عمومیکسب و کار جدید

نحوه تعمیر رادیاتور خودرو

این سوال که چگونه نشتی رادیاتور خودرو را برطرف کنیم شاید یکی از اولین مواردی باشد که در صورت مشاهده حوضچه مایع خنک کننده در زیر خودرو به ذهن خطور می کند. نشتی رادیاتور یکی از مشکلات جدی در مورد نشتی مایع خنک کننده در نظر گرفته می شود. خودروهای قدیمی بیشتر مستعد ابتلا به این عیب هستند، اما ممکن است برای خودروهای جدیدتر نیز اتفاق بیفتد.

چگونه نشتی رادیاتور خودرو را رفع کنیم؟

نشتی همچنین می تواند به راحتی منجر به گرمای بیش از حد و آسیب موتور شود. اگر می خواهید ببینید ده دلیل رایج برای گرم شدن بیش از حد چیست، باما در ادامه مقاله همراه باشید.

1. از درزگیر رادیاتور استفاده کنید

این روش عمدتاً به این دلیل محبوب ترین است که کاربرد آن آسان و نسبتاً مؤثر است. کاربرد اکثراً برای هر درزگیر رادیاتور یکسان است. اصل اساسی این است که درزگیر را داخل سیستم خنک کننده بریزید، موتور را روشن کنید و بگذارید مدتی کار کند تا درزگیر بتواند از کل سیستم عبور کند. درزگیر راه خود را به سوراخ پیدا می کند، شروع به تشکیل یک تکه می کند و در نهایت آن را کاملاً مهر و موم می کند.

اگر همه چیز درست است، پس از خاموش کردن موتور، نشت باید ناپدید شود.همه اینها به طور متوسط ​​حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و برای سوراخ ها یا سوراخ های کوچکتر رادیاتور مناسب است. بدانید که این یک روش موقت در نظر گرفته می شود، درست مانند بسیاری از روش های دیگری که به شما نشان می دهیم. اولین باری که سیستم خنک کننده را شستشو می دهید، احتمالاً درزگیر ناپدید می شود و نشتی دوباره شروع می شود.

2. رادیاتور را جوش یا لحیم کنید

قطعات فلزی رادیاتور در صورتی که آسیب خیلی جدی نباشد و در مکان مناسبی قرار گرفته باشد قابل تعمیر هستند. محبوب ترین روش ها لحیم کاری و جوشکاری است. انتخاب بیشتر به موادی که رادیاتور از آن ساخته شده است بستگی دارد. این بسیار موفق است و اگر با کیفیت انجام شود، می تواند یک راه حل طولانی مدت باشد.

اگر در لحیم کاری یا جوشکاری مهارت ندارید، اگر می خواهید تعمیر دوام داشته باشد، من متخصصان را برای این کار توصیه می کنم. نقطه ضعف این گزینه این است که به ندرت مغازه ای را پیدا می کنید که به طور خاص این نوع تعمیر را انجام دهد. یک جایگزین خوب که ممکن است برای شما مفید باشد، مغازه ای است که یخچال یا فریزر را تعمیر می کند. در این مورد، باید خودتان رادیاتور ماشین را بردارید و به آنها ببرید، اما مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد.

3. از درزگیر اپوکسی استفاده کنید

هنگام صحبت در مورد نحوه رفع نشتی رادیاتور خودرو، استفاده از درزگیر اپوکسی برای رفع قطعات پلاستیکی رادیاتور بسیار موثر است. درزگیرهای اپوکسی معمولاً از دو جزء ساخته می شوند که قبل از استفاده با هم مخلوط می شوند. همچنین تمیز کردن محل استفاده از درزگیر اپوکسی بسیار مهم است. اگر نه، ممکن است به راحتی دوباره نشت کند. بنابراین، اصل اساسی این است که محل سوراخ را تمیز کنید، درزگیر را بمالید و بگذارید خشک شود.

قبل از شروع، همیشه دستورالعمل های روی درزگیر را بخوانید تا بهترین و ماندگارترین نتیجه را بگیرید. یک گزینه بسیار خوب برای ترک های کوچکتر روی قطعات پلاستیکی رادیاتور. اگر در هر قسمتی از مسیر تعمیر به مشکل خوردید با خودروبر بندرعباس در ارتباط باشید هر چند اگر به درستی انجام شود، تعمیر می تواند سال ها طول بکشد. اگر ترک کوچکتر است و به طور اتفاقی مقداری نوار چسب همراه خود دارید، ممکن است بتوانید به طور موقت مشکل را حل کنید.

هنگامی که ترک یا سوراخ را پیدا کردید، ناحیه اطراف را تا جایی که می توانید تمیز کنید و سپس آن را با نوار چسب بزنید. در صورت امکان می توانید چندین لایه اعمال کنید. توجه داشته باشید که این یکی از اقداماتی است که بسیار کوتاه مدت است، بنابراین برای سفرهای طولانی مدت بیشتر به آن اعتماد نکنید. حداکثر چند مایل قبل از اینکه چسب نواری تحت فشار و خنک کننده داغ تسلیم شود کمک می کند.

5-نحوه رفع نشت رادیاتور استفاده از قهوه فلفل آسیاب شده

این راه حل برای رفع نشتی رادیاتور خودرو شاید به قدمت مشکل نشتی رادیاتور باشد. بسیار محبوب در بین رانندگان، به خصوص نسل قدیمی تر که بیش از یک بار با استفاده از این از مشکل خلاص شدند. روش انجام این کار این است که مقداری فلفل یا قهوه آسیاب شده را در سیستم خنک کننده بریزید (حدود یک یا دو قاشق غذاخوری کافی است). پس از آن اجازه دهید موتور حداقل ده تا 15 دقیقه کار کند. به دلیل گردش، قهوه یا فلفل به محل آسیب دیده می رسد و آن را می بندد.

6-نحوه رفع نشت رادیاتور استفاده از زرده تخم مرغ

بله، این ممکن است بعید به نظر برسد، اما می توانید از زرده تخم مرغ برای حل موقت مشکل استفاده کنید. اصل کار مانند فلفل یا قهوه آسیاب شده است. هنگامی که زرده را در سیستم قرار دادید، مایع خنک کننده داغ آن را می پزد و کوچک می شود تکه های زرده به زور وارد سوراخ یا سوراخ می شود. قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد، مخصوصاً اگر گزینه دیگری ندارید، اما به طور اتفاقی یک دسته تخم مرغ در ماشین دارید یا فرصتی برای خرید آن دارید. درست مانند فلفل آسیاب شده یا قهوه، به خاطر داشته باشید که پس از انجام تعمیر نهایی، باید سیستم را شستشو دهید. این کار برای این است که تمام زرده باقیمانده از سیستم خنک کننده خارج شود.

یک چیز دیگر: اگر یک ماشین مدرن با سیستم های پیشرفته دارید، از تخم مرغ، فلفل و قهوه اجتناب می کنم. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است آسیب بسیار بیشتری نسبت به کمک ایجاد کنید.

7. سوئیچ فن خنک کننده (یا واشر مسی زیر آن) را عوض کنید.

یکی از رایج ترین مکان هایی که در آن نشتی رادیاتور ظاهر می شود، اطراف کلید فن خنک کننده است. پس از گرم شدن مایع خنک کننده به دمای مورد نیاز، کلید مایع خنک کننده فن را درگیر می کند. در زیر سوئیچ یک واشر مسی قرار دارد که ممکن است به مرور زمان فرسوده یا تاب برود که بیشتر به دلیل گرمای ثابت است.

همچنین سفت شدن بیش از حد هنگام تعویض سوئیچ می تواند باعث نشتی شود. برای مطالعه بیشتر در مورد یافتن نشت مایع خنک کننده، اینجا را کلیک کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که مشکل این است، بهتر است سیستم خنک کننده را بشویید، سوئیچ را بردارید و واشر را تعویض کنید. این یک کار بسیار آسان است، اما در برخی خودروها، ممکن است مشکلات دسترسی وجود داشته باشد. ممکن است رسیدن به کلید مایع خنک کننده سخت تر از تعویض آن باشد.

همچنین مطمئن شوید که موتور سرد است تا خود را نسوزانید. فقط سوئیچ فن مایع خنک کننده را بیش از حد سفت نکنید. شما به راحتی می توانید نه تنها به واشر بلکه به نخ روی رادیاتور نیز آسیب بزنید و آن را تقریباً بی فایده کنید.

8. دریچه یا دوشاخه تخلیه رادیاتور را تعویض کنید

یکی از سخت‌ترین مشکلاتی که هنگام صحبت در مورد نحوه رفع نشتی رادیاتور ماشین باید حل شود. به خصوص اگر شیر تخلیه فلزی باشد. با گذشت زمان، دریچه های تخلیه و شاخه ها به دلیل گرما و فشار ثابت به نوعی به رادیاتور جوش داده می شوند. تجمع رسوب نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. این واقعیت که اکثر مکانیک ها هنگام شستشوی سیستم خنک کننده از استفاده از این شاخه ها اجتناب می کنند، بلکه شلنگ را جدا می کنند، به اندازه کافی به شما می گوید.

اگر تصمیم دارید شیر تخلیه را دستکاری کنید، آماده خرید یک رادیاتور جدید باشید. در بسیاری از مواقع بلند شدن بدون آسیب رساندن به محفظه رادیاتور به سادگی غیرممکن است. این برای خودروهای قدیمی با مسافت پیموده شده دو برابر می شود. بهتر است قبل از شروع کار به وضعیت شیر ​​نگاهی بیندازید. اگر می بینید که خورده است یا روی آن رسوب ایجاد شده است، سعی کنید کمی تکان بخورید. اگر هیچ پیشرفتی حاصل نشد یا شروع به خم شدن کرد، خرید یک رادیاتور جدید را جدی بگیرید.

9. درپوش رادیاتور را تعویض کنید

این نکته برای رادیاتورهای خودرویی که درپوش روی آن قرار دارند، صدق می کند. در اکثر خودروهای مدرن، رادیاتور آب بندی شده و تنها دهانه آن روی بطری مایع خنک کننده است. اما ممکن است اینجا و آنجا با این مورد مواجه شوید، مخصوصاً در اتومبیل های قدیمی. اگر مشکل کلاه است، به سادگی یک کلاه جدید بخرید و آن را تعویض کنید. سعی کنید یک با کیفیت بخرید تا در آینده نزدیک دوباره مشکلی ایجاد نکند.

10. رادیاتور را تعویض کنید

نکته آخر و دهم در مورد نحوه رفع نشتی رادیاتور خودرو. اگر دیدید که آسیب خیلی جدی است و نشتی زیاد است، بهتر است از تمام نکات ذکر شده صرف نظر کنید و فقط بروید و رادیاتور را به طور کامل تعویض کنید. بله، این شاید پرهزینه ترین و زمان برترین راه حل، اما همچنین طولانی ترین راه حل باشد.

به سادگی، اگر می خواهید نشت را برای همیشه و برای مدت طولانی تر رفع کنید، این راه حل است. در برخی از خودروها (عمدتا مدل های قدیمی تر) شاید بتوانید خودتان جایگزین آن را انجام دهید. اما در خودروهای جدیدتر، معمولاً مقدار زیادی از بین بردن را شامل می شود و زمان زیادی می برد. همچنین، حتما یک رادیاتور با کیفیت بخرید تا با یک بار تعویض آن، برای مدت طولانی مشکلی در آینده نداشته باشید.

نتیجه

برای ارائه خلاصه نهایی در مورد نحوه رفع نشتی رادیاتور خودرو: اگر نشتی و آسیب رادیاتور جدی است، رادیاتور یا سایر قطعات ذکر شده را تعویض کنید. این بهترین راه حل در دراز مدت است. هنگامی که آسیب متوسطی وجود دارد، سعی کنید رادیاتور را جوش یا لحیم کنید یا از درزگیر اپوکسی استفاده کنید. اگر به‌درستی انجام شود، می‌تواند برای سال‌های آینده دوام بیاورد و به اندازه یک مورد جدید هزینه ندارد.

برای حداقل آسیب، از درزگیر خنک کننده استفاده کنید. یکی را که مخصوص این منظور ساخته شده و از یک تولید کننده با کیفیت ساخته شده است بخرید زیرا بهترین نتایج را به همراه دارد. همچنین، استفاده از آنها آسان است که آنها را به یک راه حل بسیار خوب برای نشتی در جاده تبدیل می کند. به عنوان آخرین راه حل از داروهای خانگی مانند زرده تخم مرغ، فلفل آسیاب شده یا قهوه استفاده کنید. آنها ممکن است کمک کنند اما فقط برای مدت کوتاهی. بنابراین اگر این کار را انجام دادید، در اسرع وقت گزینه ای برای تعمیر پیدا کنید.