عمومیکسب و کار جدید

گریس پمپ دستی چیست و چه کاربردی دارد؟

تعریف گریس پمپ دستی و نحوه هواگیری آن به چه صورت است؟

کوچک‌ترین نمونه مرسوم از این محصول گریس پمپ دستی بوده که معمولا ساختار آن از یک مخزن استوانه‌ای شکل و فنر قدرتمند تحت فشار برای کنترل گریس خروجی از پمپ را پمپاژ می‌کند. نحوه پر کردن گریس در مخزن پمپ دستی به این صورت زیر خواهد بود. از قسمت اتصال مخزن به نازل پمپ را جدا کرده و با گریس آن را پر می‌کنیم. سپس آن را به همراه گریس به هم متصل کرده و با کمک نازل انتهایی و سوپاپ تخلیه هوای پمپ را خالی خواهیم کرد. سپس از آن برای روغن کاری اگزوز در ماشین استفاده می‌شود.

قیمت گریس پمپ بادی | قیمت گریس پمپ دستی آلمانی | گریس پمپ بادی 10 کیلویی

گریس پمپ سطلی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستگاه ساکشن روغن موتور بزرگ‌تر از گریس پمپ دستی بوده که مخزن آن شبیه به یک سطل دارد و حجم بیشتری را نسبت به دستگاه دستی آن در خود جای داده و ذخیره می‌کند. معمولا گریس پمپ‌های صنعتی‌ای در حجم‌های متفاوتی وجود دارند که نمونه مرسوم و معمولی آن به سه کیلوگرم و بزرگ ترین این محصول ۲۰ کیلوگرم گریس را در خود ذخیره می‌کند. این محصول به دلیل آلیاژ بالایی که برای ساخت آن استفاده شده در برابر ضربه‌هایی با شدت بالا و مواد شیمیایی مقاومت بالایی داشته و به دلیل ذخیره کردن حجم بالایی از گریس نیازهای مصرف کننده را تامین می‌کند.

تعریف گریس برقی و کاربردهای مربوط به آن

این محصول پمپ برقی بوده که معمولاً انرژی خود را از  پمپاژ کردن گریس از طریق برق انجام می‌دهد. گریس‌های پمپ برقی از نظر پمپاژ کمی از نوع دستی آن قوی تر بوده و قدرت نسبتا بالاتری دارد. این محصول برخلاف نوع دستی تنها دارای یک خروجی بوده و فقط از طریق نازل گریس را پمپاژ می‌کند. علاوه بر آن از این محصول می‌توان در خط تولید کارخانه‌ها به دلیل توانایی بالایی که در پمپاژ کردن گریس‌ها دارد استفاده کرد.

 گریس پمپ بشکه‌ای چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

این نوع گریس پمپ‌ پرکاربردترین و قابل حمل بوده و از آن‌ها می‌توان برای انتقال گیری از بشکه‌های متعدد و بزرگ به قطعات صنعتی استفاده می‌شود که این پمپ‌ها بیشتر برای انتقال سریع گریس از بشکه‌های بزرگ به مخزن اصلی تهیه شده‌اند.

گریس پمپ‌ها چه مزایایی دارند؟

 • گریس کاری مناسب و کار آمد: از مقدار مشخصی برای روان کاری یک سیستم مرکزی در چند نقطه مختلف استفاده کنید، به عنوان مثال تفنگ‌های دستی برای گریس کاری راندمان و سیستم پایین تری دارند و کاربرد آن‌ها زمان بر بوده و پس وقت و انرژی را برای استفاده از گریس در تمام قسمت‌های تجهیزات آن تلف نکنید.
 • ظرفیت درون ظرف نگهداری را افزایش دهید: برای ذخیره صدها کیلوگرم گریس در مخزن می‌توانید به صورت طولانی مدت از آن استفاده کرده و همین ویژگی موجب صرفه جویی در وقت و انرژی شما می‌شود.
 • افزودنیهای مفید درون ظرف گریس: شما می‌توانید با استفاده از سیستم متوجه از مواد بازدارنده فرسایش و عوامل ضد سایش در داخل مخزن گریس استفاده کنید. این افزودنی‌ها باعث ماندگاری بیشتر گریس شده و میزان سایش تجهیزات داخل آن را کاهش می‌دهد.
 • عملکرد اقتصادی آن به چه صورت است: اگر شما برای خرید یک پمپ گریس سرمایه‌گذاری کرده‌اید در واقع در هزینه تاسیسات صنعتی صرفه جویی می‌کنید.

این مزایا شامل انواع مختلف پمپ گریس شده و فرقی نمی‌کند که کدام نقطه از قطعات را با استفاده از آن گریس کاری کرده یا از این دستگاه در کارخانه استفاده کنید.

برای انتخاب گریس پمپ مناسب چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

در ابتدا باید حجم و اندازه گیری  لازم را برای هر نقطه از گریس کاری و فاصله بین تجهیزاتی که قصد گریس کاری آن را دارید مشخص کنید. معمولاً رعایت این عوامل  فشار سیستمی مورد نیاز برای روان کاری کامل بخش‌های مهم تجهیزات را مشخص می‌کند.

 گریس پمپ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

معمولا از گریس پمپ برای روغن کاری تجهیزات صنعتی در تعمیرگاه‌های مخصوص خودرو یا کارخانه‌های تولید اتومبیل از آن جهت روان کاری و انجام کارکرد بهتر این تجهیزات استفاده شده و دارای انواع مختلف و متفاوتی در بازار هستند. این ابزار شامل دو بخش پمپ و مخزن بوده که مخزن  را می توان از گریس پر کرده و با استفاده از پمپ تجهیزات صنعتی را روغن کاری کرد. این محصول شامل انواع مختلفی مثل بشکه‌ای، سطلی، بادی، برقی و سایر موارد است. نوع دستی گریس پمپ قیمت بالایی در بازار نداشته و شما به راحتی می‌توانید آن را خریداری کرده و برای روان کاری تجهیزات ماشین از آن استفاده کنید

 گریس پمپ دستی چیست و چه کاربردی دارد و نحوه استفاده و مراقبت از آن چگونه است؟

-از گریس پمپ دستی برای تزریق گریس (غلظت های مختلف ) در دستگاه , قطعات  صنعتی و روان سازی ادوات صنعتی استفاده می شود.

روان کاری از اقدامات مهمی می باشد که برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه لازم است به همین دلیل از گریس پمپ استفاده میکنیم .

گریس پمپ های دستی معمولا در سایز هایی طراحی شده اند که بتوان به راحتی آنها را با دست حمل نمود به همین منظور در منبع ذخیره گریس پمپ های دستی در حدود 400 سی سی تا 1 لیترگریس قرار میگیرد.

اجزای گریس پمپ :

1 اتصال و رابط ها ( مثال رابط هیدرولیکی )
2 شلنگ منعطف یا میله گریس پمپ
3 بازو یا دسته
4 مخزن گریس
5 سری گریس پمپ

کاربرد اجزای :

 1. اتصال و رابط ها (به طور مثال رابط هیدرولیکی که از رابط های مهم محسوب میشود

بسته به نوع کار چند نوع رابط در گریس پمپ وجود دارد کاربرد این رابط برای نگه داشتن اتصالات شلنگ به سری دستگاه گریس پمپ دستی می باشد .

 1. شلنگ منعطف یا میله گریس پمپ : برای انتقال گریس از سری گریس پمپ به بیرون با توجه به نوع کار از شلنگ یا لوله استفاده میشود.
 1. بازو یا دسته : برای پمپاز دستی گریس از مخزن گریس به سمت لوله یا شلنگ کاربرد دارد.
 1. مخزن گان : محل نگه داری گریس می باشد که درون مخزن گان فنرهایی وجود دارد که باعث میشود گریس مسیر ثابتی را در پیستون طی کند.
 1. سری گریس پمپ دستی : باعث میشود گریس از مخزن به داخل شلنگ پمپاژ شود .

نحوه کار :

-در ابتدا مخزن را با کرده سپس دسته کشویی تعبیه شده در را به سمت بیرون کشیده کفی داخلی گریس پمپ کاملا باز

 -گریس را کمی گرم کرده تا بتوانیم به راحتی آن را داخل منبع (مخزن) گریس پمپ بریزیم.

نکته :

باید بدانیم که که در هوای سرد حتما گریس را باید گرم کرد تا بتوانیم به راحتی گریس را داخل مخزن گریس بریزیم.

-بعد از ریختن گریس منبع را بر روی شاسی اصلی گریس پمپ می بندیم و ضامن انتهای گریس پمپ را لحظه ای فشار می دهیم تا فنر جمع شده در داخل مخزن آزاد شود.

 -سپس گریس داخل مخزن به سمت پمپ حرکت می کند و با بالا و پایین بردن دسته گریس پمپ گریس به راحتی از رابط به سمت بیرون هدایت می شود.

با توجه به داشتن سری گریس پمپ و قرار دادن سری آن بر روی انواع سری گریس خور ها می توان به راحتی گریس کاری انجام داد.

نکات مهمی که در باید در نظر گرفته شوند عبارتند است از :

 • مقدار گریس با توجه به اندازه ی منبع دخیره گریس باید اندازه گیری شود.
 • باید دستگاه گریس به صورت افقی نگه داری شود تا از نشت گریس جلوگیری شود .
 • برای اطمینان از کارکرد دستگاه به طور مداوم حجم گریس خروجی را کنترل کنیم.
 • باید از تمیز بودن قسمت خروجی گان مطمعن شویم که گریس به اسانی انتقال پیدا کند .
 • از مخلوط کردن گریس کهنه با نمونه جدبد خودداری کنید .
 • از وارد شدن شن و خاک به درون دستگاه جلوگیری شود زیرا با انسداد سیلندرها باعث اختلال در عملکرد می شوند.

منبع : صنایع پیشرو