علمی و پزشکیکسب و کار جدید

درمان قطعی زود انزالی شدید چیست؟

زود انزالی چیست؟ دلایل آن و 10 درمان قطعی زودانزالی

سکس از مهم‌ترین نیازهای یک انسان است و زوجین برای رفع این نیاز نیازمند سلامت جسمی هستند. در صورتیکه هر یک از طرفین مشکلی داشته‌باشد، چه روانی، چه جسمی، می‌تواند بر روی سکس و متعاقبا بر رابطه‌ی آنها اثر بگذارد. توجه داشته‌باشید که یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردان و زنان در رابطه‌ی جنسی از آن رنج می‌برند و بر اعتماد به نفس آنها اثر منفی می‌گذارد، زود انزالی است؛ اما خوشبختانه درمان تضمینی زودانزالی وجود دارد.

زود انزالی تعریف مشخصی دارد که بر اساس آن می‌توان گفت که یک فرد مشکل نگهداری نعوظ برای مدت خاصی را دارد. در بیشتر تعاریف، اگر زیر ۱ دقیقه انزال صورت گیرد، فرد زود انزال است. این مسئله، مشکلات بسیاری برای فرد و شریک جنسی او ایجاد می‌کند. یکی از این مشکلات، راضی نکردن شریک جنسی از رابطه‌ی جنسی است. همچنین کسانی که زودانزالی دارند، از رابطه‌ی جنسی خود لذت نمی‌برند. در صورتیکه با زود انزالی دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید با مشورت کنید. در ادامه به بررسی راهکارهای خانگی برای درمان زود انزالی و بهبود آن به همراه روشهای  ترک خودارضایی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اول از همه باید بدانیم که زود انزالی به چه معناست! انزال به معنای دفع منی از بدن است. زود انزالی به انگلیسی Premature ejaculation (PE)، به وضعیتی گفته می‌شود که زودتر از آنچه یک مرد یا شریک زندگی‌اش در طول رابطه‌ی جنسی دوست دارد، انزال اتفاق‌افتد. البته زود انزالی هم در مردان و هم در زنان دیده‌می‌شود. ولی هر دو آنها درمان دارند. زود انزالی در زنان باعث می‌شود که به اندازه‌ی کافی از رابطه‌ی جنسی لذت نبرند و در مردان علاوه بر این مشکل باعث می‌شود که نتوانند به شریک جنسی خود احساس خوبی بدهند.

در سال‌های اخیر، اختلال عملکرد جنسی مردان بیشتر شناخته و درک شده‌است و درک بهتری از مشکلات ناشی از آن وجود دارد. زود انزالی یکی از مشکلات شایع جنسی در مردان است که می‌تواند منجر به علائم ثانویه مانند پریشانی، خجالت، اضطراب و افسردگی شود، اما یک بیماری قابل درمان است. به طور کلی، مشکلات انزال در مردان به ۳ دسته تقسیم می‌شوند؛

 • انزال زودرس یا زود انزالی
 • تاخیر در انزال یا دیر انزالی
 • انزال رو به عقب

میانگین زمان انزال ۵ دقیقه و نیم است، اما شما و همسرتان تصمیم می‌گیرید که آیا از طول رابطه‌ی جنسی و زمان انزال راضی هستید یا خیر.

آمپول درمان زود انزالی | برای درمان زود انزالی چی بخوریم | درمان زود انزالی با خمیر دندان

مکانیسم انزال چگونه است؟

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می‌شود. وقتی مردان از نظر جنسی تحریک می‌شوند، سیگنال‌هایی به نخاع و مغز ارسال می‌شود. وقتی مردان به سطح خاصی از هیجان و لذت جنسی می‌رسند، سیگنال‌هایی از مغز به اندام‌های تولید مثل ارسال می‌شود. این امر باعث می‌شود که منی از طریق آلت تناسلی خارج شود و انزال اتفاق‌بیفتد. اختلال در این مسیر می‌تواند باعث اختلال در انزال از جمله زود انزالی شود.

زمان زودانزالی چقدر است؟

اگرچه به طور کلی نمی‌توان برای طول رابطه‌ی جنسی و زمان انزال، زمانبندی دقیقی مشخص کرد، زیرا این موضوع به تمایل و توانایی دو زوج هنگام رابطه‌ی جنسی بستگی دارد. اما طبق تحقیقات انجام‌شده، میانگین زمان انزال ۵ دقیقه و نیم است. با این حال، این شما و همسرتان هستید که تصمیم می‌گیرید که آیا از طول رابطه‌ی جنسی و زمان انزال راضی هستید یا خیر.

زودانزالی در چه صورتی خطرناک است؟

تجربه‌ی دوره‌های گاه به گاه انزال زودرس طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر متوجه شدید که حدود نیمی از تلاش‌های شما برای برقراری رابطه‌ی جنسی منجر به انزال زودرس می‌شود یا انزال زودرس باعث کاهش لذت جنسی شود و روابط را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است به درمان نیاز داشته‌باشید. برای درمان این مشکل می‌توانید به و مراجعه کنید.

نقش عوامل مختلف در زود انزالی

مواردی هستند که بر زودانزالی اثر می‌گذارند. در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • سروتونین
  • سروتونین ممکن است در انزال زودرس نقش داشته‌باشد. سروتونین یک ماده‌ی طبیعی در بدن است که توسط عصب‌ها ساخته می‌شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز باعث افزایش زمان انزال می‌شود. مقادیر کم سروتونین می‌تواند زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به انزال زودرس شود.
 • سن
  • اگرچه زود انزالی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما افزایش سن می‌تواند تاثیر بیشتری در بروز آن داشته‌باشد.

انزال زودرس می‌تواند باعث ایجاد سردی بین زوجین شود.

زود انزالی بر اثر چیست؟

زود انزالی به علت‌های مختلفی ایجاد می‌شود که به برخی از این علت‌ها در ادامه پرداخته‌شده است. علت‌های ایجادکننده‌ی زود انزالی هم به روان مرتبط می‌شوند و هم به جسم. علت‌های جسمی و روانی هر دو درمان دارند و برای درمان آنها باید به متخصص مراجعه کرد. البته برخی روش‌ها و راهکارهای خانگی هم وجود دارند که کمک گرفتن از آنها امکان پذیر است. در صورتی می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد که با متخصص در میان گذاشته‌شود.

درمان قطعی زود انزالی در گرو تشخیص دقیق است. در صورتیکه علت اصلی زود انزالی تشخیص داده نشود، نمی‌توان روش درمانی مناسبی برای آن برگزید. بنابراین حتما باید با متخصص مشورت کنید. اگرچه زود انزالی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما افزایش سن می‌تواند تاثیر بیشتری در بروز آن داشته باشد.

دلایل زود انزالی چیست؟

عوامل مختلف روحی و جسمی می‌توانند باعث شود که مردان به طور ناگهانی دچار انزال زودرس شود. انزال زودرس حاصل تعامل پیچیده‌ای از عوامل جسمی و روانی است.

 • دلایل جسمی زود انزالی چیست؟
 • دلایل روانشناختی زود انزالی چیست؟
 • استرس
 • وجود مشکلات در رابطه ی بین زوجین
 • وجود نگرانی و اضطراب در مورد عملکرد جنسی (به ویژه در آغاز یک رابطه‌ی جدید، یا زمانی که فرد قبلا در عملکرد جنسی مشکل داشته‌است).
 • احساس گناه یا عدم کفایت
 • آموزش نادرست و اعتقادات اشتباه در مورد رابطه‌ی جنسی
 • انتظارات غیرواقعی در مورد عملکرد جنسی
 • سرکوب میل جنسی
 • نداشتن اعتماد به نفس
 • مشکلات عاطفی
 • بی‌تجربگی جنسی
 • تازگی رابطه
 • هیجان یا تحریک بیش از حد.

برخی افراد بعد از کرونا به زود انزالی دچار می‌شوند.

زود انزالی بعد از کرونا

کرونا یکی از بیماری‌های پاندمیک قرن اخیر بوده‌است که مشکلات و مسائل بسیاری را برای افراد متعدد ایجاد کرده‌است. کرونا بر روی سیستم‌های مختلف بدن اثر گذاشته‌است و تغییرات مختلفی بعد از بهبودی برای شخص به بار آورده‌است. اما هنوز توجه زیادی را به زود انزالی در مردان بعد از کرونا جلب نکرده‌است. در هر صورت، مطالعاتی در این زمینه انجام شده‌است و تغییراتی در زندگی جنسی افرادی که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، مشاهده شده‌است.

به عنوان مثال، در یکی از مطالعاتی که انجام شده‌بود، تاثیر کرونا بر زود انزالی روی ۳ مرد مورد مطالعه قرار گرفته‌بود. بعد از بهبودی کرونا، این بیماران شروع به زودانزالی و اختلال نعوظ کرده‌بودند.‌ جالب است بدانید که میزان هورمون‌های جنسی این بیماران در اندازه‌ی طبیعی بود. البته این موارد اولین مواردی بودند که نشان‌دهنده‌ی ارتباط کرونا با زودانزالی بودند.

حل مشکلات زود انزالی

پیشتر گفتیم که برای درمان زودانزالی باید علت اصلی ایجاد آن مشخص شود. گاهی زود انزالی به علت یک مشکل فیزیکی ایجاد شده‌است که درمان آن بسیار ساده است و می‌توان به سرعت از شر آن خلاص شد. گاهی زود انزالی به علت مسائل روانی مختلف و پیچیده‌ای ایجاد شده‌است که نیازمند درمان‌های پیشرفته‌تر است. زود انزالی و درمان آن از مسائل مهم روابط جنسی است. برای اینکه بتوانید از بهترین درمان‌ها بهره‌مند شوید، حتما باید به متخصص مراجعه کنید. درمان زود انزالی در مردان و درمان زود انزالی در زنان، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد که مرتبط با آناتومی بدن دو جنس است. می‌توانید از آموزش تصویری درمان زود انزالی و فیلم آموزش درمان زود انزالی هم استفاده کنید.

درمان قطعی زود انزالی؛ داروی درمان زودانزالی و راه‌های درمان خانگی؛

به خاطر داشته‌باشید که روند درمان ممکن است زمان‌بر باشد. درمان‌های روانشناختی، رفتار درمانی و داروها اصلی‌ترین موارد در درمان زود انزالی هستند.

1.     تقویت عضلات کف لگن

برخی تمرینات می توانند عضلات کف لگن را تقویت کرده و در کاهش زود انزالی موثر باشند. برای یافتن عضلات کف لگن، تمرکز خود را بر روی عضلاتی بگذارید که برای قطع ادرار در میانه‌ی جریان ادرار از آن ها کمک می‌گیرید. عضلات کف لگن همان عضلاتی هستنند برای نگه‌داشتن باد معده یا مدفوع نیز از آنها استفاده می‌کنید. وقتی فهمیدید ماهیچه‌های کف لگن کجا هستند، می‌توانید تمریناتی را در حالت ایستاده، نشسته یا درازکش انجام دهید. برای انجام تمرین‌های تقویت کننده‌ی کف لگن مراحل زیر را دنبال کنید؛

 • عضلات کف لگن خود را برای ۳ ثانیه منقبض کنید.
 • سپس آنها را به مدت ۳ ثانیه شل کنید.
 • این کار را چندین بار پشت سر هم در طول روز انجام دهید.
 • هر روز ۳ بار و در هر مرتبه ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید.
 • از نگه‌داشتن نفس خودداری کنید و در حین تمرینات، آزادانه نفس بکشید.
 • هنگام انجام تمرینات تقویت عضلات کف لگن مراقب باشید از عضلات شکم یا باسن به جای عضلات کف لگن استفاده نکنید.
 • تقویت عضلات لگن ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

2.     روان درمانی

درمان روانشناختی، روشی برای بررسی مشکلات در احساسات و عواطف است که می‌توانند منجر به بروز مشکل در روابط جنسی، از جمله زود انزالی، شوند. هدف از این نوع درمان، یافتن منشا مشکلات و یافتن راه حل‌هایی است که ممکن است به درمان زودانزالی کمک کند. روان‌درمانی و زوج درمانی همچنین می‌تواند به زوجین کمک کند تا به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی کم‌تر احساس خشم و ناراحتی داشته‌باشند. درمان روانشناختی می‌تواند اعتماد به نفس جنسی را ارتقا دهد. زوجین باید به دنبال راه‌هایی برای افزایش صمیمیت عاطفی خود از طریق فعالیت‌های غیرجنسی باشند.

3.     رفتاردرمانی

در رفتار درمانی از تمریناتی برای کمک به ایجاد تحمل برای تاخیر در انزال استفاده می‌شود. هدف از این نوع درمان، کمک به کنترل بر روی زمان انزال است که در زیر به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم؛

4.     روش توقف – شروع

در میان رابطه‌ی جنسی و نزدیک به زمان انزال، کمی وقفه ایجاد کنید و تا زمانی که احساس کنید دوباره کنترل را در دست دارید، استراحت کنید. این کار را ۳ بار امتحان کنید تا زمانی که احساس کنید در هنگام انزال توانایی کنترل بیشتری دارید. در طول رابطه‌ی جنسی نفس عمیق بکشید تا رفلکس انزال را برای مدت کوتاهی خاموش کنید. طبق بررسی‌های انجام شده، این کار برای درمان زود انزالی موثر است.

5.     موقعیت مناسب در رابطه ی جنسی

در طول رابطه‌ی جنسی برای کنترل بیشتر در زمان انزال، بهتر است مردان با شریک زندگی خود رابطه‌ی جنسی داشته باشند. این کار این امکان را به شما می‌دهد که در هنگام انزال، دور شوید و از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید.

6.     تاثیر خودارضایی بر زودانزالی

بر زودانزالی تاثیر دارد. در برخی موارد، درمان انزال زودرس ممکن است شامل برداشتن خودارضایی، ۱ یا ۲ ساعت قبل از مقاربت باشد تا بتوانید انزال را در حین رابطه‌ی جنسی به تاخیر بیندازید.

7.     درمان دارویی زودانزالی

گاهی زود انزالی را با دارو درمان می‌کنند. از این طریق می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن به درمان مشکل زود انزالی پرداخت.

قرص‌های ضدافسردگی باعث دیرانزالی می شوند؟

طبق تحقیقات انجام‌شده، یک عارضه‌ی جانبی قرص‌های ضد افسردگی این است که ارگاسم را به تاخیر می‌اندازند، بنابراین از این عارضه به نفع درمان زودانزالی استفاده می‌شود. ، برای درمان زود انزالی، ، ، ، قرص مودافينيل و که بر میزان سروتونین تاثیر می‌گذارند، می‌توانند روند انزال را به تاخیر بیندازند. اگر دارویی موثر نباشد، ممکن است پزشک پیشنهاد کند داروی دیگری را امتحان کنید.

قرص زود انزالی را چگونه مصرف کنیم؟

داروهایی که برای درمان انزال زودرس استفاده می‌شوند، مانند قرص زود انزالی، را می‌توانید هر روز یا فقط قبل از رابطه‌ی جنسی مصرف کنید. معمولا ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا این داروی زود انزالی شروع به کار کنند. اما ممکن است ۲ تا ۳ هفته، طول بکشد تا تاثیر کامل داروها را مشاهده کنید.

زمان مناسب برای مصرف دارو قبل از رابطه‌ی جنسی، از ۲ تا ۶ ساعت قبل است. در صورت قطع مصرف این داروها انزال زودرس می‌تواند برگردد. اکثر مردان مبتلا به زود انزالی به مصرف مداوم این داروها نیاز دارند.

ویاگرا مصرف کنم؟

و نیز می‌توانند به شما در حفظ نعوظ کمک کنند و منجر به تاخیر در انزال شوند. عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل سردرد، گرگرفتگی صورت و سو هاضمه باشد. این داروها در صورت استفاده همراه با داروهای ضد افسردگی موثرتر عمل می‌کنند.

زمان مناسب برای مصرف قرص زودانزالی، 2 تا 6 ساعت قبل از رابطه‌ی جنسی است.