اقتصادیکسب و کار جدید

برج خنک کننده مدار بسته (یا همان خشک یا هوا خنک)

تفاوت برجهای خنک کننده مدار بسته و مدار باز

تفاوت عمده کولینگ تاور مدار بسته با مدار باز در عملکرد کولینگ تاور مدار بسته نسبت به کولینگ تاور مدار باز، جلوگیری از تبخیر و رسوب گرفتن آب سیستم می‌باشد، به نحوی که آب سیستم با هوا در تماس نبوده و در نتیجه تبخیر نشده و ناخالصی وارد آن نمی‌شود.

 موارد استفاده از برج خنک کننده مدار بسته

کولینگ تاور مدار بسته به دلیل هزینه ساخت بالا، معمولاً در صنایع بسیار حساس به رسوب و نیازمند آب نرم به کار می‌رود و یا برای خنک کردن دستگاه‌های صنعتی بسیار گرانقیمت استفاده می‌شود.

انواع برج خنک کننده pdf | برج خنک کننده چیست | برج خنک کننده خشک و مرطوب

برخی موارد استفاده عبارتند از

 • کوره‌های القایی
 • مبدل‌های حراراتی
 • ذوب و ریخته‌گری فلزات
 • صنایع غذایی
 • صنایع هسته‌ای
 • دستگاه‌های چاپ
 • چیلرهای گران قیمت
 • صنایع تولید روغن
 • و …

برج خنک کننده با مدار بسته

جهت مشاوره خرید کولینگ تاور مدار بسته با تماس حاصل نمایید. ما به دقت تمام پروسه تولید شما را مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد و بهترین طراحی با هزینه مناسب را معرفی خواهیم نمود

قیمت کولینگ تاور مدار بسته

هزینه ساخت  پکینگ برج خنک کننده  مدار بسته به دلیل استفاده از کوئل، بالا و تا سه برابر کولینگ تاور معمولی می‌باشد. معمولاً در ساخت این برج کوئل با جنس مس، استنلس استیل و یا از کوئل با جنس گالوانیزه استفاده می‌کنند. مس به دلیل ضریب انتقال حرارت بسیار بالا، پیشنهاد اول در طراحی می‌باشد. تعداد، متراژ و نحوه چیدمان کوئل‌ها در داخل براساس شرایط بار حرارتی مورد نیاز طراحی می‌شود.

مقایسه رسانایی گرمایی فلزات

در جدول بالا رسانایی گرمایی برخی از فلزات آورده شده است. با نگاه کردن به اعداد درج شده در جدول متوجه می‌شویم که مس، فلز بسیار با ارزشی است و رسانایی گرمایی نزدیک به 30 برابر استیل و 3 برابر آهن گالوانیزه دارد. بنابراین بهترین انتخاب برای مبدل حرارتی و کوئل مدار بسته می‌باشد.

کوئل مسی

در کولینگ تاور مدار بسته جهت طراحی کوئل مسی و متراژ مورد نیاز کوئل، ابتدا باید سطح تماس مورد نیاز کوئل به دست آید. اصول طراحی به این صورت است که کل سیستم مانند مبدل حرارتی در نظر گرفته می‌شود، ولی دمای ورود آب سرد معادل دمای مرطوب محیط خواهد بود.

طراحی کوئل

پس از طراحی کوئل، سایز کولینگ تاور انتخاب می‌گردد، البته باید توجه کرد که تناژ به درستی انتخاب شود. سپس پمپ مدار دوم انتخاب شده و دستگاه ساخته می‌شود. کوئل باید فشار آب مورد نیاز را تحمل نماید و همچنین فریم و پایه‌ها از گالوانیزه گرم باشد تا در تماس با آب دچار مشکل نشود.

 به دلیل حرکت آب سیستم درون مسیر بسته در درون کوئل و عدم تماس با هوا، این نوع کولینگ تاور را مدار بسته مینامند.

 در ساخت کولینگ تاور مدار بسته نسبت به مدار باز آیتم‌های زیر اضافه می‌گردند.

 • کوئل مسی
 • پمپ سیرکولاسیون مدار دوم
 • لوله‌کشی مدار دوم

برج خنک کن با کوئل مسی

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده مدار بسته

در مدار اول، آبی که از سیستم می‌آید از طریق فلنج ورودی به درون کوئل‌ها وارد شده و در مسیر پیچ در پیچ آن حرکت می‌کند. این آب گرمای خود را از طربق رسانش گرمایی و از طریق دیواره کوئل به آب دیگری که به روی کوئل پاشیده می‌شود، منتقل کرده و خنک می‌گردد و در آخر بدون وارد شدن به تشت آب سرد، مجدداً به سیستم بر می‌گردد. می‌توان برای یک بار در این مدار آب نرم (آب مقطر) وارد کرد، چون تبخیر نمی‌شود نیازی به خرید مجدد آب نرم نیست، بنابراین به صورت کامل از رسوب گرفتن جلوگیری می‌شود.

شماتیک برج خنک کن مدار بسته  پروانه برج خنک کننده مدار بسته

در مدار دوم مقداری آب دائما در حال گردش و پاشیده شدن بروی کوئل می‌باشد. به این ترتیب که آب از تشت آب سرد به وسیله پمپ مکش شده و به وسیله نازل‌ها بروی کوئل پاشیده می‌شود. همزمان هوا به وسیله فن به جریان درآمده، در تماس با آب باعث تبخیر آب از روی سطوح کوئل شده و آب گرمای نهان خود را از کوئل‌ها گرفته و تبخیر می‌شود.

کولینگ تاور مدار بسته

سوالات متداول

 1. میزان تبخیر آب در کولینگ تاور مدار بسته بیشتر است یا کولینگ تاور معمولی؟

در پاسخ باید گفت که میزان تبخیر آب در هر دو نوع به یک میزان می‌باشد. زیرا کارکرد و میزان خنک شدن بر اساس همان مکانیزم تبخیر آب می‌باشد.

 1. مقدار مصرف برق در برج خنک کننده مدار بسته بالاتر است یا در برج خنک کننده مدار باز؟

طبیعتاً به دلیل وجود دو پمپ در مدار و همچنین افت فشار درون کوئل، مدار بسته برق بالاتری مصرف می‌کند.

 1. آیا لازم است که برای خنک کاری سیستم، از برج خنک کن مدار بسته استفاده شود؟

فقط باید در صورتی از مدار بسته استفاده شود که دستگاه نسبت به رسوب حساس بوده و نیاز به کاهش مصرف آب داشته باشد.

 1. کوئل مسی بهتر است یا کوئل گالوانیزه؟

به دلیل رسانایی گرمایی بالاتر مس نسبت به سایر فلزات استفاده از مس توصیه می‌گردد؛ درست است که مس از فلز گالوانیزه گران‌تر است، ولی در صورت استفاده از گالوانیزه نیاز به متراژ بالاتری از کوئل و در نتیجه افزایش سایز دستگاه می‌شود.

 1. آیا آب را بیشتر از برج خنک کننده مدار باز خنک میکند؟

خیر. اساس کار هر دو دستگاه تبخیر آب می‌باشد. بنابراین هر دو نوع دستگاه توانایی خنک کردن آب تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط را دارند. در صورتیکه اختلاف دمای بالا نیاز باشد، کولینگ تاور مدار بسته با افزایش متراژ کوئل این کار را آسانتر انجام خواهد داد