عمومیکسب و کار جدید

یادگیری برنامه نویسی چه مدت طول میکشد

افرادی که قصد دارند تا یادگیری برنامه‌نویسی را آغاز کنند، در ابتدای کار معمولا با این سوال مواجه می‌شوند که تقریبا چه زمانی طول می‌کشد تا بتوانند به یک برنامه‌نویس تبدیل شوند. لازم به گفتن است یادگیری زبان برنامه‌نویسی با برنامه‌نویس شدن متفاوت است. برای برنامه‌نویس حرفه‌ای شدن باید ماه‌ها و سال‌ها وقت بگذارید و برنامه‌نویسی انجام دهید.

در ابتدا باید فاکتورهای موثر بر را بررسی کنیم تا بتوانیم بر مبنای آن‌ها مدت زمانی که طول می‌کشد تا فرد به یک برنامه‌نویس تبدیل شود را تخمین بزنیم.

بعضی از افراد گمان می‌کنند برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی محدودیت سنی وجود دارد. مانند یادگیری زبان‌های خارجه که میان انسان‌ها برقرار می‌شود، یادگیری زبان برنامه‌نویسی نیز محدود به سن خاصی نیست بلکه هرکس با توجه به استعداد و توانایی خود می‌تواند یادگیری را آغاز کند. طبیعی است افراد میانسال مدت زمان بیشتری برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی نیاز دارند چرا که در سنین پایین آموزش‌پذیری انسان بیشتر است. کودکان نیز اگر با زبان‌های‌ترسیمی ‌مانند «» یادگیری را آغاز کنند می‌توانند بدون خستگی برنامه‌نویسی را بیاموزند. طراحی افزونه وردپرس یکی از خدمات حرفه ای ما می باشد.

مانند یادگیری هر چیز دیگری مدت زمان یادگیری زبان برنامه‌نویسی بستگی به ضریب هوشی و قدرت یادگیری فرد دارد. بسیاری از افراد هیچ گاه نمی‌توانند یک برنامه‌نویس شوند در مقابل برخی در مدت سه تا چهار ماه با تلاش مستمر و به کارگیری قدرت یادگیری بالای خود به یک برنامه‌نویس حرفه ای تبدیل می‌شوند.

 1. زبان برنامه‌نویسی مورد نظر

یادگیری زبان‌ها برنامه‌نویسی به یک اندازه ساده یا دشوار نیستند. این که چه مدت طول می‌کشد تا یک زبان برنامه‌نویسی را بیاموزید تا حد زیادی به این دارد کدام زبان را برای شروع انتخاب می‌کنید. برای مثال یادگیری زبان برنامه‌نویسی PHP به سادگی زبان برنامه‌نویسی پایتون نیست و برای یادگیری آن مدت زمان بیشتری باید صرف کنید. جالب است بدانید یادگیری یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی به شما کمک خواهد کرد تا زبان‌های بعدی را با سرعت بیشتری فرا بگیرید. به گونه‌ای که برخی برنامه‌نویس‌ها می‌توانند در عرض یک نصف روز با زبان برنامه‌نویسی جدیدی آشنا شوند.

 1. میزان آشنایی با زبان انگلیسی

همان‌طور که در مقاله 10 کاری که برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی باید انجام دهیم گفته شد، تسلط نسبی به زبان انگلیسی تا حد زیادی می‌تواند به یادگیری برنامه‌نویسی کمک کند. زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا با استفاده از زبان انگلیسی محاوره کدنویسی می‌شوند، از این رو مهارت در زبان انگلیسی در مدت زمان یادگیری زبان برنامه‌نویسی بسیار تاثیرگذار است.

برای یادگیری هر موضوعی به تمرکز حواس نیاز است. اما یادگیری زبان برنامه‌نویسی به شکل ویژه تمرکز می‌خواهد. بسیاری از برنامه‌نویس‌ها‌ترجیح می‌دهند در تنهایی کار انجام دهند چرا که علاوه بر این که یک حواس پرتی کوچک ممکن است کل زحمات آن‌ها را به باد دهد، سرعت کد نویسی آن‌ها را می‌تواند کاهش دهد. یادگیری برنامه‌نویسی نیز مستلزم تمرکز بالاست. اگر فردی هستید که مدام حواستان به محیط اطراف پرت می‌شود مطمئنا باید خیلی بیشتر از کسی که بر روی کارش مسلط است زمان صرف کنید.

برنامه‌نویسی مبحثی نیست که بتوانید یک شبه بیاموزید. تمرین و تکرار، بیش از سایر عوامل در مدت زمان یادگیری زبان برنامه‌نویسی موثر است. برای برنامه‌نویس شدن باید مدام در حال نوشتن برنامه‌های مختلف باشید. بدون شک کسی که تنها یک ساعت در روز وقت صرف آموختن برنامه‌نویسی می‌کند نمی‌تواند به سرعت کسی که روزانه هفت ساعت وقت می‌گذارد برنامه‌نویس شود.

آشنایی با تا حد زیادی به یادگیری و آموختن زبان‌های برنامه‌نویسی کمک می‌کند. در واقع یکی از مبانی آموزش برنامه‌نویسی یادگیری فلوچارت‌نویسی است. برای تبدیل الگوریتم به فلوچارت باید آموزش لازم را ببینید. فلوچارت نویسی در واقع به شما کمک می‌کند تا دستورالعمل‌ها و روند آن‌ها را در یک کادر مشاهده کنید. این کار به ذهن شما نظم می‌دهد و به سرعت شما در یادگیری زبان برنامه‌نویسی مورد نظرتان کمک می‌کند.

شاید آشنایی با ریاضیات به اندازه زبان انگلیسی در سرعت یادگیری برنامه‌نویسی کمک نکند اما بی تاثیر هم نیست. بد نیست تا حدودی ریاضیات را بدانید سپس وارد برنامه‌نویسی شوید. البته خیلی از افراد ابتدا برنامه‌نویسی را شروع می‌کنند و به صورت موازی هرجا نیاز به یادگیری ریاضی را حس کنند به دنبال آن می‌روند.

جمع‌بندی

در کل مدت زمان یادگیری برنامه‌نویسی به خودتان بستگی دارد. اگر هوش خوبی داشته باشید و برای آموختن برنامه‌نویسی زمان کافی در روز صرف کنید می‌توانید در کمتر از یک سال به یک برنامه‌نویس تبدیل شوید. اما اگر بخواهید یک برنامه‌نویس حرفه‌ای باشید بعد از این مدت هم نباید تمرین و تکرار را از یاد ببرید. بک برنامه‌نویس حرفه‌ای به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی کفایت نمی‌کند و همیشه در حال یادگیمدت زمان یادگیری برنامه نویسی چقدر است؟ یا چقدر طول می‌کشد برنامه نویسی را یاد بگیرم؟  این ها سوالاتی است که برنامه نویسان هنگام شروع برنامه نویسی می‌پرسند. در این مقاله به مدت زمان یادگیری برنامه نویسی و عواملی که به مدت زمان یادگیری برنامه نویسی بستگی دارند می‌پردازیم. شما با خواندن این مقاله به موضوعات زیر پی خواهید برد:

 • چقدر طول می‌کشد برنامه نویسی را یاد بگیرم؟
 • مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به چه عواملی بستگی دارد؟
 • چگونه مدت زمان یادگیری برنامه نویسی را کاهش دهیم؟

چقدر طول می‌کشد برنامه نویسی را یاد بگیرم؟

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به عوامل زیادی بستگی و در هر شخص متفاوت است. نمی‌توان مدت زمان مشخص برای یادگیری برنامه نویسی را دقیق گفت. در ادامه این مقاله، عواملی که در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی دخالت دارند را بررسی می‌نمائیم.

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. میزان پیچیدگی زبان برنامه نویسی
 2. سطح علمی و هوش فرد
 3. میزان علاقه شخص
 4. مدت زمان اختصاص دادن به یادگیری
 5. نوع روش یادگیری

میزان پیچیدگی زبان برنامه نویسی:

یکی از عواملی که در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی دخیل است، میزان پیچیدگی آن زبان برنامه نویسی است. برای مثال: زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به زبان سی‌شارپ یا جاوا راحت‌تر است. پس طبیعی است که مدت زمان یادگیری پایتون نسبت به مدت زمان یادگیری سی‌شارپ و جاوا، کمتر است.

سطح علمی و هوش فرد:

هر شخص استعداد و توانایی‌های متفاوتی دارد. ممکن است یک شخص در مدت زمان 6 ماه به سطح متوسطی از دانش برنامه نویسی برسد و شخص دیگر 1 سال زمان ببرد. توجه داشته باشید که برای برنامه نویس شدن نیاز به هوش خارق‌العاده ندارید. با هوش متوسط هم می‌شود برنامه نویسی را به خوبی یاد گرفت.

میزان علاقه شخص:

از دیگر پارامترهایی که مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به آن بستگی دارد، میزان علاقه شما به یادگیری برنامه نویسی است. اگر به برنامه نویسی علاقه ندارید و هدف شما صرفا پول است، پیشنهاد ما این است که تجدید نظر کنید. چرا که یادگیری برنامه نویسی بدون داشتن علاقه کاری بسیار دشوار است.

مدت زمان اختصاص دادن به یادگیری:

تعداد ساعاتی که برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی اختصاص می‌دهید، در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی دخیل است. ممکن است یک شخص روزی 2 ساعت وقت برای آموزش برنامه نویسی زمان بگذارد و شخص دیگر 6 ساعت زمان بگذارد. پس هر چقدر زمان بیشتری بگذارید مدت زمان یادگیری برنامه نویسی نیز کاهش می‌یابد.

اما دقت کنید که در اوایل شروع برنامه نویسی تعداد ساعات آموزش خود را بالا نبرید. این امر باعث می‌شود از برنامه نویسی خسته شوید و یادگیری آن را رها کنید. همچنین با مطالعه مقاله زیر می‌توانید مدت زمان برنامه نویسی روزانه خود را محاسبه کنید:

نوع روش یادگیری:

نحوه یادگیری هر شخص متفاوت است. ممکن است یک شخص با ویدئوهای یوتیوب و خواندن مقاله یا کتاب‌های آموزشی، برنامه نویسی را یاد بگیرد و شخص دیگر با دوره‌های آموزشی برنامه نویسی.

پیشنهاد ما این است که یک دوره آموزشی تهیه کنید و یادگیری را شروع کنید. این روش بازدهی بهتری نسبت به سایر روش‌های یادگیری برنامه نویسی دارد.

برای یادگیری WordPress plugin design اینجا کلیک کنید

چگونه مدت زمان یادگیری برنامه نویسی را کاهش دهیم؟

 1. آشنایی با پیش‌نیازهای برنامه نویسی
 2. تمرین روزانه برنامه نویسی
 3. صبر و استمرار
 4. یادگیری زبان انگلیسی

آشنایی با پیش‌نیازهای برنامه نویسی:

آشنایی با دانش کامپیوتر و مبانی برنامه نویسی و همچنین یادگیری فلوچارت می‌تواند مدت زمان یادگیری برنامه نویسی شما را کاهش دهد. یعنی سریع‌تر می‌توانید برنامه نویسی را یاد بگیرید. قبل از شروع برنامه نویسی سعی کنید دوره‌ ICDL را به خوبی یاد بگیرید.

تمرین روزانه برنامه نویسی:

سعی کنید هر روز برنامه نویسی  را تمرین کنید. اگر یک جلسه از دوره آموزشی را مشاهده کردید، تا آن را به خوبی درک نکردید و تمرین و کد نویسی نکردید به سراغ جلسات بعدی نروید.

صبر و استمرار:

از مهم‌ترین شروط یادگیری برنامه نویسی صبر و استمرار در برنامه نویسی است. سعی کنید زنجیره یادگیری و تمرین را قطع نکنید. حتی اگر شده روزی نیم ساعت وقت بگذارید ولی هرگز آن را رها نکنید. اگر در 7 روز هفته، روزی 2 ساعت وقت بگذارید (14 ساعت) بهتر از این است که 2 روز در هفته، هر روز 7 ساعت زمان بگذارید. پس استمرار در برنامه نویسی بهتر از تعداد ساعات زیاد است.

یادگیری زبان انگلیسی:

سخن آخر:

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی چقدر است؟ در این مقاله، دانستیم که چقدر طول می‌کشد برنامه نویسی را یاد بگیریم و عواملی که در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی دخیل است را بررسی کردیم. در یادگیری زبان برنامه نویسی عجله نکنید. سعی کنید آن را به خوبی یاد بگیرید و تمرین کنید. همچنین زنجیره یادگیری را متوقف نکنید و استمرار داشته باشید. اگر بخواهیم یک زمان حدودی برای یادگیری برنامه نویسی تعیین کنیم. با روزی 2 تا 4 ساعت در مدت زمان 6 ماه می‌توان به سطح خوبی از برنامه نویسی رسید. اما حرفه‌ای شدن در برنامه نویسی به میزان تجربه شما بستگی دارد. لطفا در قسمت نظرات بیان کنید که چقدر طول کشید تا برنامه نبرای تعیین مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. سرعت یادگیری در برخی افراد بسیار بیشتر است و البته برخی منابع یادگیری نیز به شما این فرصت را می‌دهند تا مفاهیم پیچیده و سخت برنامه نویسی را با سرعت بیشتری یاد بگیرید.

به‌طور کلی، اصلی‌ترین فاکتور در تعیین مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، خود افراد هستند. هرچه زمان بیشتری را برای در نظر داشته باشید، سریع‌تر قوانین و رویه‌های اساسی برنامه نویسی را درک خواهید کرد. اما اگر می‌خواهید درباره این بدانید که یادگیری برنامه نویسی چقدر زمان می‌برد، این مقاله را دنبال کنید.

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می‌کشد؟

یادگیری برنامه نویسی به هیچ عنوان سخت نیست. اگر می‌خواهید بر اصول اولیه برنامه نویسی تسلط پیدا کنید، سه تا شش ماه طول می‌کشد تا این مرحله را پشت سر بگذارید. اما برای اینکه بفهمید یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می‌کشد، باید نگاهی به برنامه‌ی دوره‌های آموزشی و همچنین بوت‌کمپ‌ها بیندازید چرا که زمان در تمام این دوره‌ها و بوت‌کمپ‌ها یکسان است.

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به‌صورت آنلاین، به همان اندازه یادگیری برنامه نویسی به صورت حضوری است. تنها تفاوتی که اینجا باید قائل شد، این است که شما چقدر توان و تلاش برای یادگیری می‌گذارید و چقدر زمان آزاد برای درک مفاهیم دارید. در صورتی هم که به دانشگاه برای یادگیری برنامه برنامه نویسی فکر می‌کنید، باید گفت که برای دریافت مدرک لیسانس چهار سال زمان لازم است. به‌صورت کلی، مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری برنامه نویسی در روش‌های مختلف را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

روش یادگیری زمان یادگیری
خودآموز 6 تا 12 ماه
دانشگاه 4+ سال
بوت‌کمپ 3 تا 6 ماهه

اما غیر از روش یادگیری، فاکتورهای دیگری نیز روی مدت زمان یادگیری تاثیر دارند. برخی از مهم‌ترین آنها را در ادامه مطرح خواهیم کرد:

بستگی به زبان برنامه نویسی‌ای دارد که قصد دارید یاد بگیرید

یکی از عوامل مهم در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، این است که کدام زبان را انتخاب می‌کنید. بیشتر متخصصان عنوان می‌کنند که مدت زمان یادگیری یک زبان برنامه نویسی نسبتا آسان حدود چهار تا شش ماه است. اگر فرض کنیم که تمام وقتِ خود را روی یادگیری و تمرینِ زبان‌هایی مانند HTML، CSS یا بگذارید، پس این زمانی که اعلام شده غیرمنطقی به‌نظر نمی‌رسد.

یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید شبیه به یادگیری یک زبان خارجی است. همان‌طور که عادت کردن به یک زبان خارجی زمان زیادی می‌طلبد، یادگیری یک زبان برنامه نویسی نیز نیاز به زمان دارد. یادگیری زبان‌هایی مانند ، C++ یا جاوا در صورتی که دانش شما از این زبان‌ها دانش حداقلی باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

بستگی به سبک یادگیری شما دارد

منابع آموزشی برنامه نویسی متنوع هستند و هر یک از این منابع تعهدات زمانی متفاوتی دارند. اگر یک برنامه ساختاریافته و سخت‌گیرانه مانند یک بوت‌کمپِ تمام وقت را انتخاب کنید، احتمالا کدنویسی را بسیار سریع‌تر از کسی یاد خواهید گرفت که هر چند هفته یک بار سراغ یادگیری برنامه نویسی می‌رود.

برای بسیاری از مبتدیان برنامه نویسی دسترسی به متخصصان و انجمن‌هایی از افراد متخصص در این حوزه، به آنها کمک می‌کند تا مفاهیم دشوار در برنامه نویسی را سریع‌تر یاد بگیرند. علاوه بر این، کمک گرفتن از فردی متخصص در این حوزه به شما کمک می‌کند تا این حرفه را سریع‌تر از حالت خودآموز یاد بگیرید و بر ابزارها و تکنیک‌های جدید تسلط پیدا کنید.

برنامه نویسی یک فرآیند یادگیری مداوم است

برنامه نویسی یک فرآیند یادگیری مداوم است که در زمان فعالیت حرفه‌ای نیز متوقف نخواهد شد. بنابراین، نمی‌توان زمان مشخصی را برای پایان مدت زمان یادگیری برنامه نویسی در نظر گرفت. برنامه نویسان حرفه‌ای همزمان با کار به دنبال یادگیری هستند، از جدیدترین روندها در این حوزه باخبر می‌شوند و با یادگیری زبان‌های جدید و به روز ماندن با تکنیک‌های جدید، مهارت خود در این حرفه را تقویت می‌کنند. برای موفقیت در برنامه نویسی، باید مرتب به دنبال یادگیری باشید. تسلط بر زبان‌های برنامه نویسیِ جدید همیشه زمان می‌برد، اما اگر به دنبال یادگیری زبان‌های بیشتر باشید، این زمان برای شما کوتاه‌تر خواهد شد.

بهترین راه برای یادگیری سریع برنامه نویسی

اگر به دنبال سریع‌ترین راه برای یادگیری برنامه نویسی هستید، در ادامه ما روش‌هایی را نام خواهیم برد و جزئیات بیشتری در مورد گزینه‌های آموزشی زیر ارائه می‌دهیم. هر گزینه مزایای خاص خود را دارد، بنابراین بهترین گزینه برای شما احتمالا گزینه‌ای است که با اهداف شخصی و حرفه‌ای شما همخوانی داشته باشد.

خودآموز

روش خودآموز در یادگیری برنامه نویسی یکی از گزینه‌های محبوب است، زیرا معمولا ارزان‌ترین و انعطاف‌پذیرترین روش است. این روزها دوره‌های آنلاین، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های زیادی برای یادگیری مهارت‌های برنامه نویسی برای مبتدیان وجود دارد.

نکته منفی آموزش برنامه نویسی از طریق این روش‌ها این است به نظم بسیار نیاز دارند. یادگیری برنامه نویسی یک فرآیند مداوم است و اگر به آن پایبند نباشید، پیشرفت زیادی نخواهید داشت. علاوه بر این، احتمال افزایش مدت زمان یادگیری شما نیز وجود دارد زیرا به یک برنامه زمان‌بندی‌شده یا به پروژه‌هایی که در بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی یا دانشگاه کار می‌شوند، دسترسی نخواهید داشت.

مدرک دانشگاهی

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای مهارت در برنامه نویسی، کسب مدرک دانشگاهی است. این روش، همچنین یک روش مطمئن برای قوی کردن بخش تحصیلات در رزومه کاری خواهد بود. در حالی که می‌توانید بدون مدرک دانشگاهی مهارت خود در این حرفه را ثابت کنید، اما بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند فارغ‌التحصیلان دانشگاه را استخدام کنند. البته در ایران رشته‌ای به نام برنامه نویسی در دانشگاه‌ها وجود ندارد و باید سراغ تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار یا کامپیوتر بروید.

یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف دانشگاه برای یادگیری برنامه نویسی، مدت زمان آن است. برای بسیاری از افراد، به ویژه افرادی که به دنبال تغییر شغل به برنامه نویسی هستند، ادامه تحصیل چهار ساله غیرعملی است. تعداد کمی از افراد قادر به ترک کار تنها برای یادگیری یک مهارت جدید مانند برنامه نویسی هستند. علاوه بر این، تحصیل در برخی دانشگاه‌ها هزینه بالایی دارد و افراد کمی مایل به پرداخت چنین هزینه‌ایی هستند.

بوت‌کمپ

بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، برنامه‌های کوتاه مدتی هستند که اصول و هر آنچه را که برای شروع حرفه‌ای به عنوان برنامه نویس نیاز دارید به شما آموزش می‌دهند. با آموزش در بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، در حدود سه تا شش ماه مهارت‌های مورد نیاز و شغلی در برنامه نویسی را به دست خواهید آورد.

علاوه بر این حضور در بوت‌کمپ‌های آموزشی، به متقاضیان این فرصت را می‌دهد تا به ابزارها و متخصصان این حوزه دسترسی داشته باشند. این منابع نه تنها به شما کمک می‌کنند تا برنامه نویسی را یاد بگیرید، بلکه به شما کمک می‌کنند تا پس از اتمام یادگیری آموزش، در صنعت فناوری اطلاعات شغلی پیدا کنتحریریه کدیاد

حتما بخوانید: wordpress useful plugins

اولین گام برای یادگیری برنامه نویسی | بهترین زمان یادگیری برنامه نویسی | تجربیات یک برنامه نویس

برنامه‌نویسی در واقع یک علم است که به کمک آن می‌توان به کامپیوتر دستوراتی برای اجرا داد. دستورات را در قالب یک سری کد به کامپیوتر می‌دهیم. این اطلاعات و دستورات در مغز کامپیوتر (CPU) پردازش می‌شوند و خروجی کار به کاربر نمایش داده می‌شود. برنامه‌نویس به کمک یک زبان برنامه‌نویسی منظور خود را به یک نرم افزار منتقل می‌کند. این دستورات به کدهای 0 و 1 تبدیل می‌شوند و کامپیوتر آن ها را درک کرده و پردازش می‌کند. اما یادگیری برنامه نویسی برای ما چقدر زمان می برد و به چه مواردی بستگی دارد؟

اگر برنامه نویسی را از ابتدا یاد بگیرید، در شرایط بهینه، حدود 500 تا 1000 ساعت طول می کشد تا یک برنامه نویس آماده کار شوید. اگر 5 روز در هفته و 8 ساعت در هر روز تمرین کنید، این به معنای 13 تا 26 هفته است. این یادگیری بسته به نوع هوش افراد می تواند متفاوت باشد. بعضی افراد در زمان کمتر و افرادی دیگری در زمان بیشتر می توانند برنامه‌نویسی یاد‌ بگیرند. برخی از شرکت ها هستند که دوره های کارآموزی ای ارائه می دهند که شما از صفر شروع کنید و در عرض 3 تا 6 ماه برنامه نویس می شوید. این بدان معنا است که شما بدون دانش قبلی در زمینه برنامه نویسی برای شرکتی درخواست می دهید. سپس بعد از چند ماه، به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار برای آن ها کار می کنید. به خصوص اگر بدون استاد آموزش می بینید، به احتمال زیاد مرتکب اشتباهاتی می شوید که سرعت شما را به شدت کاهش می دهد.

در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چرا یادگیری برنامه نویسی اینقدر طول می کشد و چگونه می توانید آن را سریعتر انجام دهید صحبت کنیم. برنامه نویسی یک مهارت نیست. یک کاردستی است. نیاز به انواع مهارت ها، نظریه ها، خلاقیت و تفکر انتقادی همزمان دارد. بنابراین، برنامه نویسی روشی متفاوت از تفکری که قبلا داشته ایم ارائه می دهد. به همین دلیل است که یادگیری برنامه نویسی به زمان نیاز دارد. این روزها، تقریباً هر نرم افزاری بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. یک توسعه‌دهنده نرم افزار باید هر بار که خطوط جدیدی از کد را به پایگاه کد معرفی می‌کند، با این پیچیدگی مقابله کند. هر قطعه کد باید یک مشکل را حل کند.

مواردی که باید برای کد نویسی در نظر داشته باشید

در ادامه با مواردی که باید هنگام کدنویسی در نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد. اما به یاد داشته باشید که نوشتن کد با در نظر گرفتن همه این عوامل سخت و وقت گیر است. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس سطح ارشد که بتواند همه این جنبه ها را مدیریت کند، روزها و سال ها تجربه لازم دارید. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خودآموخته، به احتمال زیاد یک یا چند اشتباه در لیست پایین انجام می دهید.

 • تا حد امکان باگ کمتری داشته باشد
 • ردیابی اشکالات احتمالی را آسان کنید
 • نرم افزار را مقیاس پذیر نگه دارید
 • کد قابل خواندن باشد
 • تست شده و به طور کامل پوشش داده شود

راهکارهای جلوگیری از وقوع اشتباهات کدنویسی

بهترین راه برای جلوگیری از این اشتباهات، کمک گرفتن از یک توسعه دهنده نرم افزار با تجربه است. به عبارت دیگر، شما باید در یک آموزشگاه تخصصی یا دوره فشرده آموزشی شرکت کنید. این مکان ها بهترین اقدام برای شروع یادگیری برنامه نویسی هستند. آن ها دوره هایی در زمینه های مختلف توسعه نرم افزار دارند. این دوره های تخصصی توسط توسعه دهندگان نرم افزار حرفه ای در این زمینه برگزار می شوند. علاوه بر گذراندن دوره، اجازه دهید در مورد راه های دیگری صحبت کنیم که می توانید یادگیری کدنویسی را سرعت ببخشید.

 • با یک آموزشگاه تخصصی از ابتدا تا حرفه ای شدن همراه باشید
 • هر چیزی را که در آموزش ها یا سخنرانی ها می بینید تکرار کنید
 • اهداف خود را درک کنید
 • از انجمن توسعه دهندگان برای دریافت کمک استفاده کنید
 • خودتان را برای یادگیری محدود نکنید

یادگیری کدنویسی به چه معنا است؟

ابتدا بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. یادگیری برناه نویسی فقط آموزش یک زبان نیست. بلکه اغلب به آموزش نحوه یادگیری پرداخته می شود. در واقع بیش از 700 زبان برنامه نویسی در حال حاضر وجود دارد. اجازه ندهید که این موضوع شما را بترساند. فقط با یکی شروع کنید برخی از زبان ها برای توسعه وب، برخی دیگر برای علم داده استفاده می شوند؛ در حالی که برخی دیگر برای برنامه های تلفن همراه، بازی های ویدیویی و نرم افزار بهینه هستند. در اصل، کدنویسی مشکلات را حل می کند.

هر بار که یک وب سایت، برنامه یا پروژه علم داده ایجاد می کنید، هدف شما حل یک نقطه درد است. از آن جایی که صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد، مشکلات بی پایانی برای حل وجود داشته و فناوری دائماً در حال پیشرفت است، زمانی که مسیر یادگیری نحوه کدنویسی را شروع می کنید، به فرایند یادگیری پیوسته متعهد می شوید. شما بر مهارت هایی مانند نحوه رفع اشکال، استفاده از چارچوب ها و کتابخانه ها، نحوه تیک زدن یک زبان خاص، نحوه ساختار یک وب سایت یا پروژه داده و روش های خاص مسلط خواهید شد. اما شما همچنین باید با هر پروژه، فناوری یا شغل جدید رشد و تکامل پیدا کنید. عوامل زیر می توانند مانع پیشرفت شما در یادگیری برنامه نویسی شوند.

 • فقدان اشتیاق، تمرکز و انگیزه
 • عدم برنامه ریزی و هماهنگی
 • استفاده از منابع بد
 • سردرگمی و سرریز اطلاعات
 • یادگیری بدون نوشتن
 • تمرکز روی چیزهای اشتباه
 • گیر افتادن برای مدت طولانی

آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟

یادگیری برخی از زبان های برنامه نویسی مانند پایتون و جاوا اسکریپت نسبتاً آسان است. زبان هایی مانند C++ و C# دشوارتر هستند. اگر مایلید زمان لازم را برای شرکت در یک بوت کمپ و گذراندن دوره های آنلاین بگذارید یا آن را به ادامه تحصیل در مقطع لیسانس برنامه نویسی کامپیوتر اختصاص دهید، شانس خوبی برای یادگیری کدنویسی وجود دارد. اگر نگران هستید که ممکن است نتوانید کدنویسی را یاد بگیرید، با یکی از زبان های ساده تر شروع کنید. هنگامی که اولین زبان برنامه نویسی خود را درک کردید، می توانید به سراغ چیزهای دشوارتری بروید.

آیا مدرک دانشگاهی می تواند راه سریعتر برای برنامه نویس شدن باشد؟

مدرک دانشگاهی در علوم کامپیوتر راهی عالی برای یادگیری انواع مهارت ها در زمینه توسعه نرم افزار و فناوری است. با این حال، معمولا سال ها طول می کشد تا فارغ التحصیل شوند. به عبارت دیگر، گرفتن مدرک سریع ترین راه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار نیست. مدرک شامل انواع دوره های سطح مقدماتی است. به تعریف بهتر، شما در بسیاری از زمینه ها تجربه دارید، اما واقعاً در هیچ یک از آن ها متخصص نیستید.

اگر در دوران دانشگاه مجموعه ای چشمگیر از پروژه ها در زمینه های مختلف توسعه نرم افزار بسازید، مسیرهای شغلی زیادی دارید که می توانید انتخاب کنید. اما تحقق این امر سال ها طول می کشد. از سوی دیگر اگر مدرک دانشگاهی ندارید، می توانید در یکی از آموزشگاه های تخصصی 3 تا 6 ماهه شرکت کنید تا در کمترین زمان به یک توسعه دهنده آماده شغل تبدیل شوید.

سخن آخر در باب یادگیری برنامه نویسی

تبدیل شدن به یک برنامه نویس آماده برای کار، در بهترین حالت 500-1000 ماه طول می کشد. برای دستیابی به این میزان یادگیری، باید کارهای زیادی را به درستی انجام دهید. در واقع، اگر بدون کمک این کار را انجام دهید، تقریباً شکست خواهید خورد. یک راه عالی برای دریافت کمک، شرکت در دوره های برنامه نویسی است؛ که توسط متخصصان تدریس می شود. این دوره ها سرعت در یادگیری برنامه نویسی را تنظیم می کند، راه درست آن را به شما نشان می دهد و در یک کلام شما را در سریع ترین زمان و آماده ترین حالت وارد بازار کار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره هایی که در یادگیری برنامه نویسی به شما کمک می کنند، به بخش کدیاد مراجعه کنید.