علمی و پزشکیکسب و کار جدید

بهترین مکمل های افزایش قد برای کودکان و نوجوانان

آیا کودکان برای رشد به مکمل‌های رشد و مکمل افزایش قد نیاز دارند، اگر پاسخ بله است، کدام یک از آنها هستند؟ ؟ چگونه رشد قدی کودک را افزایش دهیم؟ اگر شما هم جزء آن دسته از والدینی هستید که به این قبیل سؤالات فکر می کنید، در ادامه پاسخ این سوالات را بخوانید. این اطلاعات به شما برای دستیابی به رشد حداکثری کودکتان کمک خواهد کرد.

ما در این مقاله، در ابتدا که کارشناسان تایید کرده اند، سپس به پرداخته ایم. با ما همراه باشید. به گفته کارشناسان بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان در سال 2022 مکمل های غذایی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شوند و مواد تشکیل دهنده و مقدار آنها ممکن است متفاوت باشد. قبل از مصرف هر مکملی برای رشد قد در 14 سالگی حتما با پزشک خود صحبت کنید.

افزایش قد تا 20 سانت در یک هفته | برای افزایش قد چه بخوریم | بهترین دارو برای رشد قد کودکان

اهمیت مکمل‌های افزایش قد برای کودکان

قد خوب نه تنها موجب افزایش خصوصیات فردی می شود، بلکه احتمالاً بر آینده، حتی گاهی اوقات شغل و درآمد فرد را هم تحت تاثیر قرار می دهد. با اینکه عامل ژنتیک حدود 60 درصد از میزان رشد کودک را کنترل می کند، اما 30 تا 40 درصد باقی مانده به تغذیه کودک همراه با فعالیت بدنی او بستگی دارد. در مطالعه‌ای که اخیراً در تایلند انجام شد، کودکان سالمی که مکمل‌های رشد مصرف می‌کردند، رشد قد بسیار بهتری نسبت به سایر کودکانی که مکمل مصرف نمی کردند، داشتند. در این مطالعه، محققان ترکیبی از مکمل زینک یا روی و یک مولتی ویتامین را به 140 کودک سالم برای 5 روز در هفته به مدت 6 ماه دادند. رده های سنی این کودکان 4 تا 14 سال بود.

مولتی ویتامین مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامین های A، D، B1، B2، B6، B12 و نیکوتین آمید را داشت. گروهی که ترکیب مکمل را دریافت کردند میانگین رشد قدی 4.9 سانتی متری داشتند. در مقایسه گروه دارونما که هیچ ترکیب مکملی دریافت نکرده بودند، میانگین رشد قدی 3.6 سانتی متر (1.3 سانتی متر کمتر، پس از شش ماه) داشتند. به گفته محققان، خانواده ها می توانند تفاوت را تنها پس از 2 ماه آزمایش مشاهده کنند. در این مطالعه هیچ واکنش نامطلوبی وجود نداشت.

پس از خواندن این مطالب، حالا متوجه شده اید که نمی توانید برای موضوع رشد قد کودکان همه چیز را بر عهده یک رژیم غذایی منظم، ورزش و ژن ها بسپارید. حتی زمانی که بچه های شما سالم هستند باز هم این موارد همه چیزی که آنها برای رشد نیاز دارند، نیستند. برای کمک به رشد قد کودکان در طول مرحله رشد ویتامین‌های ضروری را به برنامه رژیم غذایی آنها اضافه کنید. با این حال، مطمئن شوید مکملی که انتخاب می کنید به عنوان بهترین مکمل برای رشد کودک شناخته شده باشد.

نحوه انتخاب بهترین مکمل برای رشد کودک

شما به عنوان یک پدر و مادر، می خواهید فرزندانتان بهترین چیزها را داشته باشند، اینطور نیست؟ در حقیقت این مسئولیت شماست. جدا از موارد دیگر، به فرزندانتان اجازه دهید تا از بهترین مکمل‌های رشد که می‌توانید تهیه کنید نهایت استفاده را ببرند. بعد از 4 سالگی به آن‌ها مولتی ویتامین بدهید، به‌خصوص زمانی که برای خوردن غذا سخت‌گیر هستند یا رژیم غذایی متعادلی ندارند.

اما مشکل اینجاست که چطور بهترین مولتی ویتامین ها را انتخاب کنیم، یعنی مولتی ویتامین هایی که می توانند به رشد قد فرزندان شما کمک کنند. تعداد زیادی مکمل و مولتی ویتامین برای انتخاب در دسترس هستند که البته ممکن است شما را دچار سردرگمی کنند. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب مکمل و مولتی ویتامین برای والدین کار سختی است. در این مطلب چند نکته وجود دارد که به شما برای تصمیم گیری برای این انتخاب مهم  کمک می کند.

نکاتی در مورد انتخاب بهترین ویتامین ها برای کمک به رشد کودکان

ویتامین های رشد برای کودکان باید منابع غذایی کاملی را داشته باشند. مولتی ویتامین هایی که از طریق منابع غذایی طبیعی دریافت می شوند به راحتی هضم می شوند. همچنین به راحتی جذب بدن هم می شوند. هنگام خرید مکمل های رشد این نکته را در نظر داشته باشید.

از مصرف ویتامین های رشد حاوی شیرین کننده های مصنوعی و سولفات آهن برای کودکان خودداری کنید. ویتامین های رشد حاوی بیش از 1 گرم قند در هر قرص، ناسالم محسوب می شوند. آهن به عنوان سولفات آهن نیز در صورت مصرف بیش از حد برای کودکان مضر است. چون ممکن است منجر به بیماری و حتی مرگ شود. با این حال، آهن کربونیل برای کودکان بی خطر تر است. از آنجایی که کودکان عاشق شیرینی هستند، ممکن است به طور تصادفی مولتی ویتامین های حاوی شیرین کننده ها و سولفات آهن را بیش از حد مصرف کنند. بنابراین، هنگام خرید مولتی ویتامین برای فرزندانتان، این نکات را در نظر داشته باشید.

ویتامین هایی را انتخاب کنید که حاوی سایر مواد معدنی و کلات اسید آمینه نیز باشند. اگر به دنبال نحوه افزایش قد کودک خود هستید ، خرید ویتامین‌های رشد حاوی مواد معدنی و کلات‌های اسید آمینه را نیز در نظر داشته باشید. آنها به تسریع رشد در کودکان کمک می کنند و به راحتی در بدن آنها جذب می شوند. هنگام خرید مکمل های رشد برای کودکان خود، باید اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن دوزهای مهم را دریافت می کنید، به عنوان مثال، سیترات کلسیم 50-100 میلی گرم، اسید فولیک 150 میلی گرم و غیره.

برچسب های روی مکمل ها را با دقت بخوانید. مواردی که از آنها اطلاعی ندارید را جستجو کنید و از مصرف ویتامین هایی که حاوی مواد افزودنی مضر هستند اجتناب کنید. چند نمونه از افزودنی‌های مضری که باید موقع خرید در ویتامین‌های رشدی که برای کودکانتان انتخاب می کنید اجتناب کنید عبارتند از:

مولتی ویتامین ها را به صورت پودری یا مایع انتخاب کنید. این کار مصرف یک دوز درمانی را تضمین می کند. آنها ایمن تر و موثرتر هستند، زیرا حاوی مواد افزودنی زیادی نیستند. همیشه گزینه های فراهم زیستی تری را برای فرزندان خود پیدا کنید. منظور ما از گزینه های فراهم زیستی در دسترس در مولتی ویتامین ها، آنهایی هستند که با آنزیم های خاصی ترکیب شده اند تا جذب آنها را افزایش دهند.

مکمل‌های رشد با قابلیت جذب آسان‌تر را انتخاب کنید. این را می توان با یک مثال به بهترین شکل توضیح داد. فرض کنید اگر مکمل حاوی کربنات کلسیم و مکمل دیگری با سیترات کلسیم وجود دارد، بهتر است دومی را انتخاب کنید، زیرا به راحتی توسط بدن جذب می شود و حداکثر فواید مکمل را برای کودک فراهم می کند. به طور مشابه، برای انتخاب بین اسید فولیک بدون شکل 5 MTHF و به شکل 5-MTHF، به سراغ گزینه دومی بروید.

نتیجه گیری:

نکته مهمی که باید تأکید کنیم این است که هر کودک منحصر به فرد است. بنابراین، یک مولتی ویتامین کامل و مناسب که برای همه کودکان به یک میزان مساوی خوب عمل کند، وجود ندارد. موقع تصمیم گیری برای انتخاب، باید عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی منظم، ورزش، وراثت و غیره را در نظر بگیرید. پس از انجام این ارزیابی، از اطلاعاتی  که در قسمت بالا به اشتراک گذاشته ایم استفاده کنید. ما مطمئن هستیم که این اطلاعات به شما کمک می کند تا خود انتخاب کنید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. آن را با سایر والدین نیز به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط: بلندتر شدن خواسته خیلی از افراد است و آن‌ها مدام در پی بهترین تغذیه، ورزش و مکمل افزایش قد می‌گردند. هرچند که ژنتیک، پررنگ‌ترین نقش را در تعیین قد شما دارد ولی با راهکارهایی می‌توان بر افزایش آن تاثیر گذاشت. در این مطلب قرار است به همه سوالات و ابهامات شما درباره تغذیه و مکمل افزایش قد پاسخ دهیم. بنابراین تا انتهای مطلب، با ما همراه باشید!

تاثیر تغذیه بر افزایش قد

تغذیه و رژیم غذایی بر قد کودکان تاثیر می‌گذارد؛ اما بر قد بزرگسالان خیر. در حال حاضر هیچ داده علمی وجود ندارد که نشان دهد افزایش قد بزرگسالان از طریق رژیم غذایی امکان پذیر باشد. وقتی می‌گوییم تغذیه بر قد کودک تاثیر دارد؛ یعنی نه تنها در سن نوجوانی و کودکی و نه تنها فقط در دوران نوزادی، بلکه حتی زمانی که جنین هنوز در شکم مادرش است؛ رژیم غذایی مادر می‌تواند بر قد کودکش تأثیر بگذارد. از طرفی در دوران شیرخوارگی و همچنین بعد از آن، دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی شما برای اطمینان از رشد و نمو کافی کودک کاملا ضروری است.

اگر چه قد هر فرد بسیار وابسته به ژنتیک اوست، اما برخی از غذاها می‌توانند با حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل به افزایش قد کمک کنند. به عنوان مثال، نقش کلیدی در رشد سالم بدن ایفا می‌کند و در عین حال باعث ترمیم بافت و عملکرد سیستم ایمنی شما می‌شود.

ریزمغذی‌های موثر بر افزایش قد

سایر ریزمغذی‌ها مانند ، ، منیزیم و فسفر در سلامت استخوان‌ها نقش دارند و باعث رشد بیشتر استخوان می‌شوند. علاوه بر این‌ها، تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها، که نوعی باکتری مفید هستند و اغلب در غذاهای تخمیر شده یافت می‌شوند، می‌توانند بر رشد کودکان موثر باشند و تا حدی نقش مکمل افزایش قد را ایفا کنند.

تغذیه نامناسب چقدر بر قد تاثیر منفی دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که تغذیه نامناسب در سال های تحصیل (یعنی سن هفت سالگی تا سال‌های نوجوانی) می‌تواند تا 20 سانتی‌متر رشد قد کودک را دچار اختلال کند. این نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد تغذیه مناسب بر رشد و نمو کودک است.

آیا افزایش قد با مصرف مکمل و دارو امکان پذیر است؟

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد، بعضی مکمل‌ها می‌توانند به افزایش قد در کودکان کمک کنند؛ اما این موضوع تحت شرایط خاصی محقق می‌شود. به عنوان مثال، اگر کودکی از شرایط و بیماری‌هایی رنج می‌برد که بر تولید هورمون رشد او تأثیر می‌گذارد، ممکن است پزشک مکمل حاوی هورمون رشد مصنوعی را برایش تجویز کند. تزریق هورمون رشد برای کودکانی که کمبود هورمون رشد (GH) دارند و یا دچار سایر بیماری‌هایی هستند که باعث کوتاهی قد می‌شود، تجویز خواهد شد.

باید بدانید که چنین داروهایی بدون عوارض نیست. همچنین بدون نسخه هم تجویز نمی‌شوند؛ بنابراین اگر پزشک برای کودک شما چنین دارویی تجویز نکرد، به دنبال آن در بازار آزاد نباشید؛ چراکه مصرف خودسرانه آن بسیار خطرناک است. این داروها فقط برای کودکان و نوجوانان موثر خواهند بود و برای بزرگسالی که صفحات رشدش بسته شده، به هیچ وجه مفید نخواهد بود.

آیا مکمل افزایش قد وجود دارد؟

توصیه می‌کنیم که از مصرف هر گونه مکمل که وعده افزایش قد به شما می‌دهد، خودداری کنید؛ چراکه مکمل خاصی برای افزایش قد وجود ندارد. مکمل‌های غذایی مثل کلسیم، پروتئین و غیره، شاید به رشد یک نوجوان کمک کنند، اما هرگز رسالت افزایش قد ندارند. از طرفی برای بزرگسالان مطلقا بی اثر هستند، به این دلیل که وقتی صفحات رشد بسته شد، هیچ چیزی نمی‌تواند قد را افزایش دهد و از هیچ مکملی کاری برنمی‌آید. پیشنهاد می‌کنم به جای استفاده از مکمل‌هایی که عوارض دارند، سراغ ورزش بروید. ورزش علاوه بر سلامتی به شما تناسب اندام را هدیه می‌دهد. وقتی تناسب اندام دارید، دیگر کوتاهی و بلندی قد، چندان به چشم نمی‌آید.

آیا آمپول سوماتروپین روی رشد قد تاثیر دارد؟

چیست؟ سوماتروپین یک هورمون رشد ساخته دست بشر است. هورمون رشد در کودکان به رشد قد کمک می‌کند و در بزرگسالان باعث رشد بیشتر عضلات می‌شود. از این آمپول اغلب برای درمان بسیاری از مشکلات هورمونی مثل سطوح پایین هورمون رشد، نارسایی رشد و کوتاهی قد استفاده می‌شود. پس تزریق این دارو روی رشد قد تاثیر دارد؟ بله، برای کودکان و نوجوانان چنین تاثیری دارد. اما برای بزرگسالانی که صفحه رشدشان بسته شده، مطلقا خیر.

انواع مکمل افزایش قد

اکنون 5 مکمل غذایی بسیار مهم که به رشد قد کودک یا نوجوان شما کمک می‌کند را معرفی می‌کنیم. اگر کودک شما دچار فقر هرکدام از این موارد است، باید حتما مکمل مربوط به آن را دریافت کند.

1. مکمل ویتامین دی

ویتامین D، یک مکمل افزایش قد محسوب می‌شود و شاید مهم‌ترین ویتامین برای ساختن استخوان‌های قوی و سالم باشد که برای رشد قد کودک شما ضروری است. اگر ویتامین D کافی دریافت نکنید، استخوان‌ها و دندان‌های شما شروع به ضعیف شدن می‌کنند. نور خورشید منبع اصلی ویتامین D است، اما می‌توانید با خوردن گوجه فرنگی، شیر، مرکبات، سیب زمینی و گل کلم میزان آن را در بدن خود افزایش دهید. ویتامین D همچنین به بدن در جذب فسفر و کلسیم که برای رشد استخوان ضروری هستند، کمک می‌کند.

2. ویتامین B1

ثابت شده است که ویتامین B باعث رشد بدن می‌شود. ویتامین B یکی از بهترین ویتامین‌ها و مکمل افزایش قد است که به شما کمک می‌کند تا قد بلندتر شوید.  این ویتامین سیستم گوارشی را تقویت می‌کند، باعث خون رسانی به اندام‌ها می‌شود و در نتیجه به رشد مناسب بدن کمک شما خواهد کرد. ویتامین بی همچنین به بهبود عملکرد قلب و سیستم عصبی کمک می‌کند. بسیاری از غذاهایی که ما مصرف می کنیم دارای منبع غنی از ویتامین B هستند. برخی از مهم‌ترین منابع حاوی ویتامین B1 بادام زمینی، و برنج هستند.

3. ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

این ویتامین به رشد استخوان‌ها و همچنین پوست، مو و ناخن‌ها کمک می‌کند. ویتامین B2 در ، ماهی، شیر و سبزیجات برگ‌دار یافت می‌شود. پس به جای دارو و مکمل افزایش قد که همراه با عوارض است، سراغ این منابع غذایی مفید و موثر بروید!

4. ویتامین C (اسید اسکوربیک)

ویتامین C نقش مهمی در تقویت استخوان‌ها، دندان‌ها و افزایش رشد آنها دارد و به نوعی مکمل افزایش قد به حساب می‌آید. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی را تقویت و به رشد بدن در دوران کودکی و نوجوانی کمک می‌کند. منابع خوب ویتامین C گوجه فرنگی، سیب زمینی، مرکبات و انواع توت‌ها هستند.

همچنین باید مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا پتانسیل رشد خود را به حداکثر برسانید.

5. کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی بسیار مهم برای رشد استخوان است و مصرف منظم آن می‌تواند استحکام استخوان‌های شما را افزایش دهد. شیر و سایر محصولات لبنی منابع اصلی کلسیم هستند، اما اگر نمی‌توانید لبنیات بخورید، می‌توان آن را از طریق مصرف ، شلغم و محصولات سویا دریافت کنید. دستورالعمل‌های سنی برای دریافت کلسیم به شرح زیر است:

6. فسفر

فسفر همچنین به رشد استخوان کمک می‌کند و می‌تواند نقش مکمل افزایش قد را ایفا کند. برخی از بهترین منابع فسفر عبارتند از: ماهی، بادام زمینی، گوشت. کلسیم به تنهایی برای تقویت بافت‌ها و استخوان‌ها کافی نیست. ما برای رشد قد به فسفر همراه با کلسیم نیاز داریم. فسفر به هضم ویتامین ریبوفلاوین و به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند. از طرفی کمبود فسفر، باعث از بین رفتن استخوان می‌شود. 80 درصد از فسفر بدن در استخوان‌ها وجود دارد. فسفر با پیشگیری از بیماری‌های استخوانی مانند راشیتیسم از رشد آهسته استخوان‌ها در کودکان جلوگیری و در نتیجه به رشد قد کمک می‌کند.

منابع غنی فسفر عبارتند از آجیل، لوبیا و ماهی. این منابع می‌توانند به عنوان مکمل افزایش قد و بخشی از مکمل‌های غذایی مصرف شوند. یک مشت آجیل بردارید و هر زمانی که دوست دارید بخورید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب، به تنهایی باعث افزایش قد نمی‌شود. یک رژیم غذایی متعادل همراه با ورزش اختصاصی، به افزایش قد کمک زیادی می‌کند. ما باید فرزندان خود را به شرکت در ورزش هایی مانند شنا، و تشویق کنیم که باعث رشد استخوان‌ها و افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه رشد قد می‌شود.

توصیه می‌کنیم که به دنبال مکمل افزایش قد و داروهای شیمایی نباشید و قدرت ویتامین‌ها و همچنین توانایی آنها در افزایش قد کودک را دست کم نگیرید. مصرف این ویتامین‌ها برای رشد قد مفید است و باعث می‌شود که کودک شما تا قد متوسط ​​یا بالاتر از آن رشد کند، همچنین سلامتی را نیز برای او به ارمغان می‌آورد.

چند سوال متداول درباره ویتامین‌ها و افزایش قد

معمولا درباره قد و مکمل افزایش قد و تغذیه مناسب برای بلند شدن قد، سوالات زیر مطرح می‌شود. در این قسمت به صورت مختصر به این پرسش ها پاسخ می‌دهیم.

آیا مصرف ویتامین‌ها به بلندتر شدن قد کمک می کند؟

4 ویتامین ضروری برای رشد قد، هستند. در واقع یک ویتامین خاص وجود ندارد که برای رشد قد شما موثر باشد و ترکیبی از همه ویتامین‌های فوق به همراه کلسیم، روی و فسفر به مقدار مناسب است که حکم مکمل افزایش قد را دارد و باعث رشد مناسب فرد می‌شود.

کدام ویتامین‌ها برای رشد قد مفید هستند؟

موارد زیر لیستی از ویتامین هایی است که برای رشد قد مفید هستند و هر کدام به نوعی مکمل افزایش قد محسوب می شوند.

آیا زینک به رشد قد کمک می‌کند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که زینک به رشد کودکان کمک می‌کند. افزایش میزان مصرف روی در کودکان می‌تواند به آن‌ها در رسیدن به قد و وزن سالم کمک کند. بنابراین زینک می‌تواند به نوعی مکمل افزایش قد برای کودکان و نوجوانان به حساب بیاید.

آیا HGH شما را بلندتر می کند؟

HGH نام اختصاری هورمون رشد انسانی است. این یک هورمون رشد مصنوعی است. با این حال، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه تزریق HGH منجر به رشد قد در بزرگسالان شود، وجود ندارد. دوز بالاتر HGH فقط باعث ضخیم شدن استخوان‌ها در بزرگسالان خواهد شد و آنها را «بلندتر» نمی‌کند. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از HGH می‌تواند منجر به بیماری به نام آکرومگالی شود که در آن، فرد رشد بیش از حد استخوان ها را در دست‌ها، پاها و صورت تجربه می‌کند. از این رو مصرف HGH به عنوان مکمل افزایش قد، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

با رعایت یک برنامه غذایی ورزشی مناسب و همچنین استفاده از دارو و مکمل افزایش قد، می‌توان تا حدی به رشد بیشتر قد کودکان و نوجوانان کمک کرد. دارو و مکمل افزایش قد باید حتما با تجویز پزشک متخصص مصرف شود. در این مطلب به طور مفصل از تغذیه مناسب و ویتامین‌های لازم برای افزایش بیشتر قد گفتیم. بهترین راهکار انجام ورزش و داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی است.