عمومیکسب و کار جدید

عوامل روشن نشدن لپ تاپ چیست؟

 ۱۰ علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس چیست؟ + بررسی تخصصی و کامل

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس یا لپ تاپ استوک سرفیس surface ممکن است برای بسیاری از افراد کاملا نگران‌کننده باشد. چرا که فرض کنید مانند روال سابق سراغ لپ‌تاپتان می‌روید تا کارهای روزمره و یا چه بسا مهم‌تان را انجام بدهید. اما هر چقدر که دکمه پاور را فشار می‌دهید هیچ اتفاقی نمی‌افتد. این موضوع می‌تواند همه ما را بسیار نگران کند. چرا که دلمان می‌خواهد بدانیم علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس ما دقیقا از چه چیزی است و آیا راهکارهایی برای رفع کردن آن وجود دارد یا خیر. بدون شک برای هر مشکلی راهکاری وجود داشته و ما هم در این مقاله قصد داریم تمام مواردی که مربوط به علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس هستند را بررسی کنیم.

در اکثر مواقع که چنین اتفاقی برای لپ‌تاپمان می‌افتد، معمولا باید موارد مختلفی را بررسی کنیم. چرا که شما حتی اگر بخواهید سیستم‌تان را پیش یک تکنسین ماهر هم ببرید، بدون شک، چنین فرد متخصصی موارد مختلفی را بررسی خواهد کرد. معمولا بحث عیب‌یابی سیستم‌های کامپیوتری کاملا تخصصی بوده و نمی‌توان فقط یک مورد را علت اصلی مشکل لپ‌تاپ دانست.

به همین دلیل، ما در اینجا به چند مورد مختلف اشاره خواهیم کرد که هر کدام می‌توانند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشند. پس از آن، می‌توانید اقدامات لازم را با توجه به راهکارهایی که ارائه می‌کنیم، برای رفع مشکل لپ‌تاپتان انجام بدهید. در انتها نیز خواهید دانست که bestlaptop4u بهترین لپ تاپ برای شما چیست؟

بهترین لپ تاپ تا 10 میلیون | بهترین لپ تاپ تا 6 میلیون | بهترین لپ تاپ تا قیمت 3 میلیون

باتری، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

یکی از مهم‌ترین مواردی که ممکن است آخر از همه به ذهنمان برسد، باتری لپ‌تاپ ایسوس است. به ندرت اولین پاسخ این که چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی شود، باتری در نظر گرفته می‌شود. به خاطر این که اکثرا افراد تمام موارد را امتحان می‌کنند اما هرگز این موضوع را در نظر نمی‌گیرند که ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از باتری باشد. حالا دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که لپ‌تاپ به خاطر ایراد باتری روشن نمی‌شود؟‌ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم باید به طور کلی ساختار باتری‌های سلولی را برایتان به طور مختصر شرح بدهیم.

باتری‌های لپ‌تاپ معمولا از قطعات کوچکی تشکیل شده‌اند که به آن‌ها سلول گفته می‌شود. به همین دلیل  آن‌ها را، باتری سلولی می‌نامند. بدین معنا که شاید ظاهرا باتری لپ‌تاپ فقط از یک قطعه ساخته شده باشد، اما در واقع درون آن از سلول‌ها یا بخش‌های به هم متصل‌شده تشکیل می‌شود.

جالب است بدانید که این سلول‌ها دقیقا شکل باتری‌های قلمی یا همان AA را دارند. همین دلیل هم باعث می‌شود تا در مقایسه با باتری ماشین‌ها و یا سایر محصولات، مدل‌های سلولی بسیار آسیب‌پذیر باشند. چرا که با خراب شدن یکی از آن‌ها کل باتری از کار می‌افتد و همین دلیل علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌شود. برای این کار شما می‌توانید با یک روش ساده مطمئن شوید که مشکل از باتری است یا خیر.

سیستم را بدون باتری روشن کنید

شاید چنین موضوعی برایتان بسیار ساده به نظر بیاید، اما واقعیت این است که اکثر افراد چنین مسئله ساده‌ای را امتحان نمی‌کنند. تست کردن این روش چند ثانیه از وقتتان را نخواهد گرفت. اما می‌تواند به راحتی علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما را مشخص کند. چرا که اگر مشکل از باتری‌تان باشد، به راحتی مشخص می‌شود. اگر هم مشکل از باتری‌ نباشد، می‌توانید دلایل دیگر را بررسی کنید که در ادامه به همگی اشاره خواهیم کرد. در نتیجه، اگر احساس می‌کنید مدت‌زمان زیادی از لپ‌تاپتان استفاده کرده‌اید، حتما روش زیر را امتحان کنید.

در ابتدا باتری لپ‌تاپتان را در حال خاموش جدا کنید. این موضوع به ندرت برای لپ‌تاپ‌هایی اتفاق می‌افتد که باتری غیرقابل جدا شدن دارند. چرا که معمولا سیستم چنین لپ‌تاپ‌هایی پیشرفته بوده و از بهترین تکنولوژی باتری برای آن‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل، فاسد شدن باتری، اکثرا برای سیستم‌های قدیمی که باتری‌شان جدا می‌شود اتفاق می‌افتد.

پس از جدا کردن باتری، ابتدا شارژر را به برق متصل کرده و سپس فیش آن را به لپ‌تاپتان متصل کنید. حالا می‌توانید دکمه پاور را بزنید تا نتیجه را بررسی کنید. اگر لپ‌تاپتان روشن شود مشکل از باتری‌تان بوده و باید آن را تعویض کنید. راهکارهایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، برای جلوگیری از فاسد شدن باتری است. چرا که با فاسد شدن باتری باید آن را تعویض کنید.

شارژ نکردن درست باتری علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

این که باتری لپ‌تاپتان را چگونه شارژ کنید، می‌تواند ارتباط مستقیمی با علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما داشته باشد. بسیاری از افراد دقیقا زمانی لپ‌تاپ‌شان را شارژ می‌کنند که مقدار آن زیر ۱۰ درصد رسیده است. این می‌تواند باتری را تحت فشار قرار داده و از عمر آن بکاهد.

چرا که باتری باید انرژی بیشتری را صرف پر کردنش کند. اما اگر میزان شارژ باتری‌تان همیشه در بازه ۳۰ تا ۹۰ درصد قرار داشته باشد، می‌تواند بسیار مناسب باشد. چرا که در چنین حالتی باتری‌تان تحت فشار قرار نگرفته و به مرور زمان سلول‌های آن دچار مشکل نمی‌شود.

حالا اگر مایل باشید طریقه درست شارژ کردن باتری لپ‌تاپتان را بدانید، حتما ادامه مطلب را با دقت بخوانید. اگر قصد دارید باتری‌تان را شارژ کرده و با خودتان بیرون از خانه و یا جایی که دسترسی به برق ندارید ببرید، حتما آن را تا ۹۰ درصد شارژ کنید. یعنی اجازه بدهید حداقل تا ۹۰ درصد شارژ بشود و سپس شارژ کردنش را متوقف کنید.

حتی در حساس‌ترین شرایط اجازه ندهید باتری‌تان پایین ۳۰ تا ۲۰ درصد برسد. تصور کنید که این درصد آخرین شارژ باتری است. پس باید حتما زمانی که باتری‌تان به این مقدار رسید آن را خاموش کنید. شارژ کردن درست سیستم‌تان می‌تواند ارتباط مستقیمی با علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما داشته باشد. پس سعی کنید حتما طبق روشی که گفتیم باتری‌تان را شارژ کنید.

هرگز در حال روشن بودن سیستم باتری را جدا نکنید

یکی از روش‌هایی که میان کاربران لپ‌تاپ‌ها بسیار رایج است، استفاده از سیستم بدون باتری است. چرا که اکثر افراد بر این باورند باتری اورجینال کیفیت بالایی داشته و استفاده مکرر از آن می‌تواند عمرش را کمتر کند. در نتیجه، از سیستم بدون باتری استفاده می‌کنند.

البته ما نه منکر این قضیه هستیم و نه آن را تایید می‌کنیم. چرا که از طرفی باتری‌های موجود در بازار بسیار بی‌کیفیت هستند و معمولا بعد از چند ماه سریعا از رده خارج می‌شوند و هرگز به پای باتری‌های اورجینال خود لپ‌تاپ نمی‌رسند. از طرفی دیگر، استفاده از سیستم، بدون باتری می‌تواند به لپ‌تاپ آسیب برساند. اما جدا کردن باتری از سیستم در حال کار کردن می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما در آینده باشد.

صرف نظر از این موضوع که آیا استفاده از سیستم بدون باتری کار درستی است یا خیر، نحوه جدا کردن و یا اتصال باتری می‌تواند مهم‌تر از این موضوع باشد. چرا که شما نباید به هیچ عنوان اجازه بدهید باتری ‌لپ‌تاپتان دچار شوک شود. به خاطر این که چنین موضوعی می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد.

زمانی که سیستم در حال کار کردن است و شما باتری را به طور ناگهانی از آن جدا و یا برعکس متصل بکنید، باتری دچار شوک می‌شود. بهترین کار ممکن این است که سیستم را در حالت Hibernate قرار بدهید و سپس اقدام به جدا کردن و یا اتصال باتری بکنید. در چنین شرایطی، تمام برنامه‌هایی که در حال کار کردن با آن‌ها هستید، کاملا دست‌نخورده باقی خواهند ماند.

باتری جدید بخرید

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که متاسفانه باتری‌های موجود در بازار کیفیت بالایی ندارند. یعنی در اکثر مواقع پیش آمده که باتری پس از چند ماه کار کردن به طور کلی از رده خارج شده است. اما حتی چند ماه استفاده با باتری سطح پایین، بهتر از روشن کردن سیستم بدون آن است. در واقع باتری به نوع سپر جان سیستم در برابر نوسانات برق است.

چرا که حتی اگر حجم عظیمی از ولتاژ وارد آن شود، باز طوری طراحی شده است که بتواند همان را در خود ذخیره کند، اما در صورت نبود باتری، نوسانات برق مستقیما وارد سیستم شده و همین موضوع می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس باشد.

اگر این موضوع برایتان جای سوال است که چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی‌ شود، باید حتما وجود باتری در سیستم‌تان را جدی بگیرد. پس، به هر دلیلی اگر باتری‌تان از رده خارج شد، سعی کنید در اولین فرصت اقدام به خرید باتری جدید کنید. فروشگاه‌های بسیار معتبر و مطمئنی وجود دارند که می‌توانند باتری‌های باکیفیت و تضمین‌شده را به شما بفروشند.

شاید از لحاظ هزینه، چنین محصولاتی، کمی گران‌تر از باتری‌های بی‌کیفیت باشند، اما می‌توانند خیالتان را راحت کنند که حداقل یک سال بدون دردسر از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر همیشه بدون باتری از سیستم‌تان استفاده کنید، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم در آینده می‌تواند به خاطر همین موضوع باشد.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس به خاطر خرابی شارژر

گاهی اوقات هم ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از باتری نباشد. یعنی باتری‌تان کاملا سالم بوده و شارژر لپ‌تاپتان خراب شده باشد. در ادامه به برخی نکته‌ها راجع به نگهداری صحیح شارژر هم اشاره خواهیم کرد که ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما هم دقیقا همین موارد باشد.

چرا که اگر شارژر لپ‌تاپتان را در شرایط بد نگهداری کنید، به مرور زمان خراب شده و همین موضوع باعث خواهد شد تا نتواند به باتری برق‌رسانی کند. حالا در چنین مواقعی افراد با متصل کردن فیش شارژر به لپ‌تاپ با باتری و یا بدون آن، تصور می‌کنند که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس آن‌ها از چیز دیگری است. در حالی که این موضوع می‌تواند به خاطر خراب شدن شارژر باشد.

شارژر لپ‌تاپ معمولا جزو مواردیست که به ندرت خراب می‌شود، اما اگر از آن درست استفاده نکنید طبیعتا عمر آن به پایان می‌رسد. در بیشتر موارد با اتمام شارژ باتری به طور کامل، نمی‌توان متوجه خرابی آن شد. به همین دلیل ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس را از چیز دیگری بدانیم.

چرا که ممکن است تصور کنیم به خاطر خراب شدن قطعات و سخت‌افزارهای لپ‌تاپ است که سیستم روشن نمی‌شود. اما بعدها متوجه می‌شویم که مشکل فقط از شارژر لپ‌تاپ بوده است. شما می‌توانید از روش زیر برای سالم و یا خراب بودن شارژرتان استفاده کنید.

از شارژر دیگر استفاده کنید

گاهی اوقات شارژر بسیاری از مدل‌های لپ‌تاپ ایسوس مشابه بوده و حتی مقدار ولتاژهایشان هم یکی است. البته سری لپ‌تاپ‌ها می‌تواند کاملا مختلف بوده و حتی ورودی شارژرها هم متفاوت باشد. اما برای اطمینان از این که آیا علت روشن نشدن سیستم تان از شارژر لپ تاپ ایسوس است یا خیر، باید حتما این کار را انجام بدهید.

برای تست کردن شارژر لپ‌تاپتان، باید حتما سیستم برق‌رسانی دیگری استفاده کنید. اگر در اطرافیان،‌ دوستان و یا آشنایانتان کسی بود که مدل لپ‌تاپ شما را داشت، حتما شارژرش را قرض بگیرید و آن را روی سیستم خودتان امتحان کنید.

استفاده از ولت‌متر برای تست شارژر

اگر در خانه یک ولت‌متر داشته باشید، می‌توانید از این طریق هم برای تست‌ کردن شارژر لپ‌تاپتان اقدام بکنید. چرا که ولت‌مترها میزان انرژی موجود در باتری و یا هر چیزی که منبع تغذیه دارد را به خوبی مشخص می‌کنند. برای این کار می‌توانید شارژرتان را به برق وصل کرده و فیش مثبت و منفی ولت‌متر را داخل سوکت شارژرتان قرار بدهید تا نتیجه را مشاهده بکنید.

اگر صفحه نمایشگر ولت‌متر مقدار انرژی را صفر نشان داد، یعنی شارژرتان خراب شده است. اما اگر ۱۲ ولت را نشان داد، یعنی شارژرتان سالم است. اگر می‌خواهید شارژرتان را سالم نگهداری کنید، به موارد زیر توجه کنید.

اتصال دائمی شارژر به برق، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

یکی از اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند عدم استفاده درست از شارژر لپ‌تاپ باشد. زمانی که شارژر لپ‌تاپتان حتی هنگام استفاده نکردن هم به برق متصل باشد، می‌تواند به مرور زمان آن را خراب کند. به خاطر این که وظیفه شارژر تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به جریان ۱۲ ولت برای لپ‌تاپ است.

حالا تصور کنید که این فرایند دائما در حال انجام گرفتن توسط شارژر باشد. طبیعی است که قطعات شارژر پس از مدتی کارایی‌شان را از دست داده و شما متوجه مشکلاتی در شارژرتان خواهید شد. به خاطر این که شارژر دائما در حال تعادل رساندن جریان برق است.

برای این کار بهتر است هنگامی که از لپ‌تاپتان استفاده نمی‌کنید، شارژرتان را از برق بکشید. یعنی بلافاصله پس از خاموش کردن لپ‌تاپ باید حتما این کار را انجام بدهید. معمولا این کار را بهتر است برای تمام شارژرهایتان، از تلفن همراه گرفته تا وای‌فای و… انجام بدهید.

چرا که هنگام خاموش کردن دستگاه‌ها و از برق کشیدن شارژرهایتان، قطعات فرصت خنک شدن را پیدا می‌کنند. این کار می‌تواند طول عمرشان را بسیار بیشتر کند. برعکس، در صورت اتصال دائمی آن‌ها به برق عمرشان کمتر شده و زودتر خراب می‌شوند. پس اگر می‌خواهید بدانید علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست، باید حتما این مورد مهم را هم رعایت کنید.

شارژر جدید خریداری کنید

هنگامی که صحبت از خرید وسیله‌های جانبی برای لپ‌تاپ می‌شود، بیشتر افراد واهمه زیادی از این کار دارند. چرا که می‌ترسند قطعات خریداری شده‌شان بی‌کیفیت بوده و سریعا خراب شود. در مورد خرید باتری شاید چنین نگرانی کمی منطقی باشد، اما اکثر شارژرهای موجود در بازار نسبتا باکیفیت هستند و می‌توانند بدون کوچک‌ترین مشکلی برایتان کار کنند.

اما این موضوع فقط در صورتی امکان‌پذیر خواهد شد که حتما نحوه استفاده صحیح از آن‌ها را رعایت کنید که در بالا راجع به چنین موردی، به طور مفصل توضیح دادیم. حالا اگر مطمئن شدید که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی شارژر است، می‌توانید اقدام به خرید محصولی جدید کنید.

از آنجایی که تعمیر شارژر در اکثر موارد امکان‌پذیر نیست، بهترین روش ممکن خرید شارژر جدید است. از آنجایی که قیمت شارژر باکیفیت چندان گران نیست، بهتر است حتما خریداری شود. چرا که شارژر جدید می‌تواند تا چند سال نیاز شما را رفع کرده و مشکلاتتان را هم حل کند.

زمانی که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از خرابی شارژر باشد، بهتر است که حتما یک محصول جدید و بسیار باکیفیت را جایگزین آن بکنید. اگر طبق آموزشی که در بالا به آن اشاره کردیم از شارژر جدیدتان استفاده کنید، عمر طولانی آن را برایتان تضمین خواهیم کرد. البته سعی کنید حتما شارژر جدید لپ‌تاپ‌تان را از مراکز معتبری خریداری کنید.

عدم استفاده درست از شارژر، علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که شارژر روی زمین و یا در بدترین شرایط قرار دارد. گرما،‌ ریختن مایعات، ضربات شدید، پیچ خوردن سیم شارژر و… می‌تواند به مرور زمان باعث خراب شدن آن شود. تمام شارژرها طوری طراحی شده‌اند تا بتوانند عمر طولانی‌مدتی داشته باشند. حتی اگر توجه کرده باشید، در بیشتر مواقع باتری زودتر از شارژر خراب می‌شود.

اما اگر از شارژر لپ‌تاپتان درست استفاده نکنید در آینده علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما، دقیقا می‌تواند چنین موردی باشد. در نتیجه، سعی کنید حتما از شارژرتان درست استفاده کنید.

اگر شارژر لپ‌تاپتان را به محل کار، کتابخانه و یا بیرون از منزل می‌برید، حواستان به جایی که آن را قرار می‌دهید باشد. از آنجایی که طول سیم شارژر برای استفاده آسان از آن، بیشتر در نظر گرفته می‌شود، نباید زیر پا قرار بگیرد. چرا که این موضوع می‌تواند باعث شود تا شارژرتان در کمترین زمان ممکن خراب شود.

معمولا روی سیم شارژرها یک بست وجود دارد که می‌تواند آن را جمع کند. اگر شارژر شما چنین چیزی ندارد، می‌توانید از سیم‌های کوچک برای جمع کردن آن استفاده کنید تا هیچ مشکلی برای سیم شارژرتان پیش نیاید. توجه داشته باشید که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند در اکثر موارد از خرابی شارژر باشد و باید حتما آن را به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید.

علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس از خرابی برد سیستم

همان‌طور که می‌دانید تمام قطعات لپ‌تاپ روی یک مدار الکتریکی بزرگ تعبیه شده‌اند که مادربرد یا برد مادر نام دارد. یعنی از CPU گرفته تا کارت گرافیک و رم، همگی روی این برد اصلی قرار گرفته‌اند. این برد اتصالات تمام قطعات را به یکدیگر امکان‌پذیر کرده و تمامی قطعات بدون کوچک‌ترین مشکلی در کنار یکدیگر کار می‌کنند.

ایجاد کوچک‌ترین مشکل در برد اصلی لپ‌تاپ جلوی اتصالات را گرفته و می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما باشد. چرا که با خراب شدن بخشی از برد، هم جریان برق قطع می‌گردد و هم قطعات دیگر به خوبی کار نمی‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس می‌تواند از خرابی‌ برد اصلی باشد. معمولا این موضوع به خاطر آسیب دیدن برد اصلی به خاطر نوسانات برق و یا ریختن مایع و نفوذ رطوبت داخل سیستم اتفاق می‌افتد. اکثر لپ‌تاپ‌هایی که در محیط کاری نامناسب مانند کارگاه‌ها و… قرار دارند، می‌توانند با این مشکل مواجه شوند.

اگر می‌خواهید بدانید چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمی شود، بهتر است اول از خودتان این سوال را بپرسید که دقیقا سیستم‌تان را در چه شرایطی و چگونه استفاده می‌کنید؟ پس از آن، مشخص می‌گردد که علت روشن نشدن لپ تاپ ایسوس شما از چیست؟

به نقل از: مجله یکتاز 1taz