علمی و پزشکیکسب و کار جدید

آشنایی با هود فلنجی (Flange Hood)

هود چیست؟

کلمه هود در انگلیسی Fume hood خوانده می شود. Hood به معنی سرپوش یا کلاه است که این نام به این دلیل می باشد که هود آشپزخانه معمولا مانند سرپوشی بالای اجاق گاز قرار می گیرد.  هود یک فن یا هواکش است که مانند یک مکنده دود، آلاینده، بوی نا مطبوع ، گرد و غبار و در کل هوا را جذب کرده و ذرات معلق را از آن گرفته و سپس هوای تصفیه شده را بر می گرداند. هود در قسمت ابتدایی سیستم تهویه قرار می گیرد و به یک خروجی متصل است که از طریق این خروجی، ذرات را به بیرون هدایت می کند. این وسیله دارای انواع و مدل های متفاوت می باشد. اما به طور کلی هودها دو دسته دارند: هود خانگی و هود صنعتی.

Flange Hood | انواع کلاس هود آزمایشگاهی | انواع هود لامینار

هود خانگی

این هودها همان هودهای آشنایی هستند که در فضای خانه با آن ها برخورد داریم. این هودها از بخش هایی مثل فن، فیلتر، لامپ و … تشکیل شده اند که هوای اطراف را مکیده و آن را از آلاینده ها و آلودگی های دیگر تمیز می کنند. این نوع هودها در انواع مختلفی مانند کتابی، شومینه ای، تخت و … وجود دارند که می توان متناسب با دکوراسیون منزل یکی از آن ها را انتخاب نمود.

هود صنعتی

فن مکنده در هودهای صنعتی از نوع سانتریفیوژ می باشد که در خارج از فضای مورد استفاده قرار می گیرد. در هودهای صنعتی هوای مکیده شده وارد دهانه هود شده و سپس از طریق کانال به بیرون منتقل می شود. باید توجه نمود که “هود صنعتی” به تنهایی نمی تواند نقش مکنده را بازی کند زیرا هود صنعتی یک مکنده موضعی است که در قسمت ابتدایی سیستم تهویه قرار می گیرد. از این نوع هودها در آشپزخانه های صنعتی مانند بیمارستان ها، کارخانه ها، هتل ها و … استفاده می گردد.

انواع هود صنعتی

همانطور که گفتیم هودها دارای انواع متفاوتی می باشند. هودهای صنعتی از نظر ظاهر و از نظر سیستم آلاینده ها به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند.

انواع هود صنعتی از نظر شکل ظاهری آن ها

هود مکعبی

این نوع هود از جنس استیل و به شکل یک مکعب ساخته می شود. محل نصب این هود دیوار می باشد.

هود ذوزنقه

این نوع هود از جنس استیل و به شکل یک ذوزنقه ساخته شده است. این هودها به دلیل کیفیت بالا در آشپزخانه های بزرگ و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هود مرکزی

برای نصب این هود که در سقف نصب می شود از دستک و سقف استفاده می شود. این هود به صورت مرکزی نصب می شود.

هود دیواری

محل نصب این نوع هود همانطور که از نامش پیداست دیوار است که با میخ و پیچ محکم نصب می شود.

هود تک جداره

این نوع هودها عاری از قسمت ورودی هوا می باشند و هوای اطراف را از طریق کانال به بیرون منتقل می کنند. مزیت این نوع هودها قیمت مناسب و پایین آن ها می باشد.

هود دوجداره

عملکرد هودهای دوجداره مانند پرده می باشد و به این صورت است که هوای بیرون آشپزخانه را به داخل هدایت می کند. مزیت این نوع هود در این است که هم از پخش شدن دود و مواد چرب و حرارت در فضای آشپزخانه پیشگیری می شود و هم سرعت تخلیه مواد آلوده از فضا بالا می رود که در نتیجه باعث کاهش هزینه برق می شوند. این هودها جز پیشرفته ترین هودهای صنعتی می باشند که بیشترین راندمان را دارند اما قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع دارند.

هودهای صنعتی از نظر سیستم کنترل  آلاینده ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

هود صنعتی محصور کننده

هودهای محصور کننده به گونه ای ساخته شده اند که منبع تولید آلاینده یا فرآیند را به صورت کامل یا نسبی محصور می کنند. عملکرد آن به این صورت است که آلاینده ها درون جداره های هود محصور می شوند تا در محیط اطراف پخش نشوند و با این کار آشپز با آلاینده های محیط روبرو نمی شود. تمامی این فرآیند توسط هودهای محصور کننده خیلی موثر و آسان انجام می شود. از نظر مهندسان این نوع بهترین و مطلوب ترین نوع هود می باشد.

هود صنعتی غیر محصور (بیرونی)

این نوع هود دارای طراحی ضعیف می باشد و مطلوبیت کمتری نسبت به نوع محصور کننده دارد، زیرا بعد از جمع آوری آلاینده ها باید آن ها را در هوای آزاد رها کند. این هودها بدون محصور کردن منبع آلاینده در نزدیکی منبع قرار می گیرند. طراحی ضعیف هود غیر محصور باعث شده که آشپز با آلاینده ها روبرو شود.

هود صنعتی دریافت کننده (متحرک)

این نوع هود صنعتی با نام هود مکنده نیز شناخته می شود و جز دسته هود محصور کننده می باشد. طراحی آن ها به گونه ای است که مدیریت آلاینده ها را به طور کامل انجام می دهد و در کار آشپز هیچ گونه خللی ایجاد نمی کند. عملکرد آن ها به این گونه است که هود با مکیدن، هوای اطراف را به سمت خود هدایت کرده و اگر آلاینده در مسیر مورد نظر قرار گیرند به دام می افتد.

مواد قابل استفاده در ساخت هود صنعتی

 • انواع قوطی های آهنی، استیل و آلومینیوم
 • انواع ورق شامل:ورق آلومینیوم، ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق پلی اتیلن، ورق استیل ضد زنگ
 • عایق از جنس پشم شیشه، پشم سنگ و ….
 • سیم های نسوز و کلید ضد آب
 • باد زن برقی، هواکش گردان بادی
 • سانتریفیوژ یا اگزوز فن
 • چراغ های نور افکن ضد آب
 • کانال های گرد و چهارگوش، کانال خرطومی برزنتی، آلومینیوم و PVC

اتصالات

اتصالات مورد استفاده در ساخت هود به نوع ورق بستگی دارد و با توجه به نوع آن می توان اتصالات مورد نظر را انجام داد.

هود صنعتی استیل

هود صنعتی استیل هودی است که از جنس استیل می باشد و در آشپزخانه های صنعتی مانند آشپزخانه هتل ها، کارخانه ها، فست فود و … مورد استفاده قرار می گیرد. این هود ها از بهترین نوع استیل که استیل استنلس 304 است ساخته می شوند. استفاده از جنس استیل باعث ایجاد محیطی کاملا بهداشتی و بالا رفتن عمر محصول می شود. همانند سایر هودها هدف این نوع هود نیز گردآوری آلاینده ها از محیط می باشد. در ساخت هود صنعتی استیل از ورق استیل آلومینیوم، ورق رنگی و گالوانیزه استفاده می شود که بسته به نیاز مشتری به فیلتر و روغن نیز مجهز می شود. برای مکش  درست هوا توسط هود باید میزان هوای ورودی و خروجی اندازه گیری شود تا هود صنعتی استیل به ایجاد هوای تازه کمک کند.

انواع هود صنعتی استیل

 1. هود مرکزی
 2. هود گریدل
 3. هود دیواری

فیلتر هود صنعتی استیل

همانطور که اشاره شد از هود استیل برای جمع آوری آلاینده هایی نظیر چربی استفاده می شود. اما جمع شدن این چربی ها در کانال هود باعث مسدود شدن آن می شوند. بنابراین باید از مسدود شدن کانال توسط چربی جلوگیری نمود. این کار به وسیله فیلتر انجام می گیرد که از جنس آلومینیوم یا استیل ساخته می شود و قابل شستشو می باشد. این فیلترها  دو دسته کلی دارند:

فیلتر گرانشی

این نوع فیلتر فلزی می باشد و دارای چند پره فلزی و یک مخزن است که چربی مکیده شده را به درون آن هدایت می کند. این چربی ها هر چند وقت یک بار از طریق شیری که در بدنه هود تعبیه شده است خارج می شوند.

فیلتر جذبی

همانطور که از نامش پیداست چربی ها را به خود جذب می کند. این فیلتر به وسیله چندین لایه توری که در طراحی خود دارد کار جذب چربی را انجام می دهد.

تفاوت هود صنعتی استیل با هود رستورانی

بین هود صنعتی استیل و هود رستورانی تفاوت چشمگیری از نظر عملکرد  وجود ندارد. هر دو هود به جمع آوری آلودگی و آلاینده ها از هوا کمک می کنند و روی این هدف متمرکز شده اند. اما تفاوت هایی در زمینه هایی مانند استانداردها، تقسیم هوا و محاسبه ها وجود دارد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم:

 • مقدار خروجی هوا از هود صنعتی استیل بیشتر از هود رستورانی و یا آشپزخانه می باشد. پس در این مورد در مرحله طراحی باید به مکش بهینه هوا و جلوگیری از اتلاف انرژی توجه کافی شود و محاسبات را به درستی انجام داد.
 • در سیستم های صنعتی تهویه باید به نکات بسیار مهمی از قبیل اسیدی یا بازی بودن، خورندگی و وزن ذرات دقت کافی نمود.
 • ساخت هود صنعتی استیل بسیار حساس می باشد. مثلا گاهی اوقات میزان آلودگی های تولید شده در سطح زیرین هود بسیار مهم می باشد که حتی میزان بسیارکمی از آن ها در هوا پراکنده نشوند و ساخت هود باید به گونه ای باشد که تمامی این آلودگی ها جمع آوری شوند.

قیمت هود صنعتی

قیمت هود صنعتی بر اساس تکنولوژی ساخت و متریال به کار برده شده متفاوت می باشد. بدیهی است هودی که از جنس آلومینیوم است و هودی که از جنس استیل ساخته شده است دارای قیمت های متفاوتی باشند، بنابراین ابعاد و جنس این متریال مهم می باشد که همین باعث افزایش یا کاهش قیمت در انواع هود می شود. عوامل دیگری مانند شاسی به کار رفته، نوع شاسی، ابعاد هود، ضخامت ورق به کار رفته نیز در تعیین قیمت هود موثرند. می توانید برای استعلام قیمت انواع هود صنعتی با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

مهم ترین موردی که در قیمت هود صنعتی تاثیر می گذارد چیست؟

همانطور که گفتیم عوامل زیادی در تعیین قیمت یک هود صنعتی موثرند که در قسمت قبل به آن ها اشاره کردیم. اما مهم ترین عامل در تعیین قیمت هود صنعتی ابعاد و جنس ورق استفاده شده در آن است. هر چقدر ضخامت ورق افزایش یابد، باید هزینه بیشتری برای خرید هود بپردازید. هود صنعتی با یکای متر مربع اندازه گیری می شود، بنابراین هر چقدر متراژ هود بیشتر باشد قیمت نهایی آن هم بالاتر می رود.

ساخت و نصب هود صنعتی

در ساخت هود صنعتی باید موارد استفاده در نظر گرفته شوند و متناسب با آن  محاسبات دقیق جهت هر مورد کاربری طراحی و ساخته شود تا بهترین راندمان را داشته باشیم. نصب هود صنعتی به دو صورت انجام می شود. نصب هودهایی که معمولا روی دیگ و کباب پز قرار می گیرند به صورت دیواری انجام می شود.

هودهایی که معمولا روی گریدل ها یا اجاق گازهای چهار شعله قرار می گیرند نصب سقفی دارند و به وسیله تیرچه هایی در سقف نگه داشته می شوند. در نصب این نوع هود باید نهایت دقت به عمل آید تا خطری پرسنل آشپزخانه  را تهدید نکند.

هود صنعتی با دودکش مخفی

هود صنعتی با دودکش مخفی به هودهای صنعتی اطلاق می شود که دارای دودکش مخفی می باشند و هود بدون دود کش نیز نامیده می شوند. این هودها انواع مختلفی دارند. اما انتخاب بین این انواع کار دشواری نیست و تنها باید نکاتی را در نظر گرفت. برای مثال:

 • باید محیط نصب و میزان امکانات محیط در نظر گرفته شود. این کار باید توسط کارشناسان انجام شود تا بهترین نوع هود متناسب با محیط انتخاب شود.
 • نکته دیگر در مورد کیفیت و جنس این هود می باشد. باید دقت نمود که جنس کانال کشی درونی این نوع هود از بهترین مواد مانند استیل استنلس 304 است. کار این نوع هود به دلیل مخفی بودن دودکش، درونی است پس بسیار مهم است که به کانال کشی درونی توجه شود.
 • همچنین به دلیل اینکه استیل در برابر رطوبت مقاوم است بهتر است بدنه و ساختار کلی باید از جنس استیل باشد.
 • هود صنعتی بدون دودکش باید دارای یک فیلتر مناسب برای حذف چربی ها و از بین بردن بو باشد. این فیلترها که شامل فیلتر چربی و ذغالی می باشند باید دارای قابلیت نصب آسان و شستشوی راحت باشند.

منبع: پویان گسترش

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی