عمومیکسب و کار جدید

مشخصات و کاربردهای سینی کابل

سینی کابل، واژه‌ای ‌آشنا که در نگه‌داری، مسیردهی و هدایت کابل‌های الکتریکی در ساختمان‌ها و مراکز تجاری، اداری، صنعتی و مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دسته‌بندی‌های مختلفی توسط تولید کننده سینی کابل عرضه میشوند. کیفیت ساخت هر شرکت بر مبنای متریال و البته هزینه‌ای که بابت فراهم‌کردن مواد اولیه و یا مونتاژ قطعات در نظر گرفته می‌شود متفاوت است.

مانند هر محصول دیگری که در حوزه ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در نهایت، ماهیت آن از فلز است. احتمالاً در بازار با رنج‌ها و رده‌های قیمتی متفاوتی از سینی کابل مواجه می‌شوید و این سوال در ذهن شما مطرح می‌شود که کدام نوع، کدام آلیاژ و کدام محصول می‌تواند گزینه بهتری برای حوزه کاربری و استفاده شما باشد.

در حال حاضر و باتوجه‌به تأسیساتی که این روزها در پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد سینی‌های کابل بخشی ضروری و مهم از ساخت‌وسازهای صنعتی به‌حساب می‌آیند. یک سری مشخصه‌ها در بحث خرید سینی کابل وجود دارد که باید حتماً آن‌ها را پیش از خرید کنترل کنید.

انتخاب سینی کابل بر اساس جنس و نوع آلیاژ

گستره وسیع مشتریانی که مایل به استفاده از سینی کابل هستند باعث شده است که شرکت‌های تولیدکننده به سراغ آلیاژهای مختلفی از فولاد و فلز بروند تا بتوانند سینی کابل را با انعطاف قیمتی بیشتری تهیه کنند. بر همین مبنا می‌توان گفت که جنس هر سینی کابل می‌تواند:

  1. فولاد
  2. استیل
  3. آلومینیوم

باشد. وابسته به این که چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی برای ساخت سینی کابل مهم است، شما می‌توانید آن را بر حسب نیاز خود بر مبنای هرکدام از آلیاژهای مذکور تهیه کنید. به طور مثال نوع فولادی کیفیت فوق‌العاده بالایی دارد و به روش اکسترود به‌صورت نورد مستقیم و غیرمستقیم ساخته می‌شود. همین‌طور به طبع سینی کابل فولادی مقاومت بالایی در مقابل خوردگی ندارد و به طبع پس از مدتی زنگ می‌زند. در نتیجه اگر قصد استفاده از سینی کابل در محیط مرطوب و نمناک را دارید بهتر است به سراغ گزینه‌های دیگر بروید.

چرا از سینی کابل استفاده می‌شود؟

سوال کلیدی و مهمی که شاید پیش از هر چیزی باید به آن پرداخت این است که اصلاً چرا از سینی کابل در ساختمان‌ها، کارگاه‌ها، سوله‌ها، ساختمان‌ها و حتی ادارات استفاده می‌شود. به بیان ساده و روتین باید گفت که وقتی حجم کابل‌ها و سیم‌های مورداستفاده در مجاری ورودی و خروجی و سقف یک ساختمان زیاد می‌شود، به طبع تحمل وزن آن ممکن نخواهد بود.

در این شرایط به جهت مسیردهی و یا نگه‌داری انواع کابل و سیم از سینی استفاده می‌شود. در واقع این سینی درست مانند یک ظرف عمل می‌کند و کل وزن و مشتقات کابل‌کشی، سیم‌کشی و جریان دهی یک ساختمان را مدیریت می‌کند. حال این مسیر می‌تواند کابل شبکه، کابل‌های فیبر نوری، برق و یا هر چیز دیگری باشد.

ضمن این که کابل‌کشی به این روش هم از نظر ایمنی شرایط بهتری را ایجاب می‌کند و هم باعث می‌شود که در درازمدت و در صورت نیاز بتوان تغییرات لازم را روی پروژه‌های کابل‌کشی و مسیردهی ایجاد کرد. البته که در نهایت سینی کابل مانند یک معبر و جاده است برای هدایت سیم‌هایی که از دستگاه ها به کنتور متصل می شوند. در بسیاری از موارد سینی کابل حتی از آتش سوزی هم جلوگیری می کند و خسارات ناشی از بروز اختلال در عملکرد برق شهری را هم کنترل و مهار می نماید.

کنترل مشخصات سینی کابل پیش از خرید

به‌هرحال و با تمامی این تفاسیر اگر مصر به خرید سینی کابل در بازار ایران هستید باید بدانید که استانداردهای مختلفی برای تولید و طراحی این محصول وجود دارد که روی استحکام، ضخامت، میزان مقاومت در مقابل فشارهای خمشی، گرانشی و ارتعاشی و یا حتی مقاومت در مقابل بلایای طبیعی آن اثر می‌گذارد. درست مانند ساختمانی که در پی‌ریزی آن از آلیاژ فلز باکیفیت‌تری استفاده شده است، لازم است که در بحث مقایسه قیمت سینی کابل و یا خرید آن حتماً به ضخامت، طول و عرض، پهنا و ظرفیت تحمل وزن دقت ویژه‌ای داشته باشید.

این محصول بر اساس نیاز و نوع استفاده و هزینه‌ای که شما صرف می‌کنید در ظرفیت‌ها و پهناهای: 50، 100، 150، 200، 250، 300، 400، 500، 600، 700 و 800 میلی‌متر تولید شده و در برخی نمونه‌ها حتی ضخامت کم‌تر از یک میلیمتر هم خواهد بود. البته که این اصل باعث می‌شود در نهایت فروشنده به دلیل جذب مشتری سینی کابل را با قیمت کم‌تری عرضه کند. اما آیا کیفیت محصول هم مطلوب خواهد بود. ضمن این که برای تولید انواع ورق‌های فلزی و فولادی استانداردهایی نیز نظیر: DIN وجود دارد که تعیین می‌کند نحوه نورد و آبکاری و یا حرارت‌دهی فلز چگونه بوده و سینی کابل شما در مقابل تحمل وزن، حرارت و دمای بالا و یا آتش‌سوزی چگونه عملکردی را از خود نشان می‌دهد.

جمع‌بندی نهایی

پیشنهاد می‌کنیم که پیش از خرید سینی کابل در ایران حتماً مشخصات و کاربردهای سینی کابل را با هم مقایسه کنید و به سراغ محصولی بروید که بر حسب نیاز شما انتخابی ایده‌آل است. به طبع یکی از اصلی‌ترین خصیصه‌ها در مورداستفاده از سینی‌های کابل، حفظ ایمنی و ارتقا وضعیت مقاومت ساختمان است. در نتیجه حتماً به کیفیت ساخت و ایمنی سینی کابل دقت کنید. بخصوص این که این متریال قرار است در مقابل وزن مسیر های کابل برق و جریان الکتریکی مقاوم و پایدار باشد.

منبع : ای بی سی مگ