بین المللکسب و کار جدید

آیا قیمت تتر تحت تأثیر قیمت دلار است؟ بررسی ارتباط تتر و دلار

محبوبیت بازار ارز دیجیتال در سال‌های اخیر در سایه امنیت و سرعت بالای معاملات روزبه‌روز در حال افزایش است. درعین‌حال، نوسانات بسیار ارزهای دیجیتال باعث شده است که دارایی‌های مناسب خرید و فروش کالا نباشند. توسعه‌دهندگان بلاکچین در راستای غلبه به این محدودیت استیبیل‌کوین‌ها را راه‌اندازی کردند که پایداری بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال دارند.

آیا قیمت تتر بالا میرود | بهترین زمان خرید تتر | تبدیل تتر به دلار

استیبیل‌کوین‌ها نوسان کم‌تری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند تا به‌عنوان مبنای معاملات استفاده شوند. استیبیل‌کوین‌ها مانند ارزهای فیات ارزش ثابتی دارند که امکان خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را به دارندگان خود می‌دهد. اولین استیبل‌کوین بازار ارز دیجیتال تتر بود که با پشتوانه‌های مختلف ارز فیات وارد بازار شد. این ارز دیجیتال در مدت زمان کوتاهی طرفداران بسیاری در سراسر بازار پیدا کرد.

شرکت تتر استیبل‌کوین خود را با نام تتر به بازار عرضه کرد که به سه شکل مختلف در بازار موجود است. ارز دیجیتال تتر با پشتوانه‌های دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن مشغول به فعالیت است. در این مقاله قصد داریم به UDSDT یا تتر با پشتوانه دلار بپردازیم که مشهورترین تتر بازار است. با ما همراه باشید تا ضمن معرفی تتر با نحوه ارتباطش با دلار آگاه شویم.

تتر چیست؟

شرکت هنگ‌کنگی تتر در سال ۲۰۱۴ با استفاده از لایه امنی بلاکچین بیتکوین، ارز دیجیتالی را راه‌اندازی کرد که در حال حاضر سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. تتر USDT در حال حاضر ارزش بازار ۸۳ میلیارد دلاری دارد که در بسیاری از جفت‌های معاملاتی بازار ارز دیجیتال کاربرد دارد.

بیتکوین و اتریوم ارزهای دیجیتالی هستند که نقدینگی بسیار بالایی دارند و نقل و انتقال پول را نیز آسان کرده‌اند، اما ثبات نسبی برای حفظ ارزش خود ندارند. معامله‌گران با استفاده از USDT سرمایه خود را همتا به همتا انتقال می‌دهند که کارمزد کم‌تر، سرعت بالاتر و پایداری بیشتری نسبت به بیتکوین و اتریوم دارد.

با گذشت زمان، تتر توکن ERC-20 خود را روی بلاکچین اتریوم نیز راه‌اندازی کرد تا کار خود را گسترش دهد. در حال حاضر تتر بر روی شبکه‌های ترون، سولانا و ایاس نیز فعال است. تعداد ۸۳ میلیارد توکن تتر در گردش است که با ارزش بازار تتر برابری می‌کند، چراکه هر تتر برابر با یک دلار آمریکا است. در ادامه توضیح خواهیم داد که این ارتباط چگونه برقرار می‌شود.

ارتباط تتر با دلار چیست؟

آیا قیمت تتر بالا میرود | بهترین زمان خرید تتر | تبدیل تتر به دلار

استیبیل‌کوین‌ها همان طور که از اسمشان مشخص است، ارزش ثابتی دارند. ارزش ثابت استیبیل‌کوین‌ها بستگی به پشتوانه آن‌ها دارد. معمولاً استیبیل‌کوین‌ها کالاهای دارای ارزش در دنیای واقعی را به‌عنوان پشتوانه خود معرفی می‌کنند. ارز دیجیتال تتر نیز دلار را پشتوانه خود قرار داده است؛ در نتیجه، آخرین قیمت ارز تتر با اختلاف کمی برابر با دلار آمریکا است.

شرکت تتر ادعا می‌کند که به ازای هر توکن تتر در بازار، یک دلار آمریکا در بانک سرمایه‌گذاری می‌کند. درعین‌حال، سال‌های اخیر شرکت با شکایات متعددی روبرو شده است که مبنی بر دروغ بودن این ادعا است. شرکت تتر در دادگاه‌های فراوانی شرکت کرد و جریمه‌های سنگینی نیز پرداخت، اما تا به امروز همچنان با اختلاف بسیار زیاد یکی از قدرتمندترین استیبل‌کوین‌های بازار است.

تتر در دنیای ارز دیجیتال مانند دلار عمل می‌کند. ارزش برابری با دلار دارد و بازارهای بزرگ معاملاتی هر ارز دیجیتال سمت دیگر جفت معاملاتی خود را تتر قرار داده‌اند. در مقابل، تتر تفاوت‌های آشکاری نیز با دلار آمریکا دارد که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها چشم پوشی کرد که در ادامه توضیحات کاملی را نسبت به تفاوت‌های تتر و دلار آمریکا ارائه خواهیم کرد.

تفاوت‌های تتر و دلار چیست؟

تتر محصول شرکتی خصوصی است که از ابتدا درگیر موارد حقوقی بوده است که در قوانین مجرمانه مالی مانند پول‌شویی مشارکت دارد، اما دلار ارز فیات یک کشور بزرگ است که تنها در زمانی از بین خواهد رفت که کشور آمریکا نیز نابود شود.

تتر به صورت دیجیتالی موجود است و هیچ ماهیت فیزیکی ندارد. تتر را تنها می‌توان در کیف پول‌های ارز دیجیتال نگهداری کرد و نقل و انتقالش به صورت آنلاین است. در سوی دیگر، دلار ماهیت فیزیکی دارد. بانک مرکزی آمریکا با پشتوانه مشخص دلار چاپ می‌کند.

کلیه ارزهای دیجیتال از جمله تتر پیرو قوانین مالی بین‌المللی نیستند. در واقع، با گذشت یک دهه از پیدایش ارزهای دیجیتال سازمان‌های جهانی اقتصادی قانون خاصی در زمینه کنترل ارزهای دیجیتال تصویب نکرده‌اند، اما دلار دارای چارچوب‌های خاص در قالب قوانین مالی بین‌الملی است که بانک مرکزی آمریکا مشخص می‌کند.

آیا قیمت تتر تحت تأثیر قیمت دلار است؟

آیا قیمت تتر بالا میرود | بهترین زمان خرید تتر | تبدیل تتر به دلار

همان‌طور که اشاره شد، شرکت تتر ادعا می‌کند که هر تتر معادل یک دلار آمریکا است. طبق ادعای شرکت تتر به ازای هر تتر که در بازار عرضه می‌شود، یک دلار آمریکا در بانک ذخیره می‌گردد، اما این ادعا صحیح نیست و تنها بخش کوچکی از تترهای بازار پشتوانه دلاری دارند.

پشتوانه اصلی تتر سرمایه گذاری‌های شرکت در بانک‌های مختلف و بازارهای دیگر از جمله طلا است. این تناقضات بسیاری از فعالین بازار را با نگرانی‌های جدی روبرو کرده است. فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده است که در صورت سقوط تتر تمام بازار ارز دیجیتال نابود خواهد شد.

باوجوداین نگرانی‌ها تتر پس از گذشت نزدیک به یک دهه فعالیت، همچنان استیبل‌کوین اصلی بازار ارز دیجیتال است. قیمت تتر با تغییرات قیمت دلار بالا و پایین می‌شود و شکایت‌ها و سخت‌گیری‌های نهادهای مرکزی نیز تأثیری در روند فعالیت تتر در بازار نداشته است.

سخن آخر

استیبل‌کوین تتر در سال‌های اخیر فعالیت گسترده‌ای در بازار ارز دیجیتال داشته است. تقریباً بیش از ۹۰ درصد از رمز ارزها دارای بازار معاملاتی با تتر هستند. تتر با نرخ برابری ۱ به ۱ با دلار آمریکا توانسته است، بازار ارز دیجیتال را به دست بگیرد و سهم عظیمی از معاملات بازار را به خود اختصاص دهد.

نگرانی‌های مطرح‌شده در زمینه استفاده تتر در فعالیت‌های مجرمانه اقتصادی و بدون پشتوانه بودن تاکنون به جایی نرسیده است. البته شرکت تتر نیز با نهادهای مرکزی همکاری خوبی دارد و حساب‌های مشکوک را فریز می‌کند. آشنایی با مفهوم فریز شدن تتر یکی از مواردی است که در صورت استفاده روزمره از آن باید یاد بگیرید. اگر شما هم تجربه فریز شدن تترهای خود را دارید، در زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.