عمومیکسب و کار جدید

از سرویس خارج کردن برج خنک کننده

از سرویس خارج کردن برج خنک کننده فایبرگلاس مدور به معنی انجام اقدامات لازم جهت توقف کامل فعالیت برج خنک کن و سیستم های مرتبط با آن می باشد. معمولاً برج خنک کننده در پایان فصل و یا شروع دوره تعمیرات خاموش می شود. از سرویس خارج کردن کولینگ تاور، فرآیندی ساده و ارزان قیمت است.دو هفته مانده به زمان خاموش کردن برج خنک کننده را به 50 درصد کاهش دهید تا جامدات و ذرات معلق از کولینگ تاور خارج شود.

سپس برای 24 تا 48 ساعت مواد ضد خوردگی را در سیستم به جریان اندازید تا کل سیستم در مقابل خوردگی مقاوم شود و سپس سیستم را خاموش کرده و حوضچه را کاملا تمیز و خشک نمایید.در ادامه این مقاله از قصد دایم تا جزئیات بیشتری را در مورد از سرویس خارج کردن برج خنک کننده و اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد، ارائه کنیم.

اقدامات لازم برای از سرویس خارج کردن برج خنک کننده

برج های خنک کننده هیچگاه به طور کامل از سرویس خارج نمی شوند، مگر آن که کل واحد از سرویس خارج شود. اما امکان دارد لازم شود یک یا چند سل از سل های یک برج خنک کننده از سرویس خارج گردد، آنگاه بایستی این موارد را انجام داد:

 1. از سرویس خارج کردن دستگاه های تولید آب بدون املاح DM
 2. برای این کار، ابتدا با واحد آب جهت از سرویس خارج کردن پمپ ارسالی آب خام به واحد برج های خنک کننده تماس گرفته شود، پس از قطع لوپ آب خام ارسالی از واحد آب، دستگاه های تولید آب بدون املاح از سرویس خارج شوند.
 3. از سرویس خارج کردن فیلتر های شنی
 4. بایستی پمپ تامین آب فیلتر های شنی از سرویس خارج شود. سپس فیلتر های شنی یکی پس از دیگری از سرویس خارج گردند.
 5. از سرویس خارج کردن پمپ های ارسالی آب خنک کننده به واحد های پروسس
 6. بعد از هماهنگی با واحد های پروسس و نیروگاه، پمپ های ارسالی آب خنک کننده را مطابق با روش ذکر شده در نرم افزار آموزشی پمپ یکی پس از دیگری از سرویس خارج کنید.
 7. از سرویس خارج کردن هر پمپ در صورت نیاز به کنترل و تامین فشار آب خنک ارسالی، با بستن شیر آب ورودی به رایزرهای مربوطه انجام می شود.
 8. از سرویس خارج کردن فن ها
 9. با توجه به وضعیت سه گانه کلید ایستگاه برق واحد، با فشار دکمه STOP از داخل اتاق کنترل و یا ایستگاه برق واحد و یا کنار فن، فن مربوطه از سرویس خارج می شود.
 10. پمپ های تزریق مواد شیمیایی را از سرویس خارج کنید.
 11. برق پمپ ها و فن خاموش گردند.

Decommissioning the cooling tower

بعد از مرحله خاموش کردن ، باید موارد زیر انجام پذیرد:

 1. آب موجود داخل حوضچه بوسیله پمپ های تخلیه، خالی شود.
 2. گل و لای و لجنهای موجود در حوضچه به صورت دستی و یا با استفاده از خشک کن از حوضچه تخلیه شود.
 3. بخش مکش پمپ ها بازدید شده و صافی های آن ها تمیز گردد.
 4. یاتاقان های الکتروموتور ها در صورت نیاز تعمیر شود.
 5. فن ها بازدید و تعمیر گردد.
 6. زاویه فن ها در صورت نیاز تنظیم شود.
 7. لوور ها، پکینگ ها و قطره گیرهای شکسته تعویض گردد.
 8. شیرها باز شده و روانکاری شوند.

تعمیرات برج خنک‌ کننده شامل مجموعه اقداماتی جهت بازسازی، بروز رسانی و بهسازی برج خنک‌ کننده است. اقداماتی از جمله تعویض قطعات مصرفی شامل پکینگ، تسمه، نازل، آب پخش‌کن، بازسازی بدنه و رفع نشتی کولینگ تاور، تعویض قطعات معیوب از جمله پروانه یا الکتروموتور و یا ارتقا عملکرد دستگاه شامل کاهش مصرف آب یا کاهش مصرف انرژی.

تعمیر کولینگ تاور می‌ تواند شامل تعویض قطعه‌ ای کوچک و گاه تعویض و یا تعمیر مجموعه‌ ای گسترده‌ ای از قطعات برج خنک‌ کننده باشد. برج خنک‌ کننده از جمله دستگاه‌ هایی است که به دلیل در معرض رطوبت قرار داشتن به سرعت دچار خوردگی و فرسودگی می‌ شود. بنابراین نیاز است تا عملیات سرویس، نگهداری و تعمیرات برج خنک کن به صورت دوره‌ ای طبق زمان‌ بندی مشخص انجام شود.

اقدامات قبل از شروع تعمیرات برج خنک‌ کننده

جهت شروع اقدامات مربوط به تعمیرات برج خنک‌ کننده نیاز است که مراحل زیر طی شود تا از نظر ایمنی مشکلی بوجود نیاید. وقتی برج خنک‌ کننده خاموش است دسترسی به بخش های مختلف آن به راحتی امکان پذیر است و کاربر می‌ تواند تعمیر و یا تعویض قطعات را به سرعت انجام دهد. در تمام مراحل در نظر داشته باشید که حفظ ایمنی در هنگام کار بسیار مهم است.

 • از سرویس خارج کردن دستگاه های تولید آب بدون املاح DM
  برای این کار ابتدا با واحد آب جهت از سرویس خارج کردن پمپ ارسالی آب خام به واحد برج‌ های خنک‌ کننده تماس گرفته شود، پس از قطع لوپ آب خام ارسالی از واحد آب، دستگاه‌ های تولید برج خنک کننده آب بدون املاح از سرویس خارج شوند.
 • از سرویس خارج کردن فیلترهای شنی
  بایستی پمپ تامین آب فیلترهای شنی از سرویس خارج شود. سپس فیلترهای شنی یکی پس از دیگری از سرویس خارج گردند.
 • خاموش کردن پمپ‌ های آب برج خنک‌ کننده به واحدهای پروسس
  بعد از هماهنگی با واحدهای پروسس و نیروگاه، مطابق با روش ذکر شده در نرم افزار آموزشی پمپ یکی پس از دیگری از سرویس خارج کنید. در صورت نیاز به کنترل و تامین فشار آب خنک ارسالی، می‌ توان با بستن شیر آب ورودی به رایزرهای مربوطه انجام داد.
 • ‌ خاموش کردن فن‌ ها
  با توجه به وضعیت سه گانه کلید ایستگاه برق واحد، با فشار دکمه STOP از داخل اتاق کنترل و یا ایستگاه برق واحد و یا کنار فن، فن مربوطه از سرویس خارج می‌ شود.
 • پمپ‌ های تزریق مواد شیمیایی را از سرویس خارج کنید
 • برق پمپ‌ها و فن خاموش گردند

جدول زمان‌ بندی بازرسی کولینگ تاور

بسیاری از در دوره‌ های زمان‌بندی مشخصی نیاز به بازرسی، تعمیر و یا تعویض دارند که در این دوره‌ ها، بازرسی قطعات باید مطابق جدول زمان‌ بندی صورت پذیرد.

تعمیر، سرویس و نگهداری کولینگ تاور

پس از خاموش کردن سیستم می‌ توان قطعاتی که نیاز به تعمیر یا جایگزینی دارند را تشخیص داد. برخی از قطعات را می‌ توان در همان محل پروژه تعمیر و بازسازی نمود و برخی از قطعات هم بایستی جایگزین شوند.قطعات مصرفی از جمله از جمله قطعاتی هستند که در دوره زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند. در ادامه به نحوه تعمیر برج خنک‌ کننده اشاره می‌ گردد.

نحوه تعمیر برج خنک‌ کننده

 1. آب موجود داخل حوضچه بوسیله پمپ‌ های تخلیه، خالی شود.
 2. گل و لای و لجن‌ های موجود در حوضچه به صورت دستی و یا با استفاده از خشک کن از حوضچه تخلیه شود.
 3. بخش مکش پمپ‌ ها بازدید شده و صافی‌ های آنها تمیز گردد.
 4. یاتاقان‌ های الکتروموتورها در صورت نیاز تعمیر شود.
 5. فن‌ ها بازدید و تعمیر گردد.
 6. زاویه فن‌ ها در صورت نیاز تنظیم شود.
 7. لوورها، پکینگ‌ ها و قطره‌ گیرهای شکسته تعویض گردد.
 8. شیرها باز شده و روانکاری شوند.

تعمیر برج خنک کننده

پس از تعمیرات تمام تجهیزات و قطعات اضافی را از خارج کنید و دستگاه را تمیز کنید . مطمئن شوید که کلیه قطعات در جای خود مونتاژ شده‌اند و سپس برج خنک‌ کننده را روشن کنید. اگر پس از روشن کردن صدای غیر معمول شنیده شد و یا عملکرد برج دچار نقص بود به سرعت برج خنک‌ کننده را خاموش کنید و مجدداً آن را بررسی کنید.برای مطالعه بیشتر در مورد تعمیر کولینگ تاور به مطلب مراجعه فرمایید. مفتخر است توسط تیم متخصص و با تجربه کلیه امورات مربوط به تعمیر و نگهداری برج خنک‌ کننده و تعمیرات برج خنک‌ کننده فایبرگلاس را در اسرع وقت و با کیفیت بالا انجام دهد.

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی درواقع مکانیزم خنک کننده آب صنعتی میباشد که استراکچر برج با هندسه مکعب طراحی گردیده تا راندمان بالایی درهنگام خنک کاری داشته باشد.وظیفه اصلی انواع کولینگ تاورها جذب گرمای اضافی از آب تا دمای محیطی است.فرایندی کاربردی و منظم که بوسیله برج در خیلی از تاسیسات ساختمانی،تهویه مطبوع و صنعتی به راحتی انجام میشود.

بدنه برج از مواد فایبرگلاس  طراحی شده که از ترکیب چند ماده مخصوص مانند : ژلکت،رزین،الیاف سوزنی یا حصیری تولید میگردد.استقامت بالای خواص ماده باعث افزایش طول عمر برج خنک کننده فایبرگلاس شده که امروزه جایگزین مناسبی درمقایسه با نوع فلزی یا گالوانیزه دارد.عایق حرارتی فایبر اجازه جذب گرما به سطح کولینگ تاور مکعبی را نمیدهد که سبب افزایش بازدهی در برج شده است.