عمومیکسب و کار جدید

فواید استفاده از اکانت های دیجیتالی

در سال های اخیر به دلیل مسائلی نظیر نوسانات ارزی، بالا رفتن قیمت دلار و افزایش تورم، دیسک های بازی افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده اند و تهیه آن ها برای گیمرها به آسانی امکان پذیر نمی باشد. روش های مختلفی جایگزین خرید دیسک فیزیکی بازی ها شده که یکی از بهترین ان ها، خرید اکانت های قانونی یا اشتراکی است. در ادامه این مطلب، اطلاعات بیشتری را از این روش به صرفه و جذاب در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نسخه های مختلف بازی ها

برای خرید هر بازی، دو گزینه مختلف پیش روی شماست:

 • خرید نسخه فیزیکی: نسخه فیزیکی همان دیسک بازی است.
 • خرید نسخه دیجیتالی: در این روش، با پرداخت هزینه بازی، می توانید بدون نیاز به خرید نسخه فیزیکی، آن را بر روی کنسول خود دانلود و نصب نمایید. در این روش امکان فروش بازی وجود نداشته و License آن را همیشه خواهید داشت.

مزایای خرید دیسک فیزیکی بازی ها، شامل موارد زیر می شود:

 • امکان خرید و فروش دیسک با دیگر بازی ها
 • با استفاده از دیسک، نیازی نیست بازی را به طور کامل در حافظه داخلی کنسول خود نگهداری نمایید.
 • در صورت خرید دیسک بازی، نیازی به دانلود آن و استفاده از بسته اینترنت نخواهد بود.

دیسک فیزیکی معایب خاص خود را داراست:

 • دیسک ها در معرض خطراتی نظیر گم شدن، شکست و یا آسیب دیدگی هستند.
 • امکان موجود نبوده بازی مورد نظر به صورت فیزیکی در بازار وجود دارد.
 • ممکن است فروشگاه های مختلف، دیسک های خود را با قیمت های متفاوتی به فروش رسانند. این امر سبب می شود که امکان خرید یک دیسک با قیمتی بالاتر از قیمت اصلی آن، افزایش پیدا کند.

مزایای خرید نسخه دیجیتالی بازی ها شامل این موارد می گردد:

 • ماندگاری این نسخه از نسخه فیزیکی بیشتر است؛ چون احتمالات گم شدن، شکستن و یا آسیب دیدن برای این نسخه وجود ندارد.
 • تخفیف ها، عرضه برخی بازی ها و امتیازات ویژه ای که شرکت ها برای بازی های خود در نظر می گیرند، تنها از طریق فروشگاه آنلاین کنسول قابل دسترسی می باشد.
 • می توان بازی مورد نظر را Pre-load نمود و سپس آن را در روز عرضه دریافت کرد.
 • امکان دریافت بازی ها در روز عرضه آن ها وجود دارد.
 • بازی های خریداری شده در آرشیو اکانت شما ذخیره می شوند و همیشه به آن ها دسترسی خواهید داشت.

نسخه دیجیتالی بازی ها طبیعتا دارای معایبی نیز می باشد. از جمله:

 • روند دانلود ممکن است وقت گیر و طولانی باشد.
 • بازی های خریداری شده را نمی توان به فروش رساند یا معاوضه نمود.
 • فضای بیشتری از حافظه داخلی کنسول شما به بازی اختصاص خواهد یافت.

اکانت

هر گیمر برای اجرای بازی ها به یک اکانت نیاز دارد. اکانت در واقع هویت آن گیمینگ را نشان می دهد و اطلاعاتی از گیمر را درون خود ذخیره می کند. داشتن اکانت حتی برای افرادی که از دیسک فیزیکی استفاده می کنند نیز الزامی است.

به دلیل دشواری های خرید دیسک فیزیکی و همچنین خطر بن شدن کنسول در صورت استفاده از اکانت هکی، گیمرها روش های جدیدی از جمله استفاده از اکانت های اشتراکی (قانونی) را به روش های قدیمی ترجیح می دهند. این اکانت ها توسط یک شخص یا فروشگاه ساخته شده، لایسنس یک یا دو بازی خریداری و در نهایت این اکانت بین چند نفر به اشتراک گذاشته می شود.

با اکتیو کردن هر اکانت بر روی کنسول، محتوات آن اکانت از جمله اشتراک های خریداری شده و بازی ها در اختیار تمامی یوزرهای آن کنسول قرار می گیرد. هر اکانت به 3 حالت مختلف قابل استفاده می باشد که به این حالت ها، ظرفیت گفته می شود. در بخش بعد به معرفی ظرفیت های مختلف و بیان ویژگی های آن ها می پردازیم.

ظرفیت ها

در ادامه به معرفی انواع ظرفیت های اکانت های بازی می پردازیم:

 • ظرفیت 1: این ظرفیت در واقع ارزان ترین ظرفیت بوده و پس از خرید آن، شما می بایست اینترنت کنسول خود را به کلی قطع نمایید و به هیچ وجه به اینترنت متصل نشوید. در صورت اتصال به اینترنت، با توجه به این مسئله که گارانتی 24 ساعته شما به پایان رسیده است، بازی برای شما قفل خواهد شد و ناچار به خرید اکانت جدیدی خواهید بود. بهترین روش برای استفاده از ظرفیت 1، انجام بازی های داستانی می باشد. اکثر افراد حداقل 1 تا 2 بازی را خریداری نموده و پس از چند ماه اقدام به تغییر لیست بازی های خود می نمایند. با خرید ظرفیت 1 قادر خواهید بود ازی ها را برای تمامی یوزرهای کنسول خود اجرا نمایید.
 • ظرفیت 2 (دیسک دیجیتالی): به علت دارا بودن قابلیت اکتیو کردن اکانت، این ظرفیت عملکردی مانند دیسک داشته و تمامی مزایای خرید دیسک های فیزیکی را دارد. پس از خرید ظرفیت 2 لازم است مشخصات اکانت را بر روی کنسول خود وارد نموده و می توانید پس دانلود بازی، نصب آن و همچنین اکتیو کردن اکانت خود، از آن خارج شوید تا مزاحمتی و مشکلی برای ظرفیت 3 ایجاد نگردد. بازی های ظرفیت 2 بر روی تمامی یوزرهای کنسول قابل اجرا و دسترسی بوده و گارانتی این اکانت نیز تا زمانی که بر خلاف قوانین فروشگاه اقدامی انجام نداده باشید، دائمی می باشد. ظرفیت 2 امکان اجرای بازی ها هم در حالت آنلاین و هم در حالت آفلاین را امکان پذیر می سازد.
 • ظرفیت 3: گارانتی این ظرفیت مادام العمر بوده و اگر بر خلاف قوانین فروشگاه اقدامی انجام نداده باشید، می توانید اکانت خود را به فروش رسانید. در صورت خرید ظرفیت 3، امکان بازی بر روی اکانت شخصی وجود نخواهد داشت؛ زیرا شما ناچار به اجرای بازی بر روی اکانت خریداری شده هستید. همچنین اجرای بازی ها نیاز به اتصال اینترنت دارد؛ زیرا هر یک ساعت یک بار، License بازی توسط کنسول و به صورت آنلاین بررسی شده و مجوز ادامهبازی به شما داده خواهد شد. به همین علت، در صورت قطع اتصال اینترنت و یا آپدیت نبودن کنسول، بازی برای شما قفل شده و تا رفع این مشکل، قادر به ادامه آن نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید