اجتماعیکسب و کار جدید

قیمت بلیط هواپیما به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل تاثیرگذار قیمت بلیط کدامند؟

خرید بلیط هواپیما همیشه استرسی و نگرانی‌های خاص خود را دارد. فرقی نمی‌کند که قصد دارید یک بلیط سیستمی ارزان قیمت بخرید یا یک بلیط چارتر لحظه آخری، در هر حال فرآیند خرید ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد و زمان ارزشمند شما را هدر دهد. ما هم به این نگرانی و مشکل شما واقف هستیم و در صدد راحت تر کردن روند خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین، یک مقاله برای شما آماده کرده‌ایم که می‌تواند بسیاری از ابهامات شما در این زمینه را از بین ببرد.

شاید فکر کنید که رزرو بلیط آنلاین هواپیما نباید خیلی سخت باشد، اما عواملی هستند که در قیمت بلیط هواپیما مثلا قیمت بلیط هواپیما استانبول تهران تأثیر مستقیم دارند. پس از اینکه توسط مقاله ما، دانش خود در مورد عوامل تاثیرگذار قیمت بلیط را بروز کردید، به توصیه‌های بعدی ما دقت کنید تا بتوانید بلیطی با بهترین قیمت و کیفیت را از آنِ خود کنید. اجازه دهید وقت را بیش از این هدر ندهیم و این نکات ارزشمند را زیر ذره‌بین ببریم.

قیمت یک بلیط هواپیما بر اساس معیارهای زیادی محاسبه می‌شود که بسیاری از آن‌ها ثابت و همیشگی هستند اما متاسفانه گاهی اوقات قیمت بلیط هواپیما به قدری تغییر می‌کند که مسافران از اینکه نمی توانند در یک هواپیما دو صندلی با قیمت یکسان بخرند، شکایت می کنند. به طور کل عوامل زیر مهمترین تأثیر را در تعیین قیمت بلیط هوپیما دارند:

بلیط هواپیما لحظه آخری | بهترین روش خرید بلیط هواپیما | خرید بلیط کنسلی هواپیما

خرید بلیط هواپیما در مناسبت‌ها و تعطیلات رسمی

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث تغییر قیمت بلیط هواپیما می‌شود مطابق بودن پرواز شما با مناسبت‌ها و تعطیلات رسمی تقویم کشور است. به عنوان نمونه، مناسبت‌هایی همچون ولادت امام رضا (ع) موجب افزایش ترافیک پروازهای تهران مشهد یا مشهد تهران می‌شود. همچنین مناسبت‌هایی همچون تعطیلات نوروز، باعث می‌شود که تمام شهرهای پرجمعیت کشور مانند اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز به میزان بیشتری باعث تغییر نرخ بلیط هواپیما می‌شود. در کل اگر به فکر سفر در حین تعطیلات مهم کشوری هستید، بهتر است را به فراموشی بسپارید.

روز و ساعت پرواز هواپیما

یکی دیگر از عوامل اثرگذار روز و ساعت پرواز شماست. اگر دوست دارید پرواز ارزان قیمتی برای خود رزرو کنید، بهتر است پرواز خود را در اواسط هفته ( ترجیحاً دوشنبه، سه‌شنبه) و در ساعات اولیه یا اواخر روز خریدای کنید. خرید بلیط در صبح‌ همچنین این مزیت را دارد که در صورت تأخیر یا کنسل شدن پرواز، می‌توانید با استفاده از هواپیما‎های بعدی به مقصد خود برسید. اما اگر صرف هزینه اصلاً برای شما مهم نیست، می‌توانید در تعیطلات آخر هفته، پرواز خود را انجام دهید.

شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی

به طور کل کشور ایران در حال حاضر ۲۲ شرکت هواپیمایی دارد که برخی از آن‌های فعالیت بیشتری داشته و مسیرهای پروازی بیشتری را پوشش می‌دهند، و برخی دیگر پروازهای کمتری را انجام می‌دهند. این امر باعث می‌شود که حتی انتخاب یک ایرلاین هم در تعیین قیمت بلیط هواپیما دخیل باشد. به عنوان نمونه، ایرلاین‌های ماهان، ایران ایر و آسمان بیشترین تعداد پرواز را انجام می‌دهند. طبیعتاً انتخاب این ایرلاین‌ها باعث افزایش قیمت بلیط شما می‌شود.

قیمت بلیط هواپیما ماهان

همانطور که می‌دانید شرکت هواپیمایی ماهان یکی از بهتربن و شناخته شده ترین ایرلاین‌های ایرانی است. بنابراین وقتی به عنوان مثال بلیط هواپیما تهران مشهد را از این شرکت هواپیمایی خریداری می‌کنید، قیمت تمام شده شما بیشتر از ایرلاین‌های دیگر ایرانی خواهد بود. این امر به این دلیل است که به دلیل تقاضای زیاد مسافران برای استفاده از خدمات هواپیمایی ماهان، بلیط ها زودتر فروش می‌رود و طبیعتاً کسی که بخواهد بلیطی تهیه کند، باید هزینه بیشتری بپردازد. در صورتی که اگر بخواهید همین مسیر پروازی را از شرکتی همچون ساها خریداری کنید، می‌بایست هزینه‌ای به مراتب کمتر بپردازید.

سیستمی یا چارتری بودن بلیط هواپیما

شاید به قدری نام بلیط چارتر را شنیده باشید که دیگر اشاره به تفاوت بلیط سیستمی و چارتر برای شما خسته کننده باشد، (اگر اینطور نیست، توصیه می‌کنیم مقاله مراجعه کنید) اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که بلیط چارتری همیشه قیمت پایین تری از بلیط سیستمی دارد.

قیمت بلیط هواپیما چارتر

اجازه دهید با یک مثال ساده تفاوت قیمت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر را متوجه شوید. اگر بخواهید یک پرواز سیستمی را برای مسیر پروازی تهران شیراز تهیه کنید، باید هزینه‌ای حدود ۴۰۰ هزار تومان بپردازید. این در حالی است که اگر یک بلیط چارتر را در همین مسیر خریداری کنید، قیمت بلیط شما تا ۲۵۰ هزار تومان کاهش می‌یابد. شاید برایتان جالب باشد اما خدمات ارائه شده در پرواز سیستمی و چارتر هیچ تفاوتی ندارد! با این حال اما، اگر قصد دارید کنید، خرید بلیط چارتر انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.

نکات خرید بلیط هواپیما

شاید تا به حال اصطلاح فوت کوزه‌گری را شنیده باشید، جالب است بدانید که خرید بلیط هواپیما، مخصوصاً به صورت آنلاین، ترفندهایی دارد. حالا که با مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار تعیین قیمت بلیط آشنا شدید، قصد داریم یک قدم پا را فراتر بگذاریم و نکاتی را به شما بگوییم که به شما کمک می‌کنند تصمیمی راحت‌تر و آگاهانه‌تری در خرید بلیط هواپیما داشته باشید.

قیمت بلیط هواپیما های مختلف را بررسی کنید

برای خرید بلیط ارزان قیمت، پروازهای همه ی ایرلاین ها اعم از بلیط چارتر و سیستمی بگردید، آن ها را با هم مقایسه کنید و بهترین را انتخاب کنید. شاید فکر کنید نرخ بلیط هواپیما ثابت است و چندان تغییری نمی‌کند؛ واقعیت امر آن است که میزان نوسان قیمت در سایت‌های مختلف خرید بلیط به یک شکل نیست و هر کدام از این سایت‌ها، براساس سیاست‌های خاص خود عمل می‌کنند. به عنوان مثال این احتمال وجود دارد که قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد در سامتیک، نوسانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان داشته باشد. پس می‌توان گفت که اگر به دنبال تهیه بلیط ارزان و خوب هستید، باید کمی وقت صرف کنید.

اگر دوست ندارید هر دقیقه ایمیل و گوشی خود را چک کنید تا پیشنهادهای لحظه آخری بلیط هواپیما به اطلاع شما برسد، بهترین کار این است که از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. در واقع بسیاری از پیشنهادهای تخفیف یا خرید لحظه آخری بلیط هواپیما در شبکه های اجتماعی‌ همچون اینستاگرام هستند.

جستجوی پروازهای یک ایرلاین معمولا ساده ترین راهکار است اما برای داشتن نتیجه ای بهتر، پروازهای ایرلاین های متفاوت را جستجو کنید، گاهی با انتخاب ایرلاین های متفاوت، بلیط با قیمت بهتر و خدمات منحصربه‌فردتری را تجربه می‌کنید.

به جای اینکه بلیط هواپیما، هتل، بیمه مسافرتی و … را از جاهای متفاوت بخرید، سعی کنید آن ها را همزمان و از یک جا خریداری کنید. معمولا خرید همزمان بلیط و هتل مقرون به صرفه تر از خرید جداگانه است.

خرید بلیط لحظه آخری

بلیط لحظه آخری هیچ فرقی با بلیط های عادی ندارد و صندلی پروازِ شخصی که اقدام به خرید بلیط لحظه آخری کرده دقیقاً مشابه مسافری است که بلیط سیستمی یا چارتری همان پرواز را تهیه کرده است. پس نباید فکر کنید که بلیط‌های لحظه آخری به دلیل ارزانتر بودن، صندلی و شرایط پروازی مناسبی ندارند. البته خرید بلیط به صورت لحظه آخری ممکن است برای همه مناسب نباشد، می‌پرسید چرا؟

زیرا اگر جز آن دسته از مسافرانی هستید که همیشه از قبل برای سفرشان برنامه‌ریزی می‌کنند و همه چیز را تدارک می‌بینند، شانس کمتری برای به دست آوردن بلیط لحظه آخری هواپیما دارید. اینگونه بلیط‌ها اگرچه از نظر مالی برای مسافران بسیار مقرون به‌صرفه هستند؛ اما از نظر برنامه‌ریزی و زمان پرواز، هیچ حق انتخابی برای مسافر باقی نمی‌گذارند و دست مسافر در این موارد کاملا بسته است. بنابراین اگر خیلی اهل برنامه‌ریزی قبل از سفر نیستید و به دنبال بهترین قیمت هستید، می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

در نگاه اول شاید به نظر برسد که تنها عواملی مانند نوع ایرلاین، زمان خرید بلیط هواپیما و یا تاریخ سفر در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر هستند، اما خوب است بدانید که فاکتورهای بسیاری در سیستم قیمت‌گذاری بلیط هواپیما نقش اساسی دارند. هنگام خرید بلیط هواپیما قطعا دغدغه بیشتر مسافران  است. در نگاه اول شاید به نظر برسد که تنها عواملی مانند نوع ایرلاین، زمان خرید و یا تاریخ سفر در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر هستند، اما خوب است بدانید که فاکتورهای بسیاری در سیستم قیمت‌گذاری بلیط هواپیما نقش اساسی دارند. در ادامه با فلایت گیت همراه باشید تا به بررسی مهم‌ترین عواملی که بر روی افزایش و یا کاهش قیمت بلیط هواپیما موثر هستند، بپردازیم.

زمان خرید بلیط هواپیما

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت بلیط هواپیما، زمان خرید بلیط هواپیما است. معمولا را می‌توانید از سه ماه تا دو هفته قبل از پرواز خریداری کنید. همچنین بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما روزهای میانی هفته یعنی سه‌شنبه و چهارشنبه و گاهی اوقات نیز روزهای شنبه است. همچنین قیمت پروازهایی که در ساعات ابتدایی روز و یا ساعات پایانی شب انجام می‌شوند، معمولا از سایر پروازها ارزان‌تر است. معمولا در روزهای پایانی هفته به دلیل افزایش تقاضا برای سفر، قیمت بلیط هواپیما با افزایش نرخ همراه است. از طرف دیگر هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید، امکان اینکه بتوانید بلیط هواپیما را با قیمت کمتری خریداری کنید، بیشتر است.

مناسبت‌های خاص و تعطیلات رسمی

معمولا قیمت بلیط هواپیما هنگام مناسبت‌های خاص، تعطیلات رسمی، رویدادهای ورزشی، برگزاری فستیوال‌های مختلف، تعطیلات تابستانی و … با افزایش نرخ همراه است. از آنجایی که، در این گونه مواقع تقاضا برای خرید بلیط هواپیما زیاد است، ایرلاین‌ها بلیط‌های خود را با قیمت‌‌های بیشتری به فروش می‌رسانند.

نوع ایرلاین

عواملی مانند میزان فعالیت و خدماتی که ایرلاین ارائه می‌دهد، بر تعیین قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار هستند. هر چه میزان فعالیت ایرلاین بیشتر باشد و مسیرهای پروازی بیشتری را پوشش دهد، قیمت بلیط آن ایرلاین گران‌تر خواهد بود. به طور مثال در میان ایرلاین‌های داخلی قیمت بلیط هواپیمایی ماهان‌ایر و ایران ایر به دلیل تعداد پروازهای بیشتر، گرانتر از سایر شرکت‌های هواپیمایی است.

پرواز چارتر و پرواز سیستمی

همان‌طور که می‌دانید پروازهای سیستمی پروازهایی هستند که نرخ‌های مصوبی دارند و قیمت آن‌ها تا لحظه پرواز تغییری نمی‌کند. اما در مقابل قیمت پروازهای چارتر که نه توسط شرکت‌های هواپیمایی بلکه توسط شرکت‌های چارتر کننده بلیط هواپیما فروخته می‌شوند، متغیر است. معمولا قیمت اینگونه بلیط‌ها در زمان‌های پرسفر با افزایش نرخ همراه است، اما زمانی‌که تقاضا برای خرید بلیط هواپیما کم باشد و در مواقع نزدیک به پرواز، شرکت‌های چارترکننده برای اینکه ضرر خود را به حداقل برسانند، را با کمترین قیمت به فروش می‌رسانند.

رقابت

بدیهی است هر چه تعداد ایرلاین‌هایی که در یک مسیر خاص پرواز دارند بیشتر باشد، به دلیل رقابتی که میان ایرلاین‌ها برای فروش بلیط هواپیما به وجود می‌آید، شرکت‌های هواپیمایی بلیط هواپیما را با قیمتی ارزان‌تر به مسافران عرضه می‌کنند. اما چنانچه در مسیر انتخابی شما، تنها یک یا چند ایرلاین خاص پرواز انجام دهند، گزینه‌های زیادی برای انتخاب نخواهید داشت و بنابراین ایرلاین‌ها بلیط هواپیما را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

کلاس پروازی

عامل مهم دیگری که در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است، کلاس پروازی است. همان‌طور که می‌دانید پروازهای هواپیما در سه کلاس پروازی فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی کلاس انجام می‌شوند. پروازهای فرست کلاس به دلیل راحتی و برخورداری از امکانات خاص مانند تلویزیون، اینترنت، پذیرایی سفارشی و … گران‌ترین نوع کلاس پروازی محسوب می‌شوند. پس از آن،کلاس پروازی بیزینس کلاس، به دلیل ارائه امکانات بیشتر نسبت به پروازهای اکونومی کلاس، قیمت بیشتری دارد. پروازهای اکونومی کلاس که همان صندلی‌های عادی هواپیما هستند و امکانات کمتری در اختیار مسافران قرار می‌دهند، ارزان‌ترین کلاس پروازی محسوب می‌شوند.

انعطاف‌پذیری در تاریخ پرواز

به طور کلی، هر چه تاریخ سفر شما انعطاف بیشتری داشته باشد، می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمت کمتری خریداری کنید. بدیهی است، اگر تاریخ سفرتان به زمان و تاریخ خاصی محدود شود، انتخاب‌های کمتری برای خرید بلیط هواپیما خواهید داشت و گاهی اوقات مجبور خواهید شد هزینه بیشتری برای خرید بلیط هواپیما بپردازید.

کترینگ

معمولا ایرلاین‌‌هایی که در کنار سایر خدمات پرواز، خدمات کترینگ نیز ارائه می‌دهند، هزینه آن را بر روی بلیط هواپیما محاسبه می‌کنند. اما در این میان ایرلاین‌هایی که با نام ایرلاین‌های اقتصادی و یا ارزان قیمت شناخته می‌شوند، فاقد پذیرایی هستند و در صورت درخواست مسافر برای پذیرایی، هزینه آن را جداگانه محاسبه می‌کنند. در نتیجه برای مسافرانی که مایل به پذیرایی در پرواز نیستند و یا غذا و خوراکی همراه خود دارند، این نوع پروازها مقرون به صرفه‌تر هستند.

موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که در تعیین قیمت بلیط هواپیما نقش اساسی دارد، مقصدی است که به آن پرواز دارید. معمولا هر چه مسافت کوتاه‌تر باشد، قیمت بلیط هواپیما را می‌توانید با قیمت کمتری خریداری کنید.

منبع: فلای تودی