علمی و پزشکیکسب و کار جدید

عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟

عناوین این خبر پنهان کردن عناوین

عمل لیپوماتیک – مراحل، مزایا و عوارض چربی کشی

عمل لیپوماتیک از جمله اعمال زیبایی اندام و لاغری است. در این روش چربی‌های جمع شده در اندام مانند شکم، باسن، ران پا و پهلوها را استخراج می‌شوند. این روش از زیرشاخه‌های لیپوساکشن است با این تفاوت که درد و عوارض لیپوماتیک کمتر است. در ضمن چربی استخراج شده بعد از تصفیه قابلیت تزریق به دیگر قسمت‌های صورت و بدن را دارد. در این روش جراحی انجام نمی‌شود و تنها با چند سانت برش در پوست کانولاها (لوله‌های مربوط به خارج کردن چربی) وارد لایه‌های پوست می‌شود. از این رو شما با عوارض ناشی از عمل جراحی مواجه نیستید و با گذراندن دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود خواهید بود.

از بین بردن چربی های بدن با عمل زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک در واقع به معنی پیکرتراشی و نابودی چربی‌های اضافی بدن است که بعد از انجام این عمل می‌توان از چربی‌های جدا شده پس از تصفیه شدن استفاده کرد و به مناطق دیگر بدن منتقل و تزریق نمود. جراحی زیبایی لیپوماتیک از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی اندام است. فواید عمل لیپوماتیک به قدری است که افرادی با سطح چاقی متوسط، تنها این روش را برای زیباسازی اندام خود انتخاب می‌کنند. با بررسی مزایا و معایب لیپوماتیک می‌توان تشخیص داد که این روش از بهترین روش‌های جراحی لاغری است چرا که با کمترین آسیب به بافت و پوست، چربی‌ها را تخلیه نموده و با گذراندن دوران نقاهت کوتاه مدت می‌توانید به فعالیت‌های عادی زندگی بازگردید.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوساکشن نیز یکی از روش‌های جراحی لاغری است ولی روش اجرای آن با لیپوماتی متفاوت است. در لیپوساکشن، چربی‌ها توسط حرارت از بین رفته و قابلیت استفاده مجدد را ندارند اما در عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک، چربی توسط حرکت فیزیکی خرد شده و در نتیجه سلول‌ها زنده می‌مانند. بنابراین پس از تصفیه چربی توسط دستگاه مخصوص، قابلیت تزریق مجدد را نیز دارند.

چه کسانی بهترین کاندید برای انجام لیپوماتیک هستند؟

عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک بسیار منحصر به فرد و شخصی است. در نتیجه هر فردی با توجه به میل شخصی خود نسبت به انجام این عمل اقدام خواهد کرد:

 • عمل پیکرتراشی، روشی کم عارضه است اما در صورت امکان، بهترین روش برای لاغری، ورزش کردن و تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی است. در صورتی که با انواع رژیم غذایی و ورزش نتوانستید حجم چربی بدن خود را کاهش دهید، بهترین کاندید لیپوماتیک هستید.
 • لیپوماتیک در سنین بسیار پایین و یا بسیار بالا مناسب نیست. در صورتی که سن کمی دارید، رژیم بگیرید و ورزش کنید تا لاغر شوید. بهترین سن لیپوماتیک بین ۳۰ تا 50 سالگی است. در دوران بلوغ نباید این عمل زیبایی را انجام داد چون هنوز بدن در حال رشد است. همچنین در سنین بالا چون قدرت کشسانی پوست کم می‌شود، امکان افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری، زیاد است.
 • اگر عادت به استعمال دخانیات دارید، انجام لیپوماتیک برای شما ریسک بالایی دارد. پس باید حداقل یک ماه قبل و یک ماه بعد از پیکرتراشی، دخانیات را کنار بگذارید.
 • بهتر است توقع خود را از لیپوماتیک منطقی نمایید چرا که بعد از لیپوماتیک باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. در غیر این صورت مجددا افزایش وزن خواهید داشت.
 • عدم مصرف هرگونه داروی خاص، یکی از شرایط لازم برای عمل لیپوماتیک است.
 • همچنین این عمل در دوران شیردهی مادران انجام نمی‌شود چون ماده بی‌حسی از طریق شیر، وارد بدن نوزاد خواهد شد.

اگر شما روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش را برای کاهش چربی اضافی در برخی از اندام‌ها خود امتحان کرده‌اید اما نتیجه‌ دلخواه حاصل نشد، در نتیجه عمل زیبایی لیپوماتیک می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای رفع مشکل چاقی موضعی شما باشد.

دستگاه پیکرتراشی برای تخلیه ی چربی چگونه عمل می کند؟

از مؤثر‌ترین روش‌های تخلیه‌ چربی و استخراج آن از اندام‌ها، عمل زیبایی لیپوماتیک می‌باشد. پیکرتراشی روشی بی‌خطر بوده که با نتایجی مطلوب و رضایت‌بخش می‌تواند حجم قابل توجهی از چربی را از بدن خارج کند. تکنیک‌های فرآیند لیپوماتیک بسته به روش استفاده شده، متفاوت خواهد بود اما هدف و اساس عملکردی آن‌ها یکسان و مشترک می‌باشد. به طور کلی در فرآیند پیکرتراشی، از لوله‌ کوچکی به نام کانولا برای استخراج چربی‌ها استفاده می‌شود.

این لوله به یک دستگاه مکنده‌ قوی متصل است که با ایجاد فشار منفی و مکش قوی، باعث تخلیه و خروج چربی‌ها از بدن خواهد شد. در این روش علاوه بر حرکات ارتعاشی لوله که باعث خرد شدن چربی می‌گردد، از امواج اولتراسونیک نیز استفاده می‌شود. بر اثر برخورد این امواج با بافت چربی، سلول‌های چربی تخریب شده و به حالت مایع در می‌آیند و به این طریق باعث تسهیل خروج آن‌ها خواهد شد.

ایا لیپوماتیک خطرناک است؟

لیپوماتیک به عنوان یک روش پیکرتراشی، نه تنها خطرناک نیست بلکه باعث افزایش سلامت بدن نیز می‌شود. تجمع چربی بیش از اندازه در بدن باعث بروز بیماری‌هایی همچون کلسترول و کبد چرب می‌شود. با خارج شدن این چربی‌ها، احتمال ابتلا به این بیماری‌ها نیز کاهش می‌یابد.

در ضمن زیبا شدن اندام باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. در لیپوماتیک به کمک بی‌حسی موضعی و گاه بی‌هوشی، دردی احساس نخواهید کرد. در صورتی که بعد از انجام آن، سبک زندگی خود را سالم کنید، تغذیه سالم داشته باشید و ورزش کنید، برای همیشه زیبا و سلامت خواهید بود.

هزینه عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک چقدر است؟

همواره یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های انتخاب در تمامی زمینه‌ها، هزینه نهایی تمام شده است. در عمل‌های جراحی زیبایی نیز این فاکتور نقش مهمی را ایفا می‌کند به صورتی که معمولاً مراجعین تصمیم می‌گیرند کلینیکی را برای عمل انتخاب نمایند که هزینه کمتری برای آن‌ها در بر داشته باشد.

چربی‌کشی با لیپوماتیک بسته به عوامل متعدد، هزینه مختلفی دارد. در صورتی که چربی در بدن شما زیاد باشد، مدت زمان لیپوماتیک افزایش یافته و هزینه نیز بیشتر خواهد شد. دستمزد پزشک، کادر پرستاری، تجهیزات جراحی، امکانات کلینیک لیپوماتیک و محل جغرافیایی کلینیک، از دیگر هزینه‌های پیکرتراشی هستند که توسط شما باید پرداخت شود.

لازم است بدانید هزینه لیپوماتیک تنها هزینه انجام جراحی نیست. بعد از لیپوماتیک باید دارو‌های مخصوصی استفاده کنید. هزینه این دارو‌ها و گن مخصوصی که بعد از جراحی باید استفاده شود را به هزینه جراحی لاغری اضافه کنید. هزینه لیپوماتیک با توجه به تعرفه‌های معمول دریافت می‌شود.

چه مواردی در جلسات پیش از پیکرتراشی بررسی خواهد شد؟

در جلسات اولیه پیش از عمل لیپوماتیک معمولاً پزشک متخصص و تیم جراحی بیشتر بر روی اهداف عمل و نتایجی که شما انتظار دارید بحث خواهند کرد و در این فرآیند مشخص خواهد شد که طبق ارزیابی‌ها و آزمایش‌های انجام شده، شما به چه نوع دارویی آلرژی دارید و چه مراقبت‌های خاصی در حین و بعد از عمل برای شما ضروری است.

تمامی شرایط و سابقه پزشکی شما در طول این جلسات بررسی خواهد شد و حتی رژیم غذایی شما نیز بررسی می‌شود زیرا این اطلاعات به جراح کمک می‌کند تا در حین عمل و تجویز دارو، تمامی جوانب را در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را برای شما انجام دهد تا نتیجه‌ای ‌ایده‌آل کسب نمایید. برخی متخصصین جراحی زیبایی معتقد هستند که قبل از عمل، گرفتن برخی تصاویر اولیه و نمایش نتایج به فرد می‌تواند مؤثر واقع شود تا دید بهتری نسبت به واقعیت‌های پس از عمل جراحی لیپوماتیک در اختیار او قرار گیرد.

اما زمانی که در جلسات قبل از عمل قرار دارید و هنوز قدرت انتخاب‌های بسیاری برای شما وجود خواهد داشت بهتر است تمامی سؤالات خود را بپرسید تا هر اطلاعاتی که نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته و با دانش کافی، عمل را پشت سر بگذارید. این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا دوران نقاهت آسان‌تری را تجربه کنید و روند بهبودی شما با سلامت و درستی بیشتری طی شود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه عمل جراحی پیکرتراشی وجود دارد این است که شما باید جنبه‌های روش‌های استفاده شده را بدانید. این موضوعات باعث خواهد شد تا استرس و اضطراب شما قبل از عمل تا حد زیادی کاهش یابد و بدون نگرانی، تنها به نتیجه عالی پس از عمل فکر کنید.

پرسیدن چه سؤالاتی از پزشک متخصص برای انجام عمل لیپوماتیک الزامی است؟

همانطور که گفته شد در جلسات مشاوره قبل از عمل لاغری، شما آزادانه می‌توانید سؤالات خود را مطرح کنید تا پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید باعث شود اطلاعات کامل‌تر و انتخاب درست‌تر و دقیق‌تری داشته باشید. در ادامه سؤالاتی برای شما جمع‌آوری شده که با گرفتن پاسخ آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید که عمل جراحی لیپوماتیک شما با بالاترین کیفیت‌های ممکن انجام خواهد شد و در نتیجه عوارض نیز به ندرت رخ خواهند داد و احتمال داشتن خطرات و عوارض جانبی پس از عمل نزدیک به صفر خواهد بود. پس حتماً از لیست سؤالات زیر برای داشتن یک جلسه مشاوره خوب استفاده نمایید:

 1. آیا جراح متخصص شما توسط هیئت جراحی تائید شده و در این زمینه متخصص است؟
 2. آیا جراح در زمینه جراحی پلاستیک و لیپوماتیک تخصص کافی را دارا است؟
 3. میزان تجربه جراح متخصص این عمل چند سال است؟
 4. آیا جراح شما دارای امتیازات و افتخارت خاصی است؟
 5. آیا مطب و یا مرکز خصوصی جراح دارای تأییدیه رسمی می‌باشد؟
 6. آیا شما دارای شرایط مناسبی برای این عمل هستید؟
 7. چه نکاتی را برای داشتن بهترین نتیجه باید رعایت کرد؟
 8. در چه محلی و با چه روندی عمل لیپوماتیک انجام خواهد شد؟
 9. چه روش و دستگاه‌هایی برای عمل لیپوماتیک استفاده خواهد شد؟
 10. در دوره بهبودی و نقاهت نیاز به رعایت چه نکاتی است؟
 11. چه عوارض و خطراتی ممکن است رخ دهد؟
 12. اگر پس از عمل از نتیجه نهایی لیپوماتیک راضی نبودید چه امکانات و اختیاراتی برای شما محقق خواهد شد؟

عمل جراحی لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

عوارض جراحی لاغری ناشی از انتخاب اشتباه پزشک و عدم رعایت نکات بعد از لیپوماتیک است. این روش جراحی به خودی خود هیچ عوارض طولانی مدتی ندارد مگر اینکه یک عامل خارجی باعث این مشکل شود. عوارض موقت نیز جزء جدانشدنی اعمال زیبایی به شمار می‌آیند. از شایع‌ترین عوارض موقت پیکرتراشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت محل برش داده شده یکی از عوارض لیپوماتیک است که در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک و یا استریل نبودن تجهیزات، اتفاق می‌افتد.
 • خون‌مردگی و کبودی بعد از لیپوماتیک که به دلیل مصرف دارو‌های انعقاد خون رخ می‌دهد. بهتر است قبل از لیپوماتیک با پزشک خود درمورد دارو‌های مصرفی صحبت کنید.
 • افتادگی پوست را نیز می‌توان از عوارض لیپوماتیک دانست. اگر گن طبی را در دوران نقاهت به درستی استفاده نکنید، این عارضه رخ می‌دهد.

آمادگی های لازم و مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک

قبل از انجام لیپوماتیک، دکتر روحانی جلسه مشاوره‌ای در نظر می‌گیرد. در این جلسه درمورد بیماری‌های شما، دارو‌های مصرفی و وضعیت جسمانی شما مسائلی مطرح خواهد شد. بهتر است واقعیت‌ها را در این جلسه بیان نمایید چرا که پزشک باید دارو‌های شما را برای پیکرتراشی تنظیم نماید. اما به صورت کلی قبل از لیپوماتیک باید اقدامات زیر را انجام دهید تا از عوارض لیپوماتیک در ‌امان باشید:

 1. سعی کنید برای شام یک غذای سبک انتخاب کنید و صبح ناشتا به کلینیک مراجعه نمایید.
 2. توصیه دارویی پزشک را رعایت نمایید.
 3. دوش بگیرید و برای فردا آماده شوید.
 4. دخانیات و نوشیدنی الکلی را یک ماه قبل از عمل مصرف نکنید.
 5. داروهای رقیق‌کننده خون را به مدت دو هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 6. شب قبل از عمل خوب بخوابید تا روز جراحی خسته نباشید و استرس نداشته باشید.

عمل جراحی پیکرتراشی چگونه انجام خواهد شد؟

لیپوماتیک از نسل جدید روش‌های لاغری به شمار می‌آید. دستگاه لیپوماتیک دارای یک پمپ تولید باد و مکش است. کانولا از دیگر قسمت‌های این دستگاه است که از استیل ضد زنگ ساخته شده است. پزشک با برش بین ۲ تا ۵ میلیمتری روی قسمت مشخصی از بافت چربی، کانولا را وارد لایه‌های چربی زیر پوستی می‌کند. کانولا با چرخش‌های دورانی، بالا و پایین، باعث کوچک شدن بافت چربی می‌شود. پمپ تعبیه شده در سر کانولا، چربی‌های کوچک شده را از داخل بدن به بیرون پمپاژ می‌نماید.

عمل پیکرتراشی شامل سه مرحله اصلی است:

 1. در ابتدا فرد بیهوش شده و محل اندام هدف استریل می‌گردد.
 2. در مرحله بعد باید سوراخ و برشی که کانولا از آن نقطه وارد ناحیه مورد نظر خواهد شد را مشخص نمود. در محل ورود کانول نیز بی‌حسی موضعی‌زده خواهد شد تا از خونریزی‌های گسترده جلوگیری شود.
 3. پس از ورود کانولا، با ایجاد ارتعاشاتی، چربی‌ها به آرامی جدا شده و توسط دستگاه خلأ بیرون کشیده خواهد شد.

اگر عمل تزریق چربی و انتقال آن نیز مورد نظر باشد حتماً سلول‌های چربی توسط دستگاه مخصوص تصفیه خواهد شد تا بتوان از آن استفاده نمود. در نهایت محل برش بخیه‌زده شده و پانسمان انجام می‌گیرد.

دوران نقاهت عمل جراحی لیپوماتیک

دوران نقاهت بعد از پیکرتراشی چندان سخت نیست و تقریباً یک هفته زمان نیاز دارد. فعالیت‌های تعیین شده در این دوران، در نداشتن عوارض لیپوماتیک و همچنین گرفتن نتایج ‌ایده‌آل مؤثر هستند. از جمله اقداماتی که باید انجام شود، موارد هستند:

 1. چند ساعت بعد از لیپوماتیک مقداری راه بروید اما ورزش و فعالیت سنگین ممنوع است.
 2. رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم و تأثیرگذار است. شما باید بعد از پیکرتراشی رژیم غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت افزایش وزن خواهید داشت.
 3. تا یک ماه بعد از لیپوماتیک استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی ممنوع است.
 4. اگر لیپوماتیک شکم انجام داده‌اید تا ۷۲ ساعت بعد نباید بنشینید چرا که ممکن است پوست شما چروک شده و بدشکل شود.
 5. استفاده از گن را به هیچ عنوان فراموش نکنید چرا که از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند.
 6. بهداشت را در محل زخم‌ها رعایت کنید تا عفونی نشوند.
 7. دوش گرفتن از روز دوم بعد از عمل ممکن است اما سعی کنید تا چند هفته استخر نروید.
 8. در زمان خواب به گونه‌ای دراز بکشید که به محل زخم‌ها فشار وارد نشود.

پس از انجام عمل لیپوماتیک شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

نتایج لیپوماتیک کاملاً ملموس و قابل تشخیص است. بلافاصله بعد از پیکرتراشی شما تغییر محسوس در اندام خود شاهد هستید. چربی‌ها کاملاً از بین ‌می‌روند و پوست مقداری افتاده به نظر می‌رسد. نگران افتادگی پوست نباشید‌ چرا که اگر به صورت درست و اصولی از گن استفاده کنید به مقدار قابل توجهی آن را کاهش خواهید داد. تغییرات بعد از لیپوماتیک همگی دائمی هستند به شرطی که شما بعد از پیکرتراشی رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید؛ ورزش کردن را فراموش نکنید و همیشه سالم زندگی کنید. در غیر این صورت به مرور شاهد انباشت چربی در اندام خود خواهید بود.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

عمل لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی برای خلاص شدن از چربی اضافی بدن است. عمل لیپوماتیک در یک جلسه می‌تواند مقدار زیادی از چربی را از بدن خارج کند و در عین حال کمترین عوارض را به جا بگذارد. در عمل لیپوماتیک، بیمار دچار افتادگی پوست نمی‌شود.

عمل لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی برای خلاص شدن از چربی اضافی بدن است. عمل لیپوماتیک در یک جلسه می‌تواند مقدار زیادی از چربی را از بدن خارج کند و در عین حال کمترین عوارض را به جا بگذارد. در عمل لیپوماتیک، بیمار دچار افتادگی پوست نمی‌شود. لیپوماتیک می‌تواند بدن را قوی بکند.

لازم به ذکر است که بعد از لیپوماتیک، کاهش سایز تا مدت‌های طولانی ادامه پیدا کرده و می‌تواند سلولیت‌ها را نیز از بین ببرد. در عمل لیپوماتیک، چربی به طور کامل حذف شده و توسط حرکات ارتعاشی لیپید‌ها آزاد می‌شود و این چربی‌ها بدون درد و خونریزی از بدن خارج می‌شوند. هدف از عمل لیپوماتیک، تغییر سایز و فُرم بدن است. ریکاوری عمل لیپوماتیک بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد.

عمل لیپوماتیک و مزایای آن

 • یکنواخت کردن چربی زیر پوست؛ لیپوماتیک مانند سایر ابزار‌های ساکشن، چربی را در زیر پوست قلمبه نمی‌کند.
 • تعداد روز‌هایی که باید از بادی شیپر یا همان گِن استفاده کنید بسیار کم است و تنها تا دو هفته ادامه دارد.
 • جمع کردن و فرم دادن پوست با لیپوماتیک، خیلی بهتر از سایر جراحی‌ها انجام می‌شود.
 • در عمل لیپوماتیک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • تورم و ترشح در عمل لیپوماتیک بسیار کم است.
 • احتمال عفونت در لیپوماتیک بسیار کم است.
 • احتمال آمبولی چربی بسیار کم است و تا کنون موردی گزارش نشده است.
 • نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست و فرد می‌تواند بعد از درمان به خانه برگردد.
 • آسیب بدنی و خستگی در عمل لیپوماتیک بسیار کم است و برای همین بسیار قابل تحمل‌تر از سایر عمل‌های لاغری است.

عمل لیپوماتیک و عوارض آن

    پزشک باید برای عمل لیپوماتیک وقت بگذارد، زیرا این ابزار بر اساس ارتعاش بوده و پزشک ممکن است خسته شود و در نتیجه‌ی نهایی اشتباهی رخ بدهد.

 • ارتعاش شدید که باعث آسیب بیمار و پزشک می‌شود.
 • التهاب
 • بی‌حسی موضعی ناحیه‌ی تحت درمان
 • عفونت که نادر است
 • مشکلات قلبی یا کلیوی
 • واکنش آلرژیک
 • سوختگی پوست
 • بخیه
 • خارش
 • بالا رفتن دمای بدن
 • تهوع
 • احساس ضعف و سرگیجه

نواحی قابل درمان با عمل لیپوماتیک

 • لیپوماتیک شکم
 • لیپوماتیک کمر
 • لیپوماتیک باسن
 • لیپوماتیک قفسه سینه
 • لیپوماتیک پشت زانو‌ها
 • لیپوماتیک پهلو‌ها
 • لیپوماتیک خط گردن و قسمت زیر چانه
 • لیپوماتیک ران‌ها، هم داخل و هم خارج ران
 • لیپوماتیک بازو‌ها
 • لیپوماتیک صورت

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

در اندامی که لیپوماتیک قرار است روی آن انجام شود، حفره‌ای به اندازه‌ی ۲ تا ۵ میلیمتر ایجاد می‌شود و سپس، ابزار از طریق این حفره وارد بافت چربی شده و با استفاده از امواج فرابنفش، بافت چربی تخریب می‌شود و محلولی برای کرختی و جلوگیری از خونریزی داخل بدن تزریق می‌شود و در نهایت چربی و محلول بی‌حسی از طریق حفره از بدن خارج می‌شوند. ابزار لیپوماتیک دارای یک سیستم ایمنی فعال است که اگر وارد بافت غیر چربی شود، متوقف خواهد شد؛ بنابراین ریسک پارگی اندام و سوختگی پوست به حداقل ممکن می‌رسد.

تفاوت عمل لیپوماتیک با لیپوساکشن

عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن هردو از روش‌های لاغری موضعی هستند، اما این دو روش با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از افراد تصور می‌کنند عمل لیپوماتیک همانند لیپوساکشن است، اما در واقع اینطور نیست.

عمل لیپوماتیک همانطور که گفتیم روشی از جراحی‌های زیبایی لاغری است که با استفاده از این روش بافت‌های چربی از بدن بیرون کشیده می‌شوند و امروزه طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است. عمل لیپوماتیک به عنوان یک روش موثر و ایمن در لاغری شناخته شده و در این روش به هیچ عنوان از حرارت برای از بین بردن چربی‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه بافت چربی با وارد شدن ضربه و کاملا بصورت فیزیکی تخریب می‌شود.

در عمل لیپوماتیک از یک لوله به نام کانولا استفاده می‌شود که این لوله کاملا بصورت فیزیکی و با حرکات ارتعاشی و وارد کردن فشار چربی‌های اضافی را تخریب می‌کند و ازبدن خارج می‌نماید.

لیپوساکشن نیز از روش‌های لاغری موضعی است که با استفاده از دستگاه لاغری انجام می‌شود. اما در این روش برای از بین بردن چربی‌های اضافی از حرارت استفاده می‌شود، به صورتی که چربی‌های زیر پوستی بعد از سوزانده شدن توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌شوند.

نحوه از بین بردن چربی‌های اضافی از تفاوت‌های روش عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن است. به این گونه که در لیپوساکشن، چربی‌ها سوزانده می‌شوند، اما در عمل لیپوماتیک به هیچ عنوان چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند و با حرکات ارتعاشی لوله کانولا تخریب می‌شوند و از بدن بیرون کشیده می‌شوند. از تفاوت‌های دیگر عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن در این است که در لیپوماتیک، امکان انتقال چربی به قسمت‌های دیگر بدن وجود دارد، اما در لیپوساکشن بدلیل سوزاندن چربی و آسیب دیدگی بافت چربی این امکان وجود ندارد.

عمل لیپوماتیک بیشتر برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که شاخص توده بدنی‌شان کمتر از ۳۰ است.
 • افرادی که می‌خواهند بدن‌شان را فرم دهی دوباره کرده و لاغرتر شوند.
 • برای اینکه واجد شرایط لیپوماتیک باشید باید از سلامت خوبی برخوردار بوده و پوست‌تان قدرت و کشسانی خوبی داشته باشد.

لیپوساکشن بیشتر برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی، افراد با شرایط زیر می‌توانند کاندید مناسبی برای لیپوساکشن باشند:

 • افراد بزرگسالی که پوست محکم و انعطاف پذیر و عضلات خوب و قوی دارند.
 • افراد سالمی که بیماری جدی ندارند و بدن‌شان به خوبی قدرت ترمیم دارد.
 • افراد غیرسیگاری
 • افرادی که نگاه واقع بینانه و هدف‌های مشخصی برای فرم دادن به بدن‌شان در ذهن دارند
 • چربی‌های تجمع یافته‌ای که به رژیم غذایی و ورزش جواب نمی‌دهند با لیپوساکشن به خوبی قابل رفع هستند. اگر با چربی‌های سرسختی در بدن‌تان دست و پنجه نرم می‌کنید که شیوه‌های قبلی لاغری نتیجه‌ای برای‌شان نداشته، لیپوساکشن می‌تواند مناسب شما باشد.

آیا امکان دارد بعد از لیپوساکشن، وزن اضافه کنید؟

سلول‌های چربی در ناحیه‌ی تحت درمان به طور دائمی از بین می‌روند و به همین دلیل، سلول‌های چربی بسیار کمی در این قسمت باقی می‌مانند که می‌توانند چربی‌های تازه تشکیل شده را جذب کنند، اما به طور کل تعدادشان بسیار اندک است؛ بنابراین چربی در سلول‌های منطقه‌ی درمان نشده از بدن تجمع می‌یابد. این ازافزایش وزن جدید باعث خواهد شد سلول‌های چربی باقی مانده، رشد کنند و در هر کجای بدن می‌توانند باشند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن زیادی اضافه کنید، نتایج عمل لاغری شما چندان ایده آل نخواهد بود.

اگر سبک زندگی غیرفعال داشته باشید، افزایش وزن‌تان بیشتر و خطرناک‌تر خواهد شد. چربی می‌تواند به عنوان چربی شکمی برگردد، یعنی نوعی چربی که پیرامون اندام‌های داخلی را می‌گیرد و خطر دیابت و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. شما ممکن است اطراف نواحی که لیپوساکشن انجام داده‌اید چربی کمتری داشته باشید، اما لازم است ورزش کنید و فعال باشید تا از خطرات اضافه وزن و تجمع چربی جلوگیری کنید.

رژیم غذایی و ورزش، قبل و بعد از لیپوساکشن

اگر تصمیم دارید لیپوساکشن انجام دهید، اما نگران این هستید که مبادا بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، بهترین کار این است که پیش از انجام عمل لیپوساکشن، با رژیم غذایی درست و ورزش مناسب، تا جایی که می‌توانید وزن اضافی‌تان را کم کنید. بعد از عمل لیپوساکشن و با اجازه‌ی پزشک‌تان، نتایج لیپوساکشن را با ادامه‌ی سبک زندگی سالم و رژیم غذایی و فعالیت بدنی حفظ کنید و تداوم ببخشید.

چند باور اشتباه درمورد لیپوساکشن

·         باور اشتباه: لیپوساکشن می‌تواند افتادگی و شُلی پوست را درمان کند.

میزان کشسانی یا شُلی پوست که قبل از عمل لیپوساکشن داشتید، بعد از عمل یکسان باقی می‌ماند. بارداری، نوسانان وزن و ژنتیک می‌تواند منجر به کاهش الاستیته یا کشسانی پوست شود. گاهی به دلیل برداشته شدن چربی و خالی شدن پوست بعد از عمل لیپوساکشن، افتادگی پوست ممکن است بدتر از قبل به نظر برسد؛ درست مانند بادکنکی که مدتی باد داشته و سپس ناگهان خالی می‌شود! این بادکنک هرگز به شکل اولیه خود بازنخواهد گشت.

·         باور اشتباه: لیپوساکشن می‌تواند استرچ مارک را برطرف کند

استرچ مارک یا ترک پوست نوعی اسکار است. این اسکار‌ها در لایه‌ی میانی پوست یا درمیس رخ می‌دهند که در زیر لایه‌ی سطحی یا بیرونی پوست قرار دارد. وقتی استرچ مارک ایجاد می‌شود ممکن است محو یا کم نماتر شود، اما هرگز کاملا برطرف نخواهد شد.

·         باور اشتباه: لیپوساکشن می‌تواند سلولیت را از بین ببرد

سلولیت به دلیل کشیده شدن فیبر‌های روی پوست ایجاد می‌شود که باعث می‌شود چربی به پوست فشار وارد کند. لیپوساکشن می‌تواند به کاهش مقدار چربی که به پوست فشار وارد می‌کند کمک نماید، اما در مورد فیبر‌هایی که پوست را می‌کشند و سبب فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های روی پوست می‌شوند کاری انجام نمی‌دهد. لیپوساکشن، سلولیت را حذف نمی‌کند و این احتمال وجود دارد که در صورت شُل بودن پوست، حتی آن را بدتر هم بکند.

·         باور اشتباه: لیپوساکشن وزن را کم می‌کند

لیپوساکشن نمی‌تواند وزن‌تان را به صورت قابل توجهی کاهش بدهد و نباید هم این کار را بکند. ایده آل این است که شما پیش از اینکه تن به لیپوساکشن بدهید، به یک وزن مناسب و ثابت برسید. نواحی کوچکی از چربی که قرار است با لیپوساکشن درمان شود، وزن‌تان را تغییر نمی‌دهد، زیرا این چربی متراکم نیست تا تاثیر چندانی روی وزن‌تان داشته باشد.

·         باور اشتباه: لیپوساکشن می‌تواند جایگزین عمل باریاتریک شود

لیپوساکشن یک عمل زیبایی برای فرم دادن بدن است، نه عمل لاغری. این مسئله‌ی مهمی است که افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند باید مد نظر داشته باشند. افرادی که خیلی چاق هستند، لیپوساکشن فایده‌ای برای‌شان نخواهد داشت.

جراحی باریاتریک شامل بای پس معده و سایر جراحی‌های لاغری است که زمانی که رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن کارساز نیستند یا زمانی که شما در اثر اضافه وزن با مشکلات جدی روبرو شده‌اید انجام می‌گیرد. انواع گوناگونی از جراحی‌های کاهش وزن وجود دارند که همه آن‌ها جراحی باریاتریک نام می‌گیرند.

اشخاص چاق (شاخص توده بدنی بین ۳۰ و ۳۴) یا خیلی چاق (شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵)، باید بدانند که در مورد میزان چربی که طی یک عمل می‌توان برداشت، محدودیت‌هایی وجود دارد. حتی اگر مقدار قابل توجهی چربی برداشته شود، ممکن است در مقایسه با سایز کلی بدن، تفاوت بزرگی ایجاد نکند؛

بنابراین ممکن است واقعا ارزشش را نداشته باشد. حتی اگر چربی با لیپوساکشن برداشته شود، بدون تغییرات لازم در عادت‌های تغذیه‌ای و ورزشی، اثرات لیپوساکشن از بین خواهند رفت. در افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ دارند، لیپوساکشن می‌تواند در کاهش منطقه‌ای چربی، مثلا در قسمت غبغب مفید باشد.

·         باور اشتباه: لیپوساکشن می‌تواند جای عادت‌های نادرست غذایی را بگیرد

این امکان وجود دارد که با تغذیه‌ی نادرست، نتایج زیبایی لیپوساکشن را از بین ببرید. بعد از لیپوساکشن، تعداد سلول‌های چربی در قسمت مورد درمان کاهش می‌یابد، اما به طور کامل از بین نمی‌رود. سلول‌های چربی باقیمانده می‌توانند با افزایش وزن بزرگ و با کاهش وزن جمع شوند. در پیش گرفتن رژیم غذایی درست بر پایه‌ی میوه‌ها و سبزی‌ها و پروتئین‌های کم چرب و به حداقل رساندن مصرف چربی‌ها و قند و شیرینی‌ها، به شما کمک می‌کند نتایج لیپوساکشن را حفظ کنید. لیپوساکشن به منزله‌ی مجوزی برای شما نیست که هر چه می‌خواهید بخورید.

منبع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شفط-الدهون/