اجتماعیکسب و کار جدید

تشریفات ترحیم در مشهد

در فرهنگ ما، برگزاری مراسم ختم و یادبود برای درگذشتگان جایگاه خاصی دارد، همه ما سعی داریم اینگونه مراسمات را تا حد امکان خوب و آبرومندانه برگزار کنیم. هنگام از دست دادن عزیزانمان، خانواده متوفی در شوک روحی عمیقی فرو می روند و نیاز به افرادی دارند تا در برگزاری مراسمات ختم و ترحیم به آنها کمک نمایند. تشریفات بهشت به عنوان باسابقه ترین تشریفات ترحیم در مشهد می تواند شما را جهت برگزاری هر چه بهتر برگزاری مراسم خاکسپاری از صفر تا صد یاری رساند، جهت هماهنگی با تشریفات بهشت با شماره 09155156802 تماس حاصل فرمائید.

پاکت ترحیم در مشهد | پک پذیرایی ارزان پک | پک پذیرایی لاکچری ترحیم

برای برگزاری مراسم خاکسپاری باید یک سری اقدامات انجام دهیم، این اقدامات شامل:

۱-دریافت گواهی فوت

۲-اطلاع به اقوام جهت حضور در مراسم تشییع

3- انتقال جنازه از منزل یا بیمارستان به بهشت رضا جهت غسل و شستشو

4- انجام کارهای اداری دفن

5- خرید جا قبر مناسب

6- انتقال متوفی به مکان دفن

7- تهیه تجهیزات رفاهی مانند صندلی و سایبان برای میهمان ها

8- تهیه وسایل پذیرایی مانند حلوا، خرما، شربت و آب معدنی و یا پک پذیرایی ترحیم

9- تهیه تاج گل یا سبد گل ترحیم

10- هماهنگی با مداح

11- هماهنگی با رستوران جهت تهیه غذای میهمان ها

پاکت ترحیم در مشهد | پک پذیرایی ارزان پک | پک پذیرایی لاکچری ترحیم

تعریف تشریفات مراسم ترحیم

تشریفات مراسم ترحیم شامل سنت‌ها و عمل‌هایی است که در جریان مراسمی برای یادبود و عزاداری فردی که درگذشته است، صورت می‌پذیرد. این تشریفات عموماً با رعایت مراسمات مذهبی و فرهنگی مربوط به هر منطقه یا قومیت، در حالت‌های مختلفی در سراسر جهان برگزار می‌شوند. تشریفات مراسم ترحیم در مشهد نیز دارای مراسمات معنوی و مذهبی خاص خود است که براساس فرهنگ و آیین مذهبی صورت می‌گیرد.

مراحل برگزاری مراسم ترحیم

تشریفات مراسم ترحیم شامل چندین مرحله است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مکان برگزاری مراسم ترحیم

در این مرحله با توجه به محل سکونت متوفی و تعداد میهمان ها مناسب ترین مسجد برای برگزاری مراسمات ختم و ترحیم رزرو می گردد. برخی افراد ممکن است با توجه به سلیقه خود مراسم ختم و ترحیم را در منزل یا تالار برگزار نمایند. از بهترین مساجد مساجد مشهد جهت برگزاری مراسم ترحیم می توان مسجد امام سجاد واقع در سجاد 21، مسجد قبا واقع در نبش خیام جنوبی 21، مسجد غدیرباباعلی ارشاد واقع در خیابان ارشاد نبش ارشاد ۱/۱۶، مسجد المهدی نبش فلسطین 14، مسجد توفیق واقع در رضا 9 و مسجد الزهرا در حاشیه احمدآباد را نام برد. لیست مساجد مشهد را می توانید اینجا ببینید.

نصب بنر و چیدن تاج گل

در این مرحله، بنرهای عرض تسلیت و تاج گل هایی که افراد به نشانه همدردی آورده اند در مکان مورد نظر نصب و چیدمان می شوند. این مرحله می تواند شامل قرار دادن تصاویر و عکس‌های فرد درگذشته، شمع‌ها، گل‌ها و سینی های حلوا و خرما است که باعث به وجود آمدن یک فضای معنوی و آرام در محل مراسم می‌شوند.

حضور خانواده و دوستان

خانواده و دوستان نزدیک در این مرحله به محل برگزاری مراسم می‌آیند. آن‌ها از این فرصت استفاده می‌کنند تا با یادبود فرد درگذشته عزاداری کنند و خاطرات خوب را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و با خواندن قرآن و ذکر فاتحه برای فرد متوفی از خداوند برایش طلب مغفرت نمایند.

قرائت دعا و مراسم مذهبی

در این مرحله، روضه و مراسمات مذهبی مرتبط با ترحیم انجام می‌شود. مداح با قرائت آیات قرآن، خواندن دعاهای خاص و اجرای مراسمات معنوی مجلس را پرشور می نماید. این قسمت از مراسم برای ارتباط با خداوند و تسکین روح فرد درگذشته مهم است.

پذیرایی از میهمان ها

در این مرحله، پذیرایی از مهمانان با حلوا و خرما و چای در هنگام مراسم و دادن پک های پذیرایی که شامل میوه، آبمیوه، کیک و شیرینی است در هنگام خروج میهمان ها صورت می پذیرد.

در برگزاری مراسم ترحیم، نکات زیر باید مدنظر قرار گیرند:

رعایت مراسمات مذهبی و فرهنگی: در برگزاری مراسم ترحیم، رعایت مراسمات مذهبی و فرهنگی مربوط به این منطقه بسیار مهم است. احترام به اعتقادات دینی و فرهنگ مردم مشهد باید حتماً مورد توجه قرار گیرد.

فراهم کردن فضای معنوی: محیط مراسم باید فضایی معنوی و آرام داشته باشد. استفاده از نمادها و علایم معنوی مناسب، نورپردازی صحیح و فراهم کردن فضایی مناسب برای عزاداری و عملیات مذهبی بسیار مهم است.

مراقبت‌های روانشناختی: بعد از مراسم ترحیم، مراقبت‌های روانشناختی نیز باید در نظر گرفته شود. خانواده و عزاداران باید با پشتوانه روانی و اجتماعی قوی به زندگی عادی بازگردند. ارائه خدمات مشاوره و حمایت در این زمینه می‌تواند مفید باشد.

پاکت ترحیم در مشهد | پک پذیرایی ارزان پک | پک پذیرایی لاکچری ترحیم

نکاتی جهت رزرو مسجد

رزرو مسجد برای برگزاری مراسم ترحیم ، مهم ترین بخش از اقدامات پیش از برگزاری مراسم ختم و ترحیم می باشد. جهت این امر باید به نکات ظریف و پر اهمیتی دقت نمایید که در زیر به شرح آن می پردازیم:

۱ . محل زندگی فرد فوت شده :

به علت اینکه معمولا بسیاری از اقوام ، اطراف منزل فرد فوت شده زندگی می کنند می توان مسجدی را برای برگزاری مراسم ترحیم وی انتخاب نمود که اقوام و خویشاوندان بتوانند براحتی به این محل نقل مکان نمایند و در مراسم حاضر شوند. معمولا در هر محله دو مسجد با امکانات مناسب موجود می باشد ک می توان ان را برای اینگونه مراسم انتخاب نمود.

۲ . تخمین حدودی جمعیت خانواده مرحوم :

راه تخمین جمعیت حدودی مهمان برای مراسم ختم که به صورت تجربی آنرا کسب نموده ایم این است که در روز خاکسپاری تعداد افرادی که بر سر مزار متوفی حاضر شده اند را سرشماری کنیم و عدد آنرا ضرب در ۳ نماییم، عدد بدست آمده تعداد مهمان مراسم ختم متوفی می باشد حال شما بابد مسجد مورد نظرتان با توجه به عدد بدست امده انتخاب و رزرو کنید.

۳ . وجود جای پارک مناسب اطراف مسجد :

برای اینکه مهمانان دغدغه ای برای پارک خودروی خود نداشته باشند شما باید مسجدی را انتخاب نمایید که از این نظر از جای پارک مناسبی برخوردار باشد تا مهمان بتواند براحتی خودرو خود را پارک کرده و در کمترین زمان ممکن در مجلس حاضر شود.

۴ . جای مناسب نصب بنر :

نصب بنر روی دیوار به منزله ادادی احترام به مهمانانی می باشد جهت عرض تسلیت بنر یا پرچم تسلیت را به خانواده متوفی اهدا می کنند از این بابت باید در انتخاب مسجدی که محل مناسب و تعبیه شده جهت این مورد را دارد دقت کافی به عمل آید.

۵ . سیستم سرمایش گرمایش تهویه مناسب :

وجود سیستم های فوق الذکر برای هر مسجد و برگزاری مراسم ختم ضروری می باشد به عنوان مثال در فصول گرم سال باید کولرهای مسجد از کیفیت بالا و در فصول سرد سال بخاری و شوفاژهای مناسبی را برای راحتی مهمان مراسم می طلبد.

۶ . وجود خادمین کاربلد :

از وظایف خادمین مساجد می توان به مواردی چون تهیه آب جوش قبل از شروع مراسم ، دم نمودن چای ، نظافت میزها فرش ها و صندلی ها ، ریختن چای و شستشوی لیوان و ظروف می باشد که با رعایت این موارد بتوانند به باترین شکل از عهد  کار پذیرایی میهمان ها بر بیایند.

تشریفات مجالس ترحیم مشهد

از مهم ترین دغدغه های خانواده داغدار می توان به برگزاری و هماهنگی عوامل و مواردی اشاره نمود که به برگزاری مراسم ختم منجر می گردد. برگزاری منظم و حساب شده یک مجلس ترحیم ، موارد مختلفی دارد که باید با دقت و تمرکز خاصی صورت و انجام پذیرد.

این روزها با وجود مشغله و گرفتاری های مردم و علی الخصوص خانواده هایی که عزیز خود را از دست داده اند دیگر زمان و حوصله کافی برای برگزاری اینگونه مجالس و مراسم وجود ندارد از این رو شما عزیزان می توانید با گرفتن مشاوره و همچنین استفاده از عوامل شرکت تشریفات ترحیم بهشت مشهد نهایت بهره و استفاده را ببرید.

از مهم ترین خدمات گروه تشریفات ترحیم بهشت مشهد می توان به رزرو مسجد ، رزرو مداح ، هماهنگی مهماندار و خدمه جهت پذیرایی ، تهیه پک پذیرایی ترحیم ، رزرو وسایل ایاب و ذهاب ، تزیین میز ترحیم ، تهیه تاج گل ترحیم ، تهیه چای و قند ، تهیه لیوان کاغذی و آب معدنی و تهیه پک پذیرایی شامل مواردی چون آبمیوه، کیک، حلوا، خرما و شیرینی ترحیم ، انواع میوه مانند موز و پرتقال و سیب اشاره نمود.

مهماندار مراسم نیز از درجه بالای اهمیت برخوردار بوده چون وظیفه پذیرایی از مهمان بر عهده این افراد بوده و باید به بالاترین شکل ممکن و بدون عیب و نقص صورت بگیرد. از وظایف مهمانداران تشریفاتی می توان به پذیرایی چای ، تقدیم قرآن ، تقدیم پک پذیرایی به مهمان ، نصب بنر و چیدمان تاج گل درب ورودی مسجد اشاره نمود. جهت برگزاری مراسم ختم و ترحیم در مشهد می توانید با تشریفات بهشت با شماره 09155156802 تماس حاصل فرمائید.