عمومیکسب و کار جدید

اجزای تشکیل دهنده قالب لارج پنل

آشنایی با قالب لارج پنل

قالب لارج پنل همانطور که از نام آن پیداست، یک قالب صفحه ای بزرگ و با ابعاد دلخواه می باشد. صفحات بتنی یکی از اساسی ترین قطعات در سازه های بتنی می باشند. این صفحات نقش بسیار مهمی در تنظیم کشش و تنش های سازه دارند. به کار رفتن دقیق ترین اندازه ها و به حداقل رساندن خطا در ابعاد این صفحات می تواند در استحکام بنای ساخته شده تاثیر بسیاری بگذارد.

قالب های لارج پنل قالب ‌های دیواری یکپارچه ای هستند که قابلیت بتن‌ریزی بخش قابل توجهی از سازه اصلی و برشی بدون نیاز به پازلینگ و باز و بستن قطعات کوچک مدولار را فراهم می‌سازد‌. یکپارچه بودن برخی قطعات باری بسیاری از بناها کاملا لازم و ضروری می باشند. چراکه در بسیاری از فضاها شما امکان استفاده از قطعات اتصال دهنده را ندارید. یا در برخی موارد دیگر شما به صفحه ای یکپارچه به منظور توزیع همگن فشار و نیرو نیاز خواهید داشت.

قالب های بتنی به منظور فراهم آوردن ساختار فضایی قالب بتنی مورد نظر برای پی ریزی بتن در آن به کار می روند. از این رو قابل طراحی و ساخته شدن در ابعاد و اندازه های مختلف می باشند. طول، عرض و ضخامت صفحات بتنی می توانند متغیر باشند تا قطعه ایده آل بنای شما را پی ریزی کنند. ابعاد این قطعات معمولا پس از ثابت شدن به سادگی تغییر نمی کنند تا اندازه ها را به دقیقترین حالت ممکن طراحی کنند.

قالب پانل بتنی | قالب تونلی | قالب لارج پنل

قیمت قالب لارج پنل

قیمت قالب های لارج پنل می تواند توسط هر یک از عوامل تاثیرگذاری که پیشتر ذکر شد، دستخوش تغییر شود. بدیهی است که همه به دنبال خرید قالب با کیفیت تر در عین پرداخت حداقل هزینه ممکن هستند. باید به این نکته توجه داشت که می توان کیفیت را ارزان خریداری کرد. کافیست با خرید از یک فروشنده یا سازنده معتبر و مطمئن، خاطر خود را از هر دوی کیفیت  و قیمت آسوده کنید.

قالب های لارج پنل بزرگتر قیمت بیشتری دارند و همچنین قالب هایی که پلیمرهایی با کیفیتی در ساخت آن ها به کار رفته است نیز قیمت بیشتری دارند. طبیعی است که کیفیت همواره ارزش دارد ولی شما می توانید با شناسایی عوامل موثر بر قیمت این قالب ها، حداقل هزینه را بپردازید.

آرتا بنیان صنعت یکی از معتبرترین و باسابقه ترین تولید کنندگان قالب های بتن می باشد. شرکت ما قالب لارج پنل را در ابعاد و انواع مختلف برای مصارف ساختمان سازی و سازه های بتنی شما عزیزان تولید و عرضه می کند. با خریداری از ما می توانید از کیفیت و استحکام سازه های خود مطمئن باشید. همچنین استفاده از قالب های ما بهینه تر می باشد و پی ریزی و جداسازی قطعه ساخته شده مستلزم ماده کمتری می باشد.

خرید قالب لارج پنل

خرید قالب لارج پنل در ابعاد و انواع مختلف امکان پذیر می باشد. قالب های لارج پنل تنها دیواره ها را قالب گیری می کنند و فضای داخلی این قالب ها را پر نمی کنند. از این رو شما می توانید با تنظیم اندازه ها به صورت دقیق، فشار صفحات بالاتر را نیز کنترل کنید.

جنس قالب بتنی یکی از عواملی است که در خرید قالب های لارج پنل تاثیر بسیاری دارد. پلیمرهای مستحکم و با کیفیت در برابر جریان بتن اولیه یا تغییرات شرایطی که حین قالب گیری رخ می دهند، مقاوم هستند و تغییر اندازه نمی دهند. همچنین نسبت به مواد بتنی چسبندگی ندارند و سبب از دست رفتن بخشی از ماده اولیه به علت چسبیدن به دیوار قالب نمی شوند.

عامل دیگری که در خرید این نوع قالب ها تاثیر گذار است، نحوه ساخت و طراحی آن می باشد. قالب های درجه یک توسط مهندسان درجه یک طراحی و ساخته می شوند. هرچه مهندسی و ساخت یک قالب بهتر باشد، خطای کمتری با مقاومت های آرمانی محاسبه شده دارند و در نتیجه از کارایی و استحکام بالاتری برخودار خواهند بود.

قالب استاندارد فلزی

ابعاد این قالب ها بایستی مضربی از ۵ باشد. در ضمن نیازی به سفارش کردن و از پیش طراحی آن وجود ندارد چون در بازار به وفور یافت می شوند. در جدول زیر بخشی که رنگی شده ابعاد قالب های استاندارد فلزی تولید شده را مشخص می کند که در کارگاه تولید قالب به راحتی یافت می شود.

طراحی این قالب ها به گونه ای است که به آسانی حمل می شود. سطح این نوع قالب ها از ورق آهن سیاه به قطر ۳ میلی متر می باشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، با توجه به میزان بارهای وارد بر آن، به وسیله ی تسمه هایی از ورق به قطر ۳ یا ۴ میلیمتر تقویت می شود.

فیلر

هنگامی که هیچگونه ترکیبی از قالب های مدولار نتواند قالب بندی مد نظر شما را پوشش دهد، ترکیبی را به کار می بریم که فاصله ی باقیمانده را به پایین ترین اندازه خود برساند. این فاصله همیشه از ۱۰ سانتی متر کمتر است. این فاصله با قالب پر کننده ی فیلر پر می شود که در شکل زیر نشان داده شده است.

فیلر به صورتی نصب و پیاده سازی می شود که در یک سمت حالت کشویی دارد تا بتوان آن را روی صفحه ی قالب حرکت داد به صورتی که فاصله های نیم تا ده سانتیمتر را پوشش دهد. در شکل ارائه شده در ذیل می توانید نحوه و نمونه ی محل استفاده از فیلر را مشاهده نمایید.

قالب های خاص

در صورتی که با ترکیب قالب های استاندارد و فیلر ها قادر نباشیم قالب سازه ای را ایجاد کنیم،  از قالب های خاص استفاده می نماییم. شکل این قالب ها مثلثی، ذوزنقه، متوازی الاضلاع، دایره و منحنی و غیره است. به منظور تهیه ی این نوع قالب بایستی آن ها را بر مبنای اندازه های نقشه به کارخانه سفارش دهیم. در شکل های زیر چند نوع قالب خاص را مشاهده می کنید:

بدنه ی قالب

در قالب بندی فلزی، بدنه ها در پاره ای اوقات از یک قطعه قالب و گاهی از اتصال چند قالب مدولار به هم به وجود می آیند. در صورتی که چند قطعه قالب تشکیل یک بدنه را می دهند، اتصال این قطعات یا توسط پین های زوجی شیار دار که شبیه گوه است انجام می شود، یا به وسیله ی پیچ و مهره صورت می گیرد که در تصویر زیر ارائه شده است.

توجه کنید که این اتصالات برای پایداری کامل کافی نیست، و برای این منظور باید از قطعاتی به نام پشت بند استفاده نمود. پشت بندها می توانند از انواع لوله، ناودانی و مقاطع فلزی قویتری که برای این هدف ایجاد شده اند، در نظر گرفته شوند. در شکل زیر چند نمونه از این پشت بندها را می توانید مشاهده نمایید.

گیره

از گیره همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، جهت اتصال پشت بندها به بدنه ی قالب استفاده می شود:

نحوه اتصال بدنه ی قالب ها را به پشت بند ناودانی با گیره ی بلند در تصویر زیر ملاحظه می نمایید.

حتما بخوانید:

اتصال دو بدنه ی قالب عمود بر هم

این اتصال توسط نبشی های پانچ شده یا انواع قالب های کنج انجام می شود. این نبشی ها سوراخهایی دارند که فاصله ی محور تا محور آنها دقیقا ۵ سانتیمتر و با سوراخ های تسمه های قالب مطابقت می کند. در شکل زیر نبشی را مشاهده می کنید که پانچ شده و دو بدنه ی قالب عمود برهم را می بینید که توسط نبشی پانچ شده متصل شده است.

قالب واسطه ی کنج داخلی

گاهی اوقات بر مبنای طرح نقشه، دو صفحه ی قالب مسطح به وسیله ی قالب کنج ساده با زاویه ی ۹۰ درجه یا کنج های داخلی پخ دار ۴۵ درجه، به هم متصل می شوند. این مورد نیز در شکل زیر ارائه شده است.

قالب واسطه ی کنج خارجی

گاهی اوقات دو صفحه قالب مسطح توسط قالب کنج ساده ، با زاویه ۹۰ درجه یا کنج خارجی پخ دار تحت زاویه ی ۴۵ درجه به هم متصل می شود که در شکل زیر آمده است.

کلاهک

در مکان هایی که سه صفحه قالب مسطح به صورت فضایی، در امتداد های x,y,z  به یکدیگر متصل می شوند، از قالب کلاهک متناسب با نوع کاری که پیاده سازی می شود، استفاده می کنند. در شکل ارائه شده در زیر یک قالب کلاهک را از پشت و جلو مشاهده می کنید:

قیدها

بعد از اینکه دو بدنه ی قالب قائم تحت زاویه ای به هم متصل شدند، این اتصال از دیدگاه ثبات زاویه مستحکم و پایدار نمی باشد. به همان صورتی که در صفحات مسطح، این پایداری توسط لوله ها و ناودان ها ویا پشت بندهای قوی تامین می شود، در گوشه ها هم بایستی توسط قید هایی که از لوله یا ناودانی با زاویه ی هدف و مشخص ساخته شده به کار برده شود تا زاویه ی میان دو صفحه پایدار بماند. تصویر ارائه شده در ذیل قید و نبشی پانچ شده و بدنه ی قالب را نشان می دهد:

دستک تیر

این مورد جهت قائم نگه داشتن قالب گونه ی تیر ها و دال ها استفاده می شود که در شکل زیر مشاهده می نمایید:

در زیر هر دستک پایه ای را می بینید که با قرار دادن دستک ها در سوراخ های جک های سقفی ، ثبات و پایداری آنها در راستای قائم فراهم می شود.

جک فلزی

از جک های فلزی جهت استقرار قالب کف تیر ها و سقف ها، به عنوان شمع استفاده می شود که دارای اشکال و ابعاد مختلفی هستند. هرکدام از این جک ها مصرف خاصی دارند. نوعی از آنها وجود دارد که دارای دو لوله ی فلزی است، قطر بیرونی لوله ی بالایی مقدار اندکی کمتر از قطر درونی لوله پایینی است، به گونه ای که لوله ی بالایی می تواند به آسانی درون لوله ی پایین حرکت نماید. در لوله های بالایی سوراخ هایی ایجاد نموده اند که فاصله ی محور تا محور آنها ۹ سانتی متر می باشد. توسط یک پین و عبور دادن آن از شکاف لوله ی پایین و سوراخ لوله ی بالا، قادر خواهیم بود سوراخ لوله ی بالا را در ارتفاع هدف حفظ کنیم. اگر می خواهید ارتفاع جک را تنظیم کنید طوق را به دور لوله ی پایین بپیچید.

انواع جک شامل جک سقفی و جک مهاری است که در تصاویر زیر می توانید آنها را ملاحظه کنید:

جک شاغول کننده

این جک ترکیبی از دو جک کوتاه و بلند است که جک کوتاه به حالت افقی به بخش پایینی قالب قائم و جک بلند به صورت عمودی به بخش بالای قالب می چسبد. توسط این جک، می توانید بدنه های قالب را به طور کامل در حالت قائم حفظ نمود. تصویر زیر مهار نمودن قالب یک دیوار بتنی با مجموعه ای از جک های شاغول کننده ارائه شده است.

منبع:

youtube

قالب گستر سپنتا

رضا زنگنه

متخصص ونویسنده محتوای متنی وبسایت