عمومیکسب و کار جدید

نکات طلایی در شب امتحان ریاضی

نکات طلایی برای شب امتحان

شب امتحان به چه نکاتی توجه کنم؟

عجله نکن

اگر برای شروع عجله دارید، اولین برداشتی که به دست می آورید مشکل ساز خواهد بود. این قطعا عملکرد شما را کاهش می دهد. پس سعی کنید کارهایتان را با آرامش انجام دهید. (البته وقتتون رو تلف نکنید!!). اول، خوب است که با مدیریت زمان سر و کار داشته باشیم. چقدر می خواهید بخوانید و چه زمانی باید تمام کنید؟ اگر زمان شما نسبت به تعداد درس های باقی مانده کم است، بهتر است سعی کنید برخی از بخش ها را رد کنید. (البته فردی که می خواهد در شب امتحان بیشتر مطالعه کند نباید انتظار نتایج خوبی داشته باشد). هنگامی که فهمیدید چه محتوایی می خواهید، برنامه زمانی خود را ایجاد کنید. شما هر 45 دقیقه 15 دقیقه استراحت برای مطالعه دارید.

تجهیزات لازم را آماده کنید

در شب امتحان، قبل از شروع مطالعه، تمام مواد مورد نیاز خود را آماده کنید و آن ها را نزد خود بگذارید. جزوه ها، راهنمای مطالعه، نمونه سوالات آزمون و هر چیز دیگری که می خواهید آماده کنید. این به شما کمک می کند در حین مطالعه متمرکز بمانید و لازم نیست هر چند دقیقه یک بار کتاب یا دستگاه دیگری را جستجو کنید.

انتخاب مکان مناسب برای مطالعه

همه به شما خواهند گفت که مکان ایده آل برای مطالعه، مکانی آرام و بدون ترافیک زیاد است. بهتر است از دیگران بخواهید در این زمان به اتاق شما نیایند. همین موضوع ساده می تواند به راحتی حواس شما را پرت کند و زمان بیشتری را برای خواندن یک موضوع صرف کند. جزوه ها و کتاب های خود را در مکانی کنترل شده نگه دارید. اکثر مردم به شما خواهند گفت که تخت یا مبل جای خوبی برای مطالعه نیست. تا حدودی درست است اما باید به خاطر داشته باشید که شما هستید که می خواهید یاد بگیرید و بهتر از دیگران احساسات خود را می دانید. ببینید کجا راحت هستید و دوره را به خوبی درک کنید. پس زیاد به اصول و قواعد وابسته نشوید. اگر نشستن روی زمین یا تخت گزینه ای است که بیشترین یادگیری و تمرکز را برای شما به ارمغان می آورد، حتما همین کار را انجام دهید.

خوردن شب امتحان را فراموش نکنید

ممکن است متوجه شده باشید که هنگام مطالعه بیشتر از همیشه گرسنه هستید. مغز شما برای درک بهتر مطالب به انرژی نیاز دارد و بهتر است این انرژی را با مواد سالم تامین کنید. بهتر است یک وعده غذایی در 15 دقیقه بعد از استراحت در نظر گرفته شود. زیرا اگر در حین مطالعه سعی کنید چیزی بخورید احتمالا حواس شما پرت می شود و کارایی شما کاهش می یابد.

بیایید با بخش مهم شروع کنیم.

شب امتحان وقت شما محدود است و ممکن است نتوانید همه مباحث را بخوانید. البته همانطور که در بالا ذکر شد، اگر وقتتان کم است، برخی از بخش ها را حذف کنید. با این حال، ممکن است نتوانید محتوایی را که تنظیم کرده اید تکمیل کنید. پس بهتر است مطالعه را بر اساس این که استاد شما بیشتر بر روی کدام بخش ها تاکید دارد و در مورد چه موضوعاتی انتظار سوالات بیشتری دارد شروع کنید.

خلاصه امتحان

نکات مهم، کلمات کلیدی و چیزهایی که باید به خاطر بسپارید را یادداشت کنید. ممکن است زمان‌بر به نظر برسد، اما این یادداشت‌ها به شما کمک می‌کند تا در مدت کوتاهی پس از مطالعه آن درس را مرور و تقویت کنید. علاوه بر این، نوشتن به یادگیری کمک می کند و نوشتن چیزهای مهم به شما کمک می کند تا آنها را بهتر به خاطر بسپارید. پس این نکته را ساده نگیرید. می تواند یکی از نکات برجسته شب تمرین باشد!

خودت امتحان کن

پس از مطالعه هر مبحث، بهتر است بررسی کنید که آیا واقعاً یاد گرفته اید یا نه. برای این کار می توانید از نمونه سوالات خود استفاده کنید و سوالات را حل کنید. (سوالات حل شده در جزوه و کتاب شما نیز گزینه های خوبی هستند). اگر امتحان شما تشریحی و روتینی است، بهتر است پس از مطالعه یک مبحث، دوباره توضیح دهید و به قسمت بعدی بروید. درست است که شب امتحان استرس دارید و می خواهید هر چه زودتر جزوه یا کتاب خود را تمام کنید. اما اگر مطالب را به خوبی یاد نگرفته اید، این کار برای شما مفید نخواهد بود. پس بهتر است مطالبی را که می خوانید به گونه ای یاد بگیرید که حتما بتوانید به سوالات پاسخ دهید. بهتر است از موضوعاتی که زمان زیادی می برد و فکر می کنید برای درک آن ها مشکل دارید صرف نظر کنید و اگر هنوز در پایان زمان باقی مانده است سراغ آن ها بروید.

به ویژگی های خود توجه کنید

جدا از این همه توصیه طلایی که برای شب امتحان گفته می شود، به یادگیری خودتان هم توجه کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که با نوشتن بهتر یاد می گیرید، حتما مطالب را برای خود بنویسید یا اگر حافظه شنیداری شما قوی است، بهتر است مطالب را با صدای بلند تکرار کنید. (برای یادگیری بهتر می توانید صدای خود را ضبط کنید و سپس آن را برای خود در نقد پخش کنید) پس باید خودتان را به خوبی بشناسید. شب امتحان شب آزمون و خطا نیست. پس طوری رفتار کنید که فکر می کنید بیشترین هزینه را به شما می دهد.

به اندازه کافی بخواب

ذهن خسته در روز امتحان به شما کمکی نمی کند. بسیار مهم است که به اندازه نیاز بخوابید. منظور ما 8 ساعت خوابیدن نیست، بلکه بسته به نحوه عملکرد بدنتان، خواب کافی داشته باشید تا مغزتان در صبح روز امتحان به درستی کار کند و آنچه را که خوانده اید به خاطر بسپارد!

نتیجه

اگر قصد یادگیری ریاضی دهم انسانی را دارید میتوانید از ریاضی دهم انسانی لوتوس استفاده کنید.

ریاضی لوتوس

لوتوس به معنای گل نیلوفر آبی است و به‌عنوان سمبل و نماد همگانی مطرح شده است. هدف ریاضی لوتوس، شکوفایی تحلیل درست و همگانی کردن ریاضی در ایران عزیزمان هست، به شکلی که در دورترین نقاط این مرز و بوم، عزیزان ما از آموزش با کیفیت بالا برخوردار باشند.