عمومیکسب و کار جدید

بهترین زمان تعویض تسمه تایم برای انوع خودرو | ایرانی و خارجی

تسمه تایم خودروی شما مسئول حفظ دقتی است که برای عملکرد موتور بسیار مهم می باشد. در اصل، تسمه تایم با ایجاد هماهنگی بین اجزای موتور، سبب حرکت و عملکرد صحیح آن ها می شود. اما این قطعه هم مانند دیگر اجزای موتور به تعویض نیاز دارد.

تعویض در فواصل زمانی توصیه شده توسط سازنده یک دستورالعمل ایمن در شرایط ایده آل است. از این رو احتمالا پیش از این موعد به تعویض تسمه تایم نیاز نخواهید داشت. با این حال، اگر به فاصله زمانی سرویس خودروی خود نزدیک می شوید و در مورد وضعیت تسمه شک دارید، بهتر است با مراجعه به یک مکانیک با تجربه نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این کار می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

اما طرز کار تسمه تایم خودرو به چه صورت است؟ عوارض پاره شدن تسمه تایم چیست؟ بهترین زمان تعویض تسمه تایم چقدر است؟ درباره خطر پارگی تسمه تایم چه می دانید؟ و دیگر سوالاتی که با مطالعه این مقاله پاسخ آن ها را دریافت خواهید کرد. پس با ما همراه باشید تا به بیان نکات مهم درباره تسمه تایم خودرو بپردازیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم مانند زنجیر دوچرخه برای وسیله نقلیه عمل می کند. این تسمه تمام قطعات متحرک داخلی موتور را هماهنگ نگه می دارد. بنابراین چه طرح را انتخاب کنید و چه به سراغ خرید یک مدل خارجی بروید، تسمه تایم قطعه ای ضروری در وسیله نقلیه شما است.

تسمه تایم یک تسمه لاستیکی با دندانه های سخت است که با قرار گرفتن بر روی میل سوپاپ و پولی های میل لنگ، این دو قطعه را به هم متصل کرده و سبب حرکت هماهنگ آن ها می شود. این تضمین می کند که دریچه های ورودی و خروجی موتور به موقع با پیستون ها باز و بسته می شوند. اگر این قطعات به طور همزمان و هماهنگ کار نکنند، خودرو به درستی عمل نخواهد کرد.

اگر سوپاپ های ورودی خیلی زود باز شوند، ممکن است مخلوط سوخت و هوا بیش از حد به داخل محفظه احتراق موتور جریان پیدا کند که منجر به احتراق ضعیف و کاهش قدرت می شود.

همینطور اگر سوپاپ های اگزوز خیلی زود باز شوند، محفظه احتراق فشار خود را از دست داده و باعث افت برق می شود. اگر اجزای موتور بسیار ناهماهنگ باشند، ممکن است با هم برخورد کرده و به یکدیگر آسیب برسانند و در نتیجه شما را با تعمیرات هزینه بری مواجه کنند.

بنابراین لازم است تا پس از ، در بازه های زمانی مشخص نسبت به بررسی و تعویض این قطعه حیاتی اقدام کنید.

چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کرد؟

تعویض به‌موقع تسمه تایم و در بازه های های زمانی مشخص بسیار حائز اهمیت می باشد. اما اینگونه نیست که بگوییم زمان تعویض تسمه تایم انواع خودرو ها یکسان است. آنچه که بسیاری از خودروسازان و متخصصان بر سر آن توافق دارند، تعویض تسمه تایم پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم برای هر خودرو در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است. بنابراین اگر را انتخاب کرده اید، لازم است تا با مراجعه به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه از زمان تعویض این قطعه آگاهی یابید. در ادامه به بررسی زمان تعویض تسمه تایم در چند خودروی داخلی پرداخته ایم.

زمان تعویض تسمه تایم پراید

پراید، خودرویی که بسیاری از ایرانیان مالکیت آن را تجربه کرده اند. اگر شما هم مالک این خودروی پرفروش داخلی هستید، باید بدانید که وسیله نقلیه شما پس از طی کردن مسافت حدود 100 هزار کیلومتر به تسمه تایم جدید نیاز دارد.

زمان تعویض تسمه تایم پژو 405

تسمه تایم پژو 405 عمر کوتاه تری از این قطعه در خودروی پراید دارد. از این رو باید گفت که زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 برابر 70 هزار کیلومتر می باشد. البته توجه داشته باشید این یک عدد کلی در شرایط ایده آل است. شیوه رانندگی شما و دیگر عوامل اثرگذار می توانند بر میزان این مسافت تاثیر به سزایی داشته باشند. همینطور طبق نظر خودروسازان، بهترین زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5 هم پس از پیمودن همین مسافت می باشد.

زمان تعویض تسمه تایم ال 90

رنو ال 90 سال هاست که به دلیل قابلیت های جذاب و منحصر به فرد خود توانسته در بازار کشور با استقبال گسترده ای روبرو شود. اگر شما هم خرید این مدل خودرو را انتخاب کرده اید، لازم است بدانید که زمان تعویض تسمه تایم ال 90 توسط کارشناسان پس از طی کردن مسافت 40 هزار کیلومتر عنوان شده است.

زمان تعویض تسمه تایم 206

اگر برای ، پژو 206 را انتخاب می کنید، باید بدانید که بهترین زمان تعویض تسمه تایم 206 حدود 60 الی 70 هزار کیلومتر عنوان شده است. بنابراین اگر شما هم مشتاق خرید و سواری با این هاچ بک دوست داشتنی هستید، نباید از تعویض به موقع تسمه تایم آن غافل شوید.

زمان تعویض تسمه تایم سمند ef7

اما در ادامه بحث درباره تعمیر و نگهداری خودرو قصد داریم به زمان تعویض تسمه تایم سمند ef7 اشاره ای داشته باشیم. کارشناسان معتقدند که بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم این مدل خودرو، پس از پیمودن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد. بنابراین اگر وسیله نقلیه شما به این مسافت رسیده است، لازم است تا برای بررسی تسمه تایم آن هر چه سریع تر به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید.

8 نشانه فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم

از آنجایی که تسمه تایم از لاستیک ساخته شده است، به مرور زمان فرسوده شده و در نهایت پاره می شود. زمانی که این تسمه خراب می شود، موتور از کار می افتد و یا اجزای آن نمی توانند به طور هماهنگ به فعالیت خود ادامه دهند. این می تواند به موتور آسیب برساند.

اغلب قبل از پاره شدن تسمه تایم هیچ علامت هشداری وجود ندارد. اما در اینجا برخی از شاخص های احتمالی بیان شده اند که می توانند از علائم خرابی تسمه تایم باشند. ضروری است که با مشاهده هر یک از نشانه های زیر سریعا به مکانیکی مراجعه نمایید.

 • کاهش قدرت موتور
 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • لرزش یا تکان خوردن ماشین
 • مشکل در راه اندازی خودرو
 • صدای جیغ یا مالش تسمه ها
 • صدای تیک تیک که از موتور می آید
 • نشت روغن
 • روشن شدن چراغ چک موتور

عواقب عدم تعویض به موقع تسمه تایم

همانطور که تا به اینجا مطالعه کردید، دانستیم که تسمه تایم وظیفه ای حیاتی در وسیله نقلیه ما ایفا می کند. بنابراین کوچک ترین مشکلی در این قطعه می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد. در ادامه با اصلی ترین مشکلات عدم تعویض تسمه تایم آشنا خواهیم شد:

 • خرابی کامل موتور
 • استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو
 • خاموش شدن موتور به طور ناگهانی
 • شکستگی یا خم شدن سوپاپ ها، پیستون ها و میل لنگ
 • آسیب به سر سیلندر
 • سر و صدا و لرزش موتور
 • کاهش قدرت موتور
 • افزایش مصرف سوخت

عمر مفید تسمه تایم چند سال است؟

مانند هر وسیله دیگری، تسمه تایم هم با گذشت زمان خراب می شود. از این رو بهتر است دفترچه راهنمای وسیله را بررسی کنید یا از یک متخصص قابل اعتماد بپرسید که آیا تسمه تایم به تعویض نیاز دارد یا خیر.

طبق نظر کارشناسان می توان گفت که میانگین عمر تسمه تایم 7 الی 8 است. البته این در صورتی است که خودرو در شرایط مناسب نگهداری شود. پس از این، عمر مفید آن به تدریج کاهش می یابد. بنابراین اگر عمر تسمه تایم خودروی شما به این میزان رسید، لازم است تا هر چه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

علاوه بر این، در بیشتر خودروها رسیدن به مسافت 60 هزار کیلومتر بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم است. البته توجه داشته باشید که زمان بسیار مهم تر از مسافت طی شده است. بنابراین اگر خودروی شما تنها 30 هزار کیلومتر کار کرده است اما بیش از 8 سال است که از طول عمر تسمه تایم آن می گذرد، لازم تا این قطعه را تعویض کنید.

سوالات متداول

تسمه تایم از چه جنسی ساخته شده است؟

تسمه تایم از یک پلاستیک سیاه رنگ ساخته شده است. این تسمه به دلیل تحمل فشار بالا، دارای استحکام کششی و مقاومت بالایی می باشد. شایان ذکر است که برخی از تسمه تایم ها از جنس پلی اورتان یا نئوپرن هستند.

پاره شدن تسمه تایم چه عواقبی دارد؟

در صورتی که تسمه تایم خودرو پاره شود، اجزای موتور از جمله پیستون ها و سوپاپ ها نمی توانند به درستی وظیفه خود را انجام دهند. این می تواند سبب از کار افتادن کامل موتور شود که شما را متحمل هزینه های گزافی خواهد کرد. بنابراین تعویض به موقع این قطعه را جدی بگیرید.

آیا می توان با تسمه تایم معیوب به رانندگی ادامه داد؟

در صورت معیوب بودن تسمه تایم شما با مشکلاتی چون خاموش شدن ناگهانی وسیله نقلیه، سروصدا و لرزش موتور و … مواجه خواهید شد که رانندگی را برایتان ناخوشایند می کند. علاوه بر این، ادامه رانندگی در چنین شرایطی می تواند موتور خودروی شما را برای همیشه از کار بیندازد. بنابراین تا فرصت هست باید سریعا به مکانیکی مراجعه نمایید.

آیابهترین زمان تعویض تسمه تایم متناسب با نوع و مدل خودرو متفاوت می باشد. بدون تردید، تسمه تایم از قطعات کاربردی و تعیین کننده در ساختار خودروها به شمار می رود. فرسودگی و آسیب دیدن این قطعه خسارات سنگینی را به افراد متحمل خواهد کرد. قطعه ای لاستیکی که بر روی سطح آن دندانه‌های مختلفی طراحی شده و با عنوان تسمه تایم شناخته می شود. غالبا محل قرارگیری این قطعه بر روی پولی های میل سوپاپ و میل لنگ می باشد که بدون وجود تسمه تایم پیشرانه روشن نشده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

با توجه به اهمیت این قطعه در خودرو در این مقاله به بررسی بهترین زمان برای تعویض این تسمه در انواع خودروهای پراید، پژو، ال 90، تیبا، رانا و غیره می پردازیم، با ما همراه باشید.

همچنین در صورتی که می خواهید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، می توانید در دوره های و فنی برق ثبت نام کنید.

علائم خرابی تسمه تایم

در ادامه مهمترین علائمی که نشان از خرابی تسمه تایم هستند را عنوان خواهیم کرد.

 1. ایجاد اختلال در استارت خوردن

یکی از نشانه های خرابی تسمه تایم بروز اختلال در فرآیند استارت خوردن پیشرانه و حرکت خودرو می باشد. برای کارکرد منظم و بهینه تسمه تایم، تنظیم بودن این قطعه بسیار حائز اهمیت است. دو بار چرخیدن میل لنگ به ازای هر مرتبه گردش بادامک، حکایت از کارکرد منظم تسمه تایم دارد. مختل شدن این زمان بندی موجب اختلال در کارکرد سایر قطعات و و خرابی استارت خودرو می شود.

در مقاله دیگری به معرفی استارت و اجزا آن پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “” را مطالعه کنید.

2.تنظیم نبودن دور موتور

رسیدن دور موتور خودرو به بازه 2 الی 4 هزار دور در دقیقه، نمایانگر تنظیم نبودن و خارج شدن پیشرانه از حالت منظم می باشد. شل بودن و فرسودگی تسمه تایم موجب افزایش غیر معمول دور موتور می شود. برای اطلاع از سلامت موتور خودرو همین الان مقاله “” را مطالعه نمایید.

3.فرسودگی دندانه های تسمه تایم

کارکرد مداوم و پیوسته موجب فرسایش و خوردگی دندانه های تسمه تایم می شود. با بررسی و ارزیابی تسمه تایم می توان از خوردگی و فرسودگی دندانه ها اطمینان حاصل کرد. بهترین زمان برای تعویض این تسمه در خودروها غالبا در دفترچه راهنمای آن به صورت جامع و کامل بیان شده است.

4.خارج شدن دود زیاد

از دیگر دلایل خرابی تسمه تایم، می توان به خروج دود غیر عادی و بیش از حد از اگزوز خودرو اشاره نمود. در این حالت، پیشرانه فشار زیادی به قطعات وارد کرده که این امر منجر به خارج شدن دود زیاد از اگزوز می شود.

حتما بخوانید:

بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

در ادامه به زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف می پردازیم، با ما همراه باشید.

زمان تعویض تسمه تایم پراید

همانطور که عنوان گردید، بهترین زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو متناسب با نوع و مدل آن متغیر و متفاوت می باشد. خودروی پراید از وسایل نقلیه پراستفاده و پرکاربرد در اقصی نقاط کشور به شمار می رود. وجود ترک بر روی سطح تسمه، تولید صدای جیر جیر از کاپوت، کار نکردن مطلوب سیستم هیدرولیک فرمان، عملکرد نامطلوب کولر و روشن شدن چراغ نشانگر هشدار باتری، از مهم ترین علائم خرابی تسمه تایم پراید تلقی می گردند. بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم پراید به ازای هر 100 هزار کیلومتر بر ساعت برآورد شده است.

زمان تعویض تسمه تایم پژو

خودروی پژو نیز در سطح کشور مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته است. این خودرو در تیپ ها و مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود. بر این اساس، مناسب ترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو پژو 405 در بازه 70 هزار کیلومتر می باشد. این بازه برای خودروی پژو 206 تیپ 5 به ازای هر 60 هزار کیلومتر و برای پژو 206 تیپ 2 به ازای هر 70 هزار کیلومتر برآورد شده است.

زمان تعویض تسمه تایم ال 90

مشاهده آثار روغن از حوالی تسمه تایم، ایجاد سر و صدای غیر عادی از کاپوت، نوسان دور موتور و روشن نشدن پیشرانه خودرو را می توان از مهم نشانه ها و علائم خرابی تسمه تایم ال نود برشمرد. برای جلوگیری از این مشکلات تعویض تسمه تایم خودرو در بازه 40 هزار کیلومتر، از بهترین راهکارها محسوب می شود.

حتما بخوانید:

زمان تعویض تسمه تایم تیبا

در سال های اخیر خودروی تیبا در ردیف خودروهای پرطرفدار و در عین حال محبوب در میان مردم تبدیل شده است. مراقبت و نگهداری اصولی از این خودرو در افزایش طول عمر و کارکرد بهینه آن بسیار تاثیرگذار است. یکی از راهکارهای کاربردی برای مراقبت از این خودرو، تعویض به موقع تسمه تایم می باشد. همچنین، در صورت خارج شدن دود زیاد از اگزوز و بالا رفتن آمپر خودرو، تعویض تسمه تایم اهمیت و ضرورت پیدا می کند. بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروی تیبا به ازای 60 هزار کیلومتر می باشد.

زمان تعویض تسمه تایم رانا

به طور کلی، به تاخیر انداختن زمان تعویض تسمه تایم مشکلات جدی و خسارات سنگینی را برای خودرو به دنبال خواهد داشت. خودروی رانا هم از این قاعده مستثنا نبوده و تعویض به موقع تسمه تایم در افزایش راندمان و طول عمر مفید ماشین کمک شایانی می نماید. بر اساس بررسی های انجام شده بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم رانا به ازای هر 60 هزار کیلومتر عنوان شده است.

زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5

موتور tu5 در ساختار بسیاری از خودروها مانند پژو پارس و پژو 405 مدل SLX به کار رفته است. بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروی پژو پارس با موتور tu5 به ازای 60 هزار کیلومتر پیمایش اعلام شده است.

ناگفته نماند که بررسی و ارزیابی تسمه تایم به صورت منظم در تعویض به موقع این قطعه کمک شایانی می نماید. همچنین، سالم بودن تمامی دندانه ها، عدم وجود پریدگی، خوردگی، ترک و شکستگی در سطح و ظاهر لبه ها و عدم وجود تا خوردگی در سطح، نمایانگر سلامت و سالم بودن تسمه تایم می باشد. ضمنا، از سالم بودن هرزگردها و پولی ها نیز نباید غافل شد.

عواقب پاره شدن تسمه تایم

در صورتی که به موقع تسمه تایم خودرو را تعویض نکنید و تسمه تایم پاره شود، موجب آسیب به میل سوپاپ می شود زیرا زمانبندی چرخش میل لنگ و میل سوپاپ بهم می خورد و با هم برخورد می کنند. این چنین مجبور به پرداخت هزینه های گزافی خواهید شد، بنابراین حتما به زمان تعویض تسمه تایم توجه کنید.

کلام آخر

در این مطلب به علائم تعویض تسمه تایم و اهمیت زمان تعویض تسمه تایم پرداختیم. شما با انجام به موقع تعویض تسمه تایم از آسیب به قطعات دیگر خودرو جلوگیری می کنید در صورتی که اگر به این موضوع اهمیت ندهید، مجبور به پرداخت هزینه های سنگین و اضافی خواهید شد. توصیه می کنیم حتما خودرو را به صورت دوره ای مورد بررسی قرار دهید و برای انجام این کار از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید. اگر از علاقه مندان به مکانیک خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیک خودرو ثبت نام کنید.

سوالات متداول

1- علائم خرابی تسمه تایم چیست؟

تنظیم نبودن دور موتور خودرو، اختلال در استارت خوردن، از بین رفتن دندانه های تسمه تایم، خروج دود زیاد از اگزوز

2- زمان تعویض تسمه تایم پراید چه موقع می باشد؟

بهترین بازه زمانی برای تعویض تسمه تایم پراید به ازای هر 100 هزار کیلومتر بر ساعت برآورد شده است. در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

3- محل قرارگیری تسمه تایم کجا می باشد؟

غالبا محل قرارگیری این قطعه بر روی پولی های میل سوپاپ و میل لنگ می باشد که بدون وجود تسمه تایم آنچه در این مطلب خواهید خواند

امروزه یکی از مهمترین مزایای شرکت در یک خودرو، تعمیر خودروی خود و همچنین تعویض تسمه تایم می باشد. از مهمترین قطعاتی که در خودرو وجود داشته و باید توجه بسیاری زیادی به آن کنید، تسمه تایم خودرو می باشد. تسمه تایم از مهمترین قطعات خودرو به حساب آمده و باید به زمان تعویض آن توجه ویژه ای کنید، چرا که در صورت خرابی این قسمت از خودرو می تواند هزینه های بسیار سنگینی را برای شما به وجود آورد. جنس تسمه تایم های موجود در خودرو ها از پلاستیک بوده و همچنین این قطعه دارای یک سری شیار های دندانه مانند می باشد که ارتباط بین میل لنگ و میل سوپاپ را برقرار می کند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با زمان تعویض تسمه تایم و همچنین نکات بسیار مهم که باید آن هارا رعایت کنید می پردازیم.

درباره تسمه تایم

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، قطعه تسمه تایم داخل موتور خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و از مهم ترین قطعات خودرو به حساب می آید. چراکه در صورت نبود و یا پارگی تسمه تایم، خودروی شما نه تنها روشن نشده بلکه نمی توان آن را حرکت داد. یکی از مهم ترین وظایف تسمه تایم تعیین زمان حرکت میل سوپاپ موتور می باشد. این اتفاق به نحوی رخ می دهد که به ازای گردش هر دور از میل لنگ، یکبار میل سوپاپ گردش می کند. البته ناگفته نماند که در زمان های گذشته از زنجیر به عنوان تسمه تایم استفاده می کردند که از طول عمر بسیار بالاتری نسبت به تسمه تایم های پلاستیکی برخوردار بود، اما هر کدام از این نوع تسمه تایم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که هر کدام را در زمان مشخصی باید تعویض نمود.

پاره شدن تسمه تایم و عواقب آن

اگر به زمان تعویض تسمه تایم خودروی خود دقت نداشته باشید، آن پاره شده و متحمل هزینه های سنگین خواهید شد. یکی از اولین قطعات خودرو که پس از پاره شدن تسمه تایم، موجب آسیب جدی می شود میل سوپاپ ها می باشند.چراکه در صورت پاره شدن تسمه تایم ، زمانبندی چرخش میل لنگ و میل سوپاپ برهم ریخته و در نهایت این دو قطعه بسیار مهم با یکدیگر برخورد می کنند.

خراب شدن تسمه تایم و عواقب آن

بررسی پراید و پژو از نظر پاره شدن تسمه تایم

امروزه از پر استفاده ترین خودرو ها در بین عموم مردم، پراید و پژو می باشد که هر کدام به نوعی به پاره شدن تسمه تایم واکنش نشون می دهند. در مدل های قدیمی پراید به دلیل کوتاه بودن شاتون های داخل موتور، پاره شدن تسمه تایم مشکل جدی ای ایجاد نکرده و تنها موجب خاموش شدن ماشین می شود. اما در مقابل پراید های یورو 4 و همچنین پژو ها در صورت خراب شدن تسمه تایم، میل سوپاپ آسیب جدی ای دیده و برای تعمیر موتور خودرو باید ماشین را به یک مکانیک حرفه ای بسپارید. همچنین باید توجه داشت که این آسیب به مراتب در مدل های ریو بسیار سنگین تر خواهد بود.

نکته مهم درباره تسمه دینام

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم که در زمان تعویض آن باید بسیار هوشیار باشید، زمان تعویض تسمه دینام می باشد. چرا که این قطعه به صورت نرمال باید به ازای هر 20 هزار کیلومتر تعویض شود. چرا که در صورت پاره شدن این تسمه، قطعه های آن به داخل مخزن تایمینگ ریخته شده و موجب خراب شدن تسمه تایم می شود.

بررسی زمان تعویض تسمه تایم

امروزه به طور متوسط پس کارکرد خودرو به میزان 60000 کیلومتر باید نسبت به تعویض تسمه تایم خودروی خود اقدام کنید. اما ناگفته نماند که این مقدار در تمام خودرو ها بر حسب مدل و همچنین میزان کارکرد متفاوت بوده و باید شاخص های بیشتری نسبت به میزان کیلومتر خودرو در نظر بگیرید. چرا که عمر مفید یک تسمه تایم به صورت متوسط بین 3 تا 5 سال می باشد که حتما باید پس از گذشت این میزان زمان نسبت به تعویض تسمه تایم خودروی خود اقدام کنید.

عوامل تعیین کننده در زمان تعویض تسمه تایم خودرو

نشانه های خرابی تسمه تایم

 • پدید آمدن دود بیش از حد نرمال از اگزوز یکی از شاخص هایی می باشد که می تواند علت آن وجود مشکل در تسمه تایم باشد. چرا که اگر این قطعه در موتور خودرو به درستی فعالیت نکند سوخت به درستی دچار احتراق نمی شود.
 • از دیگر نشانه های خراب شدن تسمه تایم می توان به روشن نشدن خودرو اشاره کرد، چراکه در صورت وجود مشکل در تسمه تایم، میل لنگ ها به درستی با میل سوپاپ ها ارتباط برقرار نمی توانند کنند.
 • همچنین از دیگر نشانه هایی که با دیدن آن می توان به نزدیک شدن به پایان طول عمر تسمه تایم خودرو پی برد، کاهش قدرت و همچنین عملکرد موتور خودرو اشاره کرد.

نکته درباره بلبرینگ تایم

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم که مانند تسمه تایم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زمان تعویض بلبرینگ تایم می باشد که به صورت متوسط بهتر است پس از طی کردن هر 100000 کیلومتر، اقدام به تعویض آن کنید.

بررسی زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

 • خودرو پراید
  که بهتر است به ازای هر 100 هزار کیلومتر تعویض شود
 • انواع پژو
  که بهتر است به ازای هر 70 هزار کیلومتر تعویض شود
 • زانتیا
  که بهتر است به ازای هر 65 هزار کیلومتر تعویض شود
 • ال 90
  که بهتر است به ازای هر 40 هزار کیلومتر تعویض شود
 • مگان
  که بهتر است به ازای هر 60 هزار کیلومتر تعویض شود
 • ریو
  که بهتر است به ازای هر 65 هزار کیلومتر تعویض شود
 • مزدا323
  که بهتر است به ازای هر 70 هزار کیلومتر تعویض شود

زمان تعویض تسمه تایم پراید | زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 | زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5

بررسی طول عمر انواع تسمه تایم در خودروها

همانطور که با خواندن مطالب فوق متوجه شدید، زمان تعویض تسمه تایم به صورت نرمال طی مسافت بین 60 تا 70 هزار کیلومتر می باشد. همچنین برای مطمئن شدن از این موضوع می توانید با خواندن دفترچه راهنمای ماشین خود، بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم را متوجه شوید.

اخیرا اتومبیل هایی گرانقیمت و لوکس در نمایشگاهها و بهترین نمایشگاه ماشین در تهران دیده می شوند

جمع بندی درباره زمان تعویض تسمه تایم

همانطور که با خواندن مطالب بالا متوجه شدید، زمان تعویض تسمه تایم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که حتما باید نسبت به زمان تعویض آن هوشیار باشید. همچنین بهتر است علاوه بر تسمه تایم به تعویض بلبرینگ تایم و تسمه دینام دقت داشته باشید تا متضرر خسارت های بسیار سنگین نشوید. همچنین برای تعویض تسمه تایم خودرو نباید تنها میزان مسافت طی شده توسط خودرو را در نظر بگیرید، چرا که هر یک از این تسمه ها طول عمر مفیدی داشته، اما به طور متوسط هر تسمه تایم طول عمری برابر 3 تا 5 سال دارند . همچنین شما خود می توانید با دیدن آموزش مکانیک خودرو، به تنهایی اقدام به تعویض تسمه تایم خودروی خود کنید.

سوالات متداول

 1. روغنی شدن تسمه تایم در موتور خودرو به چه معناست؟
  در صورت مشاهده همچین وضعیتی باید حتما تسمه تایم را تعویض کنید، چرا که شما برای پاک کردن روغن تنها از بنزین می توانید استفاده کنید که در صورت انجام این کار تسمه موتور شما خشک می شود و به سادگی پاره می شود.
 2. آیا می توان از تسمه تایمی که به مدت طولانی به صورت آکبند از آن نگهداری شده استفاده کرد؟
  خیر، چرا که هر تسمه تایم تاریخ انقضا داشته و باید حتما به آن توجه داشته باشید.
 3. آیا شاخص میزان مسافت طی شده در خودرو می تواند به تنهایی یک عامل برای تعویض تسمه تایم باشد؟
  خیر چرا که هر تسمه تایم یک تاریخ انقضا داشته و حتما باید به آن دقت کنید.

پیشرانه روشن نشده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

 همه خودروها از تسمه تایم استفاده می کنند؟

خیر، برخی از خودروها تسمه تایم نداشته و از زنجیر تایم استفاده می کنند. می توان گفت که هدف هر دو قطعه یکسان است با این تفاوت که در زنجیر تایم، به جای تسمه پلاستیکی، از زنجیر فلزی استفاده می کنند. بنابراین می توان گفت زنجیر تایم بر خلاف تسمه تایم به تعویض نیاز نخواهد داشت و دوام بیشتری نیز دارد.

آیا می توانم تسمه تایم را خودم تعویض کنم؟

خیر مگر اینکه تجربه زیادی در تعمیر خودرو داشته باشید. تعویض تسمه تایم کار آسانی نیست و باید توسط یک متخصص انجام شود. مکانیک با برداشتن قطعات اضافی، تسمه تایم و قرقره های آن را تجزیه و تحلیل می کند تا ببیند چه چیزی نیاز به تعویض دارد. در مرحله بعد تسمه جدید را جایگزین کرده و در صورت نیاز احتمالاً قرقره ها، پمپ آب و دیگر اجزا را تعویض کند. پس از اتمام این فرایند، با استارت زدن، عملکرد موتور را تست می کنند.