاطری آسوده می‌توانید واکس متناسب با کفش چرم خود را از آن فروشگاه تهیه کنید.

نکته مهم

برای افزایش طول عمر کفش شما ، چنان‌ چه کفش چرم دارید می‌تواتید به هنگام خیس شدن آن، کفش را در دمای اتاق خشک کنید و پس از آن با استفاده از کره آن را کاملا چرب کنید‌.

جلوگیری از تغییر شکل کفش

یکی از راه های افزایش طول عمر کفش شما جلوکیری از بد فرم شدن آن است. شما برای این کار می‌توانید با استفاده از روزنامه، به این روش که آن را مچاله کنید و در داخل کفش‌های خود قرار دهید که آن‌ها قالب خود را در زمانی که نمی‌پوشید داشته باشد. این کار باعث جلوگیری از شل شدن کفش‌های شما و چین افتادن روی قسمت رویی آن می‌شود.

پاک کردن لکه‌های کفش

برای افزلیش عمر کفش خود باید از کثیف ماندن آن جلوکیری کنید. مابه شما پیشنهاد می‌دهیم که به سرعت بعد از ایجاد لکه روی کفش‌هایتان آن را تمیز و پاک کنید. لکه‌های نمکی می‌توانند به کفش‌های چرم شما آسیب برسانند بنابراین با پارچه نم‌دار می‌توانید به راحتی آن‌ها را از روی کفش چرمتان پاک کنید.

نگهداری کفش در دمای اتاق

همه می‌دانیم که ایجاد گرما به کفش چرم آسیب می‌رساند. اگر کفش چرم را در هوای گرم و زیر آفتاب قرار دهید خم می‌شود. پس بهتر است تا حد امکان هیچ‌گاه کفش نم‌دار را در جای بسته قرار ندهید زیرا این امر سبب ایجاد محیطی برای رشد باکتری و کپک در کفش می‌شود.

کفش‌هایتان را با فاصله درون جاکفشی قرار دهید

شما برای محافظت کفش از گرد و خاک باید آن را داخل جا کفشی قرار دهید. کفش‌هایی را که از نظر جنس و رنگ نزدیک به هم هستند، در یک طبقه و در کنار هم قرار دهید. اینگونه روی یکدیگر تأثیر نخواهند گذاشت و رنگ نمی‌دهند.

استفاده از پاشنه‌کش

بسیاری از مردم برای. البته با وجود این که می‌دانند این کار باعث آسیب رساندن به کفش خودشان و باعث کاهش عمر کفششان می‌شود. شما برای جلوگیری از آسیب دیدن کفش خود می‌توانید از پاشنه‌کش جیبی استفاده کنید. علاوه بر اینکه پوشیدن کفش را راحت می‌کند، باعث می‌شود ظاهر آن را نیز حفظ می‌کند و سالم‌تر بماند.

خرید دو جفت به جای یک جفت کفش

قطعا با استفاده روزمره از یک نوع کفش خواه یا ناخواه شما باعث آسیب دیدن آن می‌شوید. به دلیل استفاده بیش از حد آن باعث کاهش طول عمر کفش خود می‌شوید. برای آنکه کفشتان را برای مدت بیشتری نگه دارید،

استفاده از اسپری

برا این که کفش شما در برابر باد و باران مقاوم شود می‌توانید از اسپری استفاده کنید. با این کار هم کفش خود را نو نگه دارید هم باعث جلوگیری از آسیب کفش و در نتیجه سبب افزایش طول عمر کفشتان شوید.

منبع : timberland