عمومیکسب و کار جدید

نصب سرامیک با سیمان سفید و پودر سنگ

استفاده از کاشی و سرامیک به عنوان کف پوش در آشپزخانه و حمام امری رایج است. کاشی و سرامیک در رنگ ها و طرح های مختلفی تولید می شود که استفاده از هر کدام در آشپزخانه می تواند زیبایی منحصر به فردی به آن بدهد.
اما، مهم تر از زیبایی و طرح سرامیک، نحوه نصب آن است که اگر به درستی انجام نشود نه تنها هیچ زیبایی خاصی به محیط خانه شما نمی بخشد بلکه فضا را دلگیر و زشت می کند.
به همین منظور در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه درست نصب سرامیک بیشتر آشنا کنیم.

سرامیک به چه روش هایی نصب می شود؟

به طور کلی برای نصب سرامیک از دو روش سرامیک کاری چسبی و سرامیک کاری دوغابی استفاده می شود. اما تجربه نشان داده که روش دوغابی بسیار بهتر بوده و از استحکام بالاتری برخوردار است.
به همین سبب ما نیز تنها سرامیک کاری به روش دوغابی را توضیح می دهیم.

نصب سرامیک با پودر سنگ در ۳ مرحله

 • نصب سرامیک
  برای شروع ابتدا باید سرامیک را در بستری از ملات قرار داد و توسط چکش و تخته مال سطح آن را صاف کنید. توجه داشته باشید هنگام قرار دادن سرامیک، ملات باید کاملاً شل و چسبنده باشد. در غیر این صورت طولی نخواهد کشید که سرامیک از ملات جدا خواهد شد.
  پس از آن که ملات به سرامیک گیرش پیدا کرد سطح سرامیک را با آب خیس کنید تا کاغذ روی آن جدا شود. سپس مقداری دوغاب روی آن بریزید تا درزهای آن را پوشش دهد. فراموش نکنید که سطح ملات باید کاملاً صاف و تراز باشد. در غیر این صورت ناهمواری های ایجاد شده می تواند هوا را به داخل ملات هدایت و در نتیجه آن را خشک کند.
 • بندکشی سرامیک
  هنگامی که سرامیک کمی به ملات چسبید باید دوغاب را که ترکیبی از سیمان و پودر سنگ است برای پر کردن بندها مورد استفاده قرار دهید. لازم به ذکر است برای این که رنگ بندکشی با سرامیک یکسان باشد از پودر سنگ های رنگی استفاده کنید. این کار موجب می شود تا زیبایی سرامیک دوچندان شود.
 • نگهداری از سرامیک پس از نصب
  برای این که سرامیک به خوبی مراحل جذب و گیرندگی خود را طی کند، بهتر است تا سه روز از ضربه زدن به آن جلوگیری شود. همچنین درجه حرارت محل سرامیک شده را نباید کمتر از 5 درجه سانتی گراد در نظر گرفت. چراکه احتمال یخ زدن دوغاب در این حالت بسیار زیاد است.
  برای آن که سرامیک ها فرایند گیرندگی خود را سریع‌تر طی کنند توصیه می شود در چند نوبت آن را آبیاری کنید. این کار نه تنها حفره های بند سرامیک را پر می کند، بلکه به چسبندگی ملات و سرامیک نیز کمک می کند.

سخن پایانی
همان‌طور که مشاهده کردید سرامیک کاری با دوغاب سیمان و پودر سنگ بسیار راحت بوده و تنها نیاز به تجربه دارد. مهم ترین مرحله در سرامیک کاری بندکشی آن است. چرا که اگر سرامیک ها بعد از نصب به خوبی بندکشی برای نصب سرامیک کف به زمین به ماده ای نیاز است که آن را به کف زمین متصل نگه دارد. برای این کار از مواد مختلفی می توان استفاده کرد که یکی از آنها، سیمان سفید است. سیمان سفید یکی از مهم ترین و پر کاربردترین انواع سیمان در صنعت ساخت و ساز است. به نصب سرامیک کف توسط سرامیک سفید، به اصطلاح دوغاب کردن نیز، گفته می شود.  برای اطلاع از با کاشیران همراه باشید. قیمت سرامیک کف عرضه شده در کاشیران بسیار مناسب و به صرفه است.
نصب سرامیک کف کار بسیار با اهمیتی است؛ با یک نصب اصولی می توان از خراب شدن سرامیک ها و زمین جلوگیری کرد. نصب سرامیک به صورت اصولی، کاری بسیار مهم است و به دقت بالایی نیاز دارد. بخش عمده موفقیت در گرو نصب صحیح و با کیفیت سرامیک در آماده سازی بستر و زیر کار است. به همین دلیل نباید اهمیت سیمان سفید را در کار، نادیده گرفت. ؟ برای پاسخ به این سوال و سوالات مشابه و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب سرامیک کف با  با همراه باشید.

روش نصب سرامیک با سیمان سفید

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره هستید در کاشیران همراه و همگام ما باشید ما اطلاعات مورد نیاز شما در اختیارتان قرار می دهیم. قبل از شروع هر کاری باید به فکر سلامت خود باشید، پس قبل از شروع به کار و هنگام خرید وسایل حتما به فکر خرید یک ماسک باشید تا حین کار گرد و خاک حاصل از کار شما را اذیت نکند. قبل از اقدام به نصب سرامیک ها بر کف، باید وضعیت کف زمین را به لحاظ تراز و شاقول بودن و همچنین قائمه بودن زوایا کنترل کنید و چنانچه نواقص و اشکالاتی در زیرسازی وجود داشته باشد، باید آن را مطابق نظر دستگاه نظارت رفع کنید. اهمیت ندادن به این مرحله باعث درست نچسبیدن سرامیک ها و در نتیجه خراب شدن کار می شود.
روی سطوحی که برای نصب سرامیک در نظر گرفته شده است، نباید پوششی از کاهگل، گچ و خاک، گچ یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته باشد. بهتر است بر روی کاشی و سرامیک های مناسب علامت گذاری کنید تا موقع نصب مشخص شود مربوط به چه قسمتی است. در این مرحله با ماله ملات یا چسب مخصوص را بر روی سطح گسترش دهید. تمام سطح را با وسیله مخصوص شیار دار کنید؛ این شیار اجازه می دهد تا هوا از زیر کاشی خارج شود. سپس کاشی یا سرامیک را در محل قرار داده و به آرامی آنها را تکان دهید تا اگر هوایی در زیر سرامیک جمع شده، خارج شود. سنگ مشکی قیمتی با نام های اونیکس یا اسود شناخته شده وبر روی جواهرات به کار می رود که زیبایی غیر منتظره ای می بخشد

بهترین ملات برای سرامیک کف | ترکیب چسب کاشی و سیمان سفید | ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ و شکر
اکنون نوبت به دوغاب دادن به وسیله سیمان سفید است. پودر سنگ و سیمان سفید را به نسبت لازم مخلوط کرده و آب را به آن اضافه می کنیم و مخلوط سیمان سفید، پودر سنگ و آب را در سطل مناسب ریخته و خوب مخلوط می کنیم تا به قوام مورد نظر برسد. مخلوط را به مدت 10 دقیقه بگذارید بماند تا استراحت کند.
حال شکاف بین کاشی ها را از نظر باز بودن بررسی کرده و مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی برای پوشش دوغاب عمیق هستند. سپس مخلوط دوغاب را بر روی سطح بریزید و با استفاده از یک شناور لاستیکی دوغاب را بر روی سطح کاشی و سرامیک بخش کنید تا درون شیارها برود و با استفاده از لبه شناور دوغاب به آرامی هل داده تا به درون مفاصل پر نشده برود. این شیارها در انبساط و انقباض بوسیله تغییر دما، ترک خوردگی را به حداقل می رساند.
بعد از حدود 10 یا 15 دقیقه پس از دوغاب ریزی، می توانید شروع به پاک کردن دوغاب اضافی از سطح کاشی نمایید. اگر دوغاب بر روی سطح سرامیک خشک شده باشد به سختی به طور کامل حذف می شود. شما می توانید با استفاده از یک اسفنج سنگین و مقدار زیادی از آب به آرامی شروع به پاک کردن و تمیز کردن سطح سرامیک کنید. این کار را دو یا سه بار یا تا زمانی که سطح کاشی تمیز شود تکرار کنید.
توجه داشته باشید که استفاده از آب بیش از حد می تواند دوغاب را ضعیف کند و کیفیت کار را پایین بیاورد. در نهایت، با استفاده از یک دستمال یا پد سنباده خشک هر دوغاب باقی مانده که در سطح گیر کرده است را تمیز نمایید. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ، حمام، حیاط، سالن و …. هستید ما را در کاشیران همراهی کنید.

شرایط نگهداری سرامیک پس از نصب با سیمان سفید

حواستان باشد، حداقل تا سه روز بعد از نصب سرامیک نباید به آن ضربه مکانیکی وارد شود و درجه حرارت محیطی که سرامیک در آن شده، نباید از ۵+ درجه سانتیگراد کمتر شود. گاهی اوقات پس از ریختن اولیه ملات بندکشی، آب دادن سرامیک در چند نوبت کمک زیادی به بالا رفتن مقاومت دوغاب می کند. اگر به موضوع علاقه مندید و می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید به بخش مقالات کاشیران مراجعه کنید.

نشوند امکان ورود اکسیژن و هوا به داخل ملات وجود خواهد و در نتیجه سرامیک پس از مدتی از جای خود کنده می شود.