علمی و پزشکیکسب و کار جدید

چرا لوله برگشت کولر گازی برفک میزند؟

علت برفک بستن لوله برگشت کولر گازی

یخ زدن یا برفک زدن کولرگازی مشکلی نسبتا رایج است که در بخش های مختلف این دستگاه اتفاق می افتد. مثلا ممکن است ببینید که کمپرسور کولر شما برفک زده و ندانید که باید چه کنید تا دیگر چنین صحنه ای را نبینید. گاهی پنل بیرونی و کندانسور یخ می زنند و باعث نگرانی شما می شوند.

اما امروز به بررسی دلایل برفک زدن لوله برگشت کولر گازی پرداخته ایم. البته پیش تر در خصوص به صورت جامع صحبت کرده بودیم که می توانید از مقاله های مرتبط با آن در دیگر بخش های وب سایت کمک بگیرید. برای آشنایی با دلایل برفک بستن لوله برگشت کولر گازی و چگونگی رفع این مشکل، از شما دعوت می کنیم به ادامه مطلب توجه کنید. همچنین می توانید جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

ابعاد دریچه خطی‬‎ | خرید دریچه هواکش | دریچه خطی دو اسلوت‬‎

دلایل برف زدن لوله برگشت کولر گازی

به طور کلی عوامل بسیاری موجب یخ زدن یا تشکیل برفک در اجزای کولر گازی و اسپلیت می شوند. مثلا اگر جریان هوا به درستی در لوله ها و کویل ها وجود نداشته باشد، ممکن است این بخش ها دچار برفک زدگی شوند. آلودگی و انسداد فیلترها بر اثر نفوذ گرد و خاک و چربی هم دلیل دیگر برف زدن لوله برگشت کولر گازی به شمار می روند. شاید جالب باشد بدانید که اگر کولر گازی شما گاز کافی نداشته باشد، ممکن است لوله ها یا کندانسور آن یخ بزنند. خرابی قطعاتی مثل ترموستات، سنسورها شیر برقی و … نیز باعث ایجاد یخ یا برفک در کولر و اسپلیت، به ویژه مدل های سرمایشی-گرمایشی می شود. در زیر هریک از این دلایل را بیشتر بررسی می کنیم.

عدم وجود هوا در کویل اواپراتور

روند کاری اسپلیت و کولر گازی به این ترتیب است که با گرفتن دمای محیط، دما را کاهش داده و موجب خنک شدن محل می شوند. اگر سیستم تهویه مطبوع شما به طور صحیح جریان هوا را از روی اواپراتور عبور ندهد، این تبادل گرما اتفاق نمی افتد و گاز فریون نمی تواند بخوبی گرما را از خانه خارج کند. در نتیجه به مرور دمای گاز کاهش پیدا کرده و لوله ها یخ می زنند.

خرابی فن بلوور

از دیگر دلایل برف زدن لوله برگشت کولر گازی، خرابی قطعه ای به نام فن بلوور است. این قطعه هوای گرم را به داخل پنل کشیده و با تماس با کویل های اواپراتور سرد، آن را به هوای سرد تبدیل می کند. اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند، پنل داخلی شروع به یخ زدن می کند و شاهد ایجاد دانه های برفک و بلورهای یخ روی کولر و بخش های مختلف آن خواهیم بود.

کثیف بودن فیلتر های کولر گازی

پس از مدتی آلوده و مسدود می شوند. این مسئله باعث می شود که مکش هوا به درستی انجام نشود و به دنبال آن قطعاتی همچون فن بلوور و اواپراتور درست کار نکنند. در نتیجه لوله برگشت یا دیگر بخش های کولر یخ می زنند.

کاهش حجم گاز

اگر کولر گازی شما به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جا به جایی نادرست و … کمبود گاز داشته باشد و از گاز کافی برخوردار نباشد، سیکل سرمایش با مشکل مواجه می شود. در این شرایط، برف زدن لوله برگشت کولر گازی اتفاق عجیبی نیست و ممکن است شاهد بروز آن باشید.

بهم ریختن استاندارد دمایی

زمانی که هوای بیرون نسبتا سرد است، سعی کنید که از حالت فن کولر گازی استفاده کنید. اگر در این شرایط از حالت سرمایش استفاده کنید، لوله ها و به طور کلی سیکل کولر یخ می زند.

خرابی اجزای مختلف کولر گازی

خرابی قطعات هم دلیل دیگر برف زدن لوله برگشت کولر گازی است. اگر قطعاتی همچون فرماند، سنسور بیرونی، شیر برقی و… از کار بیفتند، کولر درست کار نکرده و اجزای آن یخ یا برفک می زنند.

انسداد و گرفتی لوله ها

اگر لوله مویی یا قطعاتی مانند شیربرقی کولر گازی یا لوله های ارتباطی گرفتگی داشته و یا مسدود باشند، ممکن است لوله ها، کمپرسور و یا کندانسور یخ بزنند.

راهکارهای رفع مشکل یخ زدن لوله برگشت کولر گازی

تیم تعمیرات کولر گازی تهویه سان برای برطرف کردن مشکل برف زدن لوله برگشت کولر گازی، اقدامات زیر را انجام می دهند:

  • تعویض فیلتر هوای کولر گازی
  • بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی یا اسپلیت
  • بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از باز  و عادی بودن جریان هوا
  • بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
  • استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

توصیه می کنیم برای رفع این مشکل و رهایی از آن، با تکنسین های مجرب تعمیرات اسپلیت و کولر گازی مشورت کرده و از آنها کمک بگیرید. علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت امروزه اکثر مردم برای تامین سرمایش و گرمایش خانه ها و محل کار خود از داکت اسپلیت و کولر گازی استفاده می کنند. داکت اسپلیت ها در فصل تابستان و روزهای گرم ممکن است که دچار یخ زدگی لوله برگشت …

امروزه اکثر مردم برای تامین سرمایش و گرمایش خانه ها و محل کار خود از داکت اسپلیت و کولر گازی استفاده می کنند. داکت اسپلیت ها در فصل تابستان و روزهای گرم ممکن است که دچار یخ زدگی لوله برگشت شوند. یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت در فصل تابستان یک از مشکلاتی است که سبب نگرانی افراد شده است.

به همین جهت برای جلوگیری از این امر راهکارهایی ارائه شده است. زیرا در صورت برطرف نکردن این مشکل خسارت های زیادی به دستگاه وارد خواهد شد و حتی ممکن است مجبور به دیگری شوید که این کار هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. بنابراین در این مقاله به بررسی علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت و راهکارهایی برای رفع آن خواهیم پرداخت.

چرا لوله برگشت داکت اسپلیت یخ می زند؟ (نکات تکمیلی)

یکی از مهم ترین دلایلی که سبب یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت می گردد، عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور داکت اسپلیت می باشد. داکت اسپیلت ها در ایران بصورت گرمایش آبگرم هستند اما در بعضی مواقع از سیستم هیت پمپ نیز استفاده می کنند. سیستم هایی که برای گرمایش کولرگازی از شیر 4 طرفه استفاده می کنند هیت پمپ نام دارند.

البته مصرف برق در حالت گرمایش کولرگازی به صورت هیت پمپ بالا خواهد بود به همین دلیل از این سیستم به عنوان رزرو سیستم آبگرم داکت اسپلیت استفاده می شود. هیت پمپ ها می توانند یکی از دلایل یخ زدن کندانسور داکت اسپلیت باشد که شامل دلایلی مانند کمبود گاز فریون، سوختن موتور یا راه انداز بلوور، درست کار نکردن فن بلوور، کثیف شدن فیلترها، شکستن لوله های داکت اسپلیت، خراب شدن ترموستات دستگاه، وجود گرفتگی در فیلتر اکومولاتور و لوله مویی، سرمایش بیش از حد فضای بیرون و خراب شدن فن می باشد. اکنون به بررسی دقیق تر علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت خواهیم پرداخت:

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور

از مهم ترین دلایل یخ زدگی لوله های برگشت در دستگاه داکت اسپلیت می توان به عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور یا همان قسمت مشبکی پنل داخلی اشاره نمود. در واقع نحوه عملکرد داکت اسپلیت ها به این صورت است که گرمای فضای داخلی را گرفته و با پایین آوردن دمای محیط سبب خنک شدن محیط می شوند. اگر این دستگاه نتواند هوا را به درستی تخلیه نماید جریان هوا به مقدار لازم در داکت اسپلیت وجود نخواهد داشت در نتیجه گاز فریون قادر به خارج کردن گرما به طور کامل نخواهد بود و همین امر سبب کاهش دمای لوله و یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت خواهد شد.

درست کار نکردن فن بلوور

یکی مهم ترین قطعات داخل دستگاه فن بلوور بوده که وظیفه دارد هوای گرم را داخل پنل بکشد و پس از تماس با کویل های اواپراتور سرد هوای گرم را به هوا سرد تبدیل نماید. سپس دوباره به محیط بر گشته و این چرخه ادامه خواهد داشت. حالا اگر فن بلوور دچار مشکل شود  و نتواند هوا را از اواپراتور به محی بیرون انتقال دهد دمای دستگاه پایین آمده و یخ می زند. همچنین از دیگر دلایلی که سبب خارج نشدن هوا از فن پنل داخلی می شود مواردی مانند خراب شدن دستگاه، ورود گرد و غبار به فیلتر و یا سوختن موتور فنمی باشد که سبب عدم تخلیه هوا و در نتیجه یخ زدن لوله برگشت خواهد شد.

محل نصب داکت اسپلیت

از دیگر موارد مهمی که در یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت تاثیر خواهد داشت مکانی است که دستگاه را نصب می کنید. اگر در مکانی که داکت اسپلیت در آن نصب شده سرما زیادی وجود داشته باشد این مشکل به وجود خواهد آمد. اگر برای دستگاه شما چنین اتفاقی رخ داد بهتر است که از یک تکنسین متخصص با تجربه بالا کمک بگیرید تا اقدام به بررسی و تعمیر دستگاه نماید. اکنون به جهت آسایش دمایی، افزایش کارایی راه حل هایی برای جلوگیری از یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت به شما عزیزان ارائه خواهیم داد:

راهکارهایی برای رفع مشکل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت

بهترین کار برای برطرف کردن مشکل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت این است که از یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید اما از کارایی که می توانید برای رفع این مشکل انجام دهید تعویض فیلترهای هوا، تمیز کردن کویل اواپراتور، بررسی جریان هوای داخل داکت اسپلیت، چک کردن فن بلوور و تعویض در صورت نیاز و استفاده از حالت فن در زمان هایی که بیرون از خانه سرد است. البته با رعایت نکات ساده ای نیز می توانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید و اولین کاری که می توانید در این باره انجام دهید تمیز کردن کویل اواپراتور و بررسی مداوم آن می باشد.

موضوع دیگر بررسی فن بلوور است تا اگر دچار مشکل شده بود سریعا آن را برطرف کنید. از دیگر کارهایی که به جهت بروز مشکل یخ زدگی لوله برگشت سیستم داکت اسپلیت می توانید انجام دهید اطمینان از برقرار بودن جریان هوا درون دستگاه می باشد. همچنین اگر زمانی که هوا سرد است از حالت فن دستگاه استفاده کنید از یخ زدگی جلوگیری خواهید کرد.