عمومیکسب و کار جدید

نحوه گردش آب در رادیاتور شوفاژ

در صورت عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ و یا گردش نامناسب آب، آب مدار رفت مسیر گرمایش سریع‌تر از زمان معمول گرم می‌شود و موجب خاموش شدن NTC مدار گرمایش می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که رادیاتورها هنوز به‌خوبی و به‌طور کامل گرم نشده‌اند. این امر منجر به ایجاد اختلاف دمای زیاد بین شلنگ رفت و برگشت در مسیر گرمایش می‌شود. در این مطلب دلایل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ، گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری و علت سرد بودن یکی از رادیاتورها را بررسی خواهیم کرد.

نکات کلیدی

 • اگر آب در رادیاتور گردش نمی‌کند، احتمال این‌که شیر رادیاتور گیر کرده باشد بسیار زیاد است.
 • بالانس نبودن رادیاتورها، می‌تواند روند رسیدن آب گرم به آن‌ها را مختل کند.
 • هوا گرفتن شوفاژ، شایع‌ترین دلیل عدم گردش آب و سرد ماندن آن است.

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ بر اثر معیوب بودن پمپ پکیج دیواری

زمانی که عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ رخ دهد و یا گردش آب توسط پمپ به‌صورت ناقص رخ دهد و یا پمپ دستگاه معیوب شده باشد، باعث می‌شود تا دمای آب داغ مدار به‌سرعت زیاد شود و در نتیجه مشعل پکیج خاموش می‌شود و رادیاتور گرم نمی‌شود. در صورتی که پمپ پکیج‌های تک مبدل خراب شود، روی دمای آب گرم مصرفی تأثیری نخواهد داشت اما اگر باشد، دستگاه خاموش می‌شود و مشعل آن روشن نمی‌شود.

در پکیج‌های دو مبدل، در صورت عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ، آب گرم مصرفی هم گرم نمی‌شود و در صورتی که پمپ ضعیف شده باشد، چون دمای آب گرم مصرفی خیلی بالا نیست، کاهش دمای آن مشخص نمی‌شود و در نتیجه مصرف کننده متوجه نمی‌شود که پمپ دستگاه خراب شده است. به‌طور معمول زمانی که پمپ خراب می‌شود، سر و صدای زیادی می‌کند ولی دمای آب گرم مصرفی افت قابل لمسی نمی‌کند و ممکن است گاهی اوقات پکیج ارور دهد و شما برای رفع ارور باید پکیج را ریست کنید.

یکی از مشکلات شایع شیرآلات صنعتی عدم گردش آب یا گردش نامناسب آب است. به علت این مشکل، آب مدار رفت مسیر گرمایش سریع‌تر از زمان معمول گرم می‌شود و موجب خاموش شدن مدار گرمایش می‌گردد. این امر باعث ایجاد اختلاف دمای زیاد بین شلنگ رفت و برگشت در مسیر گرمایش می‌شود. زمانی که آب در رادیاتور گردش نداشته باشد و یا به صورت ناقص گردش کند باعث می شود که دمای آب داغ مدار افزایش پیدا کرده و مشعل پکیج خاموش شود و در نتیجه رادیاتور گرم نشود. البته باید توجه داشت که پمپ‌های رادیاتور به دو صورت تک مبدل و دو مبدل موجود هستند که این عدم گردش روی دمای آب گرم مصرفی پمپ‌های تک مبدل تأثیری نخواهد داشت.

نحوه گردش آب در رادیاتور شوفاژ

برای اینکه گرمای شوفاژ از طریق آب گرم تأمین شود، یک لوله آب چرخشی تا دورترین نقطه خانه کشیده می‌شود و آب از طریق پمپ به پکیج می‌رسد. برای انجام این فرایند، یک حلقه از طریق پمپ ایجاد می‌شود. آب به‌طور مداوم در لوله‌ها می‌چرخد تا همیشه آب گرم به رادیاتورها برسد. در برخی از سیستم‌های گرمایشی از تایمر استفاده می‌شود که در میزان مصرف آب و هزینه و انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

یکی از مشکلات رایج در سیستم گرمایشی که شما را نیازمند می‌کند، گرم نشدن آن بعد از هواگیری است. در این صورت ممکن است به چند دلیل این اتفاق رخ دهد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

برای تعمیر و سرویس رادیاتور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

 1. عدم گردش آب در رادیاتور به‌علت گیر کردن شیر

یکی از مواردی که می‌تواند باعث گرم نشدن رادیاتور بعد از هواگیری شوفاژ شود، گیر کردن شیر رادیاتور شوفاژ است. در این حالت شیرهای رفت و برگشت رادیاتور را بررسی کنید و مطمئن شوید که شیرها را در حالت باز قرار می‌دهید تا جریان رفت و برگشت آب در لوله‌های رادیاتور برقرار شود.

اگر زمانی که در حال بررسی شیرهای رادیاتور هستید متوجه خرابی شیر پایین شوفاژ شدید، برای تعمیر و یا تعویض شیر اقدام کنید.

اگر رادیاتور شیر ترموستاتیک دارد، ممکن است که پین زیر کلاهک شیر گیر کرده باشد و جلوی جریان آب را گرفته باشد. در این حالت کلاهک روی شیر را بردارید و به وسیله یک انبردست پین شیر را به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا گرفتگی پین را برطرف کنید. پین شیر را به سمت بالا نگه دارید تا مسیر جریان آب باز شود و پکیج روشن و رادیاتور گرم شود.

 1. عدم گردش آب در رادیاتور به‌علت بالانس نبودن رادیاتورها

زمانی که رادیاتورها بالانس باشند، جریان آب گرمی که از پکیج فرستاده می‌شود، تنظیم شده است و به‌صورت هماهنگ بین رادیاتورها تقسیم می‌شود. در صورتی که رادیاتورها بالانس نباشند، دورترین رادیاتور نسبت به پکیج سردتر از سایر رادیاتورها است و نزدیک‌ترین شوفاژ به پکیج از سایر رادیاتورها گرم‌تر است. برای رفع این مشکل باید باز بودن شیرهای برگشت را به نسبت فاصله رادیاتور از پکیج تنظیم شود؛ یعنی هر چه رادیاتور دورتر باشد، شیر برگشت باید بازتر باشد و در نهایت شیر دورترین رادیاتور باید به‌طور کامل باز باشد.

 1. رسوب گرفتگی مدار گرمایش و پکیج

با گذشت زمان و گردش آب در لوله‌ها و مدار گرمایش، آب گرم با اجزای داخلی شوفاژ واکنش می‌دهد و باعث ایجاد رسوب گرفتگی در مدار و پکیج می‌شود. این امر منجر به بیشتر کار کردن پکیج برای به گردش در آوردن آب در مدار گرمایش می‌شود. در نتیجه در صورت عدم رسیدگی به این مشکل ممکن است که پکیج از کار بیفتد.

بررسی 5 علت سرد بودن یکی از رادیاتورها

به‌طور کلی 5 عامل می‌تواند منجر به سرد شدن یکی از رادیاتورها شود که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 1. در مدار رادیاتور هوا وجود دارد

یکی از معمول‌ترین دلایل سرد بودن یکی از رادیاتورها، هوا گرفتن مدار رادیاتور است و برای رفع این مشکل باید رادیاتور را هواگیری کنید.

 1. پمپ حرارتی دچار خرابی و یا اشکال شده است

در صورتی که رادیاتورها پمپ حرارتی دارند، احتمالاً مشکل از همین‌جاست. زمانی که پمپ حرارتی خراب می‌شود، هیچ علائم و نشانه‌ای ندارد. عملکرد پمپ را بررسی کنید و در صورتی که متوجه شدید کار نمی‌کند، پس علت سرد بودن رادیاتور همین مورد است.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

 1. خراب شدن سیستم مرکزی

وظیفه اصلی سیستم مرکزی رادیاتورها، گرم کردن آن‌ها است. منبع اصلی پکیج و همه قطعات آن را به دقت بررسی کنید. اگر این بخش به درستی کار نکند منجر به سرد شدن رادیاتور می‌شود. شیر ورودی و خروجی رادیاتور را هم بررسی کنید. بسته بودن شیرها باعث سرد شدن رادیاتور می‌شود.

 1. رسوب‌ گرفتگی رادیاتور

عامل دیگری که می‌تواند منجر به سرد شدن رادیاتور شود، رسوب گرفتگی آن است. اگر مواردی که گفته شد، علت سرد شدن رادیاتور نبود، پس باید برای رسوب‌زدایی رادیاتور اقدام کنید.

 1. بررسی والو رادیاتور

مورد بعدی بررسی کردن والو رادیاتورها است. والوهایی که در سمت چپ و راست سیستمشاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بعد از مدتی استفاده از شوفاژ متوجه گرم نشدن آن شوید. همانطور که می‌دانید گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. یکی از علت‌های اصلی این مشکل، عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ است که قصد داریم در این مطلب بیشتر درباره آن و علل ایجاد این مشکل سخن بگوییم. پس با ما همراه باشید تا یکی از اصلی‌ترین علت‌های گرم نشدن شوفاژ را بررسی و راهکارهایی برای برطرف شدن این مشکل ارائه دهیم.

سخن پایانی

گرم نشدن رادیاتور شوفاژ یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افراد حتی به صورت یک بار با آن مواجه شده‌اند. همانطور که مطلع هستید گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما یکی از علل آن عدم گردش درست آب در رادیاتور شوفاژ است. عدم گردش مناسب آب می‌تواند باعث کاهش کارایی رادیاتور و در نتیجه در صورت عدم رسیدگی منجر به خرابی آن گردد. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما سعی کردیم در این مقاله تمامی این علت‌ها را بررسی و راهکاری برای رفع آن ارائه دهیم.

در پایان به یاد داشته باشید که می‌توانید سوالات خود را از قسمت دیدگاه ها سایت youtube بپرسید و جواب خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

برای آگاهی از آخرین لیست قیمت و خرید انواع شیر آلات صنعتی می توانید با شماره تماس 09122805383 در ارتباط باشید

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.