علمی و پزشکیکسب و کار جدید

سوالات درمورد هیپوسپادیاس

رازهای ناگفته از هیپوسپادیاس و بهترین درمان آن

به نقل از بهترین جراح هیپوسپادیاس در اصفهان؛ هیپوسپادیاس یک بیماری است که در آن مجرای خروجی مثانه به جای باز شدن در نوک در قسمت زیرین آلت تناسلی مرد باز میشود.. پیشابراه (مجرای خروجی مثانه) مجرایی است که از طریق آن ادرار از مثانه خارج می شود. اگر پسر شما با به دنیا بیاید ممکن است احساس اضطراب کنید. با این حال، هیپوسپادیاس اختلالی  شایع است و شما مشکلی در مراقبت از نوزاد خود نخواهید داشت. در واقع با عمل جراحی ظاهر طبیعی آلت تناسلی فرزندتان بازخواهد گشت. با درمان موفق هیپوسپادیاس مردان توسط فوق تخصص جراحی کلیه اطفال در اصفهان در نهایت می توانند عملکرد جنسی طبیعی در بزرگسالی داشته باشند.

بهترین جراح هیپوسپادیاس در تهران | بهترین جراح هیپوسپادیاس در شیراز | دکتر افشین تجلی

تشخیص هیپوسپادیاس

در حالت معمول و شرایط طبیعی، سوراخ آلت تناسلی باید روی نوک آن قرار داشته باشد؛ ولی در افراد مبتلا به هیپوسپادیاس، سوراخ آلت روی نوک آن قرار ندارد و این سوراخ جایی در راستای تحتانی طول آلت تناسلی قرار گرفته است.

در بیشتر مبتلایان به هیپوسپادیاس، این سوراخ جایی نزدیک به انتهای آلت قرار دارد (دور از میانه). با این وجود، احتمال اینکه سوراخ آلت جایی در میان محور آلت تا قاعده آلت تناسلی یا حتی در کیسه بیضه ایجاد شده باشد (نزدیک به میانه) نیز وجود دارد. البته اغلب پسران مبتلا به این بیماری، به هیپوسپادیاس دور از میانه دچار می‌شوند.

آلت تناسلی 15 درصد بیماران هیپوسپادیاس، کمی به سمت پایین متمایل شده است؛ که در این حالت فرد به بیماری دیگری به نام پیرونی یا کجی آلت تناسلی نیز مبتلا می‌باشد. اگر سوراخ مجرا در سمت پایین محور آلت تناسلی تشکیل شده باشد؛ نیمی از افراد با این مشخصات، دچار کجی آلت تناسلی می‌شوند.

هیپوسپادیاس غالباً در همان بدو تولد تشخیص داده می‌شود. در این بیماری نه تنها سوراخ آلت تناسلی در جای درستی قرار ندارد بلکه معمولا قسمت زیرین پوست ختنه‌گاه هم به طور کامل شکل نگرفته است.

درنتیجه کلاهک پشتی به حالتی قرار می‌گیرد که آلت تناسلی در معرض دید قرار گیرد. این حالت پوست ختنه‌‎گاه باعث جلب توجه می‌شود. البته سوراخ آلت تناسلی برخی از نوزادان در جای درست قرار گرفته است اما پوست ختنه‌گاه ظاهری غیرطبیعی دارد. پوست ختنه‌گاه برخی دیگر از نوزادان سوراخ آلت تناسلی غیرطبیعی را پنهان می‌کند.

علائم هیپوسپادیاس :

در هیپوسپادیاس خروجی مجرای ادرار به جای نوک آلت تناسلی در قسمت زیرین آلت تناسلی واقع شده است. شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است. در اغلب موارد خروجی در نزدیکی سر آلت است. و در موارد کمتر شایع خروجی در قسمت وسط تنه آلت تناسلی  یا در پایه آلت تناسلی واقع شده است. به ندرت خروجی در زیر کیسه بیضه واقع میشود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم:

اکثر شیرخواران مبتلا به هیپوسپادیاس بلافاصله  پس از تولد تشخیص داده  میشوند در حالی که هنوز در بیمارستان هستند. با این حال، این امکان وجود دارد که هیپوسپادیاس خفیف  تشخیص داده نشوداگر علائم هیپوسپادیاس را در فرزند خود مشاهده کردید به پزشک کودک خود مراجعه کنید و تجربه عمل هیپوسپادیاس سایر بیماران را جویا شوید.

علل هیپوسپادیاس:

هیپوسپادیاس در هنگام تولد (بصورت مادرزادی) وجود دارد. علت دقیق رخداد این نقص ناشناخته است. گاهی اوقات هیپوسپادیاس ارثی است. هورمون های خاصی باعث تحریک تشکیل مجرای ادرار و پوست ختنه گاه می شود. زمانی که در عمل این هورمون ها نقص رخ دهد هیپوسپادیاس ایجاد می شود.

عوامل خطرساز هیپوسپادیاس :

هر چند علت هیپوسپادیاس هنوز ناشناخته است، اما هر  دو عامل محیطی و ژنتیکی در این زمینه موثر بوده است.برخی از این عوامل شامل:

. هیپوسپادیاس در نوزادان با سابقه خانوادگی هیپوسپادیاس شایع تر است.

. در برخی تحقیقات با افزایش سن مادر ابتلا به هیپوسپادیاس در نوزادان افزایش می یابد.

. برخی گمانه زنی ها  در مورد ارتباط بین قرار گرفتن مادر در معرض آفت کش ها و هیپوسپادیاس وجود دارد، اما مطالعات بیشتر برای تایید این مورد نیاز است.

عوارض هیپوسپادیاس :

اگر هیپوسپادیاس درمان نشود کودک ممکن است  در یادگیری استفاده از توالت مشکل داشته باشد. در بزرگسالی، هیپوسپادیاس درمان نشده می تواند اشکالاتی را در باروری ایجاد کند.

آماده شدن برای ملاقات پزشک

اگر در نوزاد پسر شما هیپوسپادیاس تشخیص داده شده به یک اطفال مراجعه کنید. اگر هیپوسپادیاس فرزند شما  از شدت کمتری برخوردار است، ممکن است در بیمارستان نادیده گرفته شود. اگر شما فکر می کنید پسر تان دچار هیپوسپادیاس است ، با دکتر خیام فر   تماس بگیرید که در زمینه جراحی این بیماران از دقت و ظرافت بالای برخوردار است.

آزمایشات و تشخیص هیپوسپادیاس

پزشک پسر شما را میتواند  این عارضه را بر اساس یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد. در موارد هیپوسپادیاس شدید، مانند فقدان بیضه در کیسه بیضه، یک ارزیابی تعیین جنسیت ممکن است نیاز باشد.

درمان هیپوسپادیاس

درمان شامل عمل جراحی برای باز کردن خروجی آلت تناسلی در نوک آلت و در صورت لزوم راست کردن تنه ی آلت تناسلی است.

مراحل جراحی هیپوسپادیاس

  • صاف کردن محور آلت تناسلی
  • تشکیل سوراخ در سر آلت تناسلی
  • تشکیل مجرای ادراری
  • ختنه یا بازسازی پوست ختنه ‌‎گاه

در حین عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

در طول عمل جراحی، جراح اورولوژی با استفاده از پیوند بافت از پوست ختنه گاه به بازسازی کانال ادراری در موقعیت مناسب میپردازد و هیپوسپادیاس را اصلاح میکند. عمل جراحی معمولا بین یک تا سه ساعت طول می کشد و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. به ندرت به جراحی دوم و سوم نیاز است.

چه زمانی عمل جراحی انجام می شود؟

بهترین سن برای جراحی بین 12 تا 18 ماه می باشد. به طور کلی، عمل جراحی در سنین پایین تر صدمات  کمتری را به کودک وارد می کند. اما جراحی در هر سنی و حتی در بزرگسالی می تواند انجام شود. بدلیل اینکه به پوست اضافی آلت جهت انجام پیوند نیاز است نباید کودکان قبل از جراحی ختنه شوند.

عوارض جراحی هیپوسپادیاس :

در اغلب موارد، نتایج جراحی باعث ایجاد یک آلت تناسلی طبیعی و یا نزدیک به طبیعی می شود و در بزرگسالی اغلب مشکلی نخواهند داشت. با این حال، در تعداد کمی از موارد، یک سوراخ (فیستول) یا زخم ممکن است در طول زیرین آلت تناسلی مرد که در آن کانال ادراری جدید ایجاد شده رخ دهد. این مورد می تواند باعث نشت ادرار شود و نیازمند عمل جراحی مجدد می باشد.

هیپوسپادیاس چه تاثیری در ازدواج فرد خواهد داشت؟

در زوج هایی که تصمیم به بچه دار شدن گرفته اند این مشکل  میتواند تا حدودی دردسر ساز باشد. شاید برای شما جالب باشد بدانید که چه ارتباطی بین هیپوسپادیاس و بارداری وجود دارد. در پاسخ باید گفت که هیپوسپادیاس موجب می شود که در هنگام نزدیکی زوجین، ورود مایع منی به واژن به سختی صورت گیرد. البته بیان این نکته خالی از لطف نیست که این عارضه می تواند در باروری اختلالاتی ایجاد کند، اما مانعی برای بارداری نخواهد بود و امروزه به لطف روش های مختلف درمان ناباروری مردان می توان به حل این مشکل کمک نمود.

هزینه جراحی هیپوسپادیاس چگونه تعیین می شود؟

مانند سایر عمل های جراحی، هزینه هیپوسپادیاس  نیز تابعی از عوامل و پارامترهای گوناگونی می باشد که از جمله می توان به مواردی نظیر شدت بیماری، پوشش بیمه و نوع تعرفه های بیمارستانی اشاره نمود. همچنین تعدادی از بیماران قبلا نیز جراحی هیپوسپادیاس  را انجام داده اند و این موضوع نیز خود می تواند عاملی موثر در قیمت جراحی باشد.