اقتصادیعمومیکسب و کار جدید

آیا مصرف قهوه می‌تواند باعث کم‌خوابی شود؟

کافئین قهوه انرژی زا و خواب آور

خواص قهوه گانودرما برای ام اس: کافئین ماده‌ای است که در بسیاری از مواد وجود دارد و به عنوان یک ماده‌ محرک شناخته شده است. با توجه به نوع قهوه نیز مقادیر مختلفی از کافئین در انواع قهوه‌ها وجود دارد. ورود کافئین به بدن شما باعث می‌شود سیستم‌های عصبی بدن واکنش نشان داده و تحریک شوند. در نتیجه‌ این تحریک سلول‌های بدن بیش از پیش فعال شده و این  باعث می‌شود در انجام کارها سریع‌تر و پر انرژی‌تر شوید. بطور کلی کافئین ماده‌ای انرژی زاست و از همین رو هم به طر پیش فرض همه باور دارند که قهوه انرژی زا بوده و می تواند در انجام کارها به ما کمک کند.

حتی پزشکان نیز به بیمارانی که مشکل خواب راحت و یا فشار خون بالا دارند توصیه می‌کنند مصرف کافئین را کاهش دهند و یا بطور کلی قطع کنند.

اما آیا می‌دانستید در حقیقت کافئین می‌تواند به خواب راحت شما نیز کمک کند؟!!

ممکن است با خواندن جمله‌ بالا اندکی تامل کنید و در عین حال متعجب شوید! زیرا همواره هنگامی که اسم کافئین به گوشمان می‌خورد، انرژی زا بودن آن نیز به یاد ما می‌آید .

اگر این موضوع را بدانید که پس از نوشیدن قهوه چه اتفاقی در بدن خواهد افتاد، دیگر از این موضوع تعجب نخواهید کرد !

کافئین فعالیت هورمون آدنوزین را در بدن متوقف می‌کند و عملکرد هورمون‌های اپینفرین و کورتیسول که باعث بوجود آمدن انرژی بیشتر در بدن شما می‌شوند، را افزایش می‌دهد و این عمل سبب هوشیارتر شدن شما می‌شود .

مبارزه کافئین و آدنوزین

خواص قهوه گانودرما برای اگزما: آدنوزین هورمونی است که فعالیت سیستم بدن را کاش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش داشته باشید و هنگامی که خیلی خسته هستید نیز به شما کمک می‌کند شاداب تر باشید .

در واقع پس از مصرف قهوه، واکنش متقابلی بین کافئین و آدنوزین در بدن اتفاق می‌افتد .

 هنگامی که کافئین وارد بدن می‌شود، فعالیت این هورمون متوقف می‌شود. اما بدن نیز برای جبران این کمبود شروع به تولید بیشتر آدنوزین می‌کند .

اما هنگامی که کافئین (Caffeine) از بدن خارج می‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟! کافئین ماده‌ای است که تاثیر آن روی بدن شما تقریبا کوتاه مدت است و هنگامی که از بدن خارج می‌شود، مقدار زیادی از هورمون‌های آدنوزین که برای مقابله با کافئین تولید شده است در بدن باقی می‌ماند .

حالا خودتان می‌توانید تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد! این مقدار انبوه از هورمون‌های خواب‌آور و آرامش‌بخش در بدن شما باعث می‌شود که احساس آرامش بی‌نظیری به شما دست بدهد و دلتان بخواهد که هرچه سریع‌تر به خوابی عمیق فرو بروید.

جالب است که هرچه مقدار مصرف قهوه بیشتر باشد، بدن نیز برای مقابله با ورود کافئین تعداد بیشتری از هورمون‌های آرام‌بخش را تولید می‌کند و این باعث ایجاد حالت خواب آلودگی بیشتری در شما می‌شود.

در نتیجه همزمان با اینکه قهوه انرژی زا بوده، می تواند خواب آور هم باشد. هرچند این فرآیند کمی پیچیده است و شاید روی بدن ها مختلف، تاثیرات یکسانی نداشته باشد.

ادرار آور بودن قهوه

بطور کلی قهوه ماده‌ای ادرار آور است. اگر شما بصورت منظم قهوه مصرف می‌کنید متوجه هستید که راجع به چه چیزی صحبت می‌کنیم. در واقع پس از مصرف قهوه، مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که احساس رفتن به دستشویی به شما دست بدهد. اگر مصرف قهوه‌ شما بالاست نیز ممکن است این عمل مرتبا تکرار شود. بنابراین قهوه به سرعت از بدن شما خارج خواهد شد و این همان دلیلی است که باعث می‌شود کافئین اثری کوتاه مدت روی بدن شما داشته باشد .

این موضوع سبب کاهش مایعات بدن شما نیز می‌شود و اگر شما پس از نوشیدن قهوه، آب ننوشید یا در طول روز مصرف قهوه‌ شما بالا باشد، منبع ذخیره‌ آب در بدن شما به سرعت از بین می‌رود و بدن بی‌آب خواهد شد .

در نتیجه‌ کم آبی بدن، غلظت خون بالا می‌رود و در نتیجه خون به آرامی در رگ‌های شما جریان می‌یابد. این باعث کاهش رسیدن اکسیژن و دیگر مواد غذایی مفید به بخش‌های مختلف بدن شامل مغز نیز می‌شود .

و در نهایت،کاهش اکسیژن در اندام‌های حیاتی بدن بخصوص در مغز، باعث می‌شود به سرعت احساس خستگی و خواب‌آلودگی به سراغ شما بیاید.

بنابراین اگر قهوه را به این منظور مصرف می‌کنید که شما را تا مدت زیادی بیدار نگه دارد بهتر است این‌ کار را انجام ندهید. زیرا همانگونه که گفته شد اثر کافئین روی بدن کوتاه مدت است و هرچه بیشتر نیز قهوه مصرف کنید کافئین زودتر خارج می‌شود.

پس بطور کلی :

نوشیدن قهوه بیشتر = ادرار بیشتر = کم آب شدن بدن = کاهش اکسیژن بدن = احساس خستگی و خواب‌آلودگی

اگر راحت خوابیدن برای شما مشکل است، نوشیدن 1 فنجان قهوه چندین ساعت قبل از خواب، می‌تواند به عنوان دارویی مناسب برای شما به کار رود .

نتیجه اینکه هرچند قهوه انرژی زا است و در همان ابتدا و برای مدتی احساس پر انرژی بودن بهتان دست می دهد، اما به پس از بین رفتن اثر کافئین در بدنتان هم توجه کنید.

سلامتی با نوشیدن قهوه

همانطور که اشاره شد، قهوه هم می‌تواند به عنوان ماده‌ای انرژی زا و شادابی بخش و هم به عنوان ماده‌ای آرامبخش استفاده شود که این موضوع بستگی به زمان نوشیدن قهوه دارد .

قهوه در کوتاه مدت انرژی زاست و چندین ساعت پس از مصرف نیز برای شما بسیار آرامبخش خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود قهوه را هرگز قبل از اینکه به رختخواب بروید استفاده نکنید زیرا سبب بی‌خوابی شما خواهد شد.

اینکه قهوه این دو خاصیت را با هم دارد می‌تواند بسیار جالب باشد. علاوه بر این موضوع قهوه خواص فوق‌العاده‌ دیگری را نیز دارد که به چند مورد آن به اختصار اشاره می‌کنیم :

  • سوزاندن چربی
  • انرژی زا بودن قهوه
  • بهبود هوشیاری و میزان تمرکز
  • کاهش خطر ابتلا به دیابت
  • مبارزه با افسردگی
  • پیشگیری از برخی سرطان‌ها

آیا هنوز هم برای نوشیدن قهوه احتیاج به دلایل بیشتری دارید؟!

اگر بخواهیم از این بخش مقاله نتیجه گیری کنیم، باید بگوییم که کافئین به عنوان یک ماده‌ محرک شناخته می‌شود که مصرف آن در ابتدای روز برای شما بسیار انر‌ژی زا است، اما پس از چندین ساعت نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود .

از بین بردن اثر بیخوابی قهوه نی نی سایت | از بین بردن اثر قهوه | بهترین زمان خوردن قهوه برای بیدار ماندن

چرت قهوه چیست؟

حال که فهمیدین قهوه انرژی زا و خواب آور بودن را با هم دارد، بیایید ببینیم می توان این دو مورد را با هم ترکیب کرد. برای همین در این قسمت می خواهیم به موضوع دیگری درباره قهوه و خواب بپردازیم و آن چرت قهوه () است.

زمانی که انسان احساس خواب آلودگی می‌کند بهترین کاری که میتواند انجام دهد تا هوشیاری خود را به دست بیاورد، چرت زدن است. اما در زندگی روزمره انسان امروزی زمانی برای چرت زدن بسیار کم است. بنابراین مردم به نوشیدن قهوه روی آوردند و با نوشیدن قهوه هوشیاری خود را به دست آوردند. اما آیا تا به حال به خوابیدن در حالی که قهوه نوشیده باشید فکر کرده‌اید؟ به عبارتی روشی بهتر از خواب و قهوه برای هوشیاری، چرت قهوه است.

چرت قهوه، انرژی انسان را بیشتر از یک فنجان قهوه و یا خواب به تنهایی تشدید می کند. دلیل تشدید انرژی انسان این است که زمانی که قهوه نوشیده می‌شود، مولکول های کافئین به جای مولکول های آدنوزین بر روی جایگاه آن قرار گرفته و از خواب آلودگی بدن جلوگیر می‌کند. در زمان خواب نیز مولکول های آدنوزین به طور طبیعی از بدن دفع شده و مقادیر آن کاهش می‌یابد. بنابراین زمانی که شما حدود 20 دقیقه به خواب بروید، مقادیر آدنوزین در خون شما بسیار کاهش می‌یابد و این به معنی جایگاه‌های بیشتر خالی برای مولکول های کافئین است.

اما بهترین قسمت چرت قهوه این است که نه تنها باعث هوشیاری بیشتر شما خواهد شد، بلکه باعث صرفه جویی در وقت نیز می‌شود. برخی اوقات مشغله انسان به قدری است که فرصت خواب یا چرت به مدت طولانی را نخواهد داشت و برای این که انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند، حداقل به یکی دو ساعت خواب نیاز خواهد داشت. اما بعد از چرت قهوه، انرژی بدن معاد یک خواب طولانی خواهد بود.

حال تنها کاری که فرد برای چرت قهوه باید انجام دهد نوشیدن یک فنجان قهوه و خوابیدن به مدت حدود 20 دقیقه است. در این حالت حتی لازم نیست به خوابی عمیق نیز فرو بروید و فقط کافی است بدن در حالت استراحت بوده و ضربان قلب و تنفس به آهستگی انجام شود. در اینصورت چرت قهوه موفق بوده است. پس از بیداری بسیار شاد و سرزنده خواهید بود. می‌توانید خود امتحان کنید تا ببینید می توان تاثیر یک قهوه انرژی زا را با چرت زدن بیشتر کرد