اجتماعیکسب و کار جدید

افزایش کرایه ماشین سنگین ۱۴۰۱

افزایش کرایه حمل و نقل بار ۱۴۰۱

اگر به دنبال افزایش کرایه ماشین سنگین و حمل و نقل بار ۱۴۰۱ و افزایش کرایه کامیون ۱۴۰۱ هستید، براساس آخرین گزارش خبرگزاری فارس نرخ کرایه حمل بار در سال ۱۴۰۱ ۳۵ درصد نسبت به سال قبل ۱۴۰۰ افزایش یافت. براساس تصویر نامه زیر مبلغ کرایه ها از ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ به اندازه سی و پنج درصد افزایش پیدا کرده است. برای نرخ سال ۱۴۰۰ و نرخ تن بر کیلومتر (نرخ مصوب دولتی) را می‌توانید از سایت باروان مشاهده کنید. اخبار افزایش کرایه حمل و نقل بار در سال جدید را از طریق سایت تین نیوز دنبال کنید. برای نرخ های سال های قبل ادامه مطلب را مشاهده فرمایید.

به گفته معاون وزیر راه نرخ جدید کرایه حمل و نقل بار قرار بود در پایان فروردین ۱۴۰۱ اعلام شود ولی براساس آخرین مصاحبه داریوش باقرجوان مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای  اگر قرار بر افزایش قیمت باشد براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار تصمیم گیری خواهد شد.

افزایش کرایه حمل و نقل بار ۱۴۰۰

اگر به دنبال افزایش نرخ کرایه کامیون ۱۴۰۰ یا افزایش کرایه ماشین سنگین مثل کامیون و تریلی هستید به اطلاع می‌رساند براساس آخرین بخشنامه افزایش نرخ حمل و نقل جاده ای صادره توسط وزارت راه، نرخ کرایه حمل بار براساس نرخ تن بر کیلومتر در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ به روزرسانی شد و نسبت به سال ۹۹ سی درصد افزایش پیدا کرد. افزایش نرخ حمل و نقل جاده ای در سال ۱۴۰۰ و افزایش کرایه حمل و نقل ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

۱- افزایش بیش از ۳۰ درصدی نرخ حمل و نقل کالا

۲- افزایش کرایه حمل و نقل جاده ای کالا سال ۱۴۰۰

۳- نرخ حمل بار جاده‌ای افزایش یافت

کرایه کامیون در سال ۱۴۰۱ چقدر است ؟

نرخ کرایه کامیون در سال ۱۴۰۱ بصورت بروز و دقیق برای حمل و نقل همه نوع بار و کالای شما از طریق سامانه مشاوره تلفنی در اختیارتان قرار خواهید . کرایه کامیون ۱۰ تن ، کامیون ۱۵ تن و ۹۱۱ برای مقاصد مختلف از مبداء های مختلف متفاوت است و ارائه نرخ کرایه دقیق سبب تسریع خدمات رسانی و افزایش میزان تقاضا شده است.  برای اطلاع از دقیق ترین نرخ کرایه کامیون در سال ۱۴۰۱ برای کامیون تک و جفت با ما همراه باشید.

این سوالیست که ذهن بسیاری از افرادی که قصد دارند حمل و نقل بار و کالا از هر نقطه ای از کشور را انجام دهند وجود دارد.  اما باید گفت نرخ کرایه کامیون چه در سال ۱۴۰۱ و چه در سال ۹۹ و ما قبل آن ، همیشه دارای نوسانات متعددی بوده که ارائه نرخ کرایه دقیق و ثابت را بسیار مشکل کرده است.

کرایه کامیون تن / کیلومتر چیست ؟

نرخ کرایه کامیون ۱۴۰۱ یا سایر خودروهای باربری که بر اساس تن / کیلومتر مشخص میشود ، نرخ نامه پایه ای است که توسط وزارت برای حمل و نقل بین شهری درنظر گرفته شده است . اما متاسفانه این نرخ نامه از طرف رانندگان به دلیل افزایش هزینه های انها ( تعمیر و نگهداری خودرو ) مورد قبول نیست و همچنان نرخ کرایه بصورت سنتی و توافقی مشخص میشود .  در سال ۱۴۰۱ نیز روال تعیین نرخ کرایه ها تا کنون به همین صورت بوده و هزینه های حمل بار با کامیون یا سایر خودروهای مشخص میشود. در ادامه به موارد موثر در هزینه ها و کرایه حمل و نقل با کامیون پرداخته میشود .

عوامل موثر در کرایه کامیون

عوامل موثری که هزینه و نرخ کرایه کامیون را دوچار نوسانات متعددی می کند بصورت همه روزه در افزایش یا کاهش آن موثر و دخیل هستند .این عوامل برخی بصورت مستقیم و برخی بصورت غیر مستقیم در هزینه های حمل و نقل بار با کامیون  تاثیر گذار هستند. عواملی مانند

 نوع کامیون مورد استفاده :

 هر نوع کامیون دارای نرخ کرایه ای متفاوت با نوع دیگر می باشد . به عنوان مثال ، کرایه کامیون ۱۰ تن ، نسبت به کامیون ۱۵ تن کمتر است . اما نسبت به کامیون ۹۱۱ کمی بیشتر است . به همین جهت ، نرخ کرایه کامیون بستگی کاملی به نوع کامیون دارد .

نوع بار و شرایط آن :

در برخی موارد ، سبک یا سنگین بودن محموله و بار نیز در نرخ کرایه موثر است . رانندگان راغب به حمل بارهای سبک تر هستند و ممکن است با کرایه ای کمتر راضی به حمل بار شوند .

شرایط محل بار گیری یا تخلیه :

اگر شرایط خاص یا سخت در محل بارگیری یا تخلیه باشد ، نرخ کرایه نیز افزایش میبابد . بارگیری / تخلیه در شب ، جاده خاکی و … از موارد موثر هستند .

تاثیر شرایط آب و هوایی در کرایه کامیون

یکی از مواردی که در هزینه های حمل و نقل بار و کالا با کامیون موثر است ، شرایط آب و هوایی می باشد . در زمانی که شرایط جوی مساعد نباشد ، نرخ کرایه خودبخود افزایش می یابد . دلیل این امر هم کاهش فعالیت رانندگان و سختی تردد خودروهای باربری می باشد . علاوه بر این ، رانندگان مجبور به استقاده از چادر و نایلون برای بار می باشند که این امر نیز افزایش کرایه را سبب میشود . از همین جهت ، برای استعلام کرایه کامیون ۱۴۰۱ میبایست بر اساس شرایط آب و هوایی در روز بارگیری اقدام به تماس با سامانه مشاوره ما نمایید .

اما نرخ کرایه کامیون ۱۴۰۱ چطور مشخص میشود و چه عواملی در افزایش یا کاهش آن نقش دارند ؟ در ادامه به آن می پردازیم.

تعرفه کرایه کامیون به همراه بیمه نامه

همانطور که میدانید ، برای حمل و نقل بار بصورت بین شهری می بایست از بیمه نامه برای حفاظت از محموله و بار استفاده نمود . هرچه میزان پوشش بیمه نامه و ارزش بیمه ( ارزش محموله ) بالاتر باش ، نرخ کرایه نیز افزایش میباید. میزان هزینه بیمه نامه بر اساس نوع قرارداد شرکت باربری با شرکت بیمه گذار مشخص میشود.

به عنوان مثال ، میزان هزینه برای بیمه نامه حمل بار با شرکت بیمه X حدود ۳۵ هزار تومان برای ۱۰۰ میلیون می باشد و برای شرکت Y حدود ۱۰ هزار تومان.این تفاوت قیمت به دلیل میزان پوشش دهی خسارات میباشد. بر همین اساس ، نرخ کرایه کامیون ۱۴۰۱ برای حمل و نقل بین شهری با میزان و نوع بیمه نامه افزایش خواهد داشت .

کرایه کامیون در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

نرخ کرایه کامیون ۱۴۰۱ دارای تعرفه مشخصی نیست اما سازمان حمل و نقل وزارت راه ، یک نرخ کرایه را به عنوان کرایه پایه مشخص نموده است. این نرخ کرایه کمترین نرخ کرایه برای حمل و نقل بار و کالا با کامیون می باشد. اما نرخ کرایه نهایی مانند سایر موارد در کشور ما ، بصورت توافقی مشخص میشود .نرخ کرایه زیر به عنوان نرخ کرایه تن بر کیلومتر برای کامیون ها می باشد

شهر مبداء               شهر مقصد              کامیون ۱۰ چرخ اتاق دار      کامیون تک اتاق دار

تهران      مشهد       ۳۴,۰۱۷,۲۵۰ریال ۲۵,۶۲۹,۴۳۰ریال

تهران      اصفهان   ۲۲,۰۸۴,۶۱۰ریال ۱۶,۶۳۹,۰۹۰ریال

تهران      شیراز      ۳۴,۷۶۲,۷۸۰ریال ۲۶,۱۹۱,۱۴۰ریال

تهران      قزوین     ۱۱,۵۵۳,۹۵۰ریال ۸,۷۰۵,۰۳۰ریال

تهران      تبریز       ۲۷,۳۹۸,۲۵۰ریال ۲۰,۶۴۲,۵۲۰ریال

تهران      ارومیه     ۳۰,۷۹۷,۳۱۰ریال ۲۳,۲۰۳,۴۵۰ریال

تهران      بندرعباس                ۴۲,۰۰۵,۴۴۰ریال ۳۱,۶۴۷,۹۴۰ریال

تهران      یزد          ۲۷,۰۸۲,۸۳۰ریال ۲۰,۴۰۴,۸۷۰ریال

تهران      کرمان      ۳۵,۹۷۲,۳۹۰ریال ۲۷,۱۰۲,۴۹۰ریال

    این نرخ کرایه به عنوان نرخ مصوب کرایه کامیون ۱۴۰۱ بر اساس تن/کیلومتر می باشد و امکان تغییرات در نرخ کرایه محتمل می باشد .

نرخ جدید کرایه حمل بار و مسافر تا پایان فروردین ماه اعلام می‌شود

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: تا پایان فروردین ۱۴۰۱ نرخ جدید خدمات حمل بار، کالا و مسافر در بخش جاده‌ای، ریلی و دریایی در ستاد تنظیم بازار تعیین و اعلام می‌شود.

«شهریار افندی زاده» عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درباره اعتراضات اخیر کامیونداران، گفت: هفته آینده در جلسه‌ای که روز ۲۴ فروردین ماه در ستاد تنظیم بازار تشکیل خواهد شد، پیشنهادات مربوط به افزایش نرخ کرایه حمل کامیونداران مطرح و تصمیم گیری نهایی انجام می‌شود.

وی افزود: در مورد نرخ کرایه قطار و خدمات باربری در بنادر نیز در هفته آینده تصمیم گیری خواهد شد.

به گفته افندی زاده، افزایش نرخ کرایه باربری و مسافری در بخش ریلی و حمل‌ و نقل دریایی و جاده‌ای در دستور کار قرار دارد.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی در خصوص درصد افزایش قیمت نیز که مورد اعتراض کامیونداران است، گفت: در جلساتی که با خود اصناف داشتیم، نرخ‌هایی اعلام و با توجه به وضعیت موجود آنالیز هزینه در جلسه ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون خبری از اعتصاب کامیونداران در کشور وجود ندارد، توضیح داد: در پایان سال ۱۴۰۰ جلساتی را با صنوف هم در بخش جاده‌ای و حمل کالا و مسافر داشتیم اما به دلیل رعایت معیشت مردم قرار بود افزایش قیمتی را در پایان سال ۱۴۰۰ نداشته باشیم و در فروردین ماه ۱۴۰۱ بعد از برگزاری جلسات با انجمن‌ها و صنوف مختلف در مورد افزایش قیمت تصمیم گیری شود.

افتدی زاده ادامه داد: افزایش قیمت کرایه به دلیل افزایش قیمت لاستیک، روغن و قطعات یدکی معمولا منطقی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در جلسات مختلفی که در اسفند سال گذشته با صنوف برگزار کردیم، قول دادیم تا پایان فروردین نرخ گذاری جدید انجام شود.

افتدی زاده بیان داشت: حمل‌ و نقل جاده‌ای هم در بخش بار و هم در بخش مسافر از اهمیت زیادی برخوردار است و بیش از ۵۰۰ میلیون تن در سال جابجایی کالا داریم که توسط شرکت‌های حمل و نقل کالا انجام می‌شود و رانندگان این شرکت‌ها همواره تلاش کردند که به بهترین وجه جابجایی را در کشور انجام دهند.

افزایش کرایه حمل و نقل عمومی در ۱۴۰۱

یک عضو شورای شهر تهران از افزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیت مترو و اتوبوس و کرایه تاکسی خبر داد. جعفر تشکری هاشمی درباره کرایه حمل‌ونقل عمومی در سال آینده گفت: کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران فارغ از اینکه قیمت تمام‌شده برای مترو و اتوبوسرانی چقدر خواهد بود، افزایش نرخ حداکثر ۲۵ درصدی را برای نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در سال آینده پیش‌بینی کرده است. وی با بیان اینکه حتی اگر افزایش هزینه‌ها بیشتر از این نرخ باشد که حتما بیشتر است، شورای شهر بیشتر از افزایش ۲۵ درصد را تصویب نخواهد کرد، ادامه داد: طبیعتا مابه‌التفاوت این مبلغ را از محل کمک‌های شهرداری و اگر بتوانیم از محل کمک دولت جبران می‌کنیم.

در این خبر آمده است: درباره نرخ کرایه تاکسی نیز با توجه به اینکه این قاعده رعایت می‌شود و افزایش نرخ کرایه سال آینده از ۲۵ درصد بیشتر نخواهد بود، سعی می‌شود تفاوت نرخ تورم با نرخ کرایه از محل اجازه نصب تبلیغات روی بدنه و داخل تاکسی‌ها به نحوی جبران شود تا برای رانندگان تاکسی هم این فعالیت مقرون به صرفه باشد تا بتوانند کار خود را انجام دهند. براساس این گزارش، افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه برای وسایل حمل و نقل عمومی پیشنهاد کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر است و این درصد باید ابتدا در صحن شورای شهر به تصویب برسد و بعد از تایید فرمانداری، برای سال آینده لازم‌الاجراست.